Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Greek_Army »

mineral85 έγραψε:Αν είμαι φοιτητής και διαιτητής ταυτόχρονα, υπάρχει περίπτωση να παίρνω εβδομαδιαίως άδειες για τα παιχνίδια μου πέρα από τις 18 (3 ημέρες/δίμηνο) που δικαιούμαι ως φοιτητής.


ο κάκος είσαι;Εικόνα
TEIN
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: Τετ Δεκ 08, 2010 3:45 pm
Επικοινωνία:

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από TEIN »

mineral85 έγραψε:Αν είμαι φοιτητής και διαιτητής ταυτόχρονα, υπάρχει περίπτωση να παίρνω εβδομαδιαίως άδειες για τα παιχνίδια μου πέρα από τις 18 (3 ημέρες/δίμηνο) που δικαιούμαι ως φοιτητής.


φοιτητικες αδειες παιζουν αλλα και παλι ειναι στην κριση του εκαστοτε διοικητη.

αλλα ρε παιδια στο στρατο πατε, χαλαροστε λιγο!

pantzos

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από pantzos »

Γεια σας. Ειμαι δοκιμος κ εχω παρει 15 αναροτικη πριν 2 μηνες. Απολιομε στις 10 ιανουαριου. Επιδι το 1ο γραφειο κοιμοταν ξεπερασα κ το οριο απο τις Κ. Α κ τις ΑΜΔ. Το να με Λεν να υπιρετισω της ημερες π ξεπερασα ok το καταλαβαινω αν κ το γραφειο φτεει... Πρεπει ν υπιρετισω κ τιν αναροτικη; Αν ζιτισω προσοπικι ακροαση απο ΔΚΤΗ ιπαρχει περιπτοση να απολιθω κανονικα;
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ Κ ΚΑΛΛΕΣ ΓΙΩΡΤΕΣ
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από yandr »

Αν και δεν ξέρω τι προβλέπεται από τον στρατιωτικό κανονισμό, εννοείται ότι πρέπει να διεκδικήσεις την κανονική απόλυσή σου.

Την ευθύνη φέρει το 1ο ΕΓ που κοιμόταν και όχι εσύ.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Greek_Army »

pantzos έγραψε:Γεια σας. Ειμαι δοκιμος κ εχω παρει 15 αναροτικη πριν 2 μηνες. Απολιομε στις 10 ιανουαριου. Επιδι το 1ο γραφειο κοιμοταν ξεπερασα κ το οριο απο τις Κ. Α κ τις ΑΜΔ. Το να με Λεν να υπιρετισω της ημερες π ξεπερασα ok το καταλαβαινω αν κ το γραφειο φτεει... Πρεπει ν υπιρετισω κ τιν αναροτικη; Αν ζιτισω προσοπικι ακροαση απο ΔΚΤΗ ιπαρχει περιπτοση να απολιθω κανονικα;
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ Κ ΚΑΛΛΕΣ ΓΙΩΡΤΕΣ


Όταν παίρνεις αναρρωτική άδεια σου δίνουνε ένα χάρτι. Αυτό το χαρτί πηγαίνει και στην μονάδα. Οπότε ψάξτο το θέμα
ΧΑΡΗΣ

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από ΧΑΡΗΣ »

Βγηκα στις 22 λογο χριστουγενων και πηρα αδεια 7 μερες. υπηρετω στον εβρο. ξερει κανεις πως πανε οι αδειες εκει λογο παραμεθωριου;

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από dn24 »

ΧΑΡΗΣ έγραψε:Βγηκα στις 22 λογο χριστουγενων και πηρα αδεια 7 μερες. Υπηρετω στον εβρο. Ξερει κανεις πως πανε οι αδειες εκει λογο παραμεθωριου;



τι εννοεις; Γινε λιγο σαφεστερος. Εννοεις ποσες ΤΑΠ δικαιουσαι λογου χαρη;

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Greek_Army »

ΧΑΡΗΣ έγραψε:Βγηκα στις 22 λογο χριστουγενων και πηρα αδεια 7 μερες. Υπηρετω στον εβρο. Ξερει κανεις πως πανε οι αδειες εκει λογο παραμεθωριου;



Άδειες στο στρατό
ΧΑΡΗΣ

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από ΧΑΡΗΣ »

Ξερω ποσες δικαιουμε κανονικα για ολη την θητεια. θελω να μαθω ποτε θα μου ξαναδωσουν αδεια, ας πουμε μπορει να παρω και μετα το πασχα;

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από dn24 »

ΧΑΡΗΣ έγραψε:Ξερω ποσες δικαιουμε κανονικα για ολη την θητεια. Θελω να μαθω ποτε θα μου ξαναδωσουν αδεια, ας πουμε μπορει να παρω και μετα το πασχα;

γιατι χαρη το εχεις φτιαξει ετσι στο μυαλο σου; Και βεβαια μπορεις νωριτερα να παρεις εαν το επιτρεπουν οι επιχειρησιακες και αναγκες προσωπικου της μοναδας. Γιατι να μην μπορεις να παρεις νωριτερα; Κ αναλογα βεβαια για τι μορφης αδεια μιλαμε. Δεν το διευκρινιζεις. Για την ΥΕΘΑ μιλας; ΥΕΘΑ ΜΟΝΟ χρ/γεννα κια πασχα. Τις υπολοιπες σου αδειες, μπορεις κ νωριτερα φυσικα με βαση τις παραπανω προυποθεσεις που σου εχω τονισει.

... ...
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
ΧΑΡΗΣ

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από ΧΑΡΗΣ »

Ειχα διαβασει πως για την 9μηνη θυτεια ο καθε στρατιωτης δικαουται 2-3 μερες αδεια καθε 2μηνο. και πως οσοι κανουν παραμεθωριο περνουν υποχρεωτικα 2 μερες τιμιτικη. ισχυει κατι τετοιο πλεον;

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από dn24 »

ΧΑΡΗΣ έγραψε:Ειχα διαβασει πως για την 9μηνη θυτεια ο καθε στρατιωτης δικαουται 2-3 μερες αδεια καθε 2μηνο. Και πως οσοι κανουν παραμεθωριο περνουν υποχρεωτικα 2 μερες τιμιτικη. Ισχυει κατι τετοιο πλεον;

να ξερεις οτι για καθε 1 μηνα θητειας (κ για το 9μηνο κτο 8μηνο, ολλοι), δικαιουσαι 2ημερες Τ. Α. Π.(Τιμητικη αδεια παραμεθοριου). Η οποια υποχρεωτικα σου πιστωνεται στο υπολοιπο των αδειων σου, και τις οποιες παιρνεις υποχρεωτικα οπως ειπαμε, αλλα αυτες θα σου δοθουν με βαση τις υπηρεσιακες αναγκες της Μοναδας σου.

... ...
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
ΧΑΡΗΣ

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από ΧΑΡΗΣ »

Ευχαριστω πολυ φιλε. να εισαι καλα.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από dn24 »

ΧΑΡΗΣ έγραψε:Ευχαριστω πολυ φιλε. Να εισαι καλα.


να εισαι καλα κ εσυ, καλη θητεια!

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
mtsbos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Ιαν 10, 2011 3:35 am
Επικοινωνία:

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από mtsbos »

Γεια σας παιδια, ειμαι 18 χρονων και οπου νανε θα θητησω. Θα ηθελα να ξερω καθε ποτε και ποσες μερες μπορω να παρω αδεια μεσα σε αυτους τους 9 μηνες. Ευχαριστω!
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης