Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από yandr »

Η ευζωνική στολή σε αριθμούς

  • 10.000 ΕΥΡΩ η αξία μιας φέρμελης (γιλέκου),180 τουλάχιστον οι ημέρες μέχρι να ετοιμαστεί
  • 600 ΟΙ ΒΕΛΟΝΙΕΣ, μόνο για το ράψιμο και κέντημα στη μύτη ενός τσαρουχιού
  • 400 ΟΙ ΠΙΕΤΕΣ της φουστανέλας, όσα και τα χρόνια της τουρκοκρατίας
  • 60-120 ΤΑ ΚΑΡΦΙΑ στη σόλα κάθε τσαρουχιού, ανάλογα με το νούμερό του
  • 7 ΟΙ ΜΗΝΕΣ της ελληνοραπτικής, ώσπου να ολοκληρωθεί μια καινούργια ευζωνική στολή
  • 5-7 ΟΙ ΗΜΕΡΕΣ δουλειάς ενός έμπειρου τεχνίτη για ένα ζευγάρι τσαρουχιών,3 κιλά που αυτό ζυγίζει
  • 3 ΟΙ ΗΜΕΡΕΣ για το ράψιμο ενός χειμερινού ντουλαμά (καθημερινή στολή εύζωνα), στο μισό διάστημα είναι έτοιμος ο θερινός
  • 2 ΟΙ ΗΜΕΡΕΣ για να φτιαχθεί μια φουστανέλα


ΤΑ ΝΕΑ
Anonymous

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπερα σε ολους. Παρουσιαστηκα 12-11-2009 Αυλωνα τεθωρακισμενα και δηλωσα για προεδρικη φρουρα (1.79 υψος).1) Ειμαι 8αμηνο. Αν επιλεχτω θα εκτεισω 8 ή 9 μηνες στρατο; Αν πρεπει 9 μπορω να κανω κατι για να εκτισω το 8αμηνο; 2) Ποσα ατομα παρουσιαζονται στην εκπαιδευση, ποσοι μενουν και ποσοι πανε που;

3) Αν κοπω στην εκπαιδευση τι γινεται;

4) Κατι ασχετο, δεν εχω ιδεα τι κανω με τα δικαιολογητικα για μειωση θητειας. Καποιοια φιλαρακια μου ειπαν αφου παω στη μοναδα να παω τα δικαιλογητικα μου εκει και ταυτοχρονα αντιγραφα δικαιολογητικων στο ρουφ. Στον Αυλωνα (κεντρο) ομως μας ειπανε να καταθεσουμε τα δικαιολογητικα μας... Τι να κανω;

mitsos sim
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 24, 2009 2:24 am
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από mitsos sim »

Για σας παιδες τον Μαιο μπαινω στον στρατο ειμαι 1,77 με 76 κιλα αλλα το σωμα μου ειναι πολυ γυμνασμενο λογο πυγμαχιας θα με δεχτουν στα Π. ΦΡΟΥΡΑ; Κ αν ναι θα εχω καποια μοριοδοτιση;
Άβαταρ μέλους
Snakeshit
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 749
Εγγραφή: Τετ Δεκ 03, 2008 11:32 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από Snakeshit »

Θα'στε στο ενυδρείο, με τα τζάκετ, το καλοριφέρ στο τέρμα και τρέξιμο μέχρι να βγαίνει ιδρώτας απ'την αρβύλα... Χειμώνα-καλοκάιρι.
leon7t
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 10, 2009 1:22 am
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από leon7t »

Παιδια να κανω μια ερωτηση: αν εισαι μηχανικος και πας για τσολια πως θα γινει να παραιτηθω; και αν παραιτηθω επιστρεφω στο μηχανικο η συνεχιζω σε παραρτημα της προεδρικης φρουρας;
tsiripobina
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 662
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 29, 2009 9:41 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από tsiripobina »

Εαν σε επιλεξουν για προεδρικη φρουρα Και δεν θες να πας τι μπορεις να κανεις για να κοπεις; Ισχυει οτι εαν κοπεις σε στελνουν στα χειροτερα στρατοπεδα;
Anonymous

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από Anonymous »

Παιδια ειμαι 1,93 90 κιλα γυμνασμενος. Παρουσιαζομαι αυλωνα φεβρουαριο και επισης ειμαι πολυτεκνος επειδη ειμαστε 3 αδερφια. Μπορω να παω για τσολιας, σωστα; Εσεις που ξερετε πιστευετε οτι αξιζει να παει καποιος; Ξερετε αν περνουν λευτα;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από Greek_Army »

mitsos sim έγραψε:Για σας παιδες τον Μαιο μπαινω στον στρατο ειμαι 1,77 με 76 κιλα αλλα το σωμα μου ειναι πολυ γυμνασμενο λογο πυγμαχιας θα με δεχτουν στα Π. ΦΡΟΥΡΑ; Κ αν ναι θα εχω καποια μοριοδοτιση;


κόβεσε στο ύψος.
Άβαταρ μέλους
Snakeshit
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 749
Εγγραφή: Τετ Δεκ 03, 2008 11:32 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από Snakeshit »

tsiripobina έγραψε:Εαν σε επιλεξουν για προεδρικη φρουρα Και δεν θες να πας τι μπορεις να κανεις για να κοπεις; Ισχυει οτι εαν κοπεις σε στελνουν στα χειροτερα στρατοπεδα;
μόνο αντρες παίρνουνΕικόνα
tsiripobina
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 662
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 29, 2009 9:41 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από tsiripobina »

Βασικα εγω δε θα σου πω για λεφτα μιας και δε ξερω (αν και νομιζω πως οχι) αλλα πως εχουν πανω κατω τα πραγματα μιας και το αγορι μου ειναι τωρα υποψηφιος.
Εαν θες να πας για λεφτα, για μοστρα, γυναικες κλπ και οχι επειδη το θες και το θαυμαζεις καλυτερα να μην πας. Η εκπαιδευση ειναι σκληρη και σωματικα και ψυχολογικα.

Στην εκπαιδευση (δε ξερω επειτα σαν ευζωνας) εισαι καθε μερα εξω εκτος αν εισαι θαλαμοφυλακας. Βγαινεις ποτε 2:00, ποτε 6:00 (μερα παρα μερα παει), Σαββατοκυριακα βγαινεις στις 2:00.

Το φαγητο που λενε ολοι οτι ειναι καλο, απ'οτι εχω μαθει στο κεντρο ετρωγε πολυ καλυτερα. Ασε που πρεπει να εχεις συγκεκριμενο στησιμο εκει περα, να μην ακουμπουν χερια στο τραπεζι, αν θες κ αλλο φαι/νερο κλπ σηκωνεις απλα το πιατο/ποτηρι κλπ.

Υπαρχει πολλη ακινησια, τρεξιμο και πολλα καψονια... Τους παλιους δε πρεπει να τους κοιτας στα ματια, σου τη λενε αν και κανουν τα παντα για να γυρισεις να τους κοιταξεις, δε πρεπει ομως. Υπαρχουν δοκιμασιες αντοχης (πχ) αν μπορεις να κρατησεις τα ματια σου ανοιχτα μεχρι να δακρυσεις κλπ. Το ευζωνικο βημα τωρα το μαθαινουν και δε ξερω πολλα, αλλα εμενα για καποιο λογο παντα μου φαινεται αστειο Εικόνα

Αυτα ξερω εως τωρα. Εαν εχεις θεληση, υπομονη και επιμονη πηγαινε. Αλλιως δε θα την παλεψεις. Υπαρχει περιπτωση που ηθελε να παει, τον πηρανε αλλα τελικα μετανιωσε και τωρα δε μπορει να φυγει κ ισως αναγκαστει να παρει αναβολη.
Οτι κ αν επιλεξεις, καλη θητεια να'χεις...
tsiripobina
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 662
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 29, 2009 9:41 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από tsiripobina »

Snakesh*t έγραψε:
tsiripobina έγραψε:Εαν σε επιλεξουν για προεδρικη φρουρα Και δεν θες να πας τι μπορεις να κανεις για να κοπεις; Ισχυει οτι εαν κοπεις σε στελνουν στα χειροτερα στρατοπεδα;
μόνο αντρες παίρνουνΕικόνα


Εικόνα
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από Greek_Army »

tsiripobina έγραψε:Βασικα εγω δε θα σου πω για λεφτα μιας και δε ξερω (αν και νομιζω πως οχι) αλλα πως εχουν πανω κατω τα πραγματα μιας και το αγορι μου ειναι τωρα υποψηφιος.
Εαν θες να πας για λεφτα, για μοστρα, γυναικες κλπ και οχι επειδη το θες και το θαυμαζεις καλυτερα να μην πας. Η εκπαιδευση ειναι σκληρη και σωματικα και ψυχολογικα.

Στην εκπαιδευση (δε ξερω επειτα σαν ευζωνας) εισαι καθε μερα εξω εκτος αν εισαι θαλαμοφυλακας. Βγαινεις ποτε 2:00, ποτε 6:00 (μερα παρα μερα παει), Σαββατοκυριακα βγαινεις στις 2:00.

Το φαγητο που λενε ολοι οτι ειναι καλο, απ'οτι εχω μαθει στο κεντρο ετρωγε πολυ καλυτερα. Ασε που πρεπει να εχεις συγκεκριμενο στησιμο εκει περα, να μην ακουμπουν χερια στο τραπεζι, αν θες κ αλλο φαι/νερο κλπ σηκωνεις απλα το πιατο/ποτηρι κλπ.

Υπαρχει πολλη ακινησια, τρεξιμο και πολλα καψονια... Τους παλιους δε πρεπει να τους κοιτας στα ματια, σου τη λενε αν και κανουν τα παντα για να γυρισεις να τους κοιταξεις, δε πρεπει ομως. Υπαρχουν δοκιμασιες αντοχης (πχ) αν μπορεις να κρατησεις τα ματια σου ανοιχτα μεχρι να δακρυσεις κλπ. Το ευζωνικο βημα τωρα το μαθαινουν και δε ξερω πολλα, αλλα εμενα για καποιο λογο παντα μου φαινεται αστειο Εικόνα

Αυτα ξερω εως τωρα. Εαν εχεις θεληση, υπομονη και επιμονη πηγαινε. Αλλιως δε θα την παλεψεις. Υπαρχει περιπτωση που ηθελε να παει, τον πηρανε αλλα τελικα μετανιωσε και τωρα δε μπορει να φυγει κ ισως αναγκαστει να παρει αναβολη.
Οτι κ αν επιλεξεις, καλη θητεια να'χεις...


Άμα είναι κάθε μέρα έξω. Ποιος τρώει μέσα;
tsiripobina
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 662
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 29, 2009 9:41 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από tsiripobina »

Δε θυμαμαι τι ωρα τρωνε, αν δε προλαβαινουν αυτοι Που βγαινουν 2 τρωνε αυτοι που βγαινουν 6 (+θαλαμοφυλακες)
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Προεδρική Φρουρά - Γενικά

Δημοσίευση από Greek_Army »

Δεν παραγγέλνουνε ε; Άτυχα παιδιά οι εύζωνες.Εικόνα
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης