Ιατρικές εξετάσεις στο στρατό

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
blood
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 11:40 pm
Τοποθεσία: Νοσοκομειο
Ενδιαφέροντα: Να πεθανω
Επάγγελμα: Αχρηστος
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από blood »

gimitrop έγραψε:KΑλημέρα πατριώτες,

πριν από 3 χρόνια έπαιζα beach volley σε μια παραλία και κάποια στιγμή σε μια βουτιά στην άμμο με έπιασε ένας πόνος στη μέση. Ήμουν για 3 ημέρες στο κρεβάτι όπου χρησιμοποιούσα τη γνωστή αλοιφή για μυικούς πόνους και μου πέρασε. Δεν πήγα ποτέ σε γιατρό. Από τότε, μου έχει τύχει 2-3 φορές κάποια ενόχληση στη μέση αλλά χωρίς την ένταση του πόνου ή το χρόνο για να μου περάσει, την επόμενη μέρα είμαι οκ. Δεν ρισκάρω να μην το δηλώαω στις εξετάσεις. Παρ' όλα αυτά, δεν ειχα ποτέ θέμα με την ορθοστασία ή το περπάτημα. Υπάρχει σοβαρή περίπτωση να βγω άοπλος; Πάντως, δεν θα το ήθελα αυτό.
Οχι δε μομιζω και ειδικα αν δεν το δηλωσεις εσυ
Δεν υπαρχει μυικα ποιο δυνατος απο εμενα στο κοσμο
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από D.Y.K »

gimitrop έγραψε:KΑλημέρα πατριώτες,

πριν από 3 χρόνια έπαιζα beach volley σε μια παραλία και κάποια στιγμή σε μια βουτιά στην άμμο με έπιασε ένας πόνος στη μέση. Ήμουν για 3 ημέρες στο κρεβάτι όπου χρησιμοποιούσα τη γνωστή αλοιφή για μυικούς πόνους και μου πέρασε. Δεν πήγα ποτέ σε γιατρό. Από τότε, μου έχει τύχει 2-3 φορές κάποια ενόχληση στη μέση αλλά χωρίς την ένταση του πόνου ή το χρόνο για να μου περάσει, την επόμενη μέρα είμαι οκ. Δεν ρισκάρω να μην το δηλώαω στις εξετάσεις. Παρ' όλα αυτά, δεν ειχα ποτέ θέμα με την ορθοστασία ή το περπάτημα. Υπάρχει σοβαρή περίπτωση να βγω άοπλος; Πάντως, δεν θα το ήθελα αυτό.


Όχι δεν θα έχεις πρόβλημα γι'αυτό.

nikoua11
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 03, 2016 4:31 am
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από nikoua11 »

Παρουσιαζομαι σε λιγες ημερες Τριπολη αεροπορια. Ωστοσο καποιοι φιλοι, μου ειπαν οτι μπορει να βγω i Και αοπλος. Εχω καποια θεματα υγειας, εχω στραβο διαφραγμα, μεγαλες κογχες και συχνες αλλεργιες με αποτελεσμα να κανω συχνα δεκατα και να εχω εντονο πονοκεφαλο γυρω απο τα ματια και τα φριδια. Πηρα γνωματευση απο γιατρο που με παρακολουθει και εγραψε για αλλεργια ωστε να μπορω να εχω καποια χαπια αντισταμηνικα και φυσιολογικο ορο που πρεπει να κανω πλύσεις! Μπορει να μου απαντησει καποιος στην αρχικη μου ερωτηση; Ευχαριστω
δημητρης

Ιατρικές εξετάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από δημητρης »

Καλησπερα σας. Με εχουνε καλεσει στις 16-5-2016 ΥΕΑ στα ΚΕΕΜ της Σπαρτης και θα ηθελα να ρωτησω κατι. Εαν εγω δεχτω, θα με παρουνε χωρις απολυτηριο λυκειου; Επειδη δεν εχω τελειωσει...
Άβαταρ μέλους
Vasilis211
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Παρ Ιουν 10, 2016 3:55 pm
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από Vasilis211 »

Τοξικολογικες κανουν αναγκαστικα παιδια?
eleos

Ιατρικές εξετάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από eleos »

Vasilis211 έγραψε:Τοξικολογικες κανουν αναγκαστικα παιδια;


Οχι δεν κάνουν, άμα τους πεις πως πίνεις κανά τσιγαριλίκι εννοείται πως θα σου κάνουν και θα σου δώσουν και αναβολή και φυσικά αν κάνεις και σε δώσει "κάποιος" Εικόνα

Zack

Ιατρικές εξετάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από Zack »

Καλησπέρα! Παρουσιάζομαι με την Ε ΕΣΣΟ 2016 στο ΚΕΥΠ Λαμίας. Διάβασα σε προηγούμενο post πως άμα έχεις κάνει πρόσφατες αιματολογικές εξετάσεις και τις έχεις μαζί σου δεν σου παίρνουν αίμα στο κέντρο, οι εξετάσεις πρέπει να είναι από δημόσιο φορέα (πχ Νοσοκομείο) ή μπορούν να είναι και από ιδιώτη γιατρό?
Orestis

Ιατρικές εξετάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από Orestis »

Καλημέρα σε όλη τη παρέα και συγχαρητήρια για το έργο σας. Θα είμαι σύντομος,2 ερωτήσεις:1) Όσον αφορα τα εμβόλια δέχονται χαρτί από ιδιωτη ιατρό, οτι τα χω κάνει πχ τις τελευταιες 5 μερες;

2) Ακολουθώ ομοιοπαθητική περίθαλψη, αν και όποτε αρρωστήσω (συνήθως 1 φορά το χρόνο και αυτο για 2 μερες το πολυ), από γεννησημιού μου. Επιτρέπεται να παραδώσω κάποια ομοιοπαθητικα φάρμακα στον εκάστοτε γιατρο της μοναδος μου και αν τυχόν παθω κατι να λαμβάνω το αντιστοιχο ομοιοπαθητικο φάρμακο; Ενημερωτικα δηλωνω οτι δεν εχουν παρενέργειες οποτε δεν υπαρχει περιπτωση να κατηγορήσω το στρατό για κάτι.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

ps_chalkidiki
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2015 2:56 pm
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από ps_chalkidiki »

Παιδιά πέρυσι που μπήκα και μου δωσαν αναβολή ετήσια κάναν της εξής εξετάσεις: 1. Σε αυτούς που δεν γνωρίζαν την ομάδα αίματος τους με ένα ξυραφάκι από ότι θυμαμαι βγαζαν αιμα και βρήσκαν την ομάδα αίματος σε όσος δεν την έγραφε το βιβλιαριο υγειας

2. Εξετάσεις για τους όρχεις

3. Σπονδυλική στήλη να δουν αν έχει κάποια θέμα με τη μέση και τέλος αν υπήρχε κάτι πιο σοβαρό στο νοσοκομέιο

&*&

Ιατρικές εξετάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από &*& »

Για τα μάτια σας κοίταξαν; Και την καρδιά; Γενικά άμα κάποιος έχει θέμα με τα μάτια θα δώσουν επιείκεια οι γιατροί οι θα στεκορωσουν γιώτα;

Αμα φοράς φακούς επαφής το καταλαβαινουν?

ps_chalkidiki
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2015 2:56 pm
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από ps_chalkidiki »

Καλησπέρα φίλε

Οι γιατροί απο την εμπειρία που είχα πέρυσι πλέον φοβούνται και δικαιολογημένα γιατί αν εγώ ή εσύ ή ο Α ή ο Β πάθει κάτι ο πρώτος που θα λογοδοτήσει είναι αυτός. Οι γιατροί έχοντας κουβέντα με τη γιατρό που με εξέτασε παίρνουν υπόψιν το στρατιωτικό κανονισμό.

Κατα τη γνώμη μου καλύτερα να φορτωθείς Ι παρά να πάθεις κάτι και να τρέχεις μετά σε όλη σου τη ζωή. Δεν ζούμε και στις εποχές που μετρά το Ι.

Στο λέω γιατί το συζήτησα Με το γιατρό μου (πρωην στρατιωτικός γιατρός με μεγάλο βαθμό) που με παρακολοθεί απο τότε Που έκανα την επέμβαση στο μάτι μου είπε πως το Ι δεν παίζει κανένα ρόλο παρά μόνο αν θες σώματα ασφαλείας μετά το στρατό.

Απλά μια συμβουλή προς όλους όχι μόνο σε σένα φίλε μου, αν υπάρχει πρόβλημα φυσικά να το αναφέρεται ίσως υπάρξουν ευθύνες και στον εαυτό σας αν το κρύψετε. Αλλά μην προσπαθήσει κανέις να βγει άοπλος αν δεν έχει πραγματικά πρόβλημα.

Και το Ι3 αόπλο και Ι4 μπορεί να κάνει πράγματα. Σε ένα πόλεμο δεν μπορούν όλοι να είναι στην πρώτη γραμμή. Επίσης πολλές φορές μερικοί πάνε για άοπλοι και οι γιατροί δίνουν απαλλαγή φοβούμενοι μην βγει κάτι όσο υπηρετεί. Επίσης το χαρτί της απαλλαγής (αν μιλάμε για ενδεχόμενο απαλλαγής) γράφει μόνο ότι έχει απαλλαγεί νόμιμα απο της στρατιωτικές υποχρεώσεις (έχω δει απολυτήριο φύλλου μου που βγήκε ι5 γιατι ειχε ενα νεφρό εκ γεννετής).

Ελπίζω να σε κατατόπισα και προς θεού με ντρέπεσαι και οι εποχές δεν έχουν αλλάξει στο κέντρο που παρουσιάστηκα πέρυσι οι αξιωματικοί ήταν πολύ ενταξέι αν και έμεινα 1,5 μέρα και μετά που ρώτησα φίλο μου ήταν όλα εντάξει.

Άβαταρ μέλους
makgok
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Απρ 25, 2017 6:55 am
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από makgok »

Καλησπέρα σας,

Θα μας κάνουν ωτοακουστικές εξετάσεις όταν πάμε να καταταγούμε;

Ευχαριστώ

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από dn24 »

makgok έγραψε:Καλησπέρα σας,

Θα μας κάνουν ωτοακουστικές εξετάσεις όταν πάμε να καταταγούμε;

Ευχαριστώ



Μάλιστα φίλε μου.

Άβαταρ μέλους
makgok
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Απρ 25, 2017 6:55 am
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από makgok »

Σας ευχαριστω για την απαντηση.Μηπως γνωριζετε περισσοτερα σχετικα με την διαδικασια; Ρωταω γιατι ανακαλυψα οτι εχω πολυ ελαφρα βαρηκοια στο αριστερο αυτι αλλα θα θελω να παω εφεδρος ειδικων δυναμεων. Συμφωνα με το ΦΕΚ βγαινω οριακα Ι2.

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Ιατρικές εξετάσεις στο στρατό

Δημοσίευση από dn24 »

makgok έγραψε:Σας ευχαριστω για την απαντηση.Μηπως γνωριζετε περισσοτερα σχετικα με την διαδικασια; Ρωταω γιατι ανακαλυψα οτι εχω πολυ ελαφρα βαρηκοια στο αριστερο αυτι αλλα θα θελω να παω εφεδρος ειδικων δυναμεων. Συμφωνα με το ΦΕΚ βγαινω οριακα Ι2.



Κι εγώ στο ΦΕΚ θα σε παρέπεμπα, οπότε από εκεί και πέρα, όπως καταλαβαίνεις σε κρίνουν οι ιατροί από το ακουόγραμμα, σου βάζουν ακουστικά και ακούς ένα μπίπ, με σταδιακά μειωμένη ένταση, μέχρι να ακούγεται πραγματικά ελάχιστο.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες