Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Πολιτης

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Πολιτης »

καλησπερα, ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν ακόμα τα γκρουπ του 15 Αυγούστου όπως και του Πάσχα που έδιναν παλαιότερα.

Ευχαριστώ

Riz_Stelios
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 01, 2016 8:22 am
Επικοινωνία:

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Riz_Stelios »

Είμαι για κατάταξη στις 8 του μήνα. Το μόνο που με καίει είναι ότι ορκίζομαι στο πτυχίο μου (Γεωλογία) στις 5 δεκεμβρίου. Για να μη στείλω τη μάνα μου να πάρει το χαρτί και να φύγει, ψάχνω να μάθω αν μπορώ να πάρω άδεια από το κέντρο.

Βασικά οι ερωτήσεις μου είναι δύο:

1) Μπορώ να πάρω άδεια από το ΚΕΤΘ;

2) Θα επιλέξω 100% να πάω ειδικές δυνάμεις, αν με πάρουν θα αλλάξω κέντρο την αμέσως ή θα παραμείνω στο ΚΕΤΘ μέχρι να πάω σε μονάδα;

Ρωτάω διότι από ότι έμαθα θα μπορώ να βρίσκομαι στην ορκωμοσία για το πτυχίο μου καθότι κατά πάσα πιθανότητα θα πέσει μέσα στην 10ημερη άδεια μετά την στρατιωτική ορκωμοσία. Με αγχώνει όμως το γεγονός αν αλλάξω κέντρο με τις ειδικές δυνάμεις και τι συμβαίνει εκεί.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

slalom

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από slalom »

Riz_Stelios έγραψε:Είμαι για κατάταξη στις 8 του μήνα. Το μόνο που με καίει είναι ότι ορκίζομαι στο πτυχίο μου (Γεωλογία) στις 5 δεκεμβρίου. Για να μη στείλω τη μάνα μου να πάρει το χαρτί και να φύγει, ψάχνω να μάθω αν μπορώ να πάρω άδεια από το κέντρο.

Βασικά οι ερωτήσεις μου είναι δύο:

1) Μπορώ να πάρω άδεια από το ΚΕΤΘ;

2) Θα επιλέξω 100% να πάω ειδικές δυνάμεις, αν με πάρουν θα αλλάξω κέντρο την αμέσως ή θα παραμείνω στο ΚΕΤΘ μέχρι να πάω σε μονάδα;

Ρωτάω διότι από ότι έμαθα θα μπορώ να βρίσκομαι στην ορκωμοσία για το πτυχίο μου καθότι κατά πάσα πιθανότητα θα πέσει μέσα στην 10ημερη άδεια μετά την στρατιωτική ορκωμοσία. Με αγχώνει όμως το γεγονός αν αλλάξω κέντρο με τις ειδικές δυνάμεις και τι συμβαίνει εκεί.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.



10 μέρες για άδεια ορκωμοσίας δεν γίνεται μεγάλε,4 ημέρες είναι.

Riz_Stelios
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 01, 2016 8:22 am
Επικοινωνία:

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Riz_Stelios »

Τι να πω ρε φίλε, έτσι μου είπανε. Δε καταλαβαίνω γιατί τόση παραπληροφόρηση.
Άβαταρ μέλους
anton92
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 07, 2016 1:23 am
Επικοινωνία:

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από anton92 »

Κανένας δε σε παραπληροφόρησε φίλε μου, είχε πολλές μέρες άδεια η Ε ΕΣΣΟ, πάνω από βδομάδα. Ακόμα και ο ξάδερφος μου που μπήκε 2 ΕΣΣΟ πιο πρίν πάλι σίγουρα μόνο 4 μέρες δε πήρε... Θα μπείς και θα δείς βέβαια όπως και γω, δεν είναι στανταρ όπως έχω καταλάβει και γω η διάρκειά της, τώρα τι παίζει ρόλο ς' αυτό δε μπορώ να σου απαντήσω.
Athanos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2016 7:53 pm
Επικοινωνία:

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Athanos »

Απο την εσσο του Μαιου για καποιο λογο που κανεις δεν ξερει δινουν οντως 10 μερες αδεια! και εγω σεπτεμβρη μπηκα και ναι ισχυει οτι πηραμε 10 μερες! ωστοσο κανεις δεν ξερει αν θα συνεχιστει αυτο!

Άβαταρ μέλους
it12112@uom.edu.hr
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 07, 2016 9:18 am
Επικοινωνία:

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από it12112@uom.edu.hr »

Καλημέρα... Θα ήθελα να γνωρίζω αν υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει γ τις ειδικές αδειες; ποιο νόμος ή άρθρο τις γράφει; γτ μ λένε οτι δν υπαρχουν κ τετοια... Αυτά που διάβασα εδώ ισχύουν;
Γιώργος

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Γιώργος »

Καλησπέρα! Θέλω να ρωτήσω τι προβλέπεται στην περίπτωση που κάποιος καλείται να δικαστεί κατά τη διάρκεια της στρατιωτικής του θητείας. Πρέπει να πάρει μέρες από την άδειά του ή προβλέπεται κάποια ειδική άδεια προσκομίζοντας τα σχετικά δικαιολογητικά (αν ναι, βάσει ποιου κανονισμού) ; Γενικά, αν κάποιος έχει παρόμοια εμπειρία ας με διαφωτίσει για τη διαδικασία που ακολουθείται. Ευχαριστώ πολύ!
Νικος

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Νικος »

Παιδια μια ερωτηση, ειμαι στην Α εσσο 2017 (δν ξερω ακομα που) ομως εχω ενα θεματακι. Πιθανοτατα μεσα στην βασικη εκπαιδευση θα πεσει η ορκομωσια στην σχολη μου, κ ρωταω τωρα τι γινεται σε αυτην την περιπτωση ; Γνωριζω οτι στην βασικη δν παιζουν αδειες αλλα αμα το ζητησω υπαρχει περιπτωση να μου δωσουν προκειμενουν να παω να ορκιστω στην σχολη (να τελειωνει κ αυτο καποια στιγμη). Πως Το ζηταω και το κυριοτερο ποτε;Οποοιαδηποτε συμβουλη θα ειναι χρησιμη, ευχαριστω

Tethoras

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Tethoras »

Νίκο και από την πρώτη μέρα αν μπορέσεις ακόμα καλύτερα... Αλλά στο Κέντρο που ήμουν εγώ (Αυλώνα) με τη 2016, ΣΤ' ΕΣΣΟ είχαν ρωτήσει από μόνοι τους, πόσοι είναι να ορκιστούν στις σχολές τους μέχρι την ορκωμοσία...
Jay

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Jay »

Παιδιά, έχω άδεια ορκωμοσίας, και πρέπει να παρουσιαστώ μεθαύριο στη μονάδα. Μπορώ να πάω με πολιτικά ή χρειάζεται να φοράω παραλλαγή;
CompSci

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από CompSci »

Μπαίνω στρατό στις 16/1 και κάπου στις 20/2 έχω ορκωμοσία στη σχολή.
Παίζει να μου δώσουν άδεια να πάω στην ορκωμοσία;
Άβαταρ μέλους
λακης47
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Δεκ 30, 2016 4:21 pm
Επικοινωνία:

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από λακης47 »

Καλημερα, βρισκομαι σε αδεια ορκωμοσιας μεχρι της 20 του μηνος, αυτο που θελω να ρωτησω αν θα πρεπει να παω το χαρτι που μου εδωσαν απο το κέντρο (φυλλο αδεια απουσιας) στο τοπικο φρουραρχειο ή θα το δωσω στην μοναδα οπου θα παρουσιαστω;
gr_ar

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από gr_ar »

λακης47 έγραψε:Καλημερα, βρισκομαι σε αδεια ορκωμοσιας μεχρι της 20 του μηνος, αυτο που θελω να ρωτησω αν θα πρεπει να παω το χαρτι που μου εδωσαν απο το κέντρο (φυλλο αδεια απουσιας) στο τοπικο φρουραρχειο ή θα το δωσω στην μοναδα οπου θα παρουσιαστω;


Στη μονάδα.

Aris

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Aris »

Εχω ορκιστει και εχω παρει φυλο πορειας και ειδικοτητα (γεμιστης αρματος). Ειμαι Ι1.Αν αλλαξω το Ι1 σε Ι4 ψυχολογικο θα αλλαξει - χαθει η ειδικοτητα μου ως γεμιστης αρματος;

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες