Νούμερο αρβυλών

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
blackpele
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 06, 2006 4:41 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Νούμερο αρβυλών

Δημοσίευση από blackpele »

Ίσως να σας φανεί αστείο αλλά δε ξέρω τι νούμερο να ζητήσω για τις αρβίλες, φοράω 47,5 στα αθλητικά.

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Νούμερο αρβυλών

Δημοσίευση από yandr »

Το νούμερο που φοράς είναι πολύ μεγάλο και ελπίζω να βρεις το αντίστοιχο σε αρβύλα. Θα δοκιμάσεις ζευγάρια μπαίνοντας στο στρατόπεδο (θα περάσεις από διάφορα στάδια όπου θα σου παραδίδεται ιματισμός).

Να ξέρεις ότι θα πρέπει να πάρεις τουλάχιστον μισό νούμερο μεγαλύτερο από αυτό που θα σου κάνει και καλό θα ήταν να μπεις σχετικά νωρίς στο στρατόπεδο για να μην εξαντληθούν τα νούμερα.

Σε αρκετές περιπτώσεις, στρατεύσιμοι κυκλοφορύν για πολλές μέρες με αθλητικά στα στρατόπεδα κατάταξης.
Prince_23
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Τρί Απρ 08, 2008 10:16 pm
Επικοινωνία:

Νούμερο αρβυλών

Δημοσίευση από Prince_23 »

Εγώ θα έλεγα 1 με 2 νούμερα παραπάνω για να μπορέσεις να βάλεις πάτους γιατι στην αρχή αυτό το πράγμα που λέγεται αρβύλα δεν περπατιέται με τπτ!!
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Νούμερο αρβυλών

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Να ρωτήσω κάτι; Παλιά μου είχανε πει ότι μπορείς να αγοράσεις άλλα άρβυλα πχ τα αμερικάνικα που είναι μια χαρά και να είσαι με αυτά. Ξέρετε αν ισχύει κάτι τέτοιο;
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Νούμερο αρβυλών

Δημοσίευση από yandr »

Νομίζω ότι δεν επιτρέπεται για τους στρατεύσιμους. Αντιποίηση στολής.

Δεν είμαι σίγουρος αλλά καλύτερα να μην παρουσιαστείς με κάτι τέτοιο.

Ρώτα όταν μπεις στο κέντρο εκπαίδευσης.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Νούμερο αρβυλών

Δημοσίευση από Nassos »

Τα άρβυλα που φοράνε τα στελέχη απαγορεύεται να τα φοράνε οι φαντάροι, εκτός και αν έχεις πρόβλημα πλατυποδίας.

Το πολύ 1 νούμερο παραπάνω, για να μπορείς να περπατάς και ει δυνατόν να μπορείς να φορέσεις διπλή κάλτσα για άγριες καιρικές συνθήκες.
Prince_23
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Τρί Απρ 08, 2008 10:16 pm
Επικοινωνία:

Νούμερο αρβυλών

Δημοσίευση από Prince_23 »

Και για τα στελέχη απαγορεύεται γιατι είναι διαφορετικά απο αυτά που σου δίνει ο ΕΣ γι'αυτο σε αγήματα, επιθεωρήσεις κτλ τους αναγκάζουν να φοράνε τα 'ελληνικού τύπου' άρβυλα. Απλά δε λένε τπτ
Anonymous

Νούμερο αρβυλών

Δημοσίευση από Anonymous »



Στους καταδρομεις που ημουν δεν υπηρχε προβλημα. Αλλα δεν τα φοραγες
απο την αρχη ως νεα σειρα. Εγω φορεσα τετοια δυο μηνες περιπου πριν τελειωσω την θητεια μου. Αλλα σε αγηματα, επιθεωρησεις και τετοια μονο
τα κανονικα επιτρεπονται.
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Νούμερο αρβυλών

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Και εγώ κάτι τέτοιο βασικά έχω ακούσει. Ότι μπορεί κάποιος να τα φοράει κανονικά απλά σε αγήματα, αναφορές κτλ πρέπει να βάζει τα κανονικά, γι'αυτό και δεν συμφέρει όποιον βαριέται αυτό το βάλε-βγάλε και βάζει από την αρχή τα κανονικά και τελειώνει. Αν και από εμπειρίες που μου έχουνε πει για σκοπιές με μείον είκοσι, μάλλον σε κάποιες περιπτώσεις αξίζει.
Απλά το ρώτησα για να δω τι ξέρετε και εσείς.
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Νούμερο αρβυλών

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Α και κάτι ακόμα γράφεται τελικά αρβ-ύ-λα ή αρβ-ύ-λα.. (και έγινα και επιλοχίας μην ξεχνιόμαστε ;) )
Prince_23
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Τρί Απρ 08, 2008 10:16 pm
Επικοινωνία:

Νούμερο αρβυλών

Δημοσίευση από Prince_23 »

Σε σκοπιές η αγοραστή αρβύλα είναι χίλιες φορές πιο ζεστή απο την ελληνική! Πιο βολική, πιο ξεκούραστη, μπαινοβγαίνει πιο έυκολα, δεν σου σφιγγει το πόδι, ανατομική κτλ. Άλλωστε αν δεν είχε αυτά τα προτερήματα δεν θα την αγόραζε κανένας! Τώρα για το πώς γράφεται και οι δύο τρόποι που έδωσες ίδιοι είναι!Εικόνα
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Νούμερο αρβυλών

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Εμένα πάντως αρβύλα μου φαίνεται το σωστό.

Να σας πω και μια φάση που μου είχε διηγηθεί ένας φίλος μου από στρατό, σε ένα στρατόπεδο κατά την διάρκεια μιας νατοϊκής άσκησης.
Ήτανε ένας Έλληνας με έναν αμερικάνο και μιλούσανε και πήγε η συζήτηση για τον ιματισμό. Οπότε άρχισαν να λένε για τις αρβύλες και λέει ο Έλληνας "γκρικ άρβιλ φοβερά! Ζεστά στο κρύο, δροσερά το καλοκαίρι τι να σου λέω. Θες να ανταλλάξουμε;" Και πήρε αυτός του αμερικανού κι ο αμερικάνος έμεινε με τα κλιματιζόμενα "γκρικ άρβιλ". :)
Prince_23
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Τρί Απρ 08, 2008 10:16 pm
Επικοινωνία:

Νούμερο αρβυλών

Δημοσίευση από Prince_23 »

Τα ελληνικά άρβυλα το μόνο καλό που έχουν είναι οτι αν τα συντηρείς σωστά με βερνίκι δεν μπαίνουν νερά με τπτ και μαλακώνουν πιο γρήγορα αλλά για το χειμώνα τα αγοραστά είναι πολύ καλύτερα
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Νούμερο αρβυλών

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Ξέρει κανένας αν έχει αλλάξει το μοντέλο της αρβύλας τελευταία όπως έχει συμβεί και σε άλλα τμήματα του ιματισμού στον στρατό;
Prince_23
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Τρί Απρ 08, 2008 10:16 pm
Επικοινωνία:

Νούμερο αρβυλών

Δημοσίευση από Prince_23 »

Τι εννοείς το μοντέλο της αρβύλας;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες