Κατάργηση θητείας (2007-2016)

Συζήτηση για θέματα που σχετίζονται με το στρατό
Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Kbs2011
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Δευ Οκτ 17, 2011 1:29 am
Επικοινωνία:

Κατάργηση θητείας (2007-2016)

Δημοσίευση από Kbs2011 »

Μην με γελούν τα μάτα μου; Τι είναι αυτά που διαβάζω στα τελευταία ποστ; Να αυξηθεί η θητεία; Καλά, σοβαρά μιλάτε μερικοί; Εδώ όσοι τελειώνουν, λένε ότι πέρασαν 9 χαμμένους μήνες από τη ζωή τους και εσείς θέλετε να γίνουν ακόμη πιο πολλοί; Το γνωρίζετε ότι με κάθε εσσο που καλείται, το 40% (πιθανώς και παραπάνω) δεν μπαίνουν καθόλου είτε λόγω αναβολής είτε ανυποταξίας;

Το γνωρίζετε ότι κι από το 60% που τελικά μπαίνουν, το 1/3 παίρνει αναβολή μέσα από το κέντρο γιατί δεν την παλεύει; Σκεφτείτε να αυξηθεί η θητεία! Αυτοί οι αριθμοί θα διπλασιαστούν! Κάθε μέρα η αστυνομία θα ψάχνει ανυπότακτους από το να ασχολείται με το έγκλημα και τα δικαστήρια θα γεμίσουν από υποθέσεις τέτοιες που ως γνωστόν δεν τελειώνουν ποτέ! Αλλά τι λέμε τώρα; Ποιά αύξηση θητείας; Με τι λεφτά; Η τρόικα δεν είχε προτείνει κατάργηση θητείας; Και πιστεύετε ότι θα εγκρίνουν αύξηση;

Χαχαχα! Με λεφτά που δεν υπάρχουν. Εδώ διαβάζουμε ότι υποχρεώνουν τους φαντάρους να γυρίζουν πίσω στις μονάδες τις στολές τους για να πλένονται και να φοριούνται από τους νέους! Ούτε λεφτά για ρούχα δηλαδή! Ναι παιδιά... Πραγματικά μακάρι να έβγαζαν νόμο για αύξηση θητείας να εκτοξευόταν στα ουράνια η ανυποταξία και τότε να βλέπαμε τη σύγκρουση του "ευαίσθητου" συριζα και του Καμμένου. Μπορεί κάτι τέτοιο να λείπει για να γίνει το μπαμ.
Άβαταρ μέλους
JohnKramer
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2015 1:52 pm
Επικοινωνία:

Κατάργηση θητείας (2007-2016)

Δημοσίευση από JohnKramer »

H θητεία δεν καταργείτε. Κοιτάξτε μόνο ποιους έχουμε γείτονες.Το θέμα είναι αξιοποίηση καλύτερη του χρόνου.

Αρκετές μονάδες θα πρέπει να κλείσουν, και η εκπαίδευση πιο συστηματική.

Άβαταρ μέλους
samloxias
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 374
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2013 8:29 pm
Επικοινωνία:

Κατάργηση θητείας (2007-2016)

Δημοσίευση από samloxias »

Σωστά, αξιοποίηση κλπ κλπ. Μπάς και περισώσουμε τίποτε
ziaba
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 22, 2014 4:30 pm
Τοποθεσία: Παντού
Επάγγελμα: Βοηθός χειριστή πριονοκορδέλας
Επικοινωνία:

Κατάργηση θητείας (2007-2016)

Δημοσίευση από ziaba »

Kourtembeu έγραψε:Πάντως κακώς που δεν αυξάνεται η διάρκεια της θητείας.9 μήνες άμα τους βάλεις κάτω και υπολογίσεις, είναι λίγοι, γιατί ουσιαστικά βγάλε άδειες, βγάλε Κέντρο. Βγάλε και 1 εβδομάδα προσαρμογής που έχεις. Είναι 7 μήνες όλη κι όλη η θητεία... Τίποτα δλδ.


βγαλε εξοδους-δν αδειες χριστουγεννων πασχα τιμητικες σαββατοκυριακα που δεν κανουν τιποτα και βγαινουν απο τις 11-12 το πρωι στιν ουσια ο στρατος ειναι 4 μηνες κ οχι 7 που λεςΕικόνα

οι φανταροι δεν χρειαζονται καν τα στρατοπεδα μπορουν να λειτουργησουν χαλαρα με τους εποπ που πληρωνουμε

Πολίτης !!!336 !!!
Jimmys

Κατάργηση θητείας (2007-2016)

Δημοσίευση από Jimmys »

Μα συγνωμη επειδη βλεπω σχολια που λενε για Τουρκία εχετε ελπιδες οτι σε περιπτωση πολεμου θα βγουμε κερδισμενοι, με την Τουρκία να εχει πληθυσμο 77.695.904 και η Ελλάδα 10.815.197 ελεος σκεφτειτε λιγο λογικα!
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Κατάργηση θητείας (2007-2016)

Δημοσίευση από Nassos »

Βάσει της λογικής σου τώρα τα σύνορα θα έπρεπε να είναι κάπου στη Βοιωτία. Λες και σε περίπτωση πολέμου ο αριθμός των κατοίκων μιας χώρας κρίνει το αποτέλεσμα...
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Κατάργηση θητείας (2007-2016)

Δημοσίευση από yandr »

Jimmys έγραψε:Μα συγνωμη επειδη βλεπω σχολια που λενε για Τουρκία εχετε ελπιδες οτι σε περιπτωση πολεμου θα βγουμε κερδισμενοι, με την Τουρκία να εχει πληθυσμο 77.695.904 και η Ελλάδα 10.815.197 ελεος σκεφτειτε λιγο λογικα!
Τι προτείνεις;
Jimmys

Κατάργηση θητείας (2007-2016)

Δημοσίευση από Jimmys »

Ούτος η αλλιώς αφού λέτε ότι δεν κρίνεται από τον πληθυσμό μπορείτε να το συγκρίνεται από αμυντικές δαπάνες Ελλάδα-Τουρκία αν θέλετε να το ψάξετε στο Google, τέλος πάντως πόλεμος δεν θα γίνει ποτέ στο κάτω κάτω τον στρατό σε μια χώρα αν δεν έχεις λεφτά για να τον συντήρησης είναι άχρηστο πράγμα, πριν λίγο καιρό πάλι μου είπαν ότι σε ένα στρατόπεδο(δεν θέλω να πω όνομα) δεν είχαν φάει για τους φαντάρους. Αυτή είναι η γνώμη μου.
Jimmys

Κατάργηση θητείας (2007-2016)

Δημοσίευση από Jimmys »

Προτείνω να γίνει η θητεία 3 το πολύ 4 μήνες ώστε να μαθαίνουν οι φαντάροι τα σημαντικότερα η να γίνει κατάργηση λεφτά περίσσια για 9 μήνες θητείας δεν έχουν όλοι χωρίς 1000? το λιγότερο από ότι έχω καταλάβει δεν τα γλιτώνει κανείς αφού δεν σε αφήνουν και στον τόπο σου για την θητεία.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Κατάργηση θητείας (2007-2016)

Δημοσίευση από Nassos »

Και στην Ουκρανία πριν 3 χρονια πίστευαν ότι δεν θα γίνει πολεμος και να που είναι τώρα. Αρέσει δεν ς'αρεσει, η γειτονία μας δεν είναι και η καλύτερη του κόσμου. Όσο για τις δαπάνες, χρόνια γράφουμε εδώ στο forum για κατάργηση άχρηστων στρατοπέδων. Να δεις τότε πόσα λεφτά εξοικονομούνται.
Άβαταρ μέλους
samloxias
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 374
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2013 8:29 pm
Επικοινωνία:

Κατάργηση θητείας (2007-2016)

Δημοσίευση από samloxias »

Ο Στρατός μας- θητεία Δέν καταργείται και θα τα καταφέρει όπως τα κατάφερε πολλών παρελθόντων ποιό σκληρών δεκαετιών. Θα τον βοηθήσουνε και όλοι οι Έλληνες Πολίτες άν χρειασθεί να φθάσουμε εκεί, τέλος.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Κατάργηση θητείας (2007-2016)

Δημοσίευση από yandr »

Jimmys έγραψε:Προτείνω να γίνει η θητεία 3 το πολύ 4 μήνες ώστε να μαθαίνουν οι φαντάροι τα σημαντικότερα η να γίνει κατάργηση λεφτά περίσσια για 9 μήνες θητείας δεν έχουν όλοι χωρίς 1000? το λιγότερο από ότι έχω καταλάβει δεν τα γλιτώνει κανείς αφού δεν σε αφήνουν και στον τόπο σου για την θητεία.


Δηλαδή λες, εφόσον η Τουρκία μας παίρνει ας μειώσουμε και άλλο την αμυντική ικανότητα ώστε να μας παίρνουν και τα Σκόπια αύριο μεθαύριο.

Αυτό είναι το πλάνο κατά τη γνώμη σου;

AtomicYeti
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: Τετ Ιουν 03, 2015 5:34 pm
Επικοινωνία:

Κατάργηση θητείας (2007-2016)

Δημοσίευση από AtomicYeti »

Όσο αναφορά τη θητεία, νομίζω ότι το να πας για ένα εύλογο χρονικό διάστημα για να εκπαιδευτείς, αλλα να εκπαιδευτείς, όχι να κανεις συντήρηση σε εγκαταστάσεις, και μετά να υπάρχει ο κατα τόπους στρατιωτικός σύνδεσμος που θα επιλέγεις, και θα λειτουργεί απο επαγγελματίες, είναι η καλύτερη διχοτομή.

Θα μπορείς να κάνεις βολές εβδομαδιαία και θα πληρώνεις εσύ τα πυρομαχικά σου (δεν έχω πρόβλημα σε αυτό), θα ενημερώνεσαι για αλλαγές σε δόγματα και όπλα, και αν είναι απολύτως αναγκαίο, να πας για μετεκπαίδευση σε στρατιωτικό τάγμα.

Έτσι και μειώνεις κόστος (μεταφοράς-σίτισης-κλπ), και κρατάει επαφή ο έφεδρος με το αντικείμενο. Οι επαγγελματίες εποπ κλπ θα εκπαιδεύονται και θα χειρίζονται τα "σοβαρά" οπλικά συστήματα και πλατφόρμες, πλαισιομένοι απο εφέδρους τυφεκιοφόρους οι οποίοι θα κάνουν ακριβώς αυτό που πρέπει να κάνουν, δλδ να χώνουν μέταλλο στον αέρα με ακρίβεια :D

Destiny comes to those who listen,the rest will meet their fate!
AtomicYeti
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: Τετ Ιουν 03, 2015 5:34 pm
Επικοινωνία:

Κατάργηση θητείας (2007-2016)

Δημοσίευση από AtomicYeti »

Μάλιστα για να το προχωρήσω, θα μπορούσα να φέρω και τα δικά μου σκοπευτικά, κοινως ένα τύπου Aimpoint με φίλτρο για νυχτερινές βολές (δεν υπάρχει ανάγκη για κάτι ποιο ακριβό, θα έλεγα οτι θα ήταν και επικίνδυνο για απλούς τυφεκιοφόρους), να έχω και άδεια να φτιάξω τα δικά μου πυρομαχικά (κάνω όνειρα τώρα) το οποίο είναι και μία καλή τέχνη να γνωρίζεις. Αρκεί το τυφέκιο του στρατού να έχει ενα rail.
Destiny comes to those who listen,the rest will meet their fate!
Dargal
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 386
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2009 8:50 pm
Επικοινωνία:

Κατάργηση θητείας (2007-2016)

Δημοσίευση από Dargal »

Κατάργηση θητείας δύσκολο (τουλάχιστον όσο είναι ο Καμμένος υπουργος). Το πρόβλημα θα είναι αμα αυξηθεί (που και αυτο δύσκολο, όσο είναι κυβέρνηση ο σύριζα). Συνεπώς πιστεύω πως θα παρα τις φήμες δεξια και αριστερά, δεν θα αλλάξει κατι στην χρονικη διάρκεια.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες