Μετατάξεις στο στρατό

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από Anonymous »

Οχι, για να μετακινηθεις εντος του ιδιου κλαδου ΔΕΝ ειναι μεταταξυ με την ιδια εννοια που ειναι να αλλαξεις κλαδο.

Η βασική διαφορά ειναι οτι το πρωτο ΔΕΝ θελει υπογραφη του υπουργου αμυνας, το δευτερο όμως θελει.

Αυτο που κοπηκε ειναι η αλλαγες απο τον ενα κλαδο στον αλλο. Αλλαγες σωματος μεσα στον ιδιο κλαδο (πως απο πυροβολικο διαβιβασεις κτλ), γινονται και θα γινονται κανονικα, και μαλιστα με πολυ μικροτερα βυσματα από οτι χρειαζόταν για αλλαγή κλαδου.
Anonymous

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπερα,
θα ηθελα να ρωτησω το εξης, εχετε ακουσει μεχρι ποτε θα μπαινουν σειρες στο ΠΝ και στην Αεροπορια; Γιατι πολλα λεγονται οτι θα σταματησουν στους επομενους μηνες ή εχουν σταματησει.
αυριο παω να διακοψω την αναβολη που μου εχει δοθει και εχω αρχισει να ψαχνομαι για το θεμα της μεταταξης. Καθε πληροφορια ή φημη δεκτη
ευχαριστω εκ ων προτερων.
Anonymous

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από Anonymous »

Αυτο που εχει σταματισει απο την αρχη του χρονου ειναι οι μεταταξεις σε ΠΝ και ΠΑ, οχι η θητεια των κληρωτων.

Εγω μπαινω τον Μαιο, σε ενα μηνα στο ΠΝ.

Ο υπουργος απλα εχει πει οτι 'θελει' τα καταργηθουν, οπως εχει πει οτι θελει να γινει και 9 μηνες η θητεια και διαφορα αλλα κατα καιρους. Τα λογια ομως απεχουν πολυ απο τις πραξεις, και αν δεν πεσουν υπογραφες και αποφασεις δεν ισχυει τιποτα.

Προσωπική μου άποψη τωρα, το βλεπω πιο πιθανο να γινει 9 μηνες η θητεια στον στρατο ξηρας παρα να καταργηθει τελεις στο ΠΝ και ΠΑ, ή μαλλον η μειωση της διαρκειας πιστευω θα γινει πρωτη.

Αυτο γιατι, δεν υπαρχει καν προκυρηξη διαγωνισμου για ΕΠ. ΟΠ. Στο ΠΝ και ΠΑ ωστε να παρουν κοσμο τα σωματα, ωστε να μη χρειαζονται τους κληρωτους. Οταν με το καλο παρουν τους ΕΠΟΠ, τοτε μπορουμε να μιλαμε για καταργηση της θητειας κληρωτων.
Anonymous

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από Anonymous »

Καταλαβα φιλε οποτε ας ελπισουμε να παιξει αρκετη πολιτικη πιεση. Μηπως και γινουν μεταταξεις. Να σαι καλα παντως για τις πληροφοριες.
Anonymous

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από Anonymous »

Δεν το νομιζω φιλε μου μακαρι ομως γιατι η Νεα Δημοκρατια δεν προκειται να ξαναδει κυβερνηση. Κοιταει να πιασει την μεσαια ταξη και λεει αν κοψω τις μεταταξεις θα πιασει αυτους.
Ομως αυτοι θα ψηφισουν Πασοκ επομενος και δεν θα κερδισει την μαχη με την μεσεα ταξη αλλα θα παρει και το μπουλο απο αυτους που γειωσε.
Anonymous

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από Anonymous »

1) Γνωρίζει κανείς πόσα μόρια χρειάζονται για να πάρεις μετάθεση για Αθήνα στον Στρατό Ξηράς;

2) Χρειάζονται πολλά μόρια (και πόσα) για να πάρεις κατ' εξαίρεση μετάθεση;

Anonymous

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από Anonymous »

Ρε παιδια, εγς παρουσιαζομαι αυλωνα αλλα εχς κανει μεταταξη για μηχανικο ναυπλιο... Τελειωσα πολιτικος μηχανικοσ... Μου ειπαν οτι θα παω μεχρι την ορκομωσια αυλωνα και μετα θα παω για βασικη εκπαιδευση στο ναυπλιο αφου ανηκω στο μηχανικο σωμα πλεον... Ισχυει κατι τετοιο η' μου λενε βλακειες;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από D.Y.K »

takis έγραψε:Ρε παιδια, εγς παρουσιαζομαι αυλωνα αλλα εχς κανει μεταταξη για μηχανικο ναυπλιο... Τελειωσα πολιτικος μηχανικοσ... Μου ειπαν οτι θα παω μεχρι την ορκομωσια αυλωνα και μετα θα παω για βασικη εκπαιδευση στο ναυπλιο αφου ανηκω στο μηχανικο σωμα πλεον... Ισχυει κατι τετοιο η' μου λενε βλακειες;
Ισχυει φιλος!

Anonymous

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από Anonymous »

Διόρθωση - συμπλήρωση προηγουμένου.

Μετά την βασική εκπαίδευση Στη Καλαμάτα (είμαι απόφοιτος ΤΕΙ Πληροφορικής Αθηνών) , έγινε μετάταξη μου στο Πεζικό και Τοποθετήθηκα (27/6/2009) στο 265 Μανταμάδο. Ως πολύτεκνος έχω Υποχρέωση 9μηνης θητείας. Αλλά ακόμα δεν έχω υποβάλει σχετική αίτηση. Πότε θα πρέπει να Κάνω την αίτηση για μειωμένη θητεία, ώστε να έχω Κάποια πιθανότητα μετάθεσης Στην Αττική

Δεν υπάρχει Βύσμα.

jorz
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Τρί Δεκ 02, 2008 1:34 am
Επικοινωνία:

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από jorz »

Παιδια, μπορω να μεταταχθω απο το σωμα των ΕΔ στο σωμα του πεζικου;
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από yandr »

Αν δεν είσαι ήδη μέσα, απλά το δηλώνεις όταν παρουσιαστείς.
nick_gr
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Αύγ 31, 2009 3:08 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από nick_gr »

Γεια σας! Ειμαι λιγο εως πολυ χαμενος και εναποθέτω τις ελπιδες μου στη βοηθειά σας.

Εχω αναβολή μεχρι 31/12/2009. Αυτό σημαίνει πως δεν έχω καταταγεί... Σωστά;
Άρα αν δεν εχω καταταγει, δεν υπάρχει θέμα μετάταξης... Σωστά;

Υπάρχει ελπίδα να μου έρθει το χαρτί κατευθείαν για αεροπορία;
Υπαρχει κατι που μπορώ να κανω (με βύσμα η χωρις) για να γίνει αυτό;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από yandr »

Αν υποθέσουμε ότι μέχρι τότε δεν έχει καταργηθεί η θητεία στην πολεμιή αεροπορία (όπως λέγεται έντονα τον τελευταίο καιρό), μπορεί να σου έρθει κατάταξη εκεί, αν και μάλλον θα απαιτηθεί βύσμα.
TXpatreas
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Αύγ 31, 2009 2:54 pm
Επικοινωνία:

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από TXpatreas »

Γεια σας, υπαρχει καποιος που μπορει να μ δωσει πληροφοριες πανω στο εξης θεμα; Καταταχτηκα στις 18/8/2009 στο ΚΕΤΧ (τεχνικο), πως γινεται να παω στα ΤΘ και μετα ΛΥΒ; Υπηρετω 8μηνο ως πολυτεκνος.
Anonymous

Μετατάξεις στο στρατό

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλημέρα,

Διάβασα πολλά χρήσιμα για τη θητεία στο forum και ειλικρινά πιστεύω ότι αξίζει ένα μεγάλο μπράβο σε όλους όσους αφιερώνουν χρόνο για να μοιραστούν τις εμπειρίες/γνώσεις τους.

Ετοιμάζομαι για κατάταξη και εγώ, παρουσιάζομαι 9/11 στο ΚΕΤΧ Πάτρας με την ένδειξη "Τεχνικό". Είμαι 25 ετών και είμαι απόφοιτος ΑΣΟΕΕ (Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών), τμήμα Χρηματοοικονομικό. Δεν έχω καμία γνώση πάνω σε τεχνικά θέματα, εκτός από τη χρήση Η/Υ.

Πιστεύω ότι δεν είμαι κατάλληλος για καμία από τις ειδικότητες που απ'ότι έμαθα απονέμονται σε όσους κατατάσσονται στο Τεχνικό Πάτρας. Θα με μετατάξουν σε άλλο όπλο/σώμα του στρατού ξηράς; Επίσης, κατά πόσο είναι εύκολο να μεταταχθείς αξιοκρατικά (χωρίς "βύσμα") στο Οικονομικό Σώμα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε συμβουλή/παρατήρηση

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες