Επιλογή σώματος και ειδικότητας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Νικος

Επιλογή σώματος και ειδικότητας

Δημοσίευση από Νικος »

Παιδια εχω μια απορροια, υπαρχει περιπτωση να δηλωσεις ΛΟΚ και να σε στειλουν Πεζοναυτη ή αμφιβιο;
Requiem3

Επιλογή σώματος και ειδικότητας

Δημοσίευση από Requiem3 »

Παιδια μετα το μεγαλο πευκο, δηλωνεις αν θες να πας Λοκ αμφιβιος καταδρομεας. Δηλωνεις κ το μερος που θες να πας; Δηλαδη υπαρχει περιπτωση να δηλωσω ΛΟΚ Κυπρου και να με στειλουν σε αλλο σωμα; Τελος, υπαρχει περιπτωση δηλαδη να σε στειλουν αλεξιπτωτιτη χωρις να το επιθυμεις;
TigerShark

Επιλογή σώματος και ειδικότητας

Δημοσίευση από TigerShark »

Γεια Χαρα σε ολους! Θελω να ρωτησω κατι και συγγνωμη αν φανει καπως ακυρη η ερωτηση! Εχω αποφασισει Να παω ειδικες δυναμεις και συγκεκριμενα στους αμφιβιους. Κοντινο μου ατομο ομως, Πηγε προσφατα να διακοψει την αναβολη του και μου ειπε πως στη φορμα που δηλωνεις ειδ. Δυναμεις εχεις μονον 3 επιλογες:α) καταδρομεας (ΛΟΚατζηδες) β) αλεξιπτωτιστης Γ) πεζοναυτης. Που ειναι οι αμφιβιοι (οεο!); Ξενερωσα στο ενδεχομενο να εχουν παψει να παιρνουν ατομα. Μηπως αν θες αμφιβιος δηλωνεις το α (καταδρομεας) Και μετα γινεται επιλογη αναλογα με το που εχουν αναγκη απο ατομα; Αν γνωριζει κανεις ας απαντησει!

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Επιλογή σώματος και ειδικότητας

Δημοσίευση από Nassos »

TigerShark έγραψε:Γεια Χαρα σε ολους! Θελω να ρωτησω κατι και συγγνωμη αν φανει καπως ακυρη η ερωτηση! Εχω αποφασισει Να παω ειδικες δυναμεις και συγκεκριμενα στους αμφιβιους. Κοντινο μου ατομο ομως, Πηγε προσφατα να διακοψει την αναβολη του και μου ειπε πως στη φορμα που δηλωνεις ειδ. Δυναμεις εχεις μονον 3 επιλογες:α) καταδρομεας (ΛΟΚατζηδες) β) αλεξιπτωτιστης Γ) πεζοναυτης. Που ειναι οι αμφιβιοι (οεο!) ; Ξενερωσα στο ενδεχομενο να εχουν παψει να παιρνουν ατομα.Μηπως αν θες αμφιβιος δηλωνεις το α (καταδρομεας) Και μετα γινεται επιλογη αναλογα με το που εχουν αναγκη απο ατομα; Αν γνωριζει κανεις ας απαντησει!



Αυτό ακριβώς γίνεται.
JimiS

Επιλογή σώματος και ειδικότητας

Δημοσίευση από JimiS »

Καλησπέρα σε όλη την Παρέα! Θα ήθελα την βοήθειά σας ώστε να μπορέσω να δηλώσω το σώμα που θα υπηρετήσω στην θητεία μου. Αρχικά να πω πως είμαι ορειβάτης, λάτρης του βουνού και της επιβίωσης. Στην θητεία μου θα ήθελα να μάθω όσο περισσότερα πράματα γίνετε σχετικά με επιβίωση και αντίξοες συνθήκες και για αυτό ζητάω την γνώμη σας για το που να δηλώσω ώστε να κάνω όλα αυτά. Ενας φίλος μου που ήταν στην Ε'ΜΚ μου είπε πως κάναν διαβίωση στο βουνό, στο χιόνι, καναν σκί, ασκήσεις στην θάλασσα και διάφορα άλλα που με ενδιαφέρουν! Επίσης έχω ακούσει πως οι ΟΥΚ του Ελληνικού Στρατού είναι κορυφαίοι και παγκοσμίου φήμης αλλά νομίζω πως εξειδικεύονται μόνο στο νερό κάτι που δεν θα ήθελα γιατί πολύ περισσότερο βρίσκομαι στα βουνά παρά στη θάλασσα. Προτείνετέ μου σώματα που μπορείς να κερδίσεις τις περισσότερες γνώσεις και τις καλύτερες εμπειρίες αλλά μετά απο κάθε πρόταση που μου κάνετε να λέτε και τα βασικά στοιχεία για το σώμα που προτείνετε! Σας ευχαριστώ προκαταβολικά και περιμένω απαντήσεις σας!
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Επιλογή σώματος και ειδικότητας

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

JimiS έγραψε:Καλησπέρα σε όλη την Παρέα! Θα ήθελα την βοήθειά σας ώστε να μπορέσω να δηλώσω το σώμα που θα υπηρετήσω στην θητεία μου. Αρχικά να πω πως είμαι ορειβάτης, λάτρης του βουνού και της επιβίωσης. Στην θητεία μου θα ήθελα να μάθω όσο περισσότερα πράματα γίνετε σχετικά με επιβίωση και αντίξοες συνθήκες και για αυτό ζητάω την γνώμη σας για το που να δηλώσω ώστε να κάνω όλα αυτά. Ενας φίλος μου που ήταν στην Ε'ΜΚ μου είπε πως κάναν διαβίωση στο βουνό, στο χιόνι, καναν σκί, ασκήσεις στην θάλασσα και διάφορα άλλα που με ενδιαφέρουν! Επίσης έχω ακούσει πως οι ΟΥΚ του Ελληνικού Στρατού είναι κορυφαίοι και παγκοσμίου φήμης αλλά νομίζω πως εξειδικεύονται μόνο στο νερό κάτι που δεν θα ήθελα γιατί πολύ περισσότερο βρίσκομαι στα βουνά παρά στη θάλασσα. Προτείνετέ μου σώματα που μπορείς να κερδίσεις τις περισσότερες γνώσεις και τις καλύτερες εμπειρίες αλλά μετά απο κάθε πρόταση που μου κάνετε να λέτε και τα βασικά στοιχεία για το σώμα που προτείνετε! Σας ευχαριστώ προκαταβολικά και περιμένω απαντήσεις σας!
Σου προτυνω να διαβασεις το φορουμ...
JimiS

Επιλογή σώματος και ειδικότητας

Δημοσίευση από JimiS »

Το φορουμ το έχω διαβάσει απλά δεν έχω ξεκάθαρη εικόνα ακόμα γι'αυτό και ζήτησα την βοήθεια των πιο έμπειρων. Από ότι βλέπω σε αυτά που μου αρέσει είναι περισσότερο κοντά τα Λ. Ο. Κ. Υπάρχει μήπως κάποια άλλη μονάδα που να εξειδικεύεται στα ίδια πράματα με καλύτερη εκπαίδευση όμως;
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Επιλογή σώματος και ειδικότητας

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

JimiS έγραψε:Το φορουμ το έχω διαβάσει απλά δεν έχω ξεκάθαρη εικόνα ακόμα γι'αυτό και ζήτησα την βοήθεια των πιο έμπειρων. Από ότι βλέπω σε αυτά που μου αρέσει είναι περισσότερο κοντά τα Λ. Ο. Κ. Υπάρχει μήπως κάποια άλλη μονάδα που να εξειδικεύεται στα ίδια πράματα με καλύτερη εκπαίδευση όμως;
Σου προτυνω να ξαναδιαβασεις το φορουμ...
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Επιλογή σώματος και ειδικότητας

Δημοσίευση από Nassos »

JimiS έγραψε:Καλησπέρα σε όλη την Παρέα! Θα ήθελα την βοήθειά σας ώστε να μπορέσω να δηλώσω το σώμα που θα υπηρετήσω στην θητεία μου. Αρχικά να πω πως είμαι ορειβάτης, λάτρης του βουνού και της επιβίωσης. Στην θητεία μου θα ήθελα να μάθω όσο περισσότερα πράματα γίνετε σχετικά με επιβίωση και αντίξοες συνθήκες και για αυτό ζητάω την γνώμη σας για το που να δηλώσω ώστε να κάνω όλα αυτά. Ενας φίλος μου που ήταν στην Ε'ΜΚ μου είπε πως κάναν διαβίωση στο βουνό, στο χιόνι, καναν σκί, ασκήσεις στην θάλασσα και διάφορα άλλα που με ενδιαφέρουν! Επίσης έχω ακούσει πως οι ΟΥΚ του Ελληνικού Στρατού είναι κορυφαίοι και παγκοσμίου φήμης αλλά νομίζω πως εξειδικεύονται μόνο στο νερό κάτι που δεν θα ήθελα γιατί πολύ περισσότερο βρίσκομαι στα βουνά παρά στη θάλασσα. Προτείνετέ μου σώματα που μπορείς να κερδίσεις τις περισσότερες γνώσεις και τις καλύτερες εμπειρίες αλλά μετά απο κάθε πρόταση που μου κάνετε να λέτε και τα βασικά στοιχεία για το σώμα που προτείνετε! Σας ευχαριστώ προκαταβολικά και περιμένω απαντήσεις σας!


Άποψη μου είναι να πάς Ορεινός Καταδρομέας.

Πάντως μην περιμένεις να μάθεις πολλά περισσότερα απ'όσα έμαθες στα τόσα χρόνια που είσαι ορειβάτης.
JimiS

Επιλογή σώματος και ειδικότητας

Δημοσίευση από JimiS »

Μην μου λες τέτοια και με απογοητεύεις! Βασικά πιστεύω εκεί θα έχω και την ευκαιρία να αντιμετωπίσω καταστάσεις όπως να κάνεις καταφύγιο στο βουνό οπου και θα μείνεις και άλλα τέτοια που δεν μπορείς να τα κάνεις μόνος ώστε να χρησιμοποιήσω και στην πράξη όλα αυτά που ξέρω περι επιβίωσης γιατί άλλο να τα ξέρεις απλά και άλλο να τα έχεις εφαρμόσει κιόλας. Δηλαδή τα ΛΟΚ είναι ότι καλυτερο του Ελληνικού στρατού που να εξασκούνται σε αυτα που θέλω ε; Στο φόρουμ βλέπω παινεύουν και την ΜΑΚ αλλά απο ότι κατάλαβα από αυτά που διάβασα έχει το περισσότερο μέρος νερό. Επίσης οι μονάδες ΛΟΚ είναι σε ορεινές τοποθεσίες ενώ της ΜΑΚ σε νησιά, σωστά;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Επιλογή σώματος και ειδικότητας

Δημοσίευση από Nassos »

Αδελφέ, δεν είπα ότι δεν θα κάνεις αυτά που αναφέρεις (επιβίωση,bivouac κλπ). Άλλωστε αν πάς Ειδικές Δυνάμεις θα κάνεις παραπάνω ασκήσεις στο ύπαιθρο απ'ότι πχ το Πεζικό ή τα Τεθωρακισμένα. Σίγουρα θα σου δωθεί η ευκαιρία να δοκιμάσεις αυτά που έμαθες ως ορειβάτης.

Ναι, οι ΜΑΚ είναι του Αμφίβιου στοιχείου.
JimiS

Επιλογή σώματος και ειδικότητας

Δημοσίευση από JimiS »

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Βλέπω απλά στο φόρουμ πολλούς της ΜΑΚ παρά ΛΟΚ και μου κάνει εντύπωση που προτιμούν ΜΑΚ πολλοί. Ισως είναι και η ιδέα μου βέβαια γι'αυτό και αναρωτήθηκα αν είναι καλύτερη.
K.G
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: Δευ Απρ 11, 2011 1:41 am
Επικοινωνία:

Επιλογή σώματος και ειδικότητας

Δημοσίευση από K.G »

Ευχαριστω δεν το προσεξα...
και μια ακομα βασικη μου απορία: Θελω να παώ ΜΑΚ αλλα δεν θα είχα προβλημα και για ΛΟΚ, ολα καλα μεχρι εδω, το προβλημα ειναι τι κανω αν παω στο πευκο και δεν με στειλουν σε ενα απτα δυο αλλα στους πεζοναυτες που δεν με ενδιαφερει; Αποτι διαβασα δεν σε βαζουν παντα εκει που θες... Η μονη λυσει ειναι να κοπω?
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Επιλογή σώματος και ειδικότητας

Δημοσίευση από D.Y.K »

Πρέπει οπωσδήποτε να 'κοπείς'; Υποστήριξε το και μην τρελένεσαι. Μια θητεία είναι της πλάκας με 2-3 καλές εμπειριούλες! Καλή θητεία αγορίνα Εικόνα
K.G
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: Δευ Απρ 11, 2011 1:41 am
Επικοινωνία:

Επιλογή σώματος και ειδικότητας

Δημοσίευση από K.G »

Οχι αναγκαζομε γιατι ειναι καθαρα θεμα προτιμισης... Δηλαδη δεν υπαρχει αλλη λύση μόνο βυσμα μετα;
ευχαριστω ΔΥΚ ελπιζω να μην εχω καποιο προβλημα.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες