Κατάργηση θητείας (2007-2016)

Συζήτηση για θέματα που σχετίζονται με το στρατό
Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
samloxias
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 374
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2013 8:29 pm
Επικοινωνία:

Κατάργηση θητείας (2007-2016)

Δημοσίευση από samloxias »

AtomicYeti έγραψε:Μάλιστα για να το προχωρήσω, θα μπορούσα να φέρω και τα δικά μου σκοπευτικά, κοινως ένα τύπου Aimpoint με φίλτρο για νυχτερινές βολές (δεν υπάρχει ανάγκη για κάτι ποιο ακριβό, θα έλεγα οτι θα ήταν και επικίνδυνο για απλούς τυφεκιοφόρους), να έχω και άδεια να φτιάξω τα δικά μου πυρομαχικά (κάνω όνειρα τώρα) το οποίο είναι και μία καλή τέχνη να γνωρίζεις. Αρκεί το τυφέκιο του στρατού να έχει ενα rail.


Δηλαδή θέλεις να προτείνεις κάτι; Απο τα γραπτά σου διαδικαστικά, φαίνεται να είσαι διαβασμένος αρκετά απο ότι κατάλαβα
AtomicYeti
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: Τετ Ιουν 03, 2015 5:34 pm
Επικοινωνία:

Κατάργηση θητείας (2007-2016)

Δημοσίευση από AtomicYeti »

samloxias έγραψε:
AtomicYeti έγραψε:Μάλιστα για να το προχωρήσω, θα μπορούσα να φέρω και τα δικά μου σκοπευτικά, κοινως ένα τύπου Aimpoint με φίλτρο για νυχτερινές βολές (δεν υπάρχει ανάγκη για κάτι ποιο ακριβό, θα έλεγα οτι θα ήταν και επικίνδυνο για απλούς τυφεκιοφόρους), να έχω και άδεια να φτιάξω τα δικά μου πυρομαχικά (κάνω όνειρα τώρα) το οποίο είναι και μία καλή τέχνη να γνωρίζεις. Αρκεί το τυφέκιο του στρατού να έχει ενα rail.


Δηλαδή θέλεις να προτείνεις κάτι; Απο τα γραπτά σου διαδικαστικά, φαίνεται να είσαι διαβασμένος αρκετά απο ότι κατάλαβα


Αυτό που έκανες παράθεση είναι συνέχεια του πρώτου μου post

Οι έφεδροι μπορούν να αγοράσουν τα δικά τους σκοπευτικά (κατόπιν συμφωνίας ως προς μοντέλο κλπ), ρίχνοντας το κόστος για το κράτος κατακόρυφα, εφόσον είναι εγγεγραμένοι σε στρατιωτικό σύνδεσμο. Και για το στρατό, το να βάλει ενα μικρό rail στο G3 θα έχει μηδαμινό κόστος.

Ουσιαστικά αυτό που προτείνω, οι στρατιωτικοί σύνδεσμοι, είναι να γίνει ευχάριστη η ενασχόληση με την άμυνα και την τεχνολογία, στο βαθμό που αναλογεί σε ένα ΤΦ, η συνεχόμενη μετεκπαίδευση θα γίνει παιχνίδι και σε περίπτωση που γίνει κάτι, οι ΤΦ θα ράβουν άσχημα.

Στο στρατό, αν δεν πάς ΕΔ, η τριβή σου με το όπλο είναι ελάχιστη (τουλάχιστον έτσι τον βίωσα εγώ πριν 12 χρόνια), και επειδή αν υπάρξει ποτέ λόγος να βγούμε στα πουρνάρια, θα εμπλακούμε σε στατική (πολυβολεία, σκάμματα) απωθητική μάχη, ένα απλό μοντέρνο σκοπευτικό θα είναι μεγάλη βοήθεια, με τα iron sights για backup. Το να αλλάξουμε όπλο τώρα είναι δύσκολο, και διαμέτρημα θα είναι λάθος. Αν πληρώσω εγώ το σκοπευτικό μου και ο ΕΣ μου βάλει ένα rail στο G3, είναι WIN WIN.

Βέβαια, τέτοιες ώρες, τέτοια λόγια, απλά η ιδέα του στρατιωτικού συνδέσμου είναι και το ξαναλέω, μία καλή διχοτομή ανάμεσα στο αυξάνω ή μειώνω θητεία, το να αυξομειώσεις μία θητεία χωρις αναδιάρθρωση του τρόπου εκπαίδευσης, δεν έχει νόημα. Επίσης, έχω και ζωή και εργασία, το να πάω στρατό για πχ 24 μήνες είναι πρόβλημα, μπορώ όμως να έχω τον σύνδεσμο σαν χόμπι και να ασχολούμαι. Αν έχετε δει ποτέ επίστρατους όταν υπηρετούσατε, ίσως καταλαβαίνετε τί εννοώ, στη Σάμο είχαν έρθει απο πρεζάκια μέχρι Άτομα που δεν μπορούσαν να πάρουν τα πόδια τους.

Σε καμία περίπτωση ο σύνδεσμος δεν αντικαθιστά την θητεία, απλά είναι μία ιδέα...
Destiny comes to those who listen,the rest will meet their fate!
Άβαταρ μέλους
samloxias
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 374
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2013 8:29 pm
Επικοινωνία:

Κατάργηση θητείας (2007-2016)

Δημοσίευση από samloxias »

AtomicYeti έγραψε:
samloxias έγραψε:
AtomicYeti έγραψε:Μάλιστα για να το προχωρήσω, θα μπορούσα να φέρω και τα δικά μου σκοπευτικά, κοινως ένα τύπου Aimpoint με φίλτρο για νυχτερινές βολές (δεν υπάρχει ανάγκη για κάτι ποιο ακριβό, θα έλεγα οτι θα ήταν και επικίνδυνο για απλούς τυφεκιοφόρους), να έχω και άδεια να φτιάξω τα δικά μου πυρομαχικά (κάνω όνειρα τώρα) το οποίο είναι και μία καλή τέχνη να γνωρίζεις. Αρκεί το τυφέκιο του στρατού να έχει ενα rail.


Δηλαδή θέλεις να προτείνεις κάτι; Απο τα γραπτά σου διαδικαστικά, φαίνεται να είσαι διαβασμένος αρκετά απο ότι κατάλαβα


Αυτό που έκανες παράθεση είναι συνέχεια του πρώτου μου post

Οι έφεδροι μπορούν να αγοράσουν τα δικά τους σκοπευτικά (κατόπιν συμφωνίας ως προς μοντέλο κλπ), ρίχνοντας το κόστος για το κράτος κατακόρυφα, εφόσον είναι εγγεγραμένοι σε στρατιωτικό σύνδεσμο. Και για το στρατό, το να βάλει ενα μικρό rail στο G3 θα έχει μηδαμινό κόστος.

Ουσιαστικά αυτό που προτείνω, οι στρατιωτικοί σύνδεσμοι, είναι να γίνει ευχάριστη η ενασχόληση με την άμυνα και την τεχνολογία, στο βαθμό που αναλογεί σε ένα ΤΦ, η συνεχόμενη μετεκπαίδευση θα γίνει παιχνίδι και σε περίπτωση που γίνει κάτι, οι ΤΦ θα ράβουν άσχημα.

Στο στρατό, αν δεν πάς ΕΔ, η τριβή σου με το όπλο είναι ελάχιστη (τουλάχιστον έτσι τον βίωσα εγώ πριν 12 χρόνια), και επειδή αν υπάρξει ποτέ λόγος να βγούμε στα πουρνάρια, θα εμπλακούμε σε στατική (πολυβολεία, σκάμματα) απωθητική μάχη, ένα απλό μοντέρνο σκοπευτικό θα είναι μεγάλη βοήθεια, με τα iron sights για backup. Το να αλλάξουμε όπλο τώρα είναι δύσκολο, και διαμέτρημα θα είναι λάθος. Αν πληρώσω εγώ το σκοπευτικό μου και ο ΕΣ μου βάλει ένα rail στο G3, είναι WIN WIN.

Βέβαια, τέτοιες ώρες, τέτοια λόγια, απλά η ιδέα του στρατιωτικού συνδέσμου είναι και το ξαναλέω, μία καλή διχοτομή ανάμεσα στο αυξάνω ή μειώνω θητεία, το να αυξομειώσεις μία θητεία χωρις αναδιάρθρωση του τρόπου εκπαίδευσης, δεν έχει νόημα. Επίσης, έχω και ζωή και εργασία, το να πάω στρατό για πχ 24 μήνες είναι πρόβλημα, μπορώ όμως να έχω τον σύνδεσμο σαν χόμπι και να ασχολούμαι. Αν έχετε δει ποτέ επίστρατους όταν υπηρετούσατε, ίσως καταλαβαίνετε τί εννοώ, στη Σάμο είχαν έρθει απο πρεζάκια μέχρι Άτομα που δεν μπορούσαν να πάρουν τα πόδια τους.

Σε καμία περίπτωση ο σύνδεσμος δεν αντικαθιστά την θητεία, απλά είναι μία ιδέα...


Tί εννοείς όταν λές σύνδεσμοι, της διάφορες λέσχες εφέδρων κλπ;
AtomicYeti
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: Τετ Ιουν 03, 2015 5:34 pm
Επικοινωνία:

Κατάργηση θητείας (2007-2016)

Δημοσίευση από AtomicYeti »

Όχι

Χούντα ; (όχι το πραξικόπημα)

Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια

Η λέξη Χούντα ("Junta") έχει ισπανική προέλευση και σημαίνει σύνδεσμος ή γενικότερα επιτροπή διοίκησης/ συμβούλιο διοίκησης/ διοίκηση [1] . Στα ισπανικά , ο όρος χρησιμοποιείται ακόμα στην δημόσια διοίκηση (π. Χ. Στην περιφερειακή αυτοδιοίκηση), χωρίς να έχει αρνητικό χαρακτήρα.
Παράδειγμα αποτελεί η Junta de Comunidades de Castilla-La Mancha [2] (Σύνδεσμος των Κοινοτήτων της Καστίλλης-Λα Μάντσας), η διοίκηση της αυτόνομης κοινότητας της Καστίλλης-Λα Μάντσας της Ισπανίας .

Στα Ελληνικά κατ' έννοια ο όρος είναι γνωστός από την αρχή του 20ου αιώνα όπως ο Στρατιωτικός Σύνδεσμος .(δικό μου σχόλιο, γνωστός ως πραξικόπημα)

Δεν είναι απλώς λέσχη ο στρατιωτικός σύνδεσμος, έχει διοικητικό χαρακτήρα. Ενώ τα ΛΕΦΕΔ είναι μια λέσχη, ο στρατιωτικός σύνδεσμος έχει άμεση σύνδεση με τις Ένοπλες Δυνάμεις. Λεφεδ μπορεί να ανοίξει ο καθένας (το λέω με επιφύλαξη, επειδή είναι λέσχη), στρατιωτικό σύνδεσμο θες άδεια. Φαντάσου κάτι σαν Blackwater αλλά όχι ιδιωτική.

Τελειώνεις την θητεία σου και γράφεσαι στον σύνδεσμο, είσαι stand by και κάνεις βολές και ότι άλλη εκπαίδευση χρειαστεί.
Έτσι δεν χρειάζεσαι να τρέχεις για μετεκπαίδευση σε κάποιο τάγμα, το οποίο έχει κόστος και για σένα και για το κράτος. Στη τελική, δες το σαν Εθνοφύλακες αλλά όχι Βάζω το όπλο στο πατάρι και πίνω ούζα (ή πάω για κυνήγι) :D
Destiny comes to those who listen,the rest will meet their fate!
AtomicYeti
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: Τετ Ιουν 03, 2015 5:34 pm
Επικοινωνία:

Κατάργηση θητείας (2007-2016)

Δημοσίευση από AtomicYeti »

Πόσο κόστος θά έχει αυτή η ράγα;
Στην αγορά κοστολογείται $150. Και είναι απο αλουμίνιο. Άνετα το φτιάχνει η ΕΒΟ.

Εικόνα

Destiny comes to those who listen,the rest will meet their fate!
Dargal
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 386
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2009 8:50 pm
Επικοινωνία:

Κατάργηση θητείας (2007-2016)

Δημοσίευση από Dargal »

Δεν είναι απίθανο πάντως, σε 2-3 χρόνια απο τώρα εαν ο συριζα μείνει στην εξουσία με αυτοδυναμία, να προσπαθήσει για την κατάργηση της. Σε λίγο όπως πάμε δεν θα χει και λεφτά να ταίζει τους φαντάρους. Μακάρι πάντως να καταργηθεί, διοτι αυτη τη στιγμή ειναι 9 μήνες χαμένοι απο την ζωή σου που ο στρατός δεν σου προσφέρει τίποτα και είσαι ενα οικονομικό βάρος στην οικογένεια σου.

Άβαταρ μέλους
samloxias
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 374
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2013 8:29 pm
Επικοινωνία:

Κατάργηση θητείας (2007-2016)

Δημοσίευση από samloxias »

AtomicYeti έγραψε:Πόσο κόστος θά έχει αυτή η ράγα;
Στην αγορά κοστολογείται $150. Και είναι απο αλουμίνιο. Άνετα το φτιάχνει η ΕΒΟ.

Εικόνα



Αυτό στην φωτογραφία άν δέν κάνω λάθος διόρθωσέμε είναι άιρσοφτ;
AtomicYeti
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: Τετ Ιουν 03, 2015 5:34 pm
Επικοινωνία:

Κατάργηση θητείας (2007-2016)

Δημοσίευση από AtomicYeti »

samloxias έγραψε:
AtomicYeti έγραψε:Πόσο κόστος θά έχει αυτή η ράγα;
Στην αγορά κοστολογείται $150. Και είναι απο αλουμίνιο. Άνετα το φτιάχνει η ΕΒΟ.

Εικόνα



Αυτό στην φωτογραφία άν δέν κάνω λάθος διόρθωσέμε είναι άιρσοφτ;


Σου Στειλα pm ολο το βιντεο, οχι δεν ειναι airsoft, πηγαινε στο 1:40
Destiny comes to those who listen,the rest will meet their fate!
Άβαταρ μέλους
samloxias
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 374
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2013 8:29 pm
Επικοινωνία:

Κατάργηση θητείας (2007-2016)

Δημοσίευση από samloxias »

ChrPat έγραψε:Δεν είναι απίθανο πάντως, σε 2-3 χρόνια απο τώρα εαν ο συριζα μείνει στην εξουσία με αυτοδυναμία, να προσπαθήσει για την κατάργηση της. Σε λίγο όπως πάμε δεν θα χει και λεφτά να ταίζει τους φαντάρους.Μακάρι πάντως να καταργηθεί, διοτι αυτη τη στιγμή ειναι 9 μήνες χαμένοι απο την ζωή σου που ο στρατός δεν σου προσφέρει τίποτα και είσαι ενα οικονομικό βάρος στην οικογένεια σου.



Μετά της κατάργηση εσύ τι προτείνεις
Dargal
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 386
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2009 8:50 pm
Επικοινωνία:

Κατάργηση θητείας (2007-2016)

Δημοσίευση από Dargal »

samloxias έγραψε:
ChrPat έγραψε:Δεν είναι απίθανο πάντως, σε 2-3 χρόνια απο τώρα εαν ο συριζα μείνει στην εξουσία με αυτοδυναμία, να προσπαθήσει για την κατάργηση της. Σε λίγο όπως πάμε δεν θα χει και λεφτά να ταίζει τους φαντάρους.Μακάρι πάντως να καταργηθεί, διοτι αυτη τη στιγμή ειναι 9 μήνες χαμένοι απο την ζωή σου που ο στρατός δεν σου προσφέρει τίποτα και είσαι ενα οικονομικό βάρος στην οικογένεια σου.



Μετά της κατάργηση εσύ τι προτείνεις


Οτιδήποτε θα ήταν καλύτερο απο την σημερινή σάπια και ανούσια Κατασταση. Μπορούν να τον μειώσουν σε 3 μήνες, οπου θα μαθαίνεις τα απολύτως απαραίτητα και βασικά και δεν θα ρίχνεις ανούσια σκοπέτα. Μπορουν να δίνουν επιπλέον λεφτά στους φαντάρους ωστε να μην επιβαρύνουν τον οικογενειακό ή προσωπικό προυπολογισμό. Ή μπορουν καλλιστα αυτα τα λεφτα να τα ρίξουν για να προσλάβουν περισσότερους μόνιμους και να γίνει επιτέλους επαγγελματικός ο στρατός. Και όσοι γουστάρουν να πηγαίνουν στρατό εθελοντικά, κανένα πρόβλημα. Αλλά γιατί να σου κόβουν την ζωή στην μέση και να σε αναγκάζουν να περάσεις τους πιο παράλογους και ανούσιους μήνες της ζωης σου ; Θα μου πείς, εαν υπήρχαν λεφτά, θα γινόντουσαν όλα αυτά, αλλα προσωπικά αμφιβάλλω. Όλο και κάπου ''χάνονται'' στον δρόμο.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Κατάργηση θητείας (2007-2016)

Δημοσίευση από Nassos »

AtomicYeti έγραψε:Πόσο κόστος θά έχει αυτή η ράγα;
Στην αγορά κοστολογείται $150. Και είναι απο αλουμίνιο. Άνετα το φτιάχνει η ΕΒΟ.

Εικόνα


Με πολύ λιγότερα μπορεί η ΕΑΣ να φτιάξει ράγα Picatinny/Weaver και να προσαρμοστεί στη βάση STANAG του Steiner που είναι και see-through για να έχεις ανα πάσας στιγμή έτοιμα τα μεταλλικά σκοπευτικά αν τυχόν πάθει βλάβη το έτερο ολογραφικό/ερυθράς κουκίδας σκοπευτικό.

Εικόνα

Βασικά πολλά πράγματα πρέπει να αλλάξουν στο G3 για να γίνει περισσότερο εύχρηστο. Εταιρείες όπως η Brugger&Thomet έχουν κατασκευάσει μάλιστα και compensators (επιβραδυντές), ενώ η Σουηδική Spuhr AB κοντάκιο τύπου Μ4.

AtomicYeti
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: Τετ Ιουν 03, 2015 5:34 pm
Επικοινωνία:

Κατάργηση θητείας (2007-2016)

Δημοσίευση από AtomicYeti »

Οτι θες μπορει να κανει η ΕΑΣ και παμφθηνα.

Βρήκα τη μόντα του G3 που είπες και την παραθέτω, της Spuhr AB

Εικόνα

Αλλα δεν θα έμπαινα σε τέτοιο κόπο και κόστος για το G3, οπότε μία ράγα είναι αρκετή. Αν ήταν όμως FAL...
Destiny comes to those who listen,the rest will meet their fate!
Άβαταρ μέλους
zlatan
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 19, 2015 3:51 pm
Επικοινωνία:

Κατάργηση θητείας (2007-2016)

Δημοσίευση από zlatan »

ChrPat έγραψε:
samloxias έγραψε:
ChrPat έγραψε:Δεν είναι απίθανο πάντως, σε 2-3 χρόνια απο τώρα εαν ο συριζα μείνει στην εξουσία με αυτοδυναμία, να προσπαθήσει για την κατάργηση της. Σε λίγο όπως πάμε δεν θα χει και λεφτά να ταίζει τους φαντάρους.Μακάρι πάντως να καταργηθεί, διοτι αυτη τη στιγμή ειναι 9 μήνες χαμένοι απο την ζωή σου που ο στρατός δεν σου προσφέρει τίποτα και είσαι ενα οικονομικό βάρος στην οικογένεια σου.



Μετά της κατάργηση εσύ τι προτείνεις


Οτιδήποτε θα ήταν καλύτερο απο την σημερινή σάπια και ανούσια Κατασταση. Μπορούν να τον μειώσουν σε 3 μήνες, οπου θα μαθαίνεις τα απολύτως απαραίτητα και βασικά και δεν θα ρίχνεις ανούσια σκοπέτα. Μπορουν να δίνουν επιπλέον λεφτά στους φαντάρους ωστε να μην επιβαρύνουν τον οικογενειακό ή προσωπικό προυπολογισμό. Ή μπορουν καλλιστα αυτα τα λεφτα να τα ρίξουν για να προσλάβουν περισσότερους μόνιμους και να γίνει επιτέλους επαγγελματικός ο στρατός. Και όσοι γουστάρουν να πηγαίνουν στρατό εθελοντικά, κανένα πρόβλημα. Αλλά γιατί να σου κόβουν την ζωή στην μέση και να σε αναγκάζουν να περάσεις τους πιο παράλογους και ανούσιους μήνες της ζωης σου ; Θα μου πείς, εαν υπήρχαν λεφτά, θα γινόντουσαν όλα αυτά, αλλα προσωπικά αμφιβάλλω. Όλο και κάπου ''χάνονται'' στον δρόμο.


Το θέμα φίλε δεν είναι να σου προσφέρει εσένα κάτι ο στρατός αλλά οτι εσύ καλείσαι να προσφέρεις υπηρεσία στον στρατό.
Ακόμα και το σκοπέτο είναι προσφορά. Φυλάς κάτι.
Συμφωνώ οπωσδήποτε ότι όπως είναι η θητεία είναι σχεδόν εξοργιστική η κατάσταση. Ακόμα κι εγώ που πήγα με όρεξη στις ειδικές δυνάμεις απολύθηκα βαθύτατα απογοητευμένος.
Σε αντίθεση με εσένα, εγώ θεωρώ φοβερή σπατάλη χρημάτων την ύπαρξη τόσων επαγγελματιών και την απαξίωση των κληρωτών. Η στρατιωτική θητεία δεν (θα 'πρεπε να) είναι σπατάλη χρόνου αλλά προϋπηρεσία.
AtomicYeti
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: Τετ Ιουν 03, 2015 5:34 pm
Επικοινωνία:

Κατάργηση θητείας (2007-2016)

Δημοσίευση από AtomicYeti »

Δεν είναι τόσο πολύ πρόβλημα της θητείας αυτό καθ'αυτό, όσο πρόβλημα της νοοτροπίας στην Ελλάδα.
Καλώς-κακώς, η Ελλάδα ως νοοτροπία είναι λίγο "παλιομοδίτισα", φταίει λίγο και το γεγονός οτι έχουμε να πολεμήσουμε συντεταγμένα απο το 1953 (πόλεμος Κορέας), οπότε δεν έχει υπάρξει ανάγκη να γίνουν αλλαγές στον τρόπο στράτευσης και εκπαίδευσης (βλέπε παράδειγμα Ισραήλ, όπου έχουν ταχύτατα επανεξοπλιστεί απο την αρχή και έχουν αλλάξει τα δόγματα τους χωρίς χρονοτριβές-υπάρχει ανάγκη). Για λόγους που θα μας πάρει αιώνες να αναλύσουμε, η άρχουσα τάξη εδώ απλά δεν ενδιαφέρεται για το θέμα.

Επίσης, η γεωγραφική θέση της Ελλάδας δεν της δίνει περιθώρια για κατάργηση θητείας. Εφόσον διπλωματικά δεν έχουμε τις καλύτερες σχέσεις με τους γείτονες (για το οποίο εδώ κάποιος μπορεί να πει οτι είναι και επιτηδευμένο για να μπορούν κάποιοι να έχουν την δουλειά τους - δεν το λέω με κακία αλλα παίζει και αυτό, μιάς που η Ελλάδα είναι χώρα ιδιωτών), αναγκαστικά πρέπει να διατηρούμε στράτευμα.

Πρόσφατα έγινε δημοψήφισμα στην Ελβετία για την κατάργηση του κληρωτού στρατού, απο με ποσοστό περίπου 60% ο ελβετικός λαός είπε ΟΧΙ (τυχαίο; Δεν νομίζω :D - απλά στην Ελβετία υλοποίησαν το ΟΧΙ), και παρέμεινε ο κληρωτός στρατός. Οι διαφορές με την Ελλάδα είναι ότι η Ελβετία δεν συνορεύει με εχθρικά κράτη-έχει ουδέτερη στάση εκτός ΝΑΤΟ, και επίσης είναι οικονομικά εύρωστη, με αποτέλεσμα ο απλός τυφεκιοφόρος να έχει ημερομίσθιο 4 ελβετικά φράγκα την ημέρα + μία στάνταρ πληρωμή. Ανάλογα με την εκπαίδευση που κάνεις (σχολεία δεκανέα-λοχία- ΔΕΑ) το ημερομίσθιο ανεβαίνει. Επίσης το κράτος πληρώνει το μισθό σου (το 80%) για όσο υπηρετείς, χωρίς να μπορεί να σε απολύσει ο εργοδότης. Αν τώρα για κάποιο λόγο δεν θές να υπηρετήσεις στο στρατό υπάρχει η πολιτική θητεία,'οπου βοηθάς πχ σε αναστυλώσεις πολιτιστικών χώρων κλπ. Σε περίπτωση που σωματικά ψυχολογικά και πνευματικά δεν βρεθείς κατάλληλος για καμία είδους θητεία, τότε εξαιρείσαι, Αλλά!- τσιμπάς ενα 3% παραπάνω φόρο Εικόνα. Και για να κλείσω το θέμα Ελβετίας, μόλις τελειώσεις την θητεία σου, το τυφέκιο το παίρνεις σπίτι σου (ΧΑ!), αλλά χωρίς πυρομαχικά.

Εν κατακλείδι, όταν η χώρα σου σε θρέφει και σου κάνει τα όνειρα σου πραγματικότητα, τότε θα πας να πεθάνεις για αυτή. Είναι θέμα νοοτροπίας, γαλουχίας, εκπαίδευσης και βέβαια άρχουσας τάξης. Με τους τενεκέδες που βάζουμε στη Βουλή, μην περιμένετε και πολλά!

Θέλει πολύ δουλειά η αλλαγή νοοτροπίας, αλλά αν συμβεί τότε θα δείτε οτι και η θητεία θα αλλάξει, και τυφέκιο ραβδωτο θα μπορείς να έχεις σπίτι σου, θα γεννηθεί κουλτούρα για τα όπλα και τη σκοποβολή, κανόνες ασφαλείας, κτλ. Είναι θέμα κουλτούρας, η οποία μας λείπει.
Destiny comes to those who listen,the rest will meet their fate!
Frank

Κατάργηση θητείας (2007-2016)

Δημοσίευση από Frank »

Ελλαδισταν 2016 οικονομικη κριση μεχρι τα μπουνια και η θητεια που ειναι ζημιογονα οικονομικα συνεχιζει να υπαρχεισκατα και αποσκατα, καλη μας υπομονη

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες