Επιλογή σώματος και ειδικότητας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Επιλογή σώματος και ειδικότητας

Δημοσίευση από D.Y.K »

Είναι πολύ πιθανό να σε επιλέξουν σε αυτό που επιθυμείς να πάς. Συνήθως όσοι επιλέγουν τις ΜΑΚ δεν έχουν κανένα θέμα. Να ανησυχείτε αυτοί που επιθυμείτε να υπηρετήσετε στα Αλεξίπτωτα (εννοείται πως απαιτείται βύσμα) !
Blaze
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Μάιος 13, 2011 7:13 pm
Επικοινωνία:

Επιλογή σώματος και ειδικότητας

Δημοσίευση από Blaze »

KΑλησπέρα. Έχω μία ερώτηση... Όταν πέρασα περιοδεύων την "φόρμα" (που ήταν σε ηλεκτρονική μορφή) την συμπλήρωνε ένας υπάλληλος εκεί . Είχα αποφασίσει οτι θα πάω ειδικές δυνάμεις... Και συγκεκριμένα ΛΟΚ. Δεν μου ανάφερε όμως για ΛΟΚ... Είπε απλά Αν θέλω να πάω Ειδικές Δυνάμεις... (η ερώτηση του ακολούθησε μόλις του είπα οτι κάνω πολεμικές τέχνες.) Λέτε να μην με στείλουν στα ΛΟΚ αλλα σε άλλη μονάδα Ειδικών Δυνάμεων?
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Επιλογή σώματος και ειδικότητας

Δημοσίευση από Greek_Army »

Κοίτα το μόνο σίγουρο είναι ότι θα πας καταδρομέας και όχι αλεξιπτωτιστής γιατί εκεί επιλέγεις εσύ να πας περνάς ξεχωριστά αθλήματα κτλπ... Τώρα για να πας στα ΛΟΚ αν είσαι αθηναίος η νησιώτης είναι πολύ δύσκολο θα πρέπει να βάλεις και κανα βύσμα. Εκτός και αν επιλέξεις να πας στην Κύπρο
sintoma lokatzis
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 342
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 14, 2010 12:57 am
Τοποθεσία: Επιθετικός χαφ
Ενδιαφέροντα: Στρατός, Γυμναστική και Αθλητισμός, Φίλοι και Γυναίκες
Επάγγελμα: Μαθητής
Επικοινωνία:

Επιλογή σώματος και ειδικότητας

Δημοσίευση από sintoma lokatzis »

Συνηθως οι ειδικοδυναμιτες παρουσιαζονται στο ΚΕΕΔ (Κεντρο Εκπαιδευσης Ειδικων Δυναμεων) και μετα δηλωνουν την προτιμηση του, δηλαδη αν θελουν ΛΟΚ, ΜΑΚ, Πεζοναυτες η αλεξιπτωτα... Αφου λοιπον εσυ οταν εκανες το περιοδευον δηλωσες οπως λες στη ''φορμα'' ειδικες δυναμεις θα σε καλεσουν (χωρις να ειναι 100% βεβαιο) να παρουσιαστεις στο ΚΕΕΔ και μετα απο καποιες μερες θα δηλωσεις οτι επιθυμεις να πας ΛΟΚ

Επισης θα σου προτεινα να λαβεις υποψιν σου περισσοτερο αυτα που ειπε ο γκρικ αρμυ και οχι αυτα που ειπα εγω γιατι αυτος εχει ηδη υπηρετησει και γνωριζει πολυ περισσοτερα απο μενα
Άβαταρ μέλους
_KOURSAROS_
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 982
Εγγραφή: Τρί Μάιος 04, 2010 2:23 am
Επικοινωνία:

Επιλογή σώματος και ειδικότητας

Δημοσίευση από _KOURSAROS_ »

Λοιπον νεοι μιν τρελενεστε θα πατε οπου θελετε, πισμα υπομονη επιμονη θελει τιποτα αλλο... Αν και ειμαι σιγουρος οτι θα το μετανιοσετε
Είς οιωνός άριστος αμύνεσθαι περί πάτρης.
Devourer
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 26, 2011 7:15 pm
Επικοινωνία:

Επιλογή σώματος και ειδικότητας

Δημοσίευση από Devourer »

Γεια σας, παρουσιάζομαι Θήβα Πυροβολικό αλλά ενδιαφέρομαι να πάω Πεζοναύτες.'Έχω ακούσει ότι πάντα ρωτάνε αν καποιοι θέλουν Ε. Δ.'Οταν σε ρωτάνε επιλέγεις εσύ αν θα πας Πεζοναύτης, αλεξίπτωτα κτλ. Και κάτι άλλο, εχώ διαβάσει πολλά για τα αθλήματα που κάνεις πριν μπεις Ε. Δ. Αλλά δεν ξέρω ποιο είναι το σωστό (τρέξιμο, καμψεις, ελξεις) καμιά έγκυρη πηγή;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

SMARTYN89
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Παρ Φεβ 16, 2007 7:28 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Επιλογή σώματος και ειδικότητας

Δημοσίευση από SMARTYN89 »

Ερώτηση γρήγορη και απλή:

Αν πάω για καταδρομέας, μπορώ να σιγουρέψω οτί θα πάω Ορεινός που θέλω και δε θα βρεθώ Αμφίβιος (με την χαρακτηρηστική έκφραση Απορίας στο πρόσωπο);

ή προφανώς και το αντίθετο για κάποιους άλλους.
Διάβασα οτί μεν δηλώνεις, αλλά πάει και με τις τρέχουσες Ανάγκες (στα αντίστοιχα τμήματα).

teolok
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Δευ Μάιος 30, 2011 6:11 pm
Επικοινωνία:

Επιλογή σώματος και ειδικότητας

Δημοσίευση από teolok »

Παίζει ρόλο το από που είσαι. Αν είσαι από Αθήνα ή νησί δύσκολα τα πράγματα αλλά όλα παίζουν. Και γω για ορεινος θελω να παω και ειμαι απο Αθηνα και φοβαμαι οτι θα καταληξω αμφιβιος. Δεν με χαλαει αλλα μια θητεια εχεις στη ζωη σου.Αν εχεις βυσμα ειναι ο μονος τροπος να το σιγουρεψεις φιλε εκτος αν μενεις Δραμα η καπου βορεια - βουνισια.

SMARTYN89
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Παρ Φεβ 16, 2007 7:28 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Επιλογή σώματος και ειδικότητας

Δημοσίευση από SMARTYN89 »

Από Χανιά είμαι. Νησί δηλαδή, αλλά που να εξηγείς για τα λευκά Όρη οτί είναι αρκετά και περισσεύουν... (50+ κορυφές πάνω απο 2.000 μέτρα). Αυτά μ'αρέσουν πιο πολύ δυστυχώς ή ευτυχώς.

Είχε κανείς κάποια τέτοια εμπειρία;

sintoma lokatzis
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 342
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 14, 2010 12:57 am
Τοποθεσία: Επιθετικός χαφ
Ενδιαφέροντα: Στρατός, Γυμναστική και Αθλητισμός, Φίλοι και Γυναίκες
Επάγγελμα: Μαθητής
Επικοινωνία:

Επιλογή σώματος και ειδικότητας

Δημοσίευση από sintoma lokatzis »

Μην τρλενεσαι αγορινα ολα καλα θα πανε... Θα σου ζητησουν να κανεις 20-30 καμψεις... Και +4 ελξεις... Αν μπορεις κανε παραπανω αλλα και οι 4 λογικα θα αρκουνε... Τρεξιμο ειναι συνηθως ενα μιλι... Χρονο δε γνωριζω να σου πω διοτι εχω ακουσει διαφορα... Απο 4 μεχρι 8 λεπτα...
PRODEATOR
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Τρί Μάιος 24, 2011 12:30 am
Τοποθεσία: Γ' ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Επιλογή σώματος και ειδικότητας

Δημοσίευση από PRODEATOR »

Καλησπέρα Παιδιά, Μόλις Πηρα το δελτίο Στράτευσης Και Κατατάσσομαι 6 μαρτιου στο Μεγάλο Πευκο. Δεν Λέει Πουθενα Όμως Κατι Συγκεκριμένο Για Κάποιο Σωμα.Εκεί Δηλώνεις Σε ποιο Σώμα Των Ειδικών Δυνάμεων Θες να Υπηρετήσεις;

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Επιλογή σώματος και ειδικότητας

Δημοσίευση από Greek_Army »

Μόνο αλεξίπτωτα διαλέγεις και αν περάσεις κάτι αθλητικές και υγειονομικές δοκιμασίες σε επιλέγουν, για λοκ και μακ απλά δηλώνεις βόρειες και αμφίβιες μοίρες αντίστοιχα, πχ αν σου έρθει για δράμα είσαι ορεινός αν σου έρθει νησί είσαι αμφίβιος
PRODEATOR
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Τρί Μάιος 24, 2011 12:30 am
Τοποθεσία: Γ' ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Επιλογή σώματος και ειδικότητας

Δημοσίευση από PRODEATOR »

Οι υγειονομικές εξετάσεις που υποβάλλονται σε όσους Δηλώσουν Αλεξίπτωτα είναι διαφορετικές από ότι σε Όσους Πανε λοκ; Αν Είναι Μπορεις να μους πεις λιγο αναλυτικα τι περιλαμβανουν; Εικόνα
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Επιλογή σώματος και ειδικότητας

Δημοσίευση από Greek_Army »

http://www.army.gr/default.php?pname=sub_DED_INFO_PATH&la=1

περισσότερες πληροφορίες θα βρεις στο φόρουμ, έχουμε αρκετά θέματα Για την θητεία στα αλεξίπτωτα Εικόνα

giannis

Επιλογή σώματος και ειδικότητας

Δημοσίευση από giannis »

Παιδια πεστε μ τη επιλογες υπαρχουνε και ποιες ειναι ποιο καλες ελτος απο ειδικες δυναμεις :)
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες