Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ »

Καλημερα παιδια! λοιπον το ςτορυ εχει ως εξης.

με ειχε ερθει το χαρτι,(ςτρατολογια (α) θεςςαλονικης) για να παρουςιαςτω.(το που δεν εχει ςημαςια)

πηγα λοιπον για αναβολη λογο ςπουδων με τη βεβαιωςη ςπουδων μου αλλα ςυνειδητοποιηςαμε ςτο κεπ οτι ςτα εγγραφα μου ημουν γραμμενος ςτο μητρωο αρρενων του κιλκις.

τελος παντων για να μην τα πολυλογω, ειναι να παρουςιαςτω 8 / 2, την δευτερα που μας περαςε ομως, πηγα ςτο α ςτρατολογικο (αφου πεδευτικα με τις γραφειοκρατειες (ευτυχως δεν ημουν διπλογραμμενος) και εκανα την αιτηςη ανοβολης, κανονικα χωρις προβλημα.

μου ειπαν οτι θα δεχθω καποιο εγγραφο για την αναλογη αιτηςη που θα λεει απο ποςο εως ποςο θα ειναι η αναβολη κλπ κλπ

ςημερα που μπηκα ςτο μαθε που θα καταταγεις (φεβρουαριου 2011) ειδα οτι ειμαι ακομη εκει και δειχνει ακομη οτι πρεπει να παρουςιαςτω ςτις 8 /2.

τι μπορει να παιζει; ςυγνωμη που εγραψα ολοκληρη ιςτορια αλλα ειμαι εντελως αςχετος με το θεμα και χρειαζομαι βοηθεια ! εν μεςω εξεταςτικης το μονο που με λειπει ειναι η λιποταξια.

την αναβολη την πηρα κανονικα εφοςον εδωςα τα απαραιτητα εγγραφα που αποδεικνυουν οτι ςπουδαζω και τηρω τις προυποθεςεις

ευχαριςτω!

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Greek_Army »

TΗν έχεις πάρει την αναβολή. Δεν καταλαβαίνω όμως κάτι. Παλιά μας λέγανε μέχρι πότε παίρνουμε αναβολή εκείνη την ώρα. Πλέον δεν το κάνουνε; Πάρε τηλ αύριο στην στρατολογία για να ησυχάσεις κιόλας. Αλλά κατα 99,99999% την έχεις πάρει
KΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από KΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ »

Σε υπερευχαριστω αδερφε συνΕλληνα ! Θα παρω τηλεφωνο αυριο να δω τι γινεται ! Συμφωνα με τον αδερφο μας στην στρατολογια με ειπε πολυ τυπικα και υποκειμενικα 2-3 χρονια Γενικα μιλουσε παρα πολυ αοριστα και ουτε που εδωσα σημασια. Με ειπε οτι θα λαβω ενα επισημο εγγραφο που θα τα αναλυει ολα αυτα. Ποσο κλπ κλπ. Οταν λαβω το χαρτι θα μπω να ενημερωσω ! Καλο ξημερωμα και παλι ευχαριστω
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Greek_Army »

KΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ έγραψε:Σε υπερευχαριστω αδερφε συνΕλληνα ! Θα παρω τηλεφωνο αυριο να δω τι γινεται ! Συμφωνα με τον αδερφο μας στην στρατολογια με ειπε πολυ τυπικα και υποκειμενικα 2-3 χρονια Γενικα μιλουσε παρα πολυ αοριστα και ουτε που εδωσα σημασια. Με ειπε οτι θα λαβω ενα επισημο εγγραφο που θα τα αναλυει ολα αυτα. Ποσο κλπ κλπ. Οταν λαβω το χαρτι θα μπω να ενημερωσω ! Καλο ξημερωμα και παλι ευχαριστω


Το χαρτί θα το λάβεις σε κανα μήνα. Αν πεις αναβολή για ΙΕΚ θα σου δώσουνε για 3 χρόνια. Καλή τύχη
Στέφανος

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Στέφανος »

KΑι γω πριν απο 2 εβδομαδες εκανα αιτηση για αναβολη (απο ΙΕΚ, καταταξη στις 8/2) και στην ιστοσελιδα της στρατολογιας δεν γραφει ακομα κατι στις πληροφοριες αναβολης.(ανανεωνεται 1 φορα το μηνα;). Ουτε χαρτι μου εχει ερθει ακομα. Μην ανησυχεις, ολα σε αυτο το κρατος αργουνε.
BTW η αναβολη για ΙΕΚ ειναι 3 χρονια; Οχι 4;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Greek_Army »

Χωρίς να βάλω το χέρι μου στην φωτιά είναι 3
Γεράσιμος

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Γεράσιμος »

Καλησπέρα!
Μου έχει συμβεί κάτι σοβαρό θα έλεγα...
Ήταν να πάρω αναβολή από ιδιωτική σχολή για 3 χρόνια... Όταν είχαν πάει οι γονείς μου να καταθέσουν τα χαρτιά της αναβολής, δέν τα είχαν δεχθεί στη στρατολογία, επειδή ΔΕΝ έγραφαν πότε άρχισα τις σπουδές μου. Έλεγαν μόνο πότε τελειώνουν... Δηλαδή το 2011! Επίσης τους είχαμε πάει χαρτί αποφοίτησης λυκείου + αυτό που λέγετε αστυνομική ταυτότητα που έχει ο κάθε Έλληνας πολίτης... Οι κύριοι εκεί ΔΕΝ έκαναν δεκτή την αίτηση της αναβολής μου, με την αφορμή ότι δέν έλεγε το χαρτί της σχολής μου ημερομηνία που άρχισα τις σπουδές. Με συγχωρείτε αλλα μπορώ να πάω σε ιδιωτική σχολή, ή να τελειώσω το λύκειο 1 χρόνο νωρίτερα; ΟΧΙ! Οπότε πού υπήρχε πρόβλημα; Το θέμα είναι ότι απλά δέν πήρα ΠΟΤΕ επίσιμο χαρτί αναβολής! Ένας φίλος μου που είχε αργήσει να καταθέσει τα χαρτιά της αναβολής του, πλήρωσε πρόστιμο 1000?!5 6μηνα τώρα, ΔΕΝ μου έχουν στήλει χαρτί στράτευσης στο σπίτι... Ξέρω, ίσως έπρεπε να ενδιαφερθώ εγώ... Αλλά ΔΕΝ το έκανα ούτε αυτό γιατί απλά νόμιζα (τον 1ο χρόνο τουλάχιστον ότι η αναβολή μου είχε γίνει δεκτή κανονικά! Τί γίνετε σε αυτή την περίπτωση; Πρόστιμο 5000?; Λιποτάκτης μήπως; Τί κυρώσεις θα έχω; Τί πρέπει να κάνω; Μπορώ να βρώ το δίκιο μου έχοντας ακόμα όλα τα χαρτιά που έπρεπε να είχα καταθέσει και να τα δεχθούν κανονικά; Να σημειωθεί ότι σχεδόν σε όλους τους συμφοιτητές μου, είχαν γίνει δεκτά ακριβός τα ίδια έγγραφα με τα δικά μου! Μου έτυχε στραβός μάλλον την μέρα που πήγα...
Mike
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τρί Σεπ 14, 2010 8:14 pm
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Mike »

Καλησπερα Γερασιμε.

Δε σου κρυβω οτι δυσκολευομαι να σε καταλαβω.

Πρωτα απ'ολα η στρατολογια ειναι δικο σου θεμα, γιατι δεν πηγες να συνενοηθεις ο ιδιος και εστειλες τους γονεις σου;

Εκτος αυτου. Ολοι οι συμφοιτητες σου πηραν αναβολη, εσυ δεν πηρες και το θυμηθηκες μετα απο 2.5 χρονια; Δηλαδη οκ, πες επεσες σε στραβο, δεν πηγες να βρεις μια λυση; Να δεις τι αλλα χαρτια μπορεις να παρεις απο τη σχολη, καποια βεβαιωση, κλπ, ή να βρεις καποιον αλλο στο στρατολογικο γραφειο να συνενοηθεις; Πως νομιζες οτι πηρες αναβολη αφου λες οτι δε σου εκαναν δεκτα τα χαρτια και δεν πηρες κανενα χαρτι αναβολης;

Αλλα το κυριοτερο ειναι το ποιο ακριβως ειναι το προβλημα σου. Αφου δεν σε εχει καλεσει ο στρατος, τι ακριβως προβλημα εχεις; Αν σε ειχε καλεσει ο στρατος, θα το ειχες μαθει.

Δεν ξερω τι ειναι το προστιμο που λες για 'καθυστερηση υποβολης εγγραφων αναβολης' πρωτη φορα το ακουω.

Στη χειροτερη περιπτωση, δε θα σε βρηκε η αστυνομια (εχεις αλλαξει μηπως διευθυνση; ) και θα σε εχουν κηρυξει ανυποτακτο. Αν ισχυει αυτο, τοτε θα εχεις προβλημα να βγαλεις διαβατηριο και θα πρεπει να κανεις και 6 μηνες επιπλεον θητειας, εξαγορασιμους προς 6000 ευρω. Αλλα χλωμο το κοβω να μη μπορεσε να σε βρει η αστυνομια για να σου δωσει το χαρτι καταταξης 3 χρονια. Οπως και να εχει, δε μπορει κανεις σε σαιτ να σου πει ποια ειναι η στρατολογικη σου κατασταση, μονο το στρατολογικο σου γραφειο ξερει.

Γεράσιμος

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Γεράσιμος »

Όντως έχω αλλάξει διέυθυνση... Και μάλλον θα ξανά αλλάξω! Συγκεκριμένα το μπέρδεμα, έγινε επειδή μου είχε έρθει χαρτί για προαιρετική κατάταξη στον στρατό 1 εξάμηνο νωρίτερα... Λογικά είπαν στους γονείς μου, ότι δέν χρειάζετε να πάω νωρίτερα αφού σπουδάζω και δέν ξέρω ούτε εγώ τι κατάλαβαν... Όπως και νάχει, ούτε διαβατήριο με ενδιαφερει, ούτε οι 6μήνες, ούτε τα 6000?... Αυτή την απάντηση ήθελα βασικά. Τώρα το τί μπέρδεμα έχει γίνει ούτε με ενδιαφέρει! Θα ενδιαφερθώ όταν έρθουν και μου χτυπήσουν την πόρτα, ή τελειώσω με κάτι επαγγελματικά που έχω. Θα έχω πρόβλημα με ΤΕΒΕ; Τελευταία ερώτηση... Ή δέν έχει καμία σχέση;
Ευχαριστω!
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από yandr »

Αν δεν έχεις εκπληρώσει τις στρατιωτικές υποχρεώσεις σου αργά ή γρήγορα θα έχεις πρόβλημα στα επαγγελματικά.
Ιωάννης

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Ιωάννης »

Καλημέρα. Το ερώτημα που έχω εγώ βασικά είναι ότι έχω πάρει αναβολή η οποία λήγει το Δεκέμβριο του 2011. Εγώ τις σπουδές μου δεν έχω καταφέρει να τις τελειώσω λόγω εργασίας. Μπορώ να πάρω παράταση αναβολής για 1 χρόνο ακόμη για να τακτοποιήσω όλες τις υποχρεώσεις μου?
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Greek_Army »

Ιωάννης έγραψε:Καλημέρα. Το ερώτημα που έχω εγώ βασικά είναι ότι έχω πάρει αναβολή η οποία λήγει το Δεκέμβριο του 2011. Εγώ τις σπουδές μου δεν έχω καταφέρει να τις τελειώσω λόγω εργασίας. Μπορώ να πάρω παράταση αναβολής για 1 χρόνο ακόμη για να τακτοποιήσω όλες τις υποχρεώσεις μου;


Όχι δεν γίνεται.
ΓΙΩΡΓΟΣ

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από ΓΙΩΡΓΟΣ »

Καλημέρα. Είμαι του 85, εχω αναβολή μέχρι 31/12/2012 λόγω σπουδών. Αποφοίτησα απο το Τ. Ε. Ι Ιατρικών Εργαστήριων το 2008 και μεχρι Τώρα έχω δώσει δυο Χρονιές κατατακτήριες Στην Ιατρική αλλά δεν περασα. Π ρεπει να κάνω διακοπή της αναβολής μου η μπορώ να την εξαντλήσω μεχρι τέλους χωρίς να εχω κυρώσεις;
Ευχαριστώ
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Greek_Army »

ΓΙΩΡΓΟΣ έγραψε:Καλημέρα. Είμαι του 85, εχω αναβολή μέχρι 31/12/2012 λόγω σπουδών. Αποφοίτησα απο το Τ. Ε. Ι Ιατρικών Εργαστήριων το 2008 και μεχρι Τώρα έχω δώσει δυο Χρονιές κατατακτήριες Στην Ιατρική αλλά δεν περασα. Π ρεπει να κάνω διακοπή της αναβολής μου η μπορώ να την εξαντλήσω μεχρι τέλους χωρίς να εχω κυρώσεις;
Ευχαριστώ


Μπορείς να την εξαντλήσεις χωρίς να έχεις κυρώσεις
Άβαταρ μέλους
Palioseira
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 31, 2008 6:56 pm
Επικοινωνία:

Αναβολές στράτευσης λόγω σπουδών

Δημοσίευση από Palioseira »

Ηρθε ενα χαρτι στον γιο μου για αναβολη λογω σπουδων (ΤΕΙ) και γραφει οτι οταν διακοψει την αναβολη πρεπει να προσκομισει οτι τιτλους σπουδων εχει αποκτησει κατα την διαρκεια της. Το ερωτημα μου ειναι οτι αν δεν εχει παρει πτυχιο ή δεν εχει περασει μαθηματα τι γινεται;
Επισης για να ειναι σε ισχυ η αναβολη χρειαζεται να κανει κατι; Ο γιος περσαε ΤΕΙ αλλα τα παρατησε στους 3 πρωτους μηνες.
Ευχαριστω.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες