Επιλογή σώματος και ειδικότητας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Επιλογή σώματος και ειδικότητας

Δημοσίευση από Anonymous »

Γεια σας, επειδη θελω να δηλωσω μονιμος στις ειδικες δυναμεις και σκεφτομαι να δηλωσω μονο ειδικες δυναμεις και τιποτα αλλο, θα ηθελα να ξερω αν επιλεγω εγω η ο στρατος για το που θα με στειλουν, εννοω Λοκατζης-βατραχανθρωπος η αλεξιπτωτιστης. Ευχαριστω

Whiteyez
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τετ Απρ 18, 2007 4:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Επιλογή σώματος και ειδικότητας

Δημοσίευση από Whiteyez »

Επιλέγεις εσύ και άν είσαι τυχερός σε παίρνουν εκεί που θες..
spartiatis

Επιλογή σώματος και ειδικότητας

Δημοσίευση από spartiatis »

Χαίρετε. Θέλω να υπηρετήσω επίλεκτες δυνάμεις και συγκεκριμένα ορεινός καταδρομέας (λοκ).

Τι ενδεχόμενα υπάρχουν πλέον να με στείλουν σε άλλο σώμα επίλεκτων δυνάμεων;

Αν όντως, δεν παίρνουν πλέον αλεξιπτωτιστές και αφού οι πεζοναύτες έγιναν πεζικό, όλοι του σ. ξ. πάνε στα λοκ ή υπάρχει περίπτωση να πάνε και αμφίβιοι;

Anonymous

Επιλογή σώματος και ειδικότητας

Δημοσίευση από Anonymous »

analoga th seira protimhshs frouras pas! an dhlwseis LOK 8a se paroun drama naousa rentina...an kopeis apo autous efuges gia peziko...mono an eisai apo alexsiptwta mporei na se allaxsoun se kati allo

spartiatis

Επιλογή σώματος και ειδικότητας

Δημοσίευση από spartiatis »

Φίλε, ευχαριστώ για την απάντηση.

η σειρά προτίμησης φρουράς τι είναι;

έχεις κατά νου σε τι αναλογία παίρνουν λοκ και σε τι αμφίβιους; Ή τέλοσπάντων τι πιθανότητες έχει κάποιος να δηλώσει και να τον στείλουν λοκ.

kotsos

Επιλογή σώματος και ειδικότητας

Δημοσίευση από kotsos »

spartiatis έγραψε:φίλε, ευχαριστώ για την απάντηση.

η σειρά προτίμησης φρουράς τι είναι;

έχεις κατά νου σε τι αναλογία παίρνουν λοκ και σε τι αμφίβιους; ή τέλοσπάντων τι πιθανότητες έχει κάποιος να δηλώσει και να τον στείλουν λοκ.



para polles pi8anothtes...sunh8ws ginetai panikos sta alexsiptwta!!!gia LOK h amfibios pairnoun kamposa atoma arkei na tous kanoun k na mhn kopoun!opote dn xreiazetai na anhsuxeis
crowbar90
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Απρ 03, 2008 2:15 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Επιλογή σώματος και ειδικότητας

Δημοσίευση από crowbar90 »

κ'εγω θελω να δηλωσω μονιμος στις ειδικες δυναμεις και συγκεκριμενα καταδρομεας! ελπιιζω να με παρουν! στις ειδικες δυναμεις υπαρχουν :

  • καταδρομεασ (αμφήβιος ή ορεινος)
  • αλεξιπτωτιστησ
  • βατραχανθρωποσ
  • πεζοναυτησ
... εγω θελω να παω ορεινος καταδρομεας. θελω να παω σαν εθελοντης. θα παω νωριτερα δηλαδη. δεν ξερω ομως που να παω για να δηλωσω οτι θελω να παω σαν εθελοντης.

CrOwBaR

Επιλογή σώματος και ειδικότητας

Δημοσίευση από CrOwBaR »

Ορεινος καταδρομεας θελω να παω... αμα δηλωσω να παω εκει θα με παρουν εκει η θα με πανε πουθενα αλλου;

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Επιλογή σώματος και ειδικότητας

Δημοσίευση από yandr »

Δεν καπαρώνονται οι θέσεις στο στρατό.

Δηλώνεις προτίμηση και ελπίζεις.

Εάν έχεις κάποιο μέσο να βοηθήσει ακόμη καλύτερα.
H4nnibal
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: Τετ Απρ 16, 2008 2:58 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: Γραφίστας
Επικοινωνία:

Επιλογή σώματος και ειδικότητας

Δημοσίευση από H4nnibal »

Δεν δηλώνεις τπτ ψάρακα. Εγω την ειδικότητα μου την έμαθα στην μέση των ΠΕΝ στη Ρεντίνα. Τώρα, αν πάς στη μονάδα και δούνε οτι έχουν ελείψεις σε άλλου λόχους θα σου αλλάξουν ειδικότητα και λόχο. π. χ. Εγω που είμουνα ΔΒ, περιμέναμε την επόμενη σειρά κάμποσους απο 13ΔΕΕ, και αφού ήρθαν, μας τους πήρε ο λόχος κρούσεως Εικόνα. και εκεί που περιμέναμε να χαλαρώσουμε λίγο και να αναλάβουν λίγο και οι νέοι φάγαμε 6 μηνάκια γαμήσι στις ασκήσεις επειδή δεν είχαμε αρκετούς ΔΒ.
Fuhrer

Επιλογή σώματος και ειδικότητας

Δημοσίευση από Fuhrer »

Απλα κ λακωνικα. Σε λιγο καιρο θα μπω στρατα. Μου ειχε ερθει χαρτι πριν τιν αναβολη για ναυτικο. Τωρα μετα τη σχολη θελω να μπω ειδικες δυναμεις at all costs. Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω τι ακριβως παιζει. Γουσταρω M4 και MG3. Δεν παω μια τα βουνα αλλα μαρεσει η θαλασσα. Μπορω να μπω αμφιβιους καταδρομεις η εχετε να προτεινετε κατι καλυτερο;
Ιφικράτης
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Τετ Μάιος 14, 2008 1:13 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Επιλογή σώματος και ειδικότητας

Δημοσίευση από Ιφικράτης »

Fuhrer έγραψε:Απλα κ λακωνικα. Σε λιγο καιρο θα μπω στρατα. Μου ειχε ερθει χαρτι πριν τιν αναβολη για ναυτικο. Τωρα μετα τη σχολη θελω να μπω ειδικες δυναμεις at all costs. Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω τι ακριβως παιζει. Γουσταρω M4 και MG3. Δεν παω μια τα βουνα αλλα μαρεσει η θαλασσα. Μπορω να μπω αμφιβιους καταδρομεις η εχετε να προτεινετε κατι καλυτερο;
Νομίζω ότι σε επιλέγουν. Έρχεται επιτροπή από τη Διεύθυνση Ειδικών Δυνάμεων στο Κέντρο και κάνει επιλογές.

Όμως, ας το επιβεβαιώσει και κάποιος άλλος,

αν ισχύει και για το Ναυτικο.

Hλυσιακός-Ι ΜΑΚ

Επιλογή σώματος και ειδικότητας

Δημοσίευση από Hλυσιακός-Ι ΜΑΚ »

Πήγαινε στο στρατολογικό σου γραφείο να κόψεις την αναβολή αφού τελείωσες την σχολή σου, αλλά πρόσεχε... Αν σου έχει έρθει το πρώτο χαρτί ναυτικό, μάλλον θα σου έρθει ναυτικό και το δεύτερο. Από το ναυτικό δεν μπορείς να πας ειδικές δυνάμεις σαν έφεδρος, αλλά μόνο σαν Εποπ παιρνώντας το σχολείο της ΜΥΚ. Ρώτα σε ποιό κλάδο ενόπλων δυνάμεων(ΠΝ, ΠΑ, ΣΞ) είσαι εγγεγραμμένος γιατί αν είσαι για ναυτικό ή αεροπορία πρέπει να κάνεις αίτηση μετάταξης στο ΓΕΕΘΑ για στρατό ξηράς. Στα λέω αυτά γιατί και γω ήταν να υπηρετήσω αεροπορία και έκανα μετάταξη για ΣΞ για να πάω αμφίβιος. Ελπίζω να σε κατατόπισα.
Τούρκοι-Τούρκοι, θα πεθάνετε. Μπρος στην γαλανόλευκη θα γονατίσετε-Ι ΜΑΚ
Anonymous

Επιλογή σώματος και ειδικότητας

Δημοσίευση από Anonymous »

Γεια χαρα , ήθελα να ρωτήσω σχετικά με ΡΕΝΤΙΝΑ 11/08/2008 παρουσιάζομαι αλλά δεν γνωρίζω τπτ...

Για Πχ. υπάρχει στρατονομία στίς ειδικές δυνάμεις... ; Τι ειδικότητα θα πάρω(εκτος ΛΟΚ ΟΥΚ ΚΤΛΠ τισ γνωστες) και ένα άλλο είμαι 120 κιλά 1.95 αν δεν περάσω στοιβο μάχης τέλος οι ειδικές δυνάμεις για εμένα; Εικόνα
Anonymous

Επιλογή σώματος και ειδικότητας

Δημοσίευση από Anonymous »

Η στρατονομία είναι μία, όλου του στρατου ξηράς και δεν ανήκει στις ειδικές δυνάμεις. Τα ΛΟΚ και τα ΟΥΚ είναι επίλεκτες μονάδες του στρατού μας και δεν είναι ειδικότητες. Αν δεν περάσεις στίβο μάχης δεν θα σε κόψουν αναγκαστηκά, αλλά με τόσα κιλά που έχεις θα δυσκολευτείς γενικά στην Ρεντίνα και όπου αλλού πας οπότε θα αρχίσεις να το σκέφτεσαι από μόνος σου να κοπείς. Χάσε λίγα κιλά γιατί μπορεί να βγεις και Ι3 οπότε τότε σε κόβουν. Αμύνεσθαι πρι πατρις- Ι ΜΑΚ

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες