Σχολείο Μαχητή

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Σχολείο Μαχητή

Δημοσίευση από Velerefontis »

Πες τα γιατι...
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
SKY DIVER
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 03, 2008 7:54 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επάγγελμα: RIGGER - AIR DROPS
Επικοινωνία:

Σχολείο Μαχητή

Δημοσίευση από SKY DIVER »

Lxias έγραψε:
giorgos έγραψε: Υπάρχει περίπτωση να κοπούμε στο σχολείο μαχητή το λέω αυτό γιατί λέγονται πολλά ότι θα εξεταστουμε σε πορεία, βολή, μίλι, ελξεις, καμψεισ

Ακού φίλε είμαι 1 σειρά ΕΠΟΠ του Σ. Ξ, και αρχηγός σε σχολείο μαχητή, έαν δεν αποφοιτήσεις απο το σχολείο δεν μπορείς να παραμείνεις στο στρατό ΠΔ 4-51/2008/ΓΕΣ, οπότε πάρτο στα σοβαρά και άσε τις κασσάνδρες να λένε τα δικά τους, οι 3 πρώτοι παίρνουν και το διακριτικό του ΜΑΧΗΤΗ, οι υπόλοιποι το πτυχίο και την μονιμοποίηση φυσικά όταν έρθει ο καιρός.


Σειρούλα μήπως έχεις ή γνωρίζεις τη διαταγή που αναφέρει για το διακριτικό του σχολείου; Εάν όχι, μήπως έχεις τη δυνατότητα να μάθεις που αναφέρει για το διακριτικό; Εννοώ για το ποιοι το δικαιούνται, τη μορφή - διαστάσεις του, με τι στολές φέρεται κτλ. Εσένα ποιος του το έκανε απονομή;
Σ' ευχαριστώ προκαταβολικά!Εικόνα
Lxias
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 5:48 pm
Επικοινωνία:

Σχολείο Μαχητή

Δημοσίευση από Lxias »

SKY DIVER έγραψε:
Lxias έγραψε:
giorgos έγραψε: Υπάρχει περίπτωση να κοπούμε στο σχολείο μαχητή το λέω αυτό γιατί λέγονται πολλά ότι θα εξεταστουμε σε πορεία, βολή, μίλι, ελξεις, καμψεισ

Ακού φίλε είμαι 1 σειρά ΕΠΟΠ του Σ. Ξ, και αρχηγός σε σχολείο μαχητή, έαν δεν αποφοιτήσεις απο το σχολείο δεν μπορείς να παραμείνεις στο στρατό ΠΔ 4-51/2008/ΓΕΣ, οπότε πάρτο στα σοβαρά και άσε τις κασσάνδρες να λένε τα δικά τους, οι 3 πρώτοι παίρνουν και το διακριτικό του ΜΑΧΗΤΗ, οι υπόλοιποι το πτυχίο και την μονιμοποίηση φυσικά όταν έρθει ο καιρός.


Σειρούλα μήπως έχεις ή γνωρίζεις τη διαταγή που αναφέρει για το διακριτικό του σχολείου; Εάν όχι, μήπως έχεις τη δυνατότητα να μάθεις που αναφέρει για το διακριτικό; Εννοώ για το ποιοι το δικαιούνται, τη μορφή - διαστάσεις του, με τι στολές φέρεται κτλ. Εσένα ποιος του το έκανε απονομή; Σ' ευχαριστώ προκαταβολικά!Εικόνα


Σειρά καλησπέρα εμένα μου έγινε απονομή απο τον Τξχό της 71 αερομεταφερόμενης ταξιαρχίας, η διαταγή βγαίνει απο τον εκάστοτε σχηματισμό και αναγράφεται στο πτυχίο, το 2003 που το πέρασα έγινε απονομή στους τρείς πρώτους, όμως εδώ και τρία χρόνια, το σχολείο μαχητή διεξάγεται στα κέντρα μετά την ορκομωσία των νέων ΕΠ. ΟΠ, το ΓΕΣ/ΔΕΚΠ/3ο γρ έχω μάθει ότι έχει στείλει
νέα διαταγή του 2008 όπου διευκρινίζει όλες τις λεπτομέρειες αυτές, η μορφή του είναι η εξής, είναι κόκκινο μεταλικό με έναν αρχαίο πολεμιστή μαύρου χρώματος, τυλιγμένος με πράσινες δάφνες, και απο κάτω γράφει με μαύρα κεφαλαία γράμματα ΜΑΧΗΤΗΣ, το μεταλικό φέρεται με στολές υπ'αριθμόν 8α,8β και 8γ. Για την υπ΄άριθμόν 9 (παραλλαγή) είναι κεντητό επιχειρήσεως, σε μέγεθος όπως το διακριτικό της σχολής πολέμου. Συνεπώς παρακαλώ τους νέους ΕΠΟΠ που αυτή τη στιγμή παιρνάνε το σχολείο μαχητή να απαντήσουν στον συνάδελφο ώστε να ενημερωθούμε σωστά.
SKY DIVER
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 03, 2008 7:54 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επάγγελμα: RIGGER - AIR DROPS
Επικοινωνία:

Σχολείο Μαχητή

Δημοσίευση από SKY DIVER »

Lxias έγραψε:
SKY DIVER έγραψε:
Lxias έγραψε:
giorgos έγραψε: Υπάρχει περίπτωση να κοπούμε στο σχολείο μαχητή το λέω αυτό γιατί λέγονται πολλά ότι θα εξεταστουμε σε πορεία, βολή, μίλι, ελξεις, καμψεισ

Ακού φίλε είμαι 1 σειρά ΕΠΟΠ του Σ. Ξ, και αρχηγός σε σχολείο μαχητή, έαν δεν αποφοιτήσεις απο το σχολείο δεν μπορείς να παραμείνεις στο στρατό ΠΔ 4-51/2008/ΓΕΣ, οπότε πάρτο στα σοβαρά και άσε τις κασσάνδρες να λένε τα δικά τους, οι 3 πρώτοι παίρνουν και το διακριτικό του ΜΑΧΗΤΗ, οι υπόλοιποι το πτυχίο και την μονιμοποίηση φυσικά όταν έρθει ο καιρός.


Σειρούλα μήπως έχεις ή γνωρίζεις τη διαταγή που αναφέρει για το διακριτικό του σχολείου; Εάν όχι, μήπως έχεις τη δυνατότητα να μάθεις που αναφέρει για το διακριτικό; Εννοώ για το ποιοι το δικαιούνται, τη μορφή - διαστάσεις του, με τι στολές φέρεται κτλ. Εσένα ποιος του το έκανε απονομή; Σ' ευχαριστώ προκαταβολικά!Εικόνα


Σειρά καλησπέρα εμένα μου έγινε απονομή απο τον Τξχό της 71 αερομεταφερόμενης ταξιαρχίας, η διαταγή βγαίνει απο τον εκάστοτε σχηματισμό και αναγράφεται στο πτυχίο, το 2003 που το πέρασα έγινε απονομή στους τρείς πρώτους, όμως εδώ και τρία χρόνια, το σχολείο μαχητή διεξάγεται στα κέντρα μετά την ορκομωσία των νέων ΕΠ. ΟΠ, το ΓΕΣ/ΔΕΚΠ/3ο γρ έχω μάθει ότι έχει στείλει
νέα διαταγή του 2008 όπου διευκρινίζει όλες τις λεπτομέρειες αυτές, η μορφή του είναι η εξής, είναι κόκκινο μεταλικό με έναν αρχαίο πολεμιστή μαύρου χρώματος, τυλιγμένος με πράσινες δάφνες, και απο κάτω γράφει με μαύρα κεφαλαία γράμματα ΜΑΧΗΤΗΣ, το μεταλικό φέρεται με στολές υπ'αριθμόν 8α,8β και 8γ. Για την υπ΄άριθμόν 9 (παραλλαγή) είναι κεντητό επιχειρήσεως, σε μέγεθος όπως το διακριτικό της σχολής πολέμου. Συνεπώς παρακαλώ τους νέους ΕΠΟΠ που αυτή τη στιγμή παιρνάνε το σχολείο μαχητή να απαντήσουν στον συνάδελφο ώστε να ενημερωθούμε σωστά.


Εγώ τελείωσα το σχολείο με σειρά αποφοίτησης 1ος Αλλά δεν μου έγινε - ούτε μου αναφέρθηκε από κανέναν, παρά έναν υπολοχαγό, τίποτα για απονομή διακριτικού. Ο προαναφερθέν υπολοχαγός μου είπε μόνο ότι ισχύει κάτι τέτοιο, για την πρώτη τριάδα. Δεν γνώριζε όμως τίποτα παραπάνω και μου είπε εάν θέλω το διακριτικό να το ψάξω ο ίδιος. Εάν κάποιος γνωρίζει σε ποια διαταγή μπορώ να πατήσω, ας κάνει τον κόπο να με ενημερώσει. Ευχαριστώ πολύ!Εικόνα
Anonymous

Σχολείο Μαχητή

Δημοσίευση από Anonymous »

Το σχολεο μαχητη ειναι 8 βδομαδες για τους επ. Οπ και συμπεριλανωανει ολλα οσα ειπε ο μαχημος ανθστης.4 βδομαδες το περασαν οι πρωτες 2 σειρες επ. Οπ
γιατι δεν το ειχαν περασει στην αρχη και κρινονταν και δεν ειχαν χρονο για 8 βδομαδες.(ειμαι παθον το περναω τωρα)
Lxias
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 5:48 pm
Επικοινωνία:

Σχολείο Μαχητή

Δημοσίευση από Lxias »

SKY DIVER έγραψε:
Lxias έγραψε:
SKY DIVER έγραψε:
Lxias έγραψε:
giorgos έγραψε: Υπάρχει περίπτωση να κοπούμε στο σχολείο μαχητή το λέω αυτό γιατί λέγονται πολλά ότι θα εξεταστουμε σε πορεία, βολή, μίλι, ελξεις, καμψεισ

Ακού φίλε είμαι 1 σειρά ΕΠΟΠ του Σ. Ξ, και αρχηγός σε σχολείο μαχητή, έαν δεν αποφοιτήσεις απο το σχολείο δεν μπορείς να παραμείνεις στο στρατό ΠΔ 4-51/2008/ΓΕΣ, οπότε πάρτο στα σοβαρά και άσε τις κασσάνδρες να λένε τα δικά τους, οι 3 πρώτοι παίρνουν και το διακριτικό του ΜΑΧΗΤΗ, οι υπόλοιποι το πτυχίο και την μονιμοποίηση φυσικά όταν έρθει ο καιρός.


Σειρούλα μήπως έχεις ή γνωρίζεις τη διαταγή που αναφέρει για το διακριτικό του σχολείου; Εάν όχι, μήπως έχεις τη δυνατότητα να μάθεις που αναφέρει για το διακριτικό; Εννοώ για το ποιοι το δικαιούνται, τη μορφή - διαστάσεις του, με τι στολές φέρεται κτλ. Εσένα ποιος του το έκανε απονομή; Σ' ευχαριστώ προκαταβολικά!Εικόνα


Σειρά καλησπέρα εμένα μου έγινε απονομή απο τον Τξχό της 71 αερομεταφερόμενης ταξιαρχίας, η διαταγή βγαίνει απο τον εκάστοτε σχηματισμό και αναγράφεται στο πτυχίο, το 2003 που το πέρασα έγινε απονομή στους τρείς πρώτους, όμως εδώ και τρία χρόνια, το σχολείο μαχητή διεξάγεται στα κέντρα μετά την ορκομωσία των νέων ΕΠ. ΟΠ, το ΓΕΣ/ΔΕΚΠ/3ο γρ έχω μάθει ότι έχει στείλει
νέα διαταγή του 2008 όπου διευκρινίζει όλες τις λεπτομέρειες αυτές, η μορφή του είναι η εξής, είναι κόκκινο μεταλικό με έναν αρχαίο πολεμιστή μαύρου χρώματος, τυλιγμένος με πράσινες δάφνες, και απο κάτω γράφει με μαύρα κεφαλαία γράμματα ΜΑΧΗΤΗΣ, το μεταλικό φέρεται με στολές υπ'αριθμόν 8α,8β και 8γ. Για την υπ΄άριθμόν 9 (παραλλαγή) είναι κεντητό επιχειρήσεως, σε μέγεθος όπως το διακριτικό της σχολής πολέμου. Συνεπώς παρακαλώ τους νέους ΕΠΟΠ που αυτή τη στιγμή παιρνάνε το σχολείο μαχητή να απαντήσουν στον συνάδελφο ώστε να ενημερωθούμε σωστά.
Εγώ τελείωσα το σχολείο με σειρά αποφοίτησης 1ος  Αλλά δεν μου έγινε - ούτε μου αναφέρθηκε από κανέναν, παρά έναν υπολοχαγό, τίποτα για απονομή διακριτικού. Ο προαναφερθέν υπολοχαγός μου είπε μόνο ότι ισχύει κάτι τέτοιο, για την πρώτη τριάδα. Δεν γνώριζε όμως τίποτα παραπάνω και μου είπε εάν θέλω το διακριτικό να το ψάξω ο ίδιος. Εάν κάποιος γνωρίζει σε ποια διαταγή μπορώ να πατήσω, ας κάνει τον κόπο να με ενημερώσει. Ευχαριστώ πολύ!Εικόνα


Σειρά καλησπέρα σου είπα θα το ψάξω και έβγαλα άκρη, λοιπόν σύμφωνα με τήν ΠαΔ 3-43/2008/ΓΕΣ/ΔΕΚΠ/3α με ΘΕΜΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ ΟΠΛΙΤΩΝ (ΕΠΟΠ), το Σχολείο Μαχητή είναι διάρκειας 8 εβδομάδων πλέον, και απονέμεται στους τρείς πρώτους ΕΠΟΠ από κάθε Λόχο εκπαιδεύσεως του Σχολείου Μαχητή, την απονομή την κάνει ο Διοικητής της μονάδας που εκτελείται το σχολείο, συνεπώς με το σχετικό αυτό κάνεις αναφορά για να φέρεις το Σχολείο Μαχητή, διαστάσεις -χρώματα- σχέδιο είναι όπως τα είχα πεί, σαν πιο παλιός αρχηγός Σχολείου Μαχητή πιστεύω ότι σε κάλυψα, με εκτίμηση καλό βράδυ σειρά.
SKY DIVER
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 03, 2008 7:54 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επάγγελμα: RIGGER - AIR DROPS
Επικοινωνία:

Σχολείο Μαχητή

Δημοσίευση από SKY DIVER »

Σειρά καλησπέρα σου είπα θα το ψάξω και έβγαλα άκρη, λοιπόν σύμφωνα με τήν ΠαΔ 3-43/2008/ΓΕΣ/ΔΕΚΠ/3α με ΘΕΜΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ ΟΠΛΙΤΩΝ (ΕΠΟΠ), το Σχολείο Μαχητή είναι διάρκειας 8 εβδομάδων πλέον, και απονέμεται στους τρείς πρώτους ΕΠΟΠ από κάθε Λόχο εκπαιδεύσεως του Σχολείου Μαχητή, την απονομή την κάνει ο Διοικητής της μονάδας που εκτελείται το σχολείο, συνεπώς με το σχετικό αυτό κάνεις αναφορά για να φέρεις το Σχολείο Μαχητή, διαστάσεις -χρώματα- σχέδιο είναι όπως τα είχα πεί, σαν πιο παλιός αρχηγός Σχολείου Μαχητή πιστεύω ότι σε κάλυψα, με εκτίμηση καλό βράδυ σειρά.

Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που διέθεσεςΕικόνα! Θα το κοιτάξω αύριο κιόλας με το που μπω μέσαΕικόνα. Τώρα όσον αφορά τα χαρακτηριστικά του διακριτικού θα κοιτάξω σε καμία διαταγή περί στολώνΕικόνα. Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ σειρούλα, είμαι υπόχρεοςΕικόνα.
Υ. Γ. Τον Ιούλιο πάω Μεσολόγγι για σχολείο ΕΜΘ..Εικόνα
Lxias
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 5:48 pm
Επικοινωνία:

Σχολείο Μαχητή

Δημοσίευση από Lxias »

SKY DIVER έγραψε: Σειρά καλησπέρα σου είπα θα το ψάξω και έβγαλα άκρη, λοιπόν σύμφωνα με τήν ΠαΔ 3-43/2008/ΓΕΣ/ΔΕΚΠ/3α με ΘΕΜΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ ΟΠΛΙΤΩΝ (ΕΠΟΠ), το Σχολείο Μαχητή είναι διάρκειας 8 εβδομάδων πλέον, και απονέμεται στους τρείς πρώτους ΕΠΟΠ από κάθε Λόχο εκπαιδεύσεως του Σχολείου Μαχητή, την απονομή την κάνει ο Διοικητής της μονάδας που εκτελείται το σχολείο, συνεπώς με το σχετικό αυτό κάνεις αναφορά για να φέρεις το Σχολείο Μαχητή, διαστάσεις -χρώματα- σχέδιο είναι όπως τα είχα πεί, σαν πιο παλιός αρχηγός Σχολείου Μαχητή πιστεύω ότι σε κάλυψα, με εκτίμηση καλό βράδυ σειρά.Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που διέθεσεςΕικόνα! Θα το κοιτάξω αύριο κιόλας με το που μπω μέσαΕικόνα. Τώρα όσον αφορά τα χαρακτηριστικά του διακριτικού θα κοιτάξω σε καμία διαταγή περί στολώνΕικόνα. Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ σειρούλα, είμαι υπόχρεοςΕικόνα.Υ. Γ. Τον Ιούλιο πάω Μεσολόγγι για σχολείο ΕΜΘ..


Και εγώ σειρά για το σχολείο των ΕΜΘ πάω στις 20 Ιουλίου, αλλά στον Βόλο στην Ταξιαρχία Πευζοναυτών τα λέμε καλό βράδυ.
<<MOΛΩΝ ΛΑΒΕ >>
Anonymous

Σχολείο Μαχητή

Δημοσίευση από Anonymous »

Το σχολειο μαχητη ειναι η μαλακια που εκαναν καποιοι αρμοδιοι στο να μην εκδοσουν δελτιο επιδοσης στο παρελθον με συνεπεια οι εποπ να το κσαναπερνανε μετα απο 5 χρονια μεσα στον Ιουλιο κ η καλοκαιρινη αδεια εβγαλε φτερα... Εικόνα
george_2
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 30, 2009 11:06 pm
Επικοινωνία:

Σχολείο Μαχητή

Δημοσίευση από george_2 »

Λοιπον! Ξερει κανενας αν πρεπει να φοραμε το διακριτικο του μαχητη; Η ΠαΔ 3-43/2008/ΓΕΣ/ΔΕΚΠ/3α με ΘΕΜΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ ΟΠΛΙΤΩΝ (ΕΠΟΠ) λεει για τους 3 πρωτους καθε λοχου ΑΛΛΑ για το ΕΙΔΙΚΟ ΣΗΜΑ ΜΑΧΗΤΗ. Το οποιο διαφερη απο το κανονικο! Δεν λεει αν το φορανε ολοι! Λογικα ισχυει οτι και στα αλλα σχολεια!{το φορας και τελειωσε}
SKY DIVER
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 03, 2008 7:54 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επάγγελμα: RIGGER - AIR DROPS
Επικοινωνία:

Σχολείο Μαχητή

Δημοσίευση από SKY DIVER »

Δεν υπάρχουν πολλά εμβλήματα μαχητή. Ένα είναι αυτό. Είναι αυτό Που Δείχνει η ΠαΔ 3-43, και φέρετε μόνο από τους 3 πρώτους όπως είπες και εσύ πριν.
Anonymous

Σχολείο Μαχητή

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπερα! Εχω κατι απορειες σχετικα με το σχολειο Μααχητη. Διαβασα οτι το περνανε ολοι ΕΠΟΠ με το που παρουσιαστουν για πρωτη φορα στο στρατοπεδο και οτι ακομη το παιρνουν οι 3 πρωτη καθε λοχου αν δεν κανω λαθος, μπορει το σημα αυτο να το παρει μια γυναικα που βρισκετε στα σωματα δηλ. Μπορει να το διεκδικισουν ολοι και αν ναι ειναι δυσκολο να το παρεις; Αν το εχεις σου χρησιμευει στην παρακατω πορεια σου σε κατι ή απλα δειχνει οτι περασες το σχολειο αυτο απο τους πρωτους;
Σπυρος Α-Τ

Σχολείο Μαχητή

Δημοσίευση από Σπυρος Α-Τ »

Σημερα πηρα και γω το Σ. Κ. Μεσολογγι 2/39 τελικα. Καλη παρεα να εχεις και ολα τα αλλα δεν ειναι τιποτα. γνωριζει κανεις για το σχολειο μαχητη τι περιλαμβανει και ποσο διαρκει; Καλη καταταξη παιδια!Εικόνα
Σπυρος Α-Τ

Σχολείο Μαχητή

Δημοσίευση από Σπυρος Α-Τ »

Για το σχολειο μαχητη γνωριζετε κατι. Ποσο διαρκει και τι περιλαμβανει περιπου...
Νικος

Σχολείο Μαχητή

Δημοσίευση από Νικος »

Το αναφερουν πιο πανω για το ποσο διαρκει ρε παιδια αλλα για το αν υπαρχουν εξοδοι και ποσες ειναι αυτες δεν αναφερει κανεις τιποτα, για πειτε ρε παιδια;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες