Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
andybgr
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: Δευ Ιαν 12, 2009 12:34 pm
Επικοινωνία:

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από andybgr »

Οχι... Δεν μαθαίνεις τπτ στα λοκ απο αυτοάμυνα... Καλύτερα ασχολήσου με λίγο τρέξιμο και γυμναστική κάμσεις έλξεις... Κτλ κτλ
MIRAGE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 5:52 pm
Επικοινωνία:

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από MIRAGE »

παντως παιδια, ειρωνειες απο καποιουσ... Θελω να τους δω αν πεσουν σε κανεναν γνωστη Και τους φυγουν τα δοντια. Οσον αφορα το ταεκbonto oti δεν κανει για ξυλο εξω και οτι ειναι απλως μια καλη γυμναστικη που ειπε καποιος, ενα εχω να πω... Φιλε αν δεν ασχοληθεις καιρο με κατι και κυριως δεν το αγαπησεισ... Μην περιμενεις να αποδοσεις και να ξερεις καλες τεχνικες. Αυτο ισχυει για ολες τις πολεμικες τεχνες. Εγω οταν ξεκινησα στα 7 μου ταεκβοντο... Στο τμημα ημασταν 18 ατομα... Σημερα συνεχιζουμε τρεις, ειμαστε 20 χρονων πια και φτασαμε στα 4 νταν. Σημασια βεβαια δεν εχουν οι ζωνες, σημασια εχει να κατεβαζει στροφες το μυαλο και να προσαρμοζεσαι αναλογα με ποιον εχεις αντιπαλο. Ο δασκαλος μου (7 νταν) ειχε υπηρετησει στα ΛΟΚ και οταν τους μαθαινε κατι αεροπλανικα αλλα και Απλα Κολπακια κατι γομαρια μαγκακια επεφταν κατω σαν τα κοτοπουλα στις τεχνικες ενας εναντιον τριων. Οτι ξερεις καλο ειναι και διαλεξτε μια πολεμικη τεχνη αναλογα με το σωματοτυπο σας.

Anonymous

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Το ταε κβο ντο ειναι καλυτερο οταν κλοτσας με αρβυλα η τπτ μαρτινς ΕικόναΕικόνα
eldund
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Παρ Ιουν 20, 2008 5:34 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από eldund »

Βλέπω ένα σωρό ποστς για το ποιά είναι η καλύτερη πολ. Τέχνη , ποιος είναι ο πιο Chuck Norris κτλπ. Και δεν γινεται η παραμικρή αναφορά για το ποιός και με ποιά κριτήρια θα είναι αυτός που θα διδάσκει στους φαντάρους σε 1 χρονο σωστά και υπευθυνα μια πολ. Τέχνη.
Το πόσο αποτελεσματική ειναι μια πολεμική τέχνη δεν εξαρταται απο την πολεμική τέχνη σαν στυλ. Εξαρτάται 100% και μόνο απο αυτόν που τη διδάσκει και τί περνάει στο μαθητευόμενό του κατα τη διάρκεια του μαθήματος. Ειτε είναι καρατε ειτε ειναι ταε κβον ντο ειτε εινια BJJ Ειτε ειναι παλη κλασική. Πρωτίστως είναι άσκηση του μυαλού σε πολλά επίπεδα και κατα πολύ δευτερο έρχεται το σώμα.
Ο οποιοσδήποτε Μπορεί να μάθει 10-15 χτύπηματα και λαβές το θέμα ειναι πότε γινεται έστω και λίγο αποτελεσματικός, όπως όταν μαθαίνεις μουσική μπορεις κατευθείαν να χτυπήσεις όλες τις νότες αλλα μετα απο πολύ καιρό θα βγάλεις μελωδία. Που θέλω να καταλειξω. Η εφαρμογή μίας πολεμικής τέχνης σε πραγματικές συνθήκες καθορίζεται απο τόσους παράγοντες , που ουτε οι αρχαιότεροι και πλεον πεπειραμένοι δάσκαλοι της κάθε πολεμικής τέχνης δεν μπορούν να ελέγξουν.
Το να διδάξει ο οποιοσδήποτε έτσι τυχαία μια πολ. Τέχνη , όποια και αν ειναι αυτή, Σε ενα τόσο μικρό διάστημα της τάξης του ενός έτους , ελοχεύει το σοβαρότατο κινδυνο να δημιουργηθούν ψευδαισθήσεις στα άτομα που εκπαιδεύονται οτι πραγματικά μπορουν να κάνουν κατι. Αυτό βάζει πρώτα σε κίνδυνο τη δική τους σωματική και ψυχική ακεραιοτητα και μετά αυτη των άλλων.
Υπήρξαν πρωταθλητές πολ. Τεχνων -ονόματα δε λεω- που έφαγαν ξύλο με το τσουβάλι επειδή εκαναν το μεγάλο λάθος να νομίζουν πως η πραγματική ζωη είναι όπως ενας γύρος στο πρωτάθλημα. Τί λοιπόν σας κάνει να πιστεύετε οτι αξίζει , και ειναι εστω και στο ελάχιστο επαρκές ενα ετος για να εκπαιδευτεί ενας στρατεύσιμος; Πολεμική τέχνη δεν ειναι πόσο ανοιγει το πόδι η πόσο γρήγορα κανεις 1-2 κινήσεις. Και στο μπαλέτο μπορεις να μάθεις τέτοια κόλπα.
Πολεμικη τέχνη (χωρις διάκριση και με την προυπόθεση οτι διδάσκεται υπεύθυνα και πέρα απο εμπορικά τρικ και κινητρα), είναι ο σεβασμός και ο αυτοσεβασμός που θα σε διδάξει να ζυγιζεις καταστάσεις , η αυτοσυγκράτηση που θα σε βοιθάει να παίρνεις αποφάσεις ψύχραιμος σαν πάγος και η αποφασιστικότητα-διορατικότητα που θα σε πάει 1 βήμα περα απο τον αντίπαλό σου. Αυτα καλως η κακώς δε διδάσκονται Οχι σε ένα χρόνο αλλα ούτε σε 10. Οπότε το να συζητάμε ποια πολ. Τέχνη είναι καταλληλότερη για διδασκαλία σε διάστημα ενός έτους είναι επιεικώς αστείο.

Μπορεί να φαίνονται λίγο γραφικά τα όσα λεω, όμως δεν παύω να πιστεύω το οτι να διδάσκει ο καθε τυχαιος και τσαρλατάνος μια πολ. Τέχνη είναι το ιδιο ανεύθυνο και επικίνδυνο με το να αφήνεις ενα γεμάτο όπλο στα χέρια ενος μικρου παιδιού. Οπως ανέφερε και κάποιος απο τους προλαλήσαντες οι ειδ. Δυνάμεις έχουν ανάγκη απο βελτίωση σε ένα σωρό αλλα θέματα πολύ σημαντικότερα που οι πολ. Τέχνες ειναι ασήμαντες μπροστά στις υπόλοιπες ελλείψεις. Περιμένω απόψεις. Φιλικά ΕικόναΕικόνα
Anonymous

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

να βαλουμε τον κοσσυβακη να διδαξει τωρα θα εχει χρονο.

Μαρίνα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 15, 2009 6:11 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Μαρίνα »

Φίλε μου μην έχεις αυταπάτες... Αν θες να πάς ειδικές δυνάμεις οκ αλλά άκου κάτι. Πλέον τις ασκήσεις τις κάνουν οι ΕΠΟΠ. Σαν φαντάρος εκεί εσυ θα βαράς σκοπιές ανα τετράωρο και ΄κάνεις να πάρεις έξοδο πάνω από 15 λόγω έλλειψης δύναμης στα συγκεκριμένα στρατόπεδα. Όχι πολεμικές τέχνες δεν θα κάνεις εκεί αλλα θα μάθεις τι εστί νοικοκυριό, όταν θα γυρίζεις από έξωδο και θα καθαρίζεις τουαλέτες στις 12 το βράδυ. Αυτά πολύ φιλικά...

Anonymous

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

με τον κοσσυβακη ολα τα προβληματα θα λυθουν μην σε νοιαζει

Anonymous

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Δε κοιτάνε να αδυνατίσουν πρώτα τους ΕΠΟΠ που είναι σα βόδια; Έχω δει υπαξιωματικό αλεξιπτωτιστή 500 κιλά άνθρωπο που κάνει μόνο για sumo και απορώ πως τον κρατάει ένα μόνο αλεξίπτωτο.

Σε όσους κάνουν tae-kwan-do έχει γεμίσει το youtube video που γίνονται τουλούμι στο ξύλο από οποιαδήποτε πολεμική τέχνη. Είναι εντελώς ανόητο αυτό που βλέπω και στους Ολυμπιακούς αγώνες που κλοτσιούνται σαν τους ανόητους με τα χέρια κατεβασμένα.

Στο στρατό τώρα, αφήνω όποιον θέλει να με χτυπήσει όσο φοράω κράνος. Κάνει μπαμ ότι τα χτυπήματα στο κεφάλι (που επιφέρουν και knock-out) είναι άχρηστα. Λίγο το κεφάλι να σκύψει ο αμυνόμενος ο επιτιθέμενος θα σπάσει το χέρι του. Η πάλη και το judo που είναι ρίψεις δε βλέπω πάλι σε τι μπορούν να ωφελήσουν, δεν εξουδετερώνουν τον επιτιθέμενος. Όσον αφορά τις λαβές Aikido,JiuJitsu,BJJ πράγματι θέλουν χρόνο. Για να κάνεις wrist-locks από γροθιά θα πρέπει να προπόνησε μια 20ετία. Για να εξουδετερώσεις κάποιον με BJJ πρέπει να τον ρίξεις κάτω και μετά να "παλέψεις" για την εξάρθρωση η τον πνιγμό πράγμα που θέλει χρόνο. Τώρα για τις τέχνες αυτοάμυνας systema ή Krav Maga δε ξέρω σε close quarter combat πόσο συχνά θα βρεθείς σε καταστάσεις που οι τέχνες αυτές σε εκπαιδεύουν.

Στο στρατό καλύτερα να διδάξουν τα forward rolls,backward rolls που διδάσκουν στο Ιαπωνικό JiuJitsu που σε μαθαίνουν πως να πέφτεις και μάχη με τη ξιφολόγχη. Τα υπόλοιπα είναι μόνο για εκδηλώσεις που κάνουν επιδείξεις στους επισήμους.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Nassos »

Δικαίος έγραψε:Στο στρατό καλύτερα να διδάξουν τα forward rolls,backward rolls που διδάσκουν στο Ιαπωνικό JiuJitsu που σε μαθαίνουν πως να πέφτεις και μάχη με τη ξιφολόγχη. Τα υπόλοιπα είναι μόνο για εκδηλώσεις που κάνουν επιδείξεις στους επισήμους.


Να και ένας που είπε το αυτονόητο. Εικόνα

Προσωπική μου άποψη: Το Krav Maga είναι πιο πρακτικό για τους Σωματοφύλακες.
Anonymous

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Παιδιά εμεις δεν κανουμε Τέτοια, μονο στοιβο μάχης κάναμε. Θα ηθελα ομως μας μαθαιναν τιποτα τετοιο για να γίνονταν πιο ενδιαφέρον
Anonymous

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Ουτε και εμεις καναμε, απο αγγαρειες αλλο τιποτα πάντως. ΧΑ ΧΑ ΧΑ

MIRAGE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 5:52 pm
Επικοινωνία:

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από MIRAGE »

Έχει γεμίσει το YOUTUBE; Α άλλα που πλακώνουν οι ταεκβοντίστες άλλους τα έχεις δει; Α ακροβατικά μας στον αέρα; Ην ταχύτητα μας; Κου φίλε μου... Το Ταεκβοντο δεν είναι μόνο αυτό το ολυμπιακό που παίζεται μόνο με τα πόδια... Μάθε πρώτα για το ταεκβοντο και μετά μίλα. Υπάρχει το αγωνιστικό ολυμπιακό, το τεχνικο (λεγόμενο και ως πούμσε) και οι αυτοάμυνες ενάντια σε λαβές, μαχαίρια, ρόπαλα, λοστούς κτλ... Έχει μεγάλη γκάμα. Εγώ έχω ασχοληθεί με όλα από τα παραπάνω από τα 7 μου και είμαι 20. Δεν μιλάω τυχαία γιατί ασχολούμαι από παιδάκι, δεν τα παράτησα όπως όλοι οι άλλοι... Ήμασταν 25 άτομα στο αρχικό τμήμα το 1995 και από εκείνο το τμήμα συνεχίζουμε 3. Οι πιο πολλοί φεύγουν, τα παρατάνε γιατί νομίζουν ότι με το Που μάθουν λίγο αγωνιστικό τα ξέρουν όλα... Στις αυτοάμυνες είναι τα ωραία του αθλήματος. Απλώς το αγωνιστικό είναι η διαφήμιση του. Στην Κορέα στη συνοριακή γραμμή όλοι οι Αμερικάνοι στρατιώτες και αξιωματικοί είναι εκπαιδευμένοι στο Ταεκβοντό (και φυσικά και νοτιοκορεάτες). Σου λέει κάτι αυτό; Μα έτρωγες κάνα γυριστό από κάνα κοντοπίθαρο κορεάτη Στη καρωτίδα Ή Από κανέναν γενικά Που γνωρίζει καλά θα ς έβλεπα.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Nassos »

Όταν έκανα Hapkido οι περισσότεροι συμμετέχοντες έκαναν χρόνια Tae Kwon Do και από αυτά που έχω δει ΚΑΜΙΑ σχέση με το Αγωνιστικό Tae Kwon Do.

Μιλάμε για τρελά πράγματα. Όσο ανεβαίνεις μαθαίνεις πχ και επιτεθικές κινήσεις, σημεία θανάτου κλπ. Καλά τα λέει ο MIRAGE.

Θέλει πολύ υπομονή και πολύ εξάσκηση για να μάθεις όλες αυτές τις λαβές με τα χέρια.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες