Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Nassos »

baggelhs... έγραψε:Παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω... Σε βάθο δυσκολίας ποιο δύσκολο είναι η αλεξιπτωτιστής η ουκ;
...


Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Η ΜΥΚ είναι μακράν η πιο δύσκολη μονάδα Ειδικών Δυνάμεων.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Greek_Army »

baggelhs... έγραψε:Παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω... Σε βάθο δυσκολίας ποιο δύσκολο είναι η αλεξιπτωτιστής η ουκ;
...


ΟΥΚ δεν πηγαίνουνε κληρωτοί οπότε ανούσια η σύγκριση
Δεσσίτης

Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Δεσσίτης »

baggelhs... έγραψε:Παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω... Σε βάθο δυσκολίας ποιο δύσκολο είναι η αλεξιπτωτιστής η ουκ;
...

Μην ξαναπεις τιποτα τετοιο. Εννοειται η ΜΥΚ, με μεγαλη διαφορα.

Τι ΛΟΚ, τι ΜΑΚ, τι ΜΑΛ, τι ΠΖΝ ειναι τα ΙΔΙΑ! Η προβλεπομενη εκπαιδευση ειναι παντου η ιδια! Το κατα ποσο θα την κανουν ποιο δυσκολη/ευκολη, οσο γινεται, εξαρταται απο τα στελεχη της μοναδας!

Και οταν μιλαμε για στελεχη, τα πιο σκληροτραχυλα ειναι τα βατραχια. Και της ΣΥΚ αλλα ειδικα της ΜΥΚ! Οταν εχεις εναν βατραχο να σε τρεχει και να σου κανει γυμναστικη, ειναι εγγυηση οτι θα φυγεις καμμενος απο το χωμα.

Βατραχια πανω κατω εχουν ολες οι μοναδες... Πιο πολλα εχουν φυσικα οι αμφιβιες (ποσο μαλλον οταν εχεις βατραχο ο οποιος τελειωσε το σχολειο του 1ος... Και ΣΥΚ και ΜΥΚ!).

Οι ΛΟΚ, ειδικευονται στον ορεινο αγωνα, αλλα ΟΛΟΙ κανουν, ειτε αλεξιπτωτα, ειτε πεζοναυτες, ειτε αμφιβιοι. Απλως οι ΛΟΚ τρωνε και το χιονι.

Οι ΜΑΚ, ειδικευονται στις αμφιβιες επιχειρησεις (ειδικα για βραχονησιδες αλλα και σε ακτες-οχι ανοιχτες-), αλλα κανουν και οι πεζοναυτες σε πολυ μικρο βαθμο νομιζω.

Οι ΜΑΛ, ναι μεν πεφτουν με αλεξιπτωτο... Αλλα αυτο ειναι ολο. Ολα τα υπολοιπα ιδια ειναι. Και η πουλαδα φυσικα για να πουλας μουρη :) Aσκησεις αλεξιπτωτιστου ομως, κανουν ολοι (σιγουρα οχι στον ιδιο βαθμο) ! Απλως με το αλεξιπτωτο υπαρχει η επικινδυνοτητα του κατι να παει στραβα, γιαυτο και παιρνουν παραπανω μορια.

Οποτε, πανω κατω ειναι θεμα τυχης και μερικες φορες ισως και παραδοσης.
Δεσσίτης

Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Δεσσίτης »

Sergeant έγραψε:Φίλε στο ξαναλέω:

στα ΕΤΕΘ δεν πατάει ψυχή.

Εσύ μπορεί να πέτυχες ασκήσεις γιατί ήσουν τυχερός. Οι περισσότερες ασκήσεις 2 σειρές πριν και 2 σειρές μετά τη δική μου ΑΝΑΒΛΗΘΗΚΑΝ. Το 1ο ΕΤΕΘ έκλεισε γιατί βάραγε μύγες, το 2ο ΕΤΕΘ έμεινε μόνο για ΠΕΝ, το 3ο κ το 4ο ΕΤΕΘ θα επανενώνονταν λόγω έλλειψης εφέδρων.

Εγώ ήθελα να γίνω ορεινός, αλλά όποιος δεν έχει βύσμα και δεν δηλώνει εθελοντής ΕΛΔΥΚ καταλήγει ΕΤΕΘ.

Σωστά λοιπόν τα λες ότι η καλύτερη μοίρα είναι αυτή που κάνουν ασκήσεις, αλλά πλέον στα ΕΤΕΘ δεν έχω εικόνα τί γίνεται... Στην εποχή μου (6 χρόνια πριν) ήταν μαύρη μαυρίλα...

Τέλως πάντων...
...


Τα πραγματα εχουν αλλαξει ριζικα. Μην ανησυχεις. Τα ΕΤΕΘ μια χαρα ειναι. Αρκετος κοσμος...

Παντως οταν ημουν ΚΕΕΔ... Απο τα 300 ποσα ατομα ημασταν... Οι μισοι πηγαν ΛΟΚ. Και αφησαν 150 να μοιραστουν σε ΜΑΛ, ΜΑΚ, ΠΖΝ.
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

Δεσσίτης έγραψε: Και της ΣΥΚ αλλα ειδικα της ΜΥΚ!
Τι διαφορα εχει για σενα η ΜΥΚ απο την ΣΥΚ?
Δεσσίτης έγραψε:Οταν εχεις εναν βατραχο να σε τρεχει και να σου κανει γυμναστικη, ειναι εγγυηση οτι θα φυγεις καμμενος απο το χωμα.
Δεν ειχες εμενα, γι αυτο μιλας... και δεν ειμαι βατραχος
Δεσσίτης έγραψε: ποσο μαλλον οταν εχεις βατραχο ο οποιος τελειωσε το σχολειο του 1ος... Και ΣΥΚ και ΜΥΚ!
ειχα διμοιριτη μου τον Ανθ/γο που ηταν πρωτος στο 16... ηταν μαλαμας, αλλα δεν καψωναρε περισσοτερα απο τους αλλους...
Δεσσίτης έγραψε: Aσκησεις αλεξιπτωτιστου ομως, κανουν ολοι...
ελα μου;
Δεσσίτης έγραψε:... γιαυτο και παιρνουν παραπανω μορια.
σε ποιες προκυρηξεις;

Δεσσίτης

Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Δεσσίτης »

297ΙΜΑΚ έγραψε:
Δεσσίτης έγραψε: Και της ΣΥΚ αλλα ειδικα της ΜΥΚ!
Τι διαφορα εχει για σενα η ΜΥΚ απο την ΣΥΚ;
Δεσσίτης έγραψε:Οταν εχεις εναν βατραχο να σε τρεχει και να σου κανει γυμναστικη, ειναι εγγυηση οτι θα φυγεις καμμενος απο το χωμα.
Δεν ειχες εμενα, γι αυτο μιλας... Και δεν ειμαι βατραχος
Δεσσίτης έγραψε: ποσο μαλλον οταν εχεις βατραχο ο οποιος τελειωσε το σχολειο του 1ος... Και ΣΥΚ και ΜΥΚ!
ειχα διμοιριτη μου τον Ανθ/γο που ηταν πρωτος στο 16... Ηταν μαλαμας, αλλα δεν καψωναρε περισσοτερα απο τους αλλους...
Δεσσίτης έγραψε: Aσκησεις αλεξιπτωτιστου ομως, κανουν ολοι...
ελα μου;
Δεσσίτης έγραψε:... Γιαυτο και παιρνουν παραπανω μορια.
σε ποιες προκυρηξεις;



ΣΥΚ = 4 μηνες, περισσοτερο θεωρητικη
ΜΥΚ= 6 μηνες, περισσοτερο πρακτικη

Οπως ειπα, με τους βατραχους θα καεις πιο πολυ. Απο μονοι τους θα σε κανουν πιο σκληρη γυμναστικη. Σε μας, τουλαχιστον ετσι ηταν. Αλλο καψωνι, αλλο γυμναστικη.

Τι ελα σου; Πρωτη φορα το ακους; Ασκησεις αλεξιπτωτιστου λεω, ΚΑΝΑΜΕ.7 διαφορετικες. Ηταν (οχι ολες τις φορες) μεσα στο προγραμμα. Για ενδυναμωση ποδιων και ωμων.

Δεν γνωριζω σε ποιες προκυρηξεις. Αναλογως λογικα.
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

Δεσσίτης έγραψε:ΣΥΚ = 4 μηνες, περισσοτερο θεωρητικη
ΜΥΚ= 6 μηνες, περισσοτερο πρακτικη
ΣΥΚ= Σχολειο Υποβρυχειων Καταστροφων

ΜΥΚ= Μοναδα Υποβρυχειων Καταστροφων-> Εδω και αρκετο καιρο εχει γινει ΔΥΚ -> οποτε εισαι off εκτος εαν εννοεις το Αυτοδυτων

Δεσσίτης έγραψε: Απο μονοι τους θα σε κανουν πιο σκληρη γυμναστικη. Σε μας, τουλαχιστον ετσι ηταν. Αλλο καψωνι, αλλο γυμναστικη.
Και που εμαθαν οι βατραχοι να κανουν γυμναστικη; στα ΤΕΦΑ του Σκαραμαγκα;

Δεσσίτης έγραψε:Τι ελα σου; Πρωτη φορα το ακους; Ασκησεις αλεξιπτωτιστου λεω, ΚΑΝΑΜΕ.7 διαφορετικες. Ηταν (οχι ολες τις φορες) μεσα στο προγραμμα. Για ενδυναμωση ποδιων και ωμων.
Οι ασκησεις αλεξιπτωτιστου ειναι 10, οχι 7, εμεις δεν τις καναμε ποτε για γυμναστικη καναμε μονο τον Καισσαρα (την 10τη) για καψωνι

Δεσσίτης έγραψε:Δεν γνωριζω σε ποιες προκυρηξεις. Αναλογως λογικα.
Να σου πω εγω για να μαθεις: σε καμια ολοι οι Καταδρομεις πλην οσων εχουν ειδικοτητα Στοιχειο Υ/Κ παιρνουν τα ιδια

Δεσσίτης

Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από Δεσσίτης »

297ΙΜΑΚ έγραψε:
Δεσσίτης έγραψε:ΣΥΚ = 4 μηνες, περισσοτερο θεωρητικη
ΜΥΚ= 6 μηνες, περισσοτερο πρακτικη
ΣΥΚ= Σχολειο Υποβρυχειων Καταστροφων

ΜΥΚ= Μοναδα Υποβρυχειων Καταστροφων-> Εδω και αρκετο καιρο εχει γινει ΔΥΚ -> Οποτε εισαι off εκτος εαν εννοεις το Αυτοδυτων

Δεσσίτης έγραψε: Απο μονοι τους θα σε κανουν πιο σκληρη γυμναστικη. Σε μας, τουλαχιστον ετσι ηταν. Αλλο καψωνι, αλλο γυμναστικη.
Και που εμαθαν οι βατραχοι να κανουν γυμναστικη; Στα ΤΕΦΑ του Σκαραμαγκα;

Δεσσίτης έγραψε:Τι ελα σου; Πρωτη φορα το ακους; Ασκησεις αλεξιπτωτιστου λεω, ΚΑΝΑΜΕ.7 διαφορετικες. Ηταν (οχι ολες τις φορες) μεσα στο προγραμμα. Για ενδυναμωση ποδιων και ωμων.
Οι ασκησεις αλεξιπτωτιστου ειναι 10, οχι 7, εμεις δεν τις καναμε ποτε για γυμναστικη καναμε μονο τον Καισσαρα (την 10τη) για καψωνι

Δεσσίτης έγραψε:Δεν γνωριζω σε ποιες προκυρηξεις. Αναλογως λογικα.
Να σου πω εγω για να μαθεις: σε καμια ολοι οι Καταδρομεις πλην οσων εχουν ειδικοτητα Στοιχειο Υ/Κ παιρνουν τα ιδια



Γιατι μου εξηγεις τα αρχικα; ! Στις μοναδες οταν λεμε ΣΥΚ (Δυτων Μαχης) και ΜΥΚ (ΟΥΚαδες) καταλαβαινουμε τη διαφορα. Εχουν

Οπως ειπα, οι βατραχοι ειναι πολυ απλα συνηθισμενοι σε σκληροτερη γυμναστικη και τεινουν να το "κουβαλανε" μαζι τους μετα στις μοναδες. Το εχω ζησει δεν το λεω τυχαια. Αυτο φυσικα δεν σημαινει οτι καποιος αλλος δεν μπορει να σε λιωσει στη γυμναστικη...

Δεν νομιζω να σε ρωτησα ποσες ειναι οι ασκησεις αλεξ/στου, απλως σου ανεφερα πως εμεις καναμε 7 διαφορετικες.

Για τα μορια δεν το εχω ψαξει, δεν γνωριζω πολλα επι του θεματος. Ετσι ειχα ακουσει.
νικος

Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από νικος »

Αν θελετε να νιωσετε στο πετσι σας τι σημαινει καταδρομεας να πατε να υπηρετησετε σε ετεθ. Μαυρες μοιρες, ανελεητα σκοπετα,0 εκπαιδευση, αγγαρεια (το χειροτερο) , καψονι, βρισιδια και πολλα αλλα.
Απο δυσκολια τωρα η Μ. Υ. Κ ειναι ο, τι πιο δυσκολο υπαρχει ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ! Ισως το πιο δυσκολο σχολειο του κοσμου...
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από D.Y.K »

νικος έγραψε:
Απο δυσκολια τωρα η Μ. Υ. Κ ειναι ο, τι πιο δυσκολο υπαρχει ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ! Ισως το πιο δυσκολο σχολειο του κοσμου...


Σαφώς και αυτό που γράφεις δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Συμφωνώ ότι το επίπεδο δυσκολίας είναι πολύ υψηλό αλλά κόψε κάτι αδερφέ... Ψάξτο λίγο περισσότερο Εικόνα

Άβαταρ μέλους
MAK!!
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Πέμ Απρ 14, 2011 5:11 pm
Επικοινωνία:

Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από MAK!! »

Αν εχει 0 εκπαιδευση τοτε γιατι να παει καποιος; Μερικοι εδω μεσα φερνετε την καταστροφη για το τιποτα!
speedster 1323

Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από speedster 1323 »

Παιδια πανω κατω ολες οι μοναδες αυτες ειναι ιδιες (εκτος απο τημ Μ. Υ. Κ) Τωρα η δυσκολια αλλαζει αναλογα τον διοικητη κ τα στελεχη που θα πεσεις... Εγω ας πουμε θεωρω αστειο να συγκρινω θητεια 9 μηνων με θητεια 18 μηνων που ηταν παλια... Μερα-νυχτα. Αν ταλαιπωρηθηκες (κ εμαθες πραγματα) Σε βαθμο 1 στο 9 μηνο στους 18 0 βαθμος ειναι 4... Εικόνασορυ ρε παιδια αλλα στους 9 μηνες λεγεται θητεια σφηνακι...

νικος

Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από νικος »

MAK! έγραψε:Αν εχει 0 εκπαιδευση τοτε γιατι να παει καποιος; Μερικοι εδω μεσα φερνετε την καταστροφη για το τιποτα!


Οπως προειπα καταδρομεας δεν σημαινει μονο εκπαιδευση, σημαινουν πολλα αλλα οπως πειθαρχια και να κατεβαζεις το κεφαλι και να υπακους. Αν δεν πας δεν θα καταλαβεις τα λογια μου.
νικος

Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από νικος »

D.Y.K έγραψε:
νικος έγραψε:
Απο δυσκολια τωρα η Μ. Υ. Κ ειναι ο, τι πιο δυσκολο υπαρχει ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ! Ισως το πιο δυσκολο σχολειο του κοσμου...


Σαφώς και αυτό που γράφεις δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Συμφωνώ ότι το επίπεδο δυσκολίας είναι πολύ υψηλό αλλά κόψε κάτι αδερφέ... Ψάξτο λίγο περισσότερο Εικόνα



Φιλε αμφιβιος ημουν με βατραχους εκπαιδευτες. Αυτοι μου τα εχουν πει. Εχεις δικιο ομως ειναι λιγο υπερβολικο αυτο που εγραψα. Μαλλον επρεπε να γραψω οτι, πολλοι πιστευουν οτι ειναι το πιο δυσκολο σχολειο του κοσμου (για σχολειο μιλαω). Γιατι π. Χ απο εκπαιδευση συνολικα οι λεγεωναριοι περνανε περισσοτερα.
μανος

Ποιο δύσκολο σώμα στις Ειδικές Δυνάμεις;

Δημοσίευση από μανος »

Καλησπερα. εγω μπαινω μαλλον 24 οκτωβριου. και εχω δειλωσει ειδυκες δυναμεις. θελω να ρωτησω ποιο ειναι οι ποιο δυσκλολοι μοναδα... και 2 αν πιεζεσαι καθολου και γιατι ολοι λενε και θα ειναι ***** στο τελος

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες