Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
REPAINER
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: Τετ Σεπ 08, 2010 7:24 pm
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από REPAINER »

Insomniac έγραψε:Ηρθε ενα χαρτι στον γιο μου για αναβολη λογω σπουδων (ΤΕΙ) και γραφει οτι οταν διακοψει την αναβολη πρεπει να προσκομισει οτι τιτλους σπουδων εχει αποκτησει κατα την διαρκεια της. Το ερωτημα μου ειναι οτι αν δεν εχει παρει πτυχιο ή δεν εχει περασει μαθηματα τι γινεται;
Επισης για να ειναι σε ισχυ η αναβολη χρειαζεται να κανει κατι; Ο γιος περσαε ΤΕΙ αλλα τα παρατησε στους 3 πρωτους μηνες.
Ευχαριστω.


δεν πειραζει αν δεν εχει παρει πτυχιο, ουτε τους ενδιαφερει ποσα μαθηματα εχει περασει. Η αναβολη ειναι σε ισχυ και παραμενει σε ισχυ χωρις να κανει τιποτα.

παρεπιπτοντως ας κανει ανανεωση στα εξαμηνα δεν κανει κακο, μπορει να του ρθει να ξαναπαει στο μελλον, οπως εγινε και με μενα
Insomniac

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Insomniac »

Ευχαριστω πολυ. Η ανανεωση γινεται ανα εξαμηνο ή ανα δυο εξαμηνα; Δηλαδη επρεπε να εχει κανει για το Β εξαμηνο που νομιζω αρχισε;
REPAINER
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: Τετ Σεπ 08, 2010 7:24 pm
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από REPAINER »

Εγω που σπουδαζα σε τει μεχρι προπερσι ηταν ανα εξαμηνo. Δε νομιζω οτι εχει αλλαξει κατι
Αλεκος

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Αλεκος »

Παιδια καλησπερα και απο μενα. Η αναβολη μου ληγει τελος του 2011 και θα ηθελα να ρωτησω το εξης:
Υποτιθεται πως ακομα σπουδαζω, γινεται να μου δωθει αναβολη για ενα ακομα ετος εαν το ζητησω απο τη στρατολογια; Αν οχι λογω σπουδων υπαρχει καποιος αλλος τροπος; Ο λογος ειναι κυριος οικονομικος στην πραγματικοτητα...
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Greek_Army »

Αλεκος έγραψε:Παιδια καλησπερα και απο μενα. Η αναβολη μου ληγει τελος του 2011 και θα ηθελα να ρωτησω το εξης:
Υποτιθεται πως ακομα σπουδαζω,1.γινεται να μου δωθει αναβολη για ενα ακομα ετος εαν το ζητησω απο τη στρατολογια; 2.Αν οχι λογω σπουδων υπαρχει καποιος αλλος τροπος; Ο λογος ειναι κυριος οικονομικος στην πραγματικοτητα...


1. Όχι
2. Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους Και Αναβολή μέσω Φρουραρχείου

ΗΛΙΑΣ

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ »

Κυριοι καλησπερα. Εχω αναβολη μεχρι τελος του 2011 λογω σπουδων σε ΑΕΙ. Λογω δυσχερεστατων οικονομικων συνθηκων δεν εχω καταφερει να τελειωσω και επειδη διαφενεται εξαιρετικα δυσκολο να γινει μεχρι και το τελος αυτης, σκεπτομουν να καταφυγω στη λυση μιας επιπλεον για ενα ακομη χρονο.

Αν δεν κανω λαθος δικαιουμαι ενα ακομη χρονο. Ειμαι γεννημενος το 1984 και την πηρα το 2002. Θα σας ημουν υποχρεος για μια διαφωτιστικη απαντηση. Ευχαριστω εκ των προτερων.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Greek_Army »

Δεν δικαιούσαι επιπλέον αναβολή για το ΑΕΙ, που το διάβασες αυτό;
ΗΛΙΑΣ

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ »

Διαβαςα γενικως οτι δικαιουςαι αναβολη λογω ςπουδων μεχρι και το 28ο ετος ηλικιας. κατα ςυνεπεια δεν εχω ακομα ενα χρονο δικαιωμα αναβολης μετα το περας του 2011 εφοςον αποδεδειγμενα με χαρτι απ το πανεπιςτημιο φαινεται οτι ςπουδαζω;

1) απο τωρα μπορω να κινηςω καποια διαδικαςια για επιπλεον αναβολη ενος χρονου;

υ. γ ςυγχαρητηρια για το ςαιτ και το φορουμ παιδια-ακρως διευκρινιςτικο

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Greek_Army »

ΗΛΙΑΣ έγραψε:Διαβαςα γενικως οτι δικαιουςαι αναβολη λογω ςπουδων μεχρι και το 28ο ετος ηλικιας. Κατα ςυνεπεια δεν εχω ακομα ενα χρονο δικαιωμα αναβολης μετα το περας του 2011 εφοςον αποδεδειγμενα με χαρτι απ το πανεπιςτημιο φαινεται οτι ςπουδαζω;

1) απο τωρα μπορω να κινηςω καποια διαδικαςια για επιπλεον αναβολη ενος χρονου;

υ. Γ ςυγχαρητηρια για το ςαιτ και το φορουμ παιδια-ακρως διευκρινιςτικο



Μπερδεύτηκες αναβολή μέχρι το 28ο έτος της ηλικίας σου δικαιούσαι για μεταπτυχιακό. Οπότε δεν μπορείς να πάρεις ακόμα 1 χρόνο για ΑΕΙ
ΗΛΙΑΣ

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ »

/stratologia/anavoli_1.asp

στο ηλεκτρονική διεύθυνση που σου επισυνάπτω γράφει στην τρίτη κουκκίδα της παραγράφου διάρκεια αναβολής :

Ανώτερης ή ανώτατης σχολής για κύριες ή μεταπτυχιακές σπουδές και διαρκεί μέχρι 31 Δεκ του 28ου έτους (έτος γεν.+ 27)

Καταλαβαίνω κάτι λάθος;

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Greek_Army »

Ναι. Αυτό εννοεί ότι μέχρι 28 χρονών μπορείς να πάρεις αναβολή για αει, τει και μεταπτυχιακές σπουδές
ΗΛΙΑΣ

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ »

Καλε μου φίλε, το ίδιο πράγμα λέω και εγώ! Αυτή τη στιγμή είμαι φοιτητής σε ΑΕΙ, άρα μέχρι να κλείσω το 28ο έτος δικαιούμαι αναβολή σωστά; Άσχετα με το οτι η αναβολή μου τελειώνει το 2011 (που εγω κλείνω τα 27). Άρα δεν δικαιούμαι άλλον έναν χρόνο σύμφωνα με τα παραπάνω
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Greek_Army »

Δεν γίνεται να πάρεις παράταση αναβολής πως αλλιώς να στο πω, αν έκανες μεταπτυχιακό θα είχες δικαίωμα να πάρεις και δεύτερη αναβολή για σπουδές
simos
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Απρ 01, 2011 2:28 am
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από simos »

HΛια νομίζω οτι εκει πέρα αναφέρει οτι μέχρι το 28ο ετος σου δικαιούσαι να ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΕΙΣ αναβολή αλλα σε κάποιο άλλο σημείο παραπάνω η παρακάτω λέει οτι μπορείς να ΠΑΡΕΙΣ αναβολή εώς το 28ο ετος.Εικόνα
Πρόσεξε την διαφορά ανάμεσα στις 2 λέξεις. Ενώ δηλάδή μπορείς να πάρεις αναβολή ακόμη και αν είσαι 27 κ μια μέρα, η αναβολή αυτή θα λήξει όταν είσαι 28
Όλα αυτά τα λέω με επιφύλαξη καθώς ειναι νομοθεσία και όπως όλες οι νομοθεσίες γράφονται τοσο μπερδεμενες για να μην τις καταλαβαίνει ο απλός πολίτης Εικόνα Και φυσικά αν κατάλαβα σωστά τι θες να πείς.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης