Μετατάξεις στο στρατό

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Μάρκος

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από Μάρκος »

Καλησπέρα και Καλή χρονιά σε όλους σας... 31/12/17 έληξε η αναβολή μου , είμαι τελειόφοιτος Εμπορικού ναυτικό και σήμερα μπήκα στην ιστοσελίδα της στρατολογίας και έχω καταταχθεί λεει Β ΕΣΣΟ ΣΤΡΑΤΌ ΞΗΡΆΣ τον Μάρτιο του 2018... Η κατάταξη μου υπάρχει περίπτωση να αλλάξει για Π. Ν. Γιατί Θέλω να παραμείνω ΣΤΡΑΤΌ ΞΗΡΆΣ και να μην παω Π. Ν...
papagias
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 18, 2018 9:42 pm
Επικοινωνία:

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από papagias »

Καλησπερα παιδιά. Στο λύκειο στην στρατολογία είχα δηλώσει ναυτικό. Πέρασαν τα χρόνια και θα κοψω τν αναβολή σε λίγο καιρό. Επίσης είμαι πρωτότοκο παιδί απο τριτεκνη οικογένεια. Πως μπορώ να πάω απευθειας στρατό ξηράς, αντι για ναυτικό που είχα δηλώσει για να πάω 8 μηνο. Σας ευχαριστω για τηνβοηθεια
giannismar
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Τετ Οκτ 28, 2015 1:17 pm
Επικοινωνία:

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από giannismar »

Μεταταξεις προβλεπονται μονο αν εχεις ειδικα προσοντα που καθιστουν λογικη τη μεταταξη σου απο τον ενα κλαδο στον αλλο, συμφωνα με την στρατολογια. Η δουλεια γινεται υποβαλοντας αιτηση στη στρατολογικη υπηρεσια. Ακομα και αν γινει δεκτο το αιτημα σου, για 1 μηνα δε συμφερει (στο ναυτικο θα κανεις 9μηνο).
γρηγορης
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 27, 2018 3:37 am
Επικοινωνία:

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από γρηγορης »

Εγω ειχα δηλωσει οτι θελω να παρουσιαστω στο πολεμικο ναυτικο. Εχω παρει αναβολη για εναν χρονο για το λογο οτι ''ξαναδινω πανελληνιες'', αλλα θελω να αλλαξω και να παρω μεταταξη για την αεροπορια τι να κανω;
Apostolis1991
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Μάιος 02, 2018 4:49 am
Επικοινωνία:

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από Apostolis1991 »

Finrodd τα χαρτιά που θα δωσω υπαρχει καποιο συγκεκριμενπ γραφειο στην μοναδα που θα παω;
Επισης λογω το προβληματος των γονιων μου (οσο θα λειπω θα προσλαβω μια νοσοκομα αναγκαστικα σπιτι) θα κανω αιτηση για το κοντινοτερο στρατοπεδο (ΚΕΤΧ), αυτο που θελω να ρωτησω ειναι εαν γινετε να αλλαξω ειδικοτητα (τωρα με εχουν βαλει ΤΕΘ ενω δεν υπαρχει κατι τετοιο στην Πατρα) ... Τι συμβαινει σε αυτην την περιπτωση;
Finrodd
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 04, 2018 10:56 pm
Επικοινωνία:

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από Finrodd »

Τα χαρτιά ότι και να σου πουν, θα τα καταθέσεις στο 1ο γραφείο της μονάδας που θα πας, με το που θα πας.Το ΤΕΘ δεν ειναι ειδικότητα αλλά όπλο(τεθωρακισμένα).

Το ΚΕΤΧ είναι τεχνικό κι όταν θα πας δε ξέρω αν θα αλλάξει το όπλο σου, αλλά αυτό δε θα επηρεάσει τη μεταθεσή σου.

Kwstantis
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 09, 2017 7:08 pm
Επικοινωνία:

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από Kwstantis »

Σήμερα πήρε στην στρατολογία ο πατέρας μου να τους ρωτήσει κάτι θέματα και μετά ρώτησε και για το αν μπορώ απο ναυτικό που είχα βάλει αρχικά να αλλάξω σε στρατό ξηράς. Τους έδωσε τα στοιχεία μου που ζήτησαν και του είπαν οτι με έχουν πάρει είδει στον Σ. ΞΗ διακοπή αναβολής μου ειναι σε εξέλιξη και απο μέρα σε μέρα θα την κόψω.

θα ήθελα να ρωτήσω αν συμβαίνει αυτό να σε πάρουν αλλού απο εκεί που είχες δηλώσει αρχικά

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Ναι μπορούν να σε μετατάξουν σε άλλο Κλάδο των Ενόπλων Δυνάμεων ασχέτως του τι δήλωσες όταν πέρναγες περιοδεύων.
athagkov
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τρί Μάιος 29, 2018 3:36 am
Επικοινωνία:

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από athagkov »

Καλησπερα παιδιά, παρουσιάζομαι ΚΕΥΠ Λαμία, μπορώ μόλις ορκιστώ να πάρω μετάταξη σε όπλα; Ή αναγκαστικά θα μείνω ΥΠ;
ptheolo
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 16, 2018 2:37 am
Επικοινωνία:

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από ptheolo »

Καλησπέρα,Απέχω ακόμα κάποια χρονάκια για τη κατατάξη μου αλλά ένεκα που μπήκε ο αδερφός μου προβληματίζομαι και εγώ για τη δικιά μου.

Περιοδεύον είχα δηλώσει στρατό ξηράς και από όσο θυμάμαι στη στρατολογία δείχνει ότι έχω καταταγεί σε ανάλογη μονάδα στρατού, με την ανάλογη αναβολή λόγω σπουδών βέβαια. Είναι δυνατό να καταταγώ αεροπορία τώρα;

Σημείωση: Επειδή το πτυχίο μου θα είναι Μηχανολόγος Μηχανικός και ξέρω ότι με αυτό σε στέλνουν στο πυροβολικό γενικά, μήπως θα δυσκολέψει τη προσπάθεια μου για αεροπορία;

Ευχαριστώ.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Ρώτα τη Στρατολογία αν μπορείς να δηλώσεις μετάταξη στην Αεροπορία.

Για το τελευταίο που λες, ίσχυε πριν αρκετά χρόνια, όχι όμως τώρα, μπορεί να σε στείλουν οπουδήποτε, ακόμη και Ειδικές Δυνάμεις.
SteliosPel

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από SteliosPel »

Καλησπέρα σας,

θα ήθελα και εγώ να κάνω την ερώτησή μου σχετικά με την θητεία μου. Σήμερα έκοψα την αναβολή που είχα πάρει πριν κάποια χρόνια και με ενημέρωσαν ότι πρόκειται να καταταχθώ στην Πολεμική Αεροπορία. Επειδή όμως επιθυμώ να υπηρετήσω ως τσολιάς στην προεδρική φρουρά θα χρειαστεί να συμπληρώσω μία αίτηση στο στρατολογικό γραφείο της περιοχής μου. Σε αυτή την αίτηση θα πρέπει υποχρεωτικά να αναφέρω και το λόγο που ζητάω την αλλαγή αυτή. Τι λόγο θα ήταν καλό να γράψω; Πιστεύετε ότι είναι εύκολο να γίνει η αλλαγή του σώματος;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

AndrewB

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από AndrewB »

Παιδιά επειδή θα ήθελα μια διευκρίνηση, μετάταξη από Ξηράς σε ΠΑ/ΠΝ παίζει ή όχι; Ακόμα και στην περίπτωση του βύσματος δεν γίνεται τίποτα;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από D.Y.K »

Πολύ δύσκολα μεν, αλλά παίζει δε.
Teo257

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από Teo257 »

Καλησπέρα στην ομαδα... επειδή σε κάνα μήνα μπαίνω ήθελα να ρωτησω τους πιο έμπειρους για προεδρική φρουρά πως διαλέγουν; το δήλωσα οτι θέλω προεδρική φρουρά στο parousiasi.army αλλα υπάρχει περιπτωση να. μην με. πάρουν;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες