ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Tormentor
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Φεβ 05, 2008 5:27 am
Επικοινωνία:

ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Δημοσίευση από Tormentor »

Γειά σας!

Στις 11 Φεβρουαρίου (2008) παρουσιάζομαι στο Κ. Ε. ΜΧ στο Ναύπλιο.

α) Το γεγονός ο, τι επιλέχθηκα να κάνω τη βασική εκπαίδευση σε κέντρο μηχανικού σημαίνει ο, τι μετά όταν πάω σε μονάδα θα πάρω απαραίτητα ειδικότητα στο μηχανικό; Εννοώ ο, τι υπάρχει πιθανότητα να πάω για παράδειγμα στο πεζικό ή στα τεθωρακισμένα άσχετα με το σε τι κέντρο παρουσιάστηκα;
Τι πιθανότητες υπάρχουν ΚΑΙ για το αν θα μείνω στο μηχανικό ΚΑΙ για το αν θα πάω σε άλλη ειδικότητα;

β) Έχω δίπλωμα οδήγησης, είμαι 20 ετών. Το σημείωμα κατάταξης λέει πως αν έχω δίπλωμα να το φέρω φωτοτυπημένο. Η ερώτηση μου είναι η εξής: ΜΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ να πω ο, τι έχω δίπλωμα; Τι κάνουν οι οδηγοί; Που πάνε οι οδηγοί; Επίσης το ο, τι έχω δίπλωμα σημαίνει ο, τι απαραίτητα θα με κάνουν οδηγό ή είναι απλά θέμα ''τύχης'' για το αν θα εκλεγώ; Γενικά πείτε μου μερικές πληροφορίες για τους οδηγούς παρακαλώ.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Δημοσίευση από yandr »

Σωστές οι απορίες σου.

Από κάθε Κέντρο Εκπαίδευσης μπορείς να πάρεις μετάταξη για κάποιο άλλο Όπλο ή Σώμα. Εγώ, για παράδειγμα, από Μηχανικό πήγα ΔΕΑ Φροντιστής Υγειονομικού.

Στο ΚΕΜΧ υπάρχουν διάφορες ειδικότητες, όπως σκαπανέας και οδηγός. Δεν ξέρω και για άλλες, αλλά ρίξε μια ματιά στο site και στο forum για περισσότερες πληροφορίες.

Οι οδηγοί έχουν υπέρ και κατά. Εξαρτάται από τη μονάδα. Το καλό είναι ότι βγαίνουν από το στρατόπεδο και δεν πήζουν, κάνουν λιγότερες ή και καθόλου σκοπιές κ. λπ. Το κακό είναι ότι συνήθς οδηγούν χρέπια και ότι μπορεί να έχουν δρομολόγια όταν όλοι οι άλλοι κοιμούνται.

Αν βρεθεί και κανέας οδηγός στο forum θα σου πει περισσότερα.
Tormentor
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Φεβ 05, 2008 5:27 am
Επικοινωνία:

ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Δημοσίευση από Tormentor »

Eυχαριστώ... πάντως ψήνομαι να ΜΗ το πάρω, θα δω. Δεν είναι μόνο το ο, τι θα το οδηγώ αλλά ο, τι θα χρεωθω ένα αυτοκίνητο και θα πρέπει να το ''φροντίζω''.
Drow

ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Δημοσίευση από Drow »

θα ήθελα να ρωτήσω τι παίζει με μετάθεσεις μηχανικάριων (σκαπανέων). Γνωρίζετε κανενα καλό πόστο στην Αθήνα; Βασικά αυτό που με ενδιαφέρει πιο πολύ ειναι να έχω εξόδους. Κατα τα άλλα ας έχει και χώσιμο κατα τις υπηρεσίες... Δεν ζητάω και πολλά ε;
takeda
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 01, 2008 5:39 pm
Επικοινωνία:

ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Δημοσίευση από takeda »

Μήπως ξέρει κάποιος καμια καλή μονάδα για μετάθεση στην Αθήνα; Εχω ακούσει οτι είναι καλά στη ΓΥΣ αλλα δεν παίρνουν ΣΤΡ άλλα έφεδρους. Αληθεύει;
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Δημοσίευση από yandr »

Ζήτημα αξιοπρεπούς συμπεριφοράς στο λόχο σκαπανέων θέτουν φαντάροι που ολοκλήρωσαν πριν από λίγες ημέρες την εκπαίδευσή τους στο ΚΕΜΧ. «Οσοι έχουν "βύσμα" έχουν διαφορετική μεταχείριση. Οι υπόλοιποι εισπράττουν πλήρη απαξίωση και ποινές με διάφορες αφορμές. Για παράδειγμα, τιμωρήθηκαν κάποιοι επειδή δεν ήταν παρόντες στο προσκλητήριο της αναφοράς λόχου, παρ' ότι ήταν δικαιολογημένοι, ασχολούμενοι μάλιστα σε εργασία του διοικητή τάγματος», αναφέρουν ανταποκριτές.

Τα «βύσματα» στο ίδιο κέντρο είχαν και ειδική αντιμετώπιση στις εξόδους. Μόλις 10 λεπτά της ώρας έμεναν οι υπηρεσίες στον πίνακα ανακοινώσεων. Στη συνέχεια, τις άλλαζαν... με μπλάνκο. Αποτέλεσμα ήταν κάποιοι να κάνουν μέχρι και 12 συνεχόμενες υπηρεσίες. Τι κι αν διαμαρτυρήθηκαν; Τους είπαν ότι δεν έχουν δίκιο γιατί μεσολάβησε μια... δίωρη έξοδος. Το ίδιο συνέβαινε και με τις άδειες τα Σαββατοκύριακα. Εάν έπεφτε «τηλέφωνο» δινόταν αμέσως (μέχρι και οδοιπορικά για το Ναύπλιο καταγγέλλουν ότι τους παρείχαν). Εάν, όμως, κάποιος την είχε ανάγκη και τη ζητούσε, την έπαιρνε μόνο εάν χρεωνόταν ημέρες από την κανονική του άδεια.

Στο ίδιο κέντρο, όσοι πήγαν κατά τη διάρκεια της εκπαίδευσής τους στο Λουτράκι, δεν επέστρεψαν στο χρόνο που προβλέπεται, αλλά μόλις την τελευταία εβδομάδα για να πάρουν τα φύλλα Πορείας και να πάνε στις μονάδες τους. Σε σύγκριση με το Λουτράκι, το φαγητό στο Ναύπλιο το χαρακτηρίζουν επιεικώς απαράδεκτο. Βρήκαν σκουλήκι σε τηγανητές πατάτες, μύγες σε πεϊνιρλί και μακαρόνια, ενώ μια μέρα τούς έδωσαν νερό από βυτίο που είχε προηγουμένως πετρέλαιο.

Ελευθεροτυπία
Anonymous

ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Δημοσίευση από Anonymous »

Απόλυτα καλοφτιαγμένο το site και συγχαρητήρια! Μπαίνω τον Νοέμβρη στο Μηχανικό του Ναυπλίου. Θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να πάρω μαζί μου λαπτοπ γιατί έχω τη διπλωματική μου και θέλω να την τελειώνω παράλληλα με τη θυτεία. Επίσης θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να μπω στο στρατόπεδο με αυτοκίνητο ή όχι. Ευχαριστώ πολύ!
lostre 305eso Δ
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 09, 2008 8:31 am
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: θεατρο-ποδοσφαιρο-γυναικες
Επάγγελμα: ξενοδοχειακος υπαλληλος
Επικοινωνία:

ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Δημοσίευση από lostre 305eso Δ »

Φυλαρακο σορρυ που θα στο χυμα αλλα δεν πας διακοπς στρατο πας... χαλαρωσε... λοιπον τ ααμαξια τα παρκαρουνε εξω απο το στρατοπαιδο κ τα λαπτο κ καθε τι αλλο ηλεκτρονικο απογορευετε στο ΚΕΝ. . Μετα στην μοναδα που θα πας η στην περεμεθωριο ειναι πιο λασκα...
Anonymous

ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Δημοσίευση από Anonymous »

Θα περασετε καλα! Ειδικα οσοι γινουν σκαπανεις κ πανε στο λουτρακι τηα κανουν ζωαρα...

stergios@
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τρί Ιαν 13, 2009 3:42 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Δημοσίευση από stergios@ »

Γεια σας και παλι! Για καποιο λόγο δεν δεχτηκε το προυγουμενο username και μπηκα με καινουργιο.
Τελικα μου ήρθε χαρτί για... ΚΕΜΧ(Ναυπλιο).
Θα συγκρατησω τα νευρα μου και θα κανω δύο απλες ερωτησεις!
Γίνεται στη πρωτη μεταθεση να παρω ειδικοτητα βοηθου μικροβιολόγου;
Και αν δεν τι πάρω γινεται στο τελος να αλλάξω την ειδικότητα που θα μου δώσουν σε βοηθου μικροβιολογου για να παρω τα μόρια; ;
Απο το μηχανικο τι ειδικότητες μπορω να μου δώσουν; ;

kostas pharm
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Τετ Δεκ 24, 2008 2:55 am
Ενδιαφέροντα: μουσικη, σινεμα, βιβλια, αθλητισμος
Επάγγελμα: Ασκουμενος φαρμακοποιος
Επικοινωνία:

ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Δημοσίευση από kostas pharm »

Εχεις τελειωσει κατι παρεμφερες και θες αυτη την ειδικοτητα;
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Δημοσίευση από yandr »

Από Μηχανικό το πολύ να βγεις βοηθός σκαπανέα.

Άντε και οδηγός.
stergios@
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τρί Ιαν 13, 2009 3:42 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Δημοσίευση από stergios@ »

Εχω τελειώσει ιατρικα εργαστηρια και η ειδικότητα μου είναι στο στρατο (παντα), βοηθος μικροβιολόγου.

Ζήτησα τίποτα παραπάνω από αυτό που εχω σπουδάσει; ;
Ζητησα ποτέ εδω μέσα να κάνω μετάταξη με βυσμα; ;
Ας με πάνε και τερμα Θεου... Δεν με νοιαζει.
Το μόνο που ήλπιζα ήταν να κανω αυτο το 9 μηνο στο στρατό και να επωφεληθω εστω και στο ελαχιστο... 41 μορια προυπηρεσια στην ειδικότητα μου στο υγειονομικό.

Ζητησα ποτε εγω απο κανεναν ή εβρισα κανέναν που να έχει βυσμα για να μπει στο υγειονομικο;

Εγω αμα μπω στο μηχανικο... Εχω χασει τα 41 μορια της ειδικοτητας που μετρανε σαν προυπηρεσια; ;

Γιατι με στελνετε στο μηχανικο κυριοι; Τι θα προσφέρω εγω, αν με "πεταξετε" καπου που δεν γνωρίζω τίποτα; ;

Γιατι κυριοι να υποχρεωθω εγω σε καποιον τωρα... Για να προσπαθησω να κάνω αυτο που δικαιούμε; ;
Δεν έκλεψα κανενος τη θεση.
Ζηταω τα προβλεπομενα... δεν τα ζητιανευω.

Και απο την αλλη μου λετε πως ο στρατος ειναι καλος.
Εγω αυτο που σκεφτομαι ειναι να... σας κανω τη ζωη δυσκολη... Αφου ετσι και αλλιως εσεις φροντισατε για αυτη μου τη συμπεριφορα.
Ας μπουνε τα βυσματα οπου θελουνε. Και καλα κανει οποιος έχει βυσμα και το χρησιμοποιεί.
Βαλτε ομως και καποιος ανθρωπους σχετικους με το αντικείμενο...

kostas pharm
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Τετ Δεκ 24, 2008 2:55 am
Ενδιαφέροντα: μουσικη, σινεμα, βιβλια, αθλητισμος
Επάγγελμα: Ασκουμενος φαρμακοποιος
Επικοινωνία:

ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Δημοσίευση από kostas pharm »

Εχεις δικιο φιλος τι να πωΕικόνα
tigionapas
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 10, 2009 11:55 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΚΕΜΧ - Κέντρο Εκπαίδευσης Μηχανικού

Δημοσίευση από tigionapas »

Πολλοι εχουν στην πολιτικη ζωη σπουδες που στο στρατο δεν μπορουν να τις αξιοποιησουν! Αλλα εχεις κανει καπου φαουλ! Αυτοι που εχουν σπουδασει κατι που εκ των πραγματων δεν μπορουν στο στρατο να το αξιοποιησουν; Πχ οι αστροφυσικοι! Τι να κανουν; Δε μπορει ο στρατος να κανει εξερεσεις σε σενα και σε αυτους! Εστι δεν ειναι; Καταλεβενεις που το παω! Και Μιλας εκ του ασφαλους ε; Κοπτεσε και φωναζεις αλα γιατι; Για να πας σε μοναδα της ειδικοτιτας σου οκ συμφωνω Αλλα του ΥΓ ομως! Ολως τυχαιως! Αν ησουν ψαρας λεω εαν, θα φωναζες για να πας στα ουκ; Αφου στην ειδιοτητα σου θα ηταν ρε συ! Αφηστε τα κολπα και να πατε οπου σας τυχη!

Αλλα ετσι , ειστε! Βαλε και εσυ βυσμα για το ΥΓ που εχεις τις ακρες , στο κατω κατω εισαι καλυμενος ηθικα μεσα σου με το τροπο που σκεπτεσαι και ασε τα παιδια του λαου που δεν εχουν ακρες να επανδρωνουν τα φυλακια προκαλυψεως !

Στα λεω εγω που εκανα 100 μερες σκοινακια και 11 μηνες φυλακιο στα συνορα γιατι καποιοι σαν εσενα βυσματονονταν στα γραφεια και στις πολεις τουσ!

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες