ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
γιωργος

ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Δημοσίευση από γιωργος »

Ευχαριστω φιλε μου
εκοψα τον γεναρη την αναβολη και πλεον μετα το τελος της εξεταστικης μου εμειναν 2 μαθηματα για πτυχιο
σκεφτομαι να δηλωσω και κυπρο γιατι ειναι η κοπελα μου απο εκει αλλα ειναι μπαχαλο
ο αδερφος μου δεν ειχε δηλωσει κυπρο και τον πηραν εκει ενω αλλοι ειχαν δηλωσει και δεν τους επελεξαν!
τεσπα βλεπουμε!1
Eirini_M
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τετ Ιαν 27, 2010 2:24 am
Επικοινωνία:

ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Δημοσίευση από Eirini_M »

Παιδιά μην αγχώνεστε!

Πριν 2 μήνες είχαμε τις ίδιες ανησυχίες με εσάς καθότι ο φίλος μου παρουσιαζόταν και εκείνος.

Τα πράγματα εκεί είναι αρκετά καλά. Οι πρώτες 2 μέρες είναι δύσκολες, μέχρι την προσαρμογή. Η πόλη είναι υπέροχη και το στρατόπεδο από τα καλύτερα που έχω δει, γιατί το επισκέφτηκα στην ορκωμοσία. Για τον διοικητή έχω ακούσει από τον δικό μου τα καλύτερα λόγια.

Η ορκωμοσία είναι το δεύτερο Σάββατο από την εβδομάδα που θα μπείτε και το λιγότερο 5 μέρες άδεια μετά (όλο και κάποια τιμητική θα πάρετε πέραν τις 3 μέρες υποχρεωτικής άδειας ορκωμοσίας).

Ως γνωστόν τις πρώτες μέρες μέχρι την ορκωμοσία δεν έχετε εξόδους, αλλά μετά που θα επιστρέψετε, θα έχετε όλο το καιρό να χαρείτε το Ναύπλιο, θα έχει μπει και το καλοκαίρι και όλα μια χαρά...

Καλή θητεία να έχετε όλοι σας!
Κωστας_'Α

ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Δημοσίευση από Κωστας_'Α »

Μεγάλο στρατόπεδο ωραία πόλη 90% στελεχών καλοί τις πρώτες μέρες καλό φαγητό. Εδώ τελειώνουν τα καλά.

*Εγκαταστάσεις:
Από τους 3 λόχους ο 3ος είναι super σε εγκαταστάσεις ο 1ος παλεύσιμος ο 2ος
κοτέτσι με κοριούς σχεδόν σε μόνιμη βάση.

*Στελέχη
Διοικητής επαγγελματίας, διαφήμιση Στρατιωτικού, Λοχαγός σωστός με χιούμορ και κατανόηση (εγώ ήμουν στον 2o) βοηθάει πάρα πολύ Ώστε να μην έχεις πρόβλημα μετά στην μετάθεση. Από το να έχεις έναν λοχαγό οτι να ναι για 3 βδομάδες και μετά στην μονάδα που θα είσαι μήνες να τσιμπάς φυλακές αξίζει πιστέψτε με.
Ανθυπολοχαγοί ωραίοι με κορυφαίο έναν που όσο ύψος του λείπει τόσο λογική, νοημοσύνη, εξυπνάδα και Ανδρεία έχει και εις διπλούν.

Φυσικά υπάρχει και η εξαίρεση στους Ανθ/ους μια μύτη με πόδια και μάτια (θα καταλαβετε)
*Παραμονή
Κατα τ΄άλλα πλήρης ανοργανοσία, πολλές υπηρεσίες μετά την ορκομωσία (αν και η 311 στο ΚΕΜΧ θα είναι μάλλον 1000 ατομα οπότε θα πηγαίνει 2-1)
Βέβαια υπάρχει το ενδεχόμενο από τα 90 άτομα για υπηρεσία κάθε μέρα να βάλουν επιπλέον σκοπιές για να μην βγαίνουν πιο συχνά άτομα.

Τέλος, σε όλη την διάρκεια της παραμονής σας τρελές αδικίες άλλοι 2-3 μέρες έξω άλλοι την ίδια στιγμή 3 σερί υπηρεσίες άλλοι με υπηρεσίες μονο ΤΑΕ (ύπνος) ή περίπολο κτλ.

Την τελευταία βδομάδα πρίν την μετάθεση από Έλληνες Στρατιώτες αλλάζετε εθνικότητα και γίνεστε Αλβανοί, Πακιστανοί και λοιπών εθνικοτήτων φθηνά εργατικά χέρια (8,62e για μια βδομάδα μια χαρά.)

Αυτά! Καλη θητεία σε όλους μάγκες.
Guest

ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Δημοσίευση από Guest »

Παιδιά, Μηχανικό πάνε όλοι όσοι έχουν τελειώσει σχολή Πολιτικών Μηχανικών, ή χρειάζεται μέσο για να σε πάρουν;
Τάκης

ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Δημοσίευση από Τάκης »

Γειά σας παιδιά. Ἕ να φιλαράκι μου εἶ ναι στὸ ΚΕΜΧ στὸ Ναύπλιο. Μπορεῖ μιὰ ἀ ξιόπιστη πηγὴ νὰ μοῦ πεῖ τί μεταθέσεις παίζουν γιὰ ἀ ργότερα καὶ εἰ δικὰ στὰ νησιά; Ἔ χω ἀ κούσει γιὰ Ξάνθη, Κομοτηνή, Ἔ βρο, Λέσβο, Σάμο, Κῶ καὶ Ρόδο. Ὑ πάρχουν μονάδες τοῦ Μηχανικοῦ στὶ ς Κυκλάδες στὶ ς ὁ ποῖ ες νὰ μπορεῖ νὰ πάει κανεῖ ς μετὰ τὴ ν ἐ κπαίδευση; Εἶ ναι δυνατὸ ν στρατιώτης τοῦ Μηχανικοῦ νὰ βρεθεῖ σὲ φυλάκιο μὲ λίγα ἄ τομα; Ἔ χει τὸ μηχανικὸ τέτοιες μεταθέσεις; Ἔ χω ἀ κούσει καὶ γιὰ τὴ ν Σκύδρα. Ἐ κεῖ γιὰ νὰ πάει κάποιος πρέπει νὰ ἔ χει ὑ πηρετήσει προηγουμένως στὴ μεθόριο; Συγνώμη γιὰ τὶ ς ἐ ρωτήσεις, ἀ λλὰ τὸ φιλαράκι εἶ ναι ψαρωμένο καὶ μπριζωμένο καὶ ἀ ναζητᾶ ἐ ναγωνίως πληροφορίες. Σᾶ ς εὐ χαριστῶ

Τάκης

ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Δημοσίευση από Τάκης »

Γνωρίζει κάποιος νὰ μᾶ ς πεῖ  τί μεταθέσεις  ὑ πάρχουν γιὰ τοῦ ς στρατιῶ τες τοῦ Μηχανικοῦ μετὰ τὸ Ναύπλιο; Σὲ ποιὰ νησιὰ ὑ πάρχουν μονάδες τοῦ Μηχανικοῦ
petros

ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Δημοσίευση από petros »

Μπαίνω Ναύπλιο 16/8 με την Γ'ΕΣΣΟ 2010... Διάβασα τα περισσότερα εδώ και έχω πάρει μια ιδέα... Μάλλον καλά θα είναι :)
seagul28
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 01, 2009 8:05 pm
Επικοινωνία:

ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Δημοσίευση από seagul28 »

Παιδιά, Μηχανικό πάνε όλοι όσοι έχουν τελειώσει σχολή Πολιτικών Μηχανικών, ή χρειάζεται μέσο για να σε πάρουν;[/QUOTE ]οχι δεν εχει καμμια σχεση... Υπαρχουν και οι ειδικοτητες των οδηγων με απλο απολυτηριο...
seagul28
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 01, 2009 8:05 pm
Επικοινωνία:

ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Δημοσίευση από seagul28 »

Τακη να σου πω τουλαχιστον μερη που εγω ξερω για το μηχανικο που ειναι ο αντρας μου. Ξανθη, κομοτηνη, αλεξ/λη, σουφλι, διδυμοτειχο, ορεστιαδα, καβύλη, μυτιληνη, ροδος, κως, χίος, σαμος, λημνος. Για κυκλαδες δεν το νομιζω... Αν ειναι νεος εποπ παει υποχρεωτικα παραμεθοριο δεν το γλιτωνει... Καλα ειναι στη κω και αλεξανδρουπολη... Διαλεγει στερια η θαλασσα το καθενα εχει τα στραβα του αλλα και πολλα υπερ. Αναλογα και απο που ειναι.
πολυχρονης

ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Δημοσίευση από πολυχρονης »

Μια ιστορια απο ενα σκαπανι του μηχανικου που περασε τοκαλοκαιρι του1982 Στο κεμχ. Εκπεδευση πολι σκλιρη για 4 μηνες χωρης καλο καισε ποσοτιτα φαγιτο. Μεχρι και γεφιρα μπελεη της νομαρχειας χαλασαμε πριν αποτο τολο. Μια βδομαδα κοιμομαστανκαι σβιναμε φωτια στα δερβενακια. Βασιλικα περασαμε στο λουτρακι. Ταστελεχη τουμηχανικου το80% ειναι πανεπιστιμιου. Γιααυτους που θαπανε ναυπλιο θα τους πη ο πολι παλιος οτι ηθειτια στομηχανικο θελει Και ειδικα στης μοναδες Ειναι ζαχαρη.10χρονια πρασινοαπολιτιριο2παρμενιονες στο716 βρισικα
Γιωργος

ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Δημοσίευση από Γιωργος »

Γεια σας παιδια, επειδη ειμαι τελειως ασχετος ξερει κανεις να μου πει τι ειδικοτητες υπαρχουν για μηχανικο; Παρουσιαζομαι κι εγω 16/8 Ναυπλιο.

kyriakos_306
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 22, 2009 11:35 pm
Επικοινωνία:

ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Δημοσίευση από kyriakos_306 »

Καλησπερα και απο εμενα στα ψαρακια!
Σας μιλαει ενας 306 λελε (2009 Α Εσσο) !
Θυμαμαι το εαυτο μου να γραφω εδω, γεματος αποριες, πριν απο περιπου 1,5 Χρονο (02/2009) Οταν και εγω πρωτοεμπαινα στο ΚΕΜΧ!
Λοιπον, ξεκιναμε απο τα βασικα!
Το Μηχανικο σαν σωμα ειναι πιο "χαλαρο" σε σχεση με πεζικο, πυροβολικο και τεθωρακισμενα οπου παει το μεγαλυτερο μερος των στρατευσιμων και αυτο δεν θα το καταλαβαιτε στο κεντρο αλλα στην μοναδα που θα πατε οπου θα υπαρχουν και απο αλλα σωματα και θα κανετε συγκρισεις.
Οι κυριες ειδικοτητες που υπαρχουν στο μηχανικο ειναι σκαπανεας (γινεται το 40% των φανταρων), οδηγος (25%), Οδμα και οδερπας (10%) και διαφορες αλλες ειδικοτητες οπως τεχνικοι, διαβιβαστες, τυφεκιοφοροι...
Και οι γιωταδικες, σιτιστης και γενικων καθηκοντων.
Τωρα πoια ειναι καλυτερη ειδικοτητα, δεν μπορω να σας απαντησω με σιγουρια...
Εγω ημουν σκαπανεας και αν ξαναπηγαινα στρατο, την ιδια ειδικοτητα θα ηθελα για λογους που δεν μπορειτε Να καταλαβετε τωρα.
Το κεντρο βρισκεται λιγο εξω απο την πανεμορφη πολη του Ναυπλιου, οπου θα πηγαινεται με τα ποδια (15 λεπτα) σε καθε εξοδο σας.
Στο Ναυπλιο θα βρειτε τα παντα! Καφετεριες, μπαρακια, μπιλιαρδαδικα,internet-cafe, σουβλατζιδικα, διαφορων ειδων μαγαζακια... Γενικα ειναι μια πολυ τουριστικη πολη!
Τωρα το στρατοπεδο γενικα ειναι καλο, εχει μερικα προβληματακια αλλα θα τα συνηθισετε
Για τους αξιωματικους που θα ειναι εκει δεν εχω ιδεα γιατι το αυγουστο αλλαξανε απο οτι εμαθα.
Αυτα... Οτιδηποτε χρειαστειτε, ρωτηστε! υγ. Θα κατσω καποια στιγμη να σας γραψω σε ποια στρατοπεδα της Ελλαδας Εχει μηχανικο!

να ξερετε που θα ειναι οι μεταθεσεις σας!

τα ειχα καπου σημειομενα... Οταν τα βρω θα τα βαλω

Alexandros

ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Δημοσίευση από Alexandros »

Καλησπερα και Απο εμενα 16/8 και εγω στο Ναυπλιο... Εχω ακουσει οτι ειναι απο τα "καλα στρατοπεδα" το συγκεκριμενο... Ελπιζω να ειναι οπως τα λενε... Τα λεμε λοιπον στο Ναυπλιο στις 16 Αυγουστου!
μακης

ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Δημοσίευση από μακης »

Εχιε ερθει το χαρτι για ναυπλιο 16/8. Μπορω απο εκεί να πάω ειδικες δυναμεις?
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες