Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Gipap_93
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 10, 2016 1:46 am
Επικοινωνία:

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Gipap_93 »

Καλησπερα. Κατα 99% παιρνω αποσπαση απο τη μοναδα που βρισκομαι σε αλλη μοναδα η οποια ειναι 400 χιλιομετρα μακρυα. Δικαιουμαι καποια αδεια εστω μιας μερας; Η την μια μερα φευγω και την επομενη παρουσιαζομαι στην αλλη μοναδα;
Άβαταρ μέλους
gimitrop
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2016 1:43 pm
Επικοινωνία:

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από gimitrop »

Gipap_93 έγραψε:Καλησπερα. Κατα 99% παιρνω αποσπαση απο τη μοναδα που βρισκομαι σε αλλη μοναδα η οποια ειναι 400 χιλιομετρα μακρυα. Δικαιουμαι καποια αδεια εστω μιας μερας; Η την μια μερα φευγω και την επομενη παρουσιαζομαι στην αλλη μοναδα;
Εγώ από Καστελόριζο για μετάθεση στον Πύργο πήρα 3 μέρες και σκέψου η 1 μέρα ολόκληρη ήταν μόνο το ταξίδι. Ίσως πάρεις 1 ημέρα.

Στρ (ΠΖ) Τ/Φ 2016 Β´ ΕΣΣΟ 343 Καλαμάτα --> Καστελλόριζο --> Πύργος
Άβαταρ μέλους
wolver
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 25, 2016 11:23 am
Επικοινωνία:

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από wolver »

Καλησπερα παιδια θελω να ρωτησω κατα ποσο ειναι δυνατο να παρει καποιος φανταρος αδεια για να μπορεσει να παει στον γαμο της πρωτης του ξαδερφης. Ευχαριστω εκ των προτερων!
Wolf

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Wolf »

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.

Θα καταταγω τον σεπτεμβρη και η επιλογη μου, ειτε εξ αρχης με στειλουν εκει, ειτε μεσω του κλιμακιου που περναει, ειναι να καταταγω στις Ε. Δ.
Θα ηθελα να ρωτησω το εξης. Λογω ενος σημαντικου γεγονοτος συγγενικου μου προσωπου που θα συμβει τελη νοεμβρη, γινεται να ζητησω αδεια για 4-5 μερες; Και αν ναι, γινεται να την ζητησω την αδεια (και να λαβω τοτε την αποδοχη η την απορριψη) εναν μηνα πριν; Διοτι ειναι αρκετα πραγματα που βασιζονται στο, αν η αδεια που θα ζητησω θα ειναι η οχι αποδεκτη.

Ευχαριστω εκ των προτερων και περιμενω μια απαντηση απο οποιον γνωριζει

Άβαταρ μέλους
greenalexyo
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 11, 2015 2:14 pm
Επικοινωνία:

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από greenalexyo »

wolver έγραψε:Καλησπερα παιδια θελω να ρωτησω κατα ποσο ειναι δυνατο να παρει καποιος φανταρος αδεια για να μπορεσει να παει στον γαμο της πρωτης του ξαδερφης. Ευχαριστω εκ των προτερων!

Eιναι θεμα διοικητη, εκει που ημουν εγω δεν υπηρχε περιπτωση να παρεις αδεια, ενω αλλου παιρναν για το τιποτα αδειες, αν δεν ρωτησεις την μοναδα σου κανεις δεν θα σε πει :)
Markos

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Markos »

wolver έγραψε:Καλησπερα παιδια θελω να ρωτησω κατα ποσο ειναι δυνατο να παρει καποιος φανταρος αδεια για να μπορεσει να παει στον γαμο της πρωτης του ξαδερφης. Ευχαριστω εκ των προτερων!


Κοιτα σαν λογος δεν ειναι σοβαρος. Απο εκει και περα ομως αν η μοναδα σου εχει ατομα και μπορει να στην δωσει την αδεια και θελει προπαντος να στην δωσει για τετοιο λογο λογικα θα την παρεις.
Άβαταρ μέλους
Markos21r
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 23, 2017 6:19 pm
Επικοινωνία:

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Markos21r »

Wolf έγραψε:Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.

Θα καταταγω τον σεπτεμβρη και η επιλογη μου, ειτε εξ αρχης με στειλουν εκει, ειτε μεσω του κλιμακιου που περναει, ειναι να καταταγω στις Ε. Δ.
Θα ηθελα να ρωτησω το εξης. Λογω ενος σημαντικου γεγονοτος συγγενικου μου προσωπου που θα συμβει τελη νοεμβρη, γινεται να ζητησω αδεια για 4-5 μερες; Και αν ναι, γινεται να την ζητησω την αδεια (και να λαβω τοτε την αποδοχη η την απορριψη) εναν μηνα πριν; Διοτι ειναι αρκετα πραγματα που βασιζονται στο, αν η αδεια που θα ζητησω θα ειναι η οχι αποδεκτη.

Ευχαριστω εκ των προτερων και περιμενω μια απαντηση απο οποιον γνωριζει



Ας τα παρουμε τα πραγματα απο την αρχη. Εσυ το θεωρεις συμαντικο το γεγονος αυτο που θα συμβει στα τελη Νοεμβρη το θεμα ειναι να το θεωρισουν και απο την μοναδα σου συμαντικο για να μπορεσει να προχωρισει η αδεια σου. Αν ζητησεις την αδεια ενα μηνα πριν δηλαδη (τελη Οκτωβριου) δεν προκειτε να σου απαντησουν ναι η οχι θα σου πουν ειναι πολυ νωρις για να σου απαντησουμε. Την αδεια κατα την γνωμη μου θα την ζητησεις 10-15 Νοεμριου οχι νωριτερα και αν ειναι να στην δωσουν θα στην δωσουν.
Νickkkk

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Νickkkk »

TΕλικά οι άδειες στη θητεία είναι 3 μέρες για κάθε δίμηνο;Δηλαδή 3x8 = 24 mέρες σύνολο; Νταξει λιγες ειναι νομιζω :(

Συν ότι έχει απο αιμοδοσία, τα άλλα είναι πολύ ειδικά

πολυς

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από πολυς »

Αδερφε το 3x8 πως το υπολογισες εφοσων ειμαστε 9μηνοι 4 διμηνα δεν εχουμε;

Γιωργος

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Γιωργος »

Ειμαι 18... Παρουσιαζομαι Γεναρη. Οι λεγομενες εξοδοι δινονται καθημερινα; Δηλαδη οι φανταροι για ενα διαστημα 1-2 ωρες μεσα στην μερα ειναι εξω και γυρνανε;(εκτος αν υπαρχει υπηρεσια ή καποια ποινη) ;
Άβαταρ μέλους
Silvio
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2017 3:56 pm
Επικοινωνία:

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Silvio »

Καλημερα/Καλησπερα παιδια! Ισως το ερωτημα αυτο να εχει υποθει και σε αλλο Forum και συγγνωμη για αυτο, αλλα καιγετε ο κωλος μου! Λοιπον, παρουσιαζομαι 13 Νοεμβριου στο Ναυπλιο, και αποσω ξερω η εκπεδευση κραταει κανα 20ημερο, και μετα περνω 4 μερες αδεια ορκομοσιας! ΩΡαια μεχρι εδω! Εγω τον Δεκεμβρη εχω κανονησει να ερθει ενα προσωπο απο 21 εως 27 του μηνα να με δει απο το εξωτερικο! Το ερωτημα μου ειναι εαν θα ειναι ευκολο να παρω την αδεια Χριστουγεννω ως νεος η θα παρουν πρωτα οι παλιοι και θα φαω παλουκι με τα εισητιρια αεροπλανου/ξενοδοχειου! Να ρωτησω επησεις, επειδη ειμαι απο την ΚΩ. Μετα απο τον Ναυπλιο θα με φερουν κατευθειαν εδω η θα εχω αλλα τρεχαματα; Ευχαριστω και συγγνωμη και παλι εαν υπαρχει ηδη τετειο ποστ!
george

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από george »

Κρινοντας απ τις τελευταίες σειρες η αδεια ορκομωσιας ειναι 10 ημερες και ορκιζομαστε στις 8 του δεκεμβρη εμεις της στ δλδ την 4η παρασκευη απ οταν θα μπουμε, με βαση αυτα τα δεδομενα παμε στις μοναδες πια στις 18 δεκεμβρη, πιστευω πως αν εχει ξεκινησει να τρεχει η αδεια των χριστουγεννων λογικα θα παρουμε το επομενο γκρουπ της πρωτοχρονιας δλδ, αλλα θα μας βοηθουσε κ αλλη μια γνωμη καποιου που ισως γνωριζει κατι σχετικο, αν δλδ τρεχει ηδη η αδεια των χριστουγεννων τι γινεται σ αυτην την περιπτωση...
Παύλος

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Παύλος »

Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν η ΣΤ ΕΣΣΟ Νοεμβρίου παίρνει άδεια για τα Χριστούγεννα γιατί ορκιζόμαστε φέτος στις 8 Δεκεμβρίου οπότε θα παρουσιαστούμε στη μονάδα μας κοντά στις 25. Επίσης γνωρίζεται αν μπορούμε να πάρουμε φοιτητική άδεια μέσα στα ΣΠΕΝ γιατί έχω 3 για πτυχίο και είναι κρίμα να τα χάσω.
Dompros
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Οκτ 30, 2017 6:59 pm
Τοποθεσία: ΣΤ
Επικοινωνία:

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Dompros »

Παιδιά δεν γίνεται να μείνουμε 4ης βδομάδες κέντρο διότι μετά αν φύγουμε 8 και γυρίσουμε 18 πέφτει πάνω στην άδεια Χριστουγέννων όποτε δεν συμπίπτει αυτό διότι στις μονάδες αν λείπουν οι μισοί δεν γίνεται να περάσουμε πεν. Έπειτα επειδή έχω ρωτήσει άτομα που είναι στο στρατό η ορκωμοσία θα γίνει την 3η παρασκευή δηλαδή 1η Δεκεμβρίου και γυρνάμε 11 ( πάντως μπορεί να γίνει και πιο νωρίς η μπορεί να αλλάξουν κιόλας επειδή παίζουν πολλά άλλα δεν είναι τίποτα σίγουρο). Επίσης ξέρει κανείς όταν πέφτει η γιορτή των ενόπλων δυνάμεων τι θα μας κάνουνη δηλαδή καμιά άδεια έξοδο κλπ;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες