Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Cptmcdonald
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 06, 2011 9:25 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από Cptmcdonald »

Ω ρε ***** το... Μην μου λες τέτοια
Άβαταρ μέλους
Cptmcdonald
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 06, 2011 9:25 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από Cptmcdonald »

Αν παω στρατολογία ενω εχω κόψει ήδη αναβολή και δηλώσω ειδικές θα το γλιτώσω;
cuervo

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από cuervo »

Όχι, δεν αλλαζει κατι.
Γκιουλιβερ

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από Γκιουλιβερ »

Καλησπέρα παιδιά είμαι 2 μέτρα και βάλε Θέλω να πάω τσολιάς από πειθαρχία όλα καλά αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν μπορώ μετά με κάνα τρόπο να χωθώ στην Αστυνομία γιατί δυστυχώς Με το διάβασμα δεν τα πήγα καλά Ευχαριστώ.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από D.Y.K »

Γκιουλιβερ έγραψε:Καλησπέρα παιδιά είμαι 2 μέτρα και βάλε Θέλω να πάω τσολιάς από πειθαρχία όλα καλά αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν μπορώ μετά με κάνα τρόπο να χωθώ στην Αστυνομία γιατί δυστυχώς Με το διάβασμα δεν τα πήγα καλά Ευχαριστώ.


Πλέον δεν βγαίνουν προκηρύξεις οπότε ο μόνος τρόπος είναι να ξανά δώσεις Πανελλήνιες για την Αστυφυλάκων.

psilos22

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από psilos22 »

Καλησπέρα σε όλους.

Αρχικά θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους ανεξαιρέτως που απάντησαν γενικά σε ερωτήσεις σε αυτό το φόρουμ κι έτσι έφτιαξαν μια βάση πληροφοριών χρήσιμη για όλους τους νέους φαντάρους, και επί παντώς επιστητού.

Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα τα οποία μετά απο πολύ διάβασμα δεν έχουν απαντηθεί στο μυαλό μου.

Μόλις τέλειωσα την σχολή μου στα 4 χρόνια, και όντας 22 θα κόψω την αναβολή μου για να πάω στρατό. Είμαι απο Κρήτη,1.95 102 κιλά και πάντα μου άρεσε η ΠΦ τουλάχιστον σαν ιδέα οπότε σκέφτομαι να την δηλώσω στο ΚΕΝ και εάν τα καταφέρω να τελειώσω εκεί την θητεία μου. Μερικές ερωτήσεις:

1) Απότι έψαξα έχω προθεσμία μέχρι 31 Αυγούστου να κόψω την αναβολή για να καταταγώ Νοέμβρη, υπάρχει όμως πιθανότητα - με βάση την εμπειρία σας- και εάν πιέσω την κατάσταση πέρνωντας τηλέφωνο στην στρατολογία να μπώ με την ΕΣΣΟ του Σεπτέμβρη; Υπάρχουν οικογενειακά προβλήματα, και όσο ποιο γρήγορα τελειώσω τόσο το καλύτερο.

2) Θα ήθελα όποιος γνωρίζει να με κατατοπίσει σχετικά με τον ελεύθερο χρόνο που θα έχω μετα την εκπαίδευση στην ΠΦ τον 2ο μήνα της θητειας μου μετά το ΚΕΝ. Θα υπάρχει ελεύθερος χρόνος κατά την διάρκεια της ημέρας όπου θα είμαι τελείως ελεύθερος να κάνω ότι θέλω; Αυτό που κάτι δίαβασα για 1-1 ή 2-1 σημαίνει οτι μπορεί π. Χ. Να έχω 2 ημέρες μέσα στο στρατόπεδο και την ακριβώς επόμενη να είμαι τελείως απών απο το στρατόπεδο; Επίσης, θα μένω μόνιμα στο στρατόπεδο όπως και παντού στην Ελλάδα ή θα πρέπει να νοικιάσω σπίτι στην Αθήνα για τον σκοπό αυτό;

3) Μόρια για δημοσίους διαγωνισμούς τελικά χορηγούνται όπως στις ΕΔ; Νομίζω υπάρχει διχογνωμία για αυτό το θέμα και μετά απο πολύ ψάξιμο βρήκα παλαιότερη προκύρηξη της πυροσβεστικής που το περιέγραφε, όχι όμως και αντίστοιχη στα άλλα σώματα ασφαλείας.
Οποιαδήποτε πληροφορίακαι συμβουλή Δεκτή, καλοδεχούμενη αλλά και απαραίτητη.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.Εικόνα

Καλό βράδυ
Xalaros21
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2015 10:29 am
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από Xalaros21 »

Παιδιά όταν περνάνε αυτοί που μαζεύουνε άτομα τι να κάνω για να την γλυτώσω ρε. Γιατί έχω κάνει και lazer και δεν έχω μυωπία 195 ύψος λεπτός, δηλαδή ταμάμ για προεδρική φρουρά είμαι και δε γουστάρω καθόλου. Πείτε καμιά ιδέα. Επίσης όταν τους διαλέγουνε τους πέρνουνε εκείνη την ημέρα ή ορκιζόμαστε στο κέντρο και μας έρχετε μετάθεση προεδρική φρουρά; Στην στρατονομία θα τους πω απλά ότι δεν έχω δίπλωμα, ούτε θα δηλώσω από πριν ότι έχω :P
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από Nassos »

Πολύ απλά δεν θα πάς στα κλιμάκια που επισκέπτονται τα Κέντρα Εκπαίδευσης. Δεν περνάνε από κάθε Λόχο ή Τάγμα για "face control".
Xalaros21
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2015 10:29 am
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από Xalaros21 »

Εμένα ο αδερφός μου σε Θήβα που ήταν με είπε ότι είχαν αναφορά ακριβώς πιο πριν πήγαν όλοι μαζί μετά έξω και αυτοί έλεγαν εσύ από εκεί κτλπ... :P Ε θα βάλω κάνα γυαλάκι μυωπίας εκείνη την ημέρα. Δεν πιστεύω να έχουνε καταστάσεις για τον καθένα. Γιατί εγώ δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα άρα Ι1.
Lazman25

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από Lazman25 »

Καλησπέρα σε όλους!

Μπαίνω με την Α' ΕΣΣΟ του 16 και θέλω να δηλώσω ΠΦ. Είμαι στο 1.86 - 82 κιλά και ξέρω πως ακόμα και σε αυτό το ύψος είναι αρκετό για να σε πάρουν, ειδικά όταν το θες και συ ο ίδιος τόσο πολύ. Από μικρό παιδί το ήθελα. Έχω ξοδέψει εδώ και πολύ καιρό χρόνο στο να διαβάζω πράγματα για την ΠΦ, είτε από εύζωνες φίλους από κοντά. Πάνω κάτω είναι ίδια όλα αυτά που ακούω και κυρίως εστιάζοντας στην εκπαίδευση. Εκεί είναι όλο το μυστικό. Να αντέξεις εκεί.

Χωρίς να θέλω να κουράσω άλλο, ίσως μπορεί να φανεί χαζή η ερώτηση. Έχω μάθει ότι στην εκπαίδευση πέφτει πολύ γυμναστική κτλπ, πέρα απ όλα τα άλλα τα σκληρά. Υπάρχει περίπτωση να δουλευτεί η ευληγησία ενός υποψήφιου κατά την διάρκεια της εκπαίδευσης; Γιατί από όσα έχω δει, οι περισσότεροι καυχιούνται για το τέντομα τους. Οπότε το εκλαμβάνω ως κάτι το προαπαιτούμενο για έναν που θέλει να γίνει Εύζωνας, θέλοντας και μη.

Μπορείς εν τέλει να την δουλέψεις την ευληγησία σου και γενικά την φυσική κατάστασή σου;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

gioarv
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Σεπ 02, 2013 4:17 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από gioarv »

Καλησπέρα,
τα φυσικά σου προσόντα, είναι επαρκή για την επιλογή σου από την ΠΦ. Έχε κατά νου όμως, πως τον τελευταίο χρόνο, ενώ από την ΠΦ περιμένουν 100+ άτομα/ΕΣΣΟ, τους έρχονται γύρω στα 50. Είναι θέμα του ΓΕΣ κι αρκετοί έχοντας δηλώσει ακόμα κι ότι επιθυμούν να μπούνε ΠΦ, κόβονται χωρίς να γνωρίζω το γιατί.

Επίσης, έχε κατά νου, πως τον τελευταίο 1.5 χρόνο, μετά τον ερχομό του νέου δκτή, η πενταβδόμαδη εκπαίδευση έχει χαλαρώσει κατά πολύ (δεν είμαι σίγουρος αν είναι καλό ή κακό αυτό). Ήδη απ' όταν ήμουν εγώ εκπαιδευτής (332 σειρά), "ενοχλούμασταν" οι εκπαιδευτές από τους αξιωματικούς για τον τρόπο που εκπαιδεύαμε (μην εκείνο, μην το άλλο.). Αφότου απολύθηκα, ενημερωνόμουν από τους εκπαιδευόμενούς μου για τον τρόπο που οι επόμενες σειρές εκπαιδευάνε τα σχολεία τους κι απογοητευόμουν. Αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι η εκπαίδευση της ΠΦ είναι απαιτητική. Απλά, έχει μειωθεί κατά πολύ ο ψυχολογικός πόλεμος που υφίστασαι. Αν εσύ το γουστάρεις όμως, θα φανεί στην πορεία σου. Δεν είναι ανάγκη να ξεκινήσεις από τώρα διατάσεις (θα κάνεις μπόλικες εκεί μέσα ούτως ή άλλως). Το πόδια σου, θα "ανοίξουν" σιγά σιγά και μέσω ωρών υπηρεσίας, μην ανησυχείς. Εξάλλου, την ευζωνική υπηρεσία θα την εκτελείς με το "ζευγάρι" σου και δεν είναι θεμιτό εσύ να ξεδιπλώνεις ψηλά κι ο άλλος χαμηλά. Ακολούθησε τις οδηγίες των εκπαιδευτών σου και μην δείξεις σε καμία περίπτωση ότι ξέρεις από ΠΦ (γιατί απ΄ό, τι φαίνεται, ξέρεις!) διότι θα στοχοποιηθείς.

Καλή τυχή, καλή δύναμη!
332 ΛΕΛΑ μωρά μου!
Ευζωνας7

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από Ευζωνας7 »

Αναφερσου!!! κ πες κ διμοιρια κομαντο
billy

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από billy »

Καλησπερα παιδια, εχω μια ερωτηση.Είμαι 1,87 και με ενδιαφερει για προεδρικη φρουρα.

Εχω μυωπια αλλα φοραω φακους επαφης οποτε αποτι καταλαβα αυτο δεν ειναι και τοσο προβλημα.

Αλλα εχω και μερικη δυσχρωματοψια.

Υπαρχει περιπτωση να με παρουν για την εκπαιδευση ή θα βγω Ι2 οποτε ακυρο για την φρουρα;

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από D.Y.K »

Θα βγεις Ι2 οπότε δύσκολο φίλε μου.
billy

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από billy »

D.Y.K έγραψε:Θα βγεις Ι2 οπότε δύσκολο φίλε μου.


να το καλυψω καπως παιζει;

σιγουρα φανταζομαι ειναι στην ευχερεια του γιατρου, αλλα αμα του πω οτι ενδιαφερομαι για την φρουρα παιζει να με βαλει Ι1;

ευχαριστω για την απαντηση

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες