Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Anonymous »

Γεια σας παιδες,
Αρχικα θελω να ρωτησω για τα αθληματα!

Θελω να παω λοκ η μακ, τα αθληματα για αυτα ειναι πιο χαλαρα απο οτι στα αλεξιπτωτα; Ρωταω γιατι ακουσα για ΣΧΑΛ 15 ελξεις,40 κοιλιακους,50 καμψεις,1μιλι σε 7λεπτα
Τα οποια πρεπει να τα προετοιμαζεις κανα 3μηνο με κανονικους ρυθμους γυμναστικης!

Οταν κοψω αναβολη μπορω να δηλωσω κατευθειαν ΕΔ ωστε να παω κατευθειαν πευκο; ;
Μου ειπαν οτι μετα 6μηνου περιπου οτι ειναι πολυ χαλαρα κ κανεις ακομα κ μπακα ισχυει; ; Αν ναι μεγαλη ξενερα...

Ενα τελευταιο για καποιον που γνωριζει, στο γυμναστηριο κανω 4χ8 με 70-80% των κιλων που μπορω, λετε να το αλλαξωσε ενα αλλο για περισσοτερη αντοχη στην καταπονηση σωματος; Ναι ειναι λιγο γελεια η ερωτηση αλλα θα ηθελα να μπω προετοιμασμενος!

Ευχαριστω εκ των προτερων οποιν απαντησει...
Anonymous

Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Anonymous »

Το να εισαι καταδρομεας σημαινει να εισαι αμφιβιος, να εχεις Υπηρετησει σε αμφιβια μοναδα τουλαχιστον 10 μηνες της θητειας σου... Τοτε καταλαβαινεις τι ειναι ο καταδρομεασ... Σε ξηρα και θαλασσα... ! Υπηρετησα στη γ μ. Α. Κ Ως βατραχανθρωπος 156 σχολειο μυκ... Π/ν... Στη μοιρα δεν εκατσα Πολυ λογο των σχολειων... Τους αμφιβιους τους θεωρω μαχημους πλησιαζςντας την εκπαιδευση των ο. Υ. Κ... Ορεινοι+πεζοναυτες ερχονται σε δευτερες μοναδες μαχησ... Εξαιρουντε οι πουλαδεροι που ειναι και αυτοι πολυ μαχημοι...
Οσοι μπορουν και γουσταρουν ας υπηρετησουν στα ΛΟΚ αλλα να ξερουν οτι οι ειδικες δυναμεις εχουν χαλαρωσει παρα πολυ τα τελευταια 6 χρονια...
10κωστας50
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: Τρί Απρ 08, 2008 5:18 am
Επικοινωνία:

Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από 10κωστας50 »

ΘΟΔΩΡΗΣ έγραψε:Το να εισαι καταδρομεας σημαινει να εισαι αμφιβιος, να εχεισ Υπηρετησει σε αμφιβια μοναδα τουλαχιστον 10 μηνες της θητειας σου... Τοτε καταλαβαινεις τι ειναι ο καταδρομεασ... Σε ξηρα και θαλασσα... ! υπηρετησα στη γ μ. Α. Κ Ως βατραχανθρωπος 156 σχολειο μυκ... Π/ν... Στη μοιρα δεν εκατσα Πολυ λογο των σχολειων... Τους αμφιβιους τους θεωρω μαχημους πλησιαζςντας την εκπαιδευση των ο. Υ. Κ... Ορεινοι+πεζοναυτες ερχονται σε δευτερες μοναδες μαχησ... Εξαιρουντε οι πουλαδεροι που ειναι και αυτοι πολυ μαχημοι...
Οσοι μπορουν και γουσταρουν ας υπηρετησουν στα ΛΟΚ αλλα να ξερουν οτι οι ειδικες δυναμεις εχουν χαλαρωσει παρα πολυ τα τελευταια 6 χρονια...


Δηλαδή αν καποιος είναι ΕΠΟΠ στις ΕΔ δεν ειναι μάχιμος οπως πριν 6 χρόνια... ;
Συμφωνω στο οτι οι εφεδροι δεν ειναι οπως παλια αλλα, χωρις να θελω να σε αμφισωβητίσω πιστευω οτι σαν μόνιμος σε Μοιρα ΕΔ είσαι πολυ μαχίμος...

Υ. Γ. Χαιρόμαστε πολοι να κάνουν post ατομα σαν εσένα εχοντας περασει και απο ΟΥΚ... Εισαι μάγκας
Άντρας λογάται, όποιος μπορεί να σκύβει το κεφάλι, όπου πουλάν παλικαριές κ' εγωισμούς οι άλλοι...
Ομαδάρχης
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 14, 2009 1:42 am
Επικοινωνία:

Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Ομαδάρχης »

takimis έγραψε:pantos ego pou eimoun eidikes dynameis kai drama kai naousa.h drama eixai polu poutsa alla h naousa einai pio maximei

Αν μας εξηγούσες και τι ενοείς μ'αυτό θα ήταν όλα πολύ καλύτερα... Εικόνα
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από D.Y.K »

Τι παει να πει πιο δυσκολο Ρε μαγκες;

Το καθε σωμα εχει τις δυσκολιες του αναλογα με το τι επιλεγει ο καθενας και τι αντοχες μπορει να εχει με γνωμονα του που γουσταρει να υπηρετησει παντα!

Καποιος που γουσταρει τον αερα σαφως θα επιλεξει τα αλεξιπτωτα.

Καποιος που μπορει να γουσταρει τα βουνα και την ορεινη πλευρα του ζητηματος θα επιλεξει τα ΛΟΚ.

Καποιος που γουσταρει την θαλασσα τους ΑΚ.

Θεωρω οτι δεν υπαρχει πιο δυσκολο και πιο ευκολο.

Υπαρχει η αγαπη για το Στρατευμα, η ψυχη Και η τιμη!

Απο εκει και περα ο Καθενας βρισκει το δρομο του!
BATRAXOS
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Τρί Ιαν 27, 2009 1:24 pm
Επικοινωνία:

Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από BATRAXOS »

Φιλε Δ. Υ. Κ. Θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου! Ολα τα σωματα των ειδικων δυναμεων ειναι εξισου καλα... ΔΕΝ λεω για την ΔΥΚ, ειναι κατι διαφορετικο... Πρεπει ομως να μιλησουμε και για μια αδικια που εγινε με τους πεζοναυτες. Γιατι να τους βγαλουν απο τις ειδικες; Γιατι συνεχιζουν τοτε να εχουν την ιδια εκπαιδευση με αυτη των ειδικων δυναμεων; Γιατι να μην παιρνουν τα μοιρα; Γιατι... Γιατι... Πολλα γιατι! Ενα ειναι σιγουρο οτι οσο περνανε τα χρονια τα ισοπεδωνουν ολα! Για μενα οι πεζοναυτες ανηκουνν στις ειδικες δυναμεις και θα ανηκουν παντα... ! Ευχαριστω.

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από D.Y.K »

Προφανως φιλε μου οι πεζοναυτες δεν καλυπταν το επιχειρησιακο σχεδιο των Ειδικων Δυναμεων αλλα του (ΠΒ) !
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Nassos »

Οι Πεζοναύτες έχουν μια Ίλη Leopard και μια Πυροβολαρχία. Και πάλι όμως, η δράση τους δεν είναι πχ. Η ενίσχυση δυνάμεων σε μια επανακατάληψη νησιού;
GRp13
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Ιουν 09, 2009 10:43 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από GRp13 »

Στο θέμα των πεζοναυτών, εγώ βέβαια είμαι άσχετος πολύ δεν έχω ούτε εμπειρία ούτε γνωρίζω από επιχειρησιακά κ. Λ. Π. ((προσωπικά θέλω να μπω ΛΟΚ)), αλλά ένας συγγενής που ήταν ΟΥΚ μου είπε σοβαρά και απλά να μην πάω πεζοναύτης γιατί όπως πολύ περιγραφικά το έθεσε:''αυτούς τους εκπαιδεύουν για πτώματα'' Εικόνα ... Δεν το εννοούσε από άποψη ποιότητας εκπαίδευσης αλλά από επιχειρησιακής σκοπιμότητας... Εικόνα Επαναλαμβάνω μη με κράξετε απλά ότι μου είπαν αναφέρω Εικόνα
Anonymous

Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Anonymous »

Εγω ειμαι 18 ετων και δηλωσα για ΕΠΟΠ... Ο μονος λογος που δηλωσα ηταν για να μπω δ. Υ. Κ!1πιστευω οτι θα τα βγαλω περα
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από D.Y.K »

GRp13 έγραψε: γιατί όπως πολύ περιγραφικά το έθεσε:''αυτούς τους εκπαιδεύουν για πτώματα''


Καλά και άλλοι τους λένε νεροκοτάδες - φλούφληδες - πτώματα κλπ κλπ. Ο καθένας το μακρύ και το κοντό του (χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω τα λεγόμενα του θείου σου). Απλά οι υπόλοιποι ΕιδικοΔυναμίτες τους έχουν λίγο στην 'μπούκα'.

Άβαταρ μέλους
kampf
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 823
Εγγραφή: Παρ Αύγ 07, 2009 4:01 pm
Επικοινωνία:

Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από kampf »

Nassos έγραψε:@Jrhellas: Όσον αφορά τους SAS και τη Delta Force, απλά να αναφέρω ότι η Delta Force υιοθέτησε το δόγμα των SAS.

Τα Ο. Υ. Κ επίσης είναι το αντίστοιχο των US Navy SEALs.
Εγω νομιζα οτι τα ΟΥΚ βασιζονταν στις UDT

"Αδελφοί, εν τη κρισίμω ταύτη περιστάσει μόνον ένδοξον θάνατον πρέπει να ευχόμεθα" Γ. Ολύμπιος
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Nassos »

Ναι, οι Navy SEALs ήταν οι πρώην Underwater Demolition Teams, απλώς με τα χρόνια υποβαθμίστηκαν και αφού είδαν ότι οι Green Berets του Στρατού αναβαθμίστηκαν, το Ναυτικό των ΗΠΑ αποφάσισε να τους αναβαθμίσει και να κάνει τις δικές του Ειδικές Δυνάμεις παντών αποστολών (Earth,Sea and Land)
Violent
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 01, 2009 7:09 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Violent »

Δεν ξερω που ειναι ποιο δυσκολα και δεν μπορω να ξερω γιατι δεν εχω παει ακομα σε 1 μηνα και κατι φευγω αλλα και απο το ξαδερφο μου (ηταν στους πεζοναυτες) και απο τον αδερφο μου (ορινος καταδρομεας) και απο εναν φιλο που ειχα στην (Μ. Α. Κ) ξερω ενα πραγμα πως ολλα ειναι κατι ξεχοριστω και εχουν την δυκια τους σημασια. Αυτο που ειναι σηγουρο ειναι πως αμα εχεις ΚΑΡΔΕΙΑ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΕ ΕΛΛΑΔΑ ΤΟΤΕ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΠΑΝΤΟΥ. Αλοστε δεν ηπαρχει κατι που δνε μπορουμε να κανουμε ηπαρχουν μονο πραγματα που δεν θελουμε το δεν μπορω δεν ηπαρχει.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες