ΚΕΠΒ - Κέντρο Εκπαίδευσης Πυροβολικού

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
mixalis

ΚΕΠΒ - Κέντρο Εκπαίδευσης Πυροβολικού

Δημοσίευση από mixalis »

Εγω παρουσιαστηκα το Νοεμβρη που μας περασε θηβα,5 βδομαδες κατσαμε 9 Νοε ειχα παρουσιαστει στις 12 δεκεμβρη πηραμε Μεταθεση.(Λημνο) πολυ καλο κεντρο, καλα θα περασετε.
savvas_mz2
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Ιαν 25, 2010 8:01 pm
Επικοινωνία:

ΚΕΠΒ - Κέντρο Εκπαίδευσης Πυροβολικού

Δημοσίευση από savvas_mz2 »

guest25 έγραψε:
έγραψε:Παιδιά κατατάσσομαι τον Φεβρουάριο στο ΚΕΠΒ στη Θήβα.

Ξέρει κανεις ποσο καιρό θα καθίσω αρχικά εκεί και μετά σε ποίες περιοχές μπορεί να πάω;
Και εγω το ίδιο, στις 8/2. Καλή θητεία να έχουμε.
Αμα δεν εχει ζεστο νερο για μπανιο θα φυγω Εικόνα

Κι εγω 8/2 ΚΕΠΒ Θηβας καλη μας θητεια.

nikos

ΚΕΠΒ - Κέντρο Εκπαίδευσης Πυροβολικού

Δημοσίευση από nikos »

Και εγω θηβα παρουσιαζομαι 10-02 ξερει κανεις μετα τι μεταθεσεις παιζουν; ακουω για εβρο και νησια αιγαιου μονο ισχυει;
panas
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Οκτ 20, 2009 6:03 pm
Επικοινωνία:

ΚΕΠΒ - Κέντρο Εκπαίδευσης Πυροβολικού

Δημοσίευση από panas »

Θήβα. Θα περάσετε καλά μόνο το φαγητό είναι τρισάθλιο.

Μετά από κανα μήνα που θα φύγετε παίζει μόνο παραμεθώριο νησιά (μη φανταστείτε κανά πάρο ναξο και ιόνιο!) και έβρο. Τα βύσματα θα πάνε χώκ και τα πολύμπριζα καμια δεκαριά στο σύνολο ΓΕΣ και αττική γενικά. Έτσι είναι το πυροβολικό. Πάντως το κέντρο΄δεν έχει καμιά σχέση με τις μονάδες κοιτάξτε να το χαρείτε:)

savvas_mz2
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Ιαν 25, 2010 8:01 pm
Επικοινωνία:

ΚΕΠΒ - Κέντρο Εκπαίδευσης Πυροβολικού

Δημοσίευση από savvas_mz2 »

Ζωαρα στη θηβα μονο οι πρωτες 2 μερες ειναι δυσκολες μεχρι να μαθετε τι παιζει. Ουτε για το φαγητο μην αγχωνεστε τα ντελιβερι κανουν χρυσες δουλειεςΕικόνα
ΚΤΑ

ΚΕΠΒ - Κέντρο Εκπαίδευσης Πυροβολικού

Δημοσίευση από ΚΤΑ »

Ξερω καποιον που υπηρετησε θηβα και μετα πηγε μυτιληνη παλι παιζει να πας εβρο

καλη θητεια Εικόνα σε ολους !!!

vanilla
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Παρ Φεβ 12, 2010 12:59 pm
Επικοινωνία:

ΚΕΠΒ - Κέντρο Εκπαίδευσης Πυροβολικού

Δημοσίευση από vanilla »

Παιδια να αντεξουμε κ ολα θαναι καλυτερα στις μοναδες...
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΚΕΠΒ - Κέντρο Εκπαίδευσης Πυροβολικού

Δημοσίευση από Greek_Army »

sotiris έγραψε:Μια ερωτηση μηπως ξερετε ποιος ειναι ταγματαρχης στο πυροβολικο της θηβας;


Ταξίαρχο έχει δεν θύμαμαι το όνομα του όμως. Ο συνταγματάρχης εκεί αν είναι ακόμα αυτός που ξέρω. Ρίχνει αβέρτα 20άρες.
vanilla
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Παρ Φεβ 12, 2010 12:59 pm
Επικοινωνία:

ΚΕΠΒ - Κέντρο Εκπαίδευσης Πυροβολικού

Δημοσίευση από vanilla »

Ερχονται και καποιοι λοχιες απο την σμυ εκει πυροβολικαριοι για να μας εκπαιδευσουν φετος νεοι.
alexripper

ΚΕΠΒ - Κέντρο Εκπαίδευσης Πυροβολικού

Δημοσίευση από alexripper »

Ξερω δυο γνωστους που μετα πηγαν Κω.
Πολυ νησι μου ειπε ο ενας.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

ΚΕΠΒ - Κέντρο Εκπαίδευσης Πυροβολικού

Δημοσίευση από Greek_Army »

Το πυροβολικό έχει σε όλη την ελλάδα στρατόπεδα.
X_Templar_gr
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 04, 2010 7:02 am
Επικοινωνία:

ΚΕΠΒ - Κέντρο Εκπαίδευσης Πυροβολικού

Δημοσίευση από X_Templar_gr »

Γειας σας και απο μενα 17αυγουστου θηβα απο θεσσαλονικη

Nick22

ΚΕΠΒ - Κέντρο Εκπαίδευσης Πυροβολικού

Δημοσίευση από Nick22 »

Ειμαι υπερβαρος και δεν μπορω να ανταποκριθω πληρως σε τρεξιμο και σε καποιες ασκησεις. Τι θα συμβαινει στην περιπτωση μου οταν θα κανουμε γυμναστικη; Δεν θα μου δινουν σημασια ή να περιμενω φωνες και κακο; Εικόνα
vacman
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί Οκτ 27, 2009 5:49 pm
Επικοινωνία:

ΚΕΠΒ - Κέντρο Εκπαίδευσης Πυροβολικού

Δημοσίευση από vacman »

Λίγες πληροφορίες για το ΚΕΠΒ Θηβας οπου παρουσιάστηκα το Νοέμβριο του 2009.
Κατ'αρχάς θα ήθελα να πώ καλή θητεία στη σειρά (312) που μπαίνει τώρα σε λίγες ημέρες στο ΚΕΠΒ της Θήβας.

Ξεκινώντας όσοι διαβάσετε αυτό το αρθρο θα ήθελα να σας δώσω μια συμβουλή.-μη παρουσιαστείτε απο νωρίς στο κέντρο διότι θα είστε τα παιδιά της αγγαρείας, με λίγα λόγια θα σας χώσουν σε δουλειές όπως να περνάτε ονόματα στρατιωτών είτε να δίνετε ρούχα στους φαντάρους κ. Α. Η καλύτερη ώρα για να πάτε ειναι 12.30 1 παρά...

Η πρώτη μέρα ίσως θα είναι μια πολύ κακή εμπειρία. Ψυχολογία πεσμένη λόγω καινούργιου περιβάλλοντος ταλαιπωρία, περνας απο γιατρούς, απο τους υπολογιστές για να σε καταχωρίσουν, σου δίνουν ρούχα, γενικά μια απίστευτη ταλαιπωρια που όμως θα πρέπει να υποστείς. Εγώ παρουσιάστηκα στις 12 και το μεσημέρι και στο θάλαμο για να ξαπλώσω μπήκα στις 12.30 1 παρά τη νύχτα. Παρ όλη αυτή την ταλαιπωρία θα την παλέψετε άνετα διοτι θα γνωρίσετε άτομα που θα είστε συνεχώς μαζί και θα χει χαβαλέ. Θα είστε με λιγα λογια στην ιδια μοιρα... Αυτο με τα κρεβατια να πάτε νωρις να πάρετε κρεβάτια ειναι μυθος. Στο ΚΕΠΒ κανονιζουν σε ποιο κρεβάτι θα κοιμηθείς, εμας είχε χαρτί έξω απ το θάλαμο που έγραφε που κοιμάται ο καθένας.

Τις πρώτες μέρες μέχρι να ορκιστείτε θα έχει λιγο τρέξιμο λογω της παρέλασης. Δλδ θα κάνετε βήμα κανα 3ωρο τη μέρα, ίσως τώρα το καλοκαίρι να κάνετε λιγοτερο λόγω ζέστης. Θα ορκιστείτε μετα απο 12 μέρες, δλδ το δεύτερο ΣΚ έιτε Παρασκευή και θα πάρετε άδεια ορκομοσίας η οποία να ξέρετε οτι γράφεται ως κανονική άδεια. Μετά επιστρέφετε και παραλαμβάνετε οπλισμό. Όπου ξεκινάνε υπηρεσιες κανονικά. Εχει σκοπιά, περιπολο, οπλονόμος, θαλαμοφύλακας, εστιατορια κ καποια αλλα. Γενικα αν είσαι τυχερος δεν θα κάνεις πολλές υπηρεσίες. Εγώ έγινα θαλαμάρχης και γλύτωσα τις μισές σχεδόν υπηρεσίες και καλα επειδή επρεπε να τρέχω για τους θαλαμιζομενούς μου, για οποιαδήποτε δουλειά (χαλαρα ομως). Υπνο δεν έχει πολύ... Γενικα εμας τα μεσημέρια στη μοιρα μου δεν μας αφηναν να κοιμηθουμε, απλα ξαπλωναμε κι αν περνούσε κανεις απλα σηκωνομασταν.
...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Πέμ Αύγ 12, 2010 3:02 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
vacman
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί Οκτ 27, 2009 5:49 pm
Επικοινωνία:

ΚΕΠΒ - Κέντρο Εκπαίδευσης Πυροβολικού

Δημοσίευση από vacman »

Συνέχεια...

Ειχαν φαει καποια παιδια κρατήσεις επειδη τους είδανε ξαπλωμενους. Με το φαγητο να προσέξετε πολυ... Θα τρωτε συνεχεια λογω βαρεμαρας... Και μπορει να παρετε καποια κιλα... Βεβαια αυτο ισχυει για τις μοναδες πιο πολυ αλλα να προσεχετε. Εγω ετρωγα συνεχεια κρουασαν. Σαντουιτς... Ψωμι γενικοτερα... Το φαγητο στο κεντρο ειναι λίγο σαπιο επειδη μαγειρευουν για πολλους φανταρους... Βεβαια καθε μοιρα εχει και το δικο της εστιατοριο... Θα σας κάνει λιγο εντυπωση το πως και που πλενονται οι δισκοι μετα το γευμα αλλα να ναι καλα τα εμβόλια που κανουμε ολοι οι φανταροι.
Η μεγαλυτερη ταλαιπωρια μαγκες ειναι η βολή. Κι αυτο γιατι το πεδιο βολής απεχει 3,5 με 4 χλμ απο το κέντρο της Θηβας και εχει και λίγες ανηφορες. Με λιγα λογια τα 3.5 χλμ γίνονται 7... Ειναι δλδ καπου 35 λεπτα απόσταση.1 ωρα και κατι σύνολο να πας και να ρθεις. Στη βολη καποιοι θα γουσταρετε και καποιοι όχι.

Το θεμα ειναι οτι ειναι πάντως μια καλη εμπειρια να ρίξεις με τo G3A3 ακομη κ αν δν ς αρεσουν τα οπλα. Εμεις δλδ η 309 πηγαμε για 6 βολες,4 κανονικες δλδ μερα και 2 νυχτερινες. Ειναι αναλογα τη μοιρα που εισαι γιατι παιζει και σε ποιον διοικητη μοιρας θα πεσεις... Μας γυρισανε απ τη βολη 3 παρα και στις 4 παρα ξαναφυγαμε παλι. Μια καλή καβατζα αν θελετε να γλυτωσετε βολη ειδικα τη νυχτερινη είναι να πάτε στο ιατρειο επειδη σας ποναει το ποδι, κι ας μη σας ποναει. Οι αλλοι θα φυγουνε κ εσεις θα ειστε πισω κ θα ειστε και στο βιβλιο ασθενων γραμμενοι οποτε με λιγα λογια δικαιολογημενοι.
Με το θέμα εξοδων... Πιο πολυ θα παιρνετε υπηρεσιακα, μη φανταστειτε τπτ πολυωρα, αναλογως ποτε εχετε υπηρεσια. Δλδ 4.30 με 9,6.30 με 10, κατι τετοια. Οσοι ειναι εξοδουχοι δν εχουν κ υπηρεσια οποτε θα βγαινουν απ τις 2.30 με 3 εως τις 10. Θα πατε βολτα στη Θηβα παρεα αρκετα ατομα, θα φατε θα πατε για καμια μπυρα για κανα καφε, για pro evolution. Αυτά. Αν θα προσπαθήσετε να πατε σουβλακια σε κανα γνωστο που χει υπηρεσια μαλλον θα φάτε πόρτα γιατι πολλοι δεν αφηνουν. Ωστοσο υπάρχουν και τα delivery... Αυτα τα κολπα θα τα μάθετε αφοτου μπειτε και περάσουν λιγες μέρες.

Γενικα.. Απο το ΚΕΠΒ εχω καλες αναμνησεις, ηταν οι πρωτες ημερες στο στρατο, οι πρωτες φιλιες, πολυ χαβαλε, γενικα καλοπεραση, λιγος υπνος βεβαια, πολλες αναφορες τη μερα, το μερος ηταν μπορω να πω πολυ ωραιο, με δεντρα γενικα καλο περιβαλλον. Θα κανετε καλες παρεες, θα στενοχωρεθειτε οταν χωρισετε οταν θα πατε στις μοναδες, αλλα καποια ατομα θα ξεχωρισετε και θα κανετε παρεα και μετα το κεντρο, σε καποια αδεια, καποιο γκρουπακι X-MAS, Πασχα ειτε αφου απολυθειτε. Στην αρχη πάρτε κινητο χωρις καμερα και μετα την ορκομοσια φερνετε το αλλο. Αλλιως αν θελετε παρτε 2 κινητα ενα με καμερα κι ενα χωρις ετσι ωστε στην αρχη οταν μπειτε στην πυλη την πρωτη μερα και σας ζητησουν να δουν το κινητο σας θα βγαλετε απ την τσεπη το κινητο χωρις την καμερα και θα το δειξετε. Ετσι θα περασετε ανετα. Να θυμαστε, δεν εχει κανενας το δικαιωμα να σας κανει σωματικο ελεγχο, εμενα σε ολοκληρη τη θητεια μου δεν με ακουμπησε ποτε κανεις ουτε στη Θηβα ουτε στη μοναδα ουτε σε εξωτερικους εφοδους ΟΑΣ-ΑΣΔΥΣ.

Για να ανακεφαλαιωσω, παιδια περαστε καλα, δειξτε ψυχραιμια σε περιπτωσεις απαλεψιας, δειτε το ως τις τελευταιες διακοπες σας, οσοι ειστε μεγαλοι κ εχετε ξεμπερεδεψει απο σχολες κλπ γιατι μετα ερχονται τα δυσκολα.(δουλεια κλπ). Μεσα δεν θα σας νοιαζουν και πολλα. Δειτε το ως μια συντομη εμπειρια, γιατι 9 μηνες δεν ειναι τιποτα. Οποιος θελει ας δει το post μου σε προηγουμενη σελιδα, που εγραφα οτι 9/11 παρουσιαζομαι Θηβα. Σαν χθες το θυμαμαι.
Καλη αρχη παίδες, καλη θητεια και συντομα επιστροφη στην πολιτικη σας ζωη, εξαλλου εκει ανηκετε.
ΚΕΠΒ ΘΗΒΑΣ (Στρατόπεδο Υπγου Ψαρρού Δημητρίου)

9/11 - 2009 - 11/12 - 2009 - 4Η ΜΟΙΡΑ... ...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Πέμ Αύγ 12, 2010 3:02 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες