ΚΕΠΒ - Κέντρο Εκπαίδευσης Πυροβολικού

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Δημητράκης

ΚΕΠΒ - Κέντρο Εκπαίδευσης Πυροβολικού

Δημοσίευση από Δημητράκης »

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχουν πλυντήρια στο ΚΕΠΒ στη Θήβα πληρωτά ή μη ή έστω αν περνάει κανένας απ' έξω που να του δίνεις τα ρούχα σου σε σακούλα και να τα πηγαίνει καθαριστήριο; Αλλιώς σε περίπτωση που πρέπει να τα πλένουμε στο χέρι που ακριβώς τα πλένουμε και πού τα απλώνουμε μετά;
Christoforos
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Τετ Ιουν 27, 2012 9:00 pm
Τοποθεσία: Πολίτης
Επικοινωνία:

ΚΕΠΒ - Κέντρο Εκπαίδευσης Πυροβολικού

Δημοσίευση από Christoforos »

Στα οποία πλυντήρια πληρώνεις; Επίσης, μετά που τα απλώνεις; Δεν υπαρχει κίνδυνος να σου κλέψουν τίποτα όταν θα είναι απλωμένα;
efodos45

ΚΕΠΒ - Κέντρο Εκπαίδευσης Πυροβολικού

Δημοσίευση από efodos45 »

Μετά την ολοκλήρωση των σπουδών μου (PhD Finance), έπειτα από 28 χρόνια έφτασε το πλήρωμα του χρόνου να καταταγώ και εγώ στον Ελληνικό Στρατό, όπως και για εκατοντάδες άλλα Ελληνόπουλα.

Την Δευτέρα Το πρωί έφθασα στο Κέντρο Εκπαιδεύσεως Πυροβολικού στην Θήβα. Επηρεασμένος όμως από τις διάφορες συζητήσεις με φίλους, συγγενείς αλλά και τους καθηγητές μου στο πανεπιστήμιο ήμουν αρχικά επιφυλακτικός και καθόλου αισιόδοξος για το τι θα αντιμετωπίσω και πως θα είναι η ζωή μου στον Στρατό. Θα ήταν περίπου 11:00 π. Μ όταν αντίκρισα για πρώτη φορά την πύλη του Στρατοπέδου. Πάντα με ένα αμήχανο χαμόγελο για να μην στεναχωρήσω τους γονείς μου που Με συνόδεψαν μέχρι την πύλη του Στρατοπέδου. Μπαίνοντας στην πύλη διέκρινα ότι υπήρχε Ταξη και καθαριότητα Παντού, ενώ αυτοί που βρίσκονταν στην πύλη Ήταν πρόθυμοί και ευγενικοί Να μας βοηθήσουν και να μας πουν ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσουμε στην συνέχεια. Μετά από έναν έλεγχο που έγινε στα πράγματα μας, συνεχίσαμε την πορεία, την πορεία προς την μεγάλη ανηφόρα! Μετά από λίγα λεπτά περπάτημα φτάσαμε σε ένα μεγάλο κτήριο όπου έγινε και η καταγραφή μας. Στον χώρο υπήρχαν καρέκλες για να μην στεκόμαστε όρθιοί καθώς και κυλικείο για να πάρουμε ένα νερό, αναψυκτικό κλπ. Έπειτα μας έγινε ένας προληπτικός έλεγχος από τους γιατρούς όπου καταγράφονταν τα τυχών Προβλήματα υγείας που είχε κάποιος. Δείχνοντας ενδιαφέρον για τον κάθε 'να μας ξεχωριστά.

Στην συνέχεια Ακολούθησε η διαδικασία του ντυσίματος μας στο χακί. Το προσωπικό που ήταν υπεύθυνο για τα ρούχα ήταν συνεργάσιμο και έδειχνε ενδιαφέρον έτσι ώστε να μας δώσουν ρούχα σύμφωνα με το μέγεθος Μας και όχι απλώς κάτι να φορέσουμε όπως και όπως για να τελειώνουμαι. Στο σημείο αυτό άρχισε δειλά δειλά να φτιάχνει η διάθεσή μου γιατί μου είχαν πει Διάφορες τρελές ιστορίες που τελικά μάλλον ήταν φανταστικές. Αυτό που έκανε πραγματικά εντύπωση ήταν η καθαριότητα και η τάξη που επικρατούσε σε όλους τους χώρους και ότι όλη η διαδικασία γινόταν συντονισμένα και χωρίς φωνές, κάτι το οποίο δήλωνε το πόσο καλώς σχεδιασμός και καλή οργάνωση υπήρχε. Κάποια στιγμή άκουσα ότι πρέπει να πάμε για το μεσημεριανό φαγητό εκεί μου ήρθαν στο μυαλό οι άλλες ιστορίες που είχα ακούσει κατά καιρούς. Παρόλα αυτά κάθισα να φάω, βέβαια Το φαγητό μπορεί να μην ήταν σαν του σπιτιού μου, αλλά όμως ήταν και γευστικό και η μερίδα μεγάλη. Μετά το φαγητό μας οδήγησαν προς τα κτήρια στα οποία αφήσαμε τα πράγματα μας. Εκεί μας υποδέχτηκαν και μας τακτοποίησαν στους θαλάμους.

Η αλήθεια είναι ότι η πρώτη μέρα ήταν αρκετά κουραστική αλλά παρόλα αυτά έχω σχηματίσει τις καλύτερες εντυπώσεις για το Κέντρο Του Πυροβολικού αν και ερχόμουν προκατηλλειμένος μ΄ αυτά που είχα ακούσει. Ίσως τελικά να Είμαι τυχερός που παρουσιάστηκα στο κέντρο Εκπαιδεύσεως Πυροβολικού, αυτό βέβαια θα φανεί αργότερα ακόμη και με την ολοκλήρωση της θητείας μου.

Άβαταρ μέλους
DollarJim
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 04, 2011 2:29 pm
Επικοινωνία:

ΚΕΠΒ - Κέντρο Εκπαίδευσης Πυροβολικού

Δημοσίευση από DollarJim »

Ολα μια ιδεα ειναι κοιτα να περασεις οσο πιο καλα μπορεις και κανε φιλους. Οι μερες θα περασουν πολυ γρηγορα και θα τελειωσεις. Καλη θητεια φιλε μου!
ForceF
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 26, 2011 11:04 pm
Επικοινωνία:

ΚΕΠΒ - Κέντρο Εκπαίδευσης Πυροβολικού

Δημοσίευση από ForceF »

Τι του λες κι εσυ ρε... Τι να περασει... Ειναι πολλες ακομα!
Άβαταρ μέλους
DollarJim
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 04, 2011 2:29 pm
Επικοινωνία:

ΚΕΠΒ - Κέντρο Εκπαίδευσης Πυροβολικού

Δημοσίευση από DollarJim »

Θα περασουν ετσι οπως περασαν και μας πολυ γρηγορα!
mike 318

ΚΕΠΒ - Κέντρο Εκπαίδευσης Πυροβολικού

Δημοσίευση από mike 318 »

Καλως να ορισετε... Εικόνα...25 και σημερα... Εικόνα
ReD-RevolutioN
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2011 4:46 am
Επικοινωνία:

ΚΕΠΒ - Κέντρο Εκπαίδευσης Πυροβολικού

Δημοσίευση από ReD-RevolutioN »

Στην Θηβα κανεις την θητεια σου; Πες μας πως ειναι τα πραγματα τωρα.
mike 318

ΚΕΠΒ - Κέντρο Εκπαίδευσης Πυροβολικού

Δημοσίευση από mike 318 »

Οχι φιλαρακι... Κιλκις ειμαι... Απλα κεντρο εκανα θηβα... Τα πραγματα εκει φανταζομαι ειναι οπως ηταν τον φλεβαρη που ημουν εγω εκει... Το πιο χαλαρο κεντρο στον Ε. Σ... Κοψου στην αρχη απ την παρελαση και θα κανεις ζωαρα... Ειδηκα αν εχετε αναφορα μονο το βραδυ οπως ειχαμε εμεις... Δεν θα σε ψαξει κανεις...2η μοιρα που ημουν εγω ειχε αθλιες εγκαταστασεις αλλα πολυ καλα στελεχη ολες οι πυροβολαρχιες...3η και 4η πολυ καλες εγκατστασεις μεν αλλα απο στελεχη δεν ξερω τι επαιζε... Α και οταν πατε για βολη παιξτο αρρωστος η κανονησε να κατσεις θαλαμοφυλακας... Θα περπατας σαν @&*&^ ποση ωρα και μετα θα σου κοτσαρουν και ενα κρανος και δεν θα βλεπεις τπτ την ωρα που πυροβολεις... Αυτα μου ρθαν τωρα... Καλα να περασετε... Υγ. Το 'καλως να ορισετε' το πα γιατι περιμενουμε απ το κεντρο ατομα να παρουμε καμια τιμητικη γιατι μπορει για μενα να ναι παπας οτι οι τελευταιες μερες δεν περνανε αλλα οπως και να το κανεις η αδεια ειναι αλλο πραγμα... Εικόνα
giorgosd
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 11, 2012 11:13 pm
Επάγγελμα: Μηχανολόγος Μηχανικός
Επικοινωνία:

ΚΕΠΒ - Κέντρο Εκπαίδευσης Πυροβολικού

Δημοσίευση από giorgosd »

Τι εννοείς κόψου απο την παρέλαση?
gianniskt
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Δεκ 19, 2012 2:47 pm
Επικοινωνία:

ΚΕΠΒ - Κέντρο Εκπαίδευσης Πυροβολικού

Δημοσίευση από gianniskt »

Καλησπέρα. Είμαι στη Σαμο στο 164 Τ. Ε (Πυροβολικό ζωάρα :P) και είμαι 8-μηνος οποτε δικαιουμαι μετάθεση για Αθήνα. Μου είπαν οτι το πιθανότερο να παω Θηβα στο ΚΕΠΒ. Ξέρετε τι παίζει εκεί με αυτους που ερχονται για μετάθεση; Παλια ειχα ακουσει οτι τους πηγαινε κατι 17-1 και ειναι τιγκα στις υπηρεσιες! Είναι κανα παλιός στη Θήβα τώρα να με ενημερώσει; Υ. Γ : Είμαι Ι4 με προβλημα στη μεση (που σημαίνει οχι σκοπιες, μεγαλες περιπολους κ. Λ. Π κ. Λ. Π)

ReD-RevolutioN
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2011 4:46 am
Επικοινωνία:

ΚΕΠΒ - Κέντρο Εκπαίδευσης Πυροβολικού

Δημοσίευση από ReD-RevolutioN »

Φιλε ημουν ακριβως το ιδιο με εσενα, δηλαδη μεταθεση 8μηνου απο Κω. Πιο συγκεκριμενα πηρα μεταθεση τον Απριλη, ακριβως στο 5μηνο θητειας για Θηβα. Κι εγω ειχα ακουσει τα χειροτερα τοτε, αλλα δεν ηταν ετσι. Ειχε καμια 100αρια, μπορει και λιγο λιγοτερο δυναμη τοτε, και οι υπηρεσιες πηγαιναν καλα (για τους αοπλους-κι εγω αοπλος ημουν). Σου μιλαω οτι για περιπου 10 μερες μπορει να πηγαινε και 1-1 για εμας, συνηθως ομως ηταν 3-1, καθολου ασχημα δηλαδη... Οι ενοπλοι μπορει και να τους πηγαινε 6-1,7-1 χαλαρα. Οι αοπλοι κανουν ζωαρα απλα. Μονο θαλαμοφυλακες και καμερες, αντε και 2-3 φορες λατζα. Χαλαρο το στρατοπεδο, ουτε ασκησεις ουτε τιποτα, δεν παιζουν επιθεωρησεις, ελαχιστα στελεχη, γενικα πολυ ησυχα. Μοναδικο μειον η απουσια διανυκτερευσης (για Αθηνα), και η απουσια ΚΨΜ για να αραξεις. Αν και οταν εχει αγωνες κλπ, παιρνεις τα κλειδια του κεντρικου ΚΨΜ, που εχει τεραστια τηλεοραση μεσα, και αραζεις με τους υπολοιπους. Γενικα παντως σου ειπα, οτι σαν αοπλος θα κανεις την ζωη σου. Μην ανησυχεις καθολου. Παρε και ενα τηλεφωνο το στρατοπεδο, θα το σηκωσει ο φανταρος που κανει υπηρεσια στο ΚΕΠΙΚ, ρωτα τον ο, τι θελεις. Ελπιζω να εχει αρκετη δυναμη ακομη, για να σε πανε οι υπηρεσιες καλα.

Ελπιζω να βοηθησα! Οταν πας Θηβα, ενημερωσε με να μου πεις πως ειναι τα πραγματα, και αν οντως ισχυουν οσα σου ειπα!
gianniskt
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Δεκ 19, 2012 2:47 pm
Επικοινωνία:

ΚΕΠΒ - Κέντρο Εκπαίδευσης Πυροβολικού

Δημοσίευση από gianniskt »

Α μάλιστα ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Ήσουνα Π/Δ ε; Δεν είχε διανυκτέρευση;Wtf... Δηλαδή όταν δεν είχες υπηρεσία έφευγες μεσημέρι και γύρναγες 10 μισή?
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες