Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
MAXITIS

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από MAXITIS »

ΤΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟ ΣΑΝ ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΤΕΧΝΗ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΑΒ ΜΑΓΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΑΜΠΟ+ΑΛΛΑ ΤΟΣΑ ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΑΤΟ
MIRAGE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 5:52 pm
Επικοινωνία:

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από MIRAGE »

ΠΑΙΔΙΑ ΕΓΩ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΜΕ ΤΑΕΚΒΟΝΤΟ ΕΔΩ ΚΑΙ 14 ΧΡΟΝΙΑ Κ ΕΙΜΑΙ 19 ΧΡΟΝΩΝ. ΛΟΙΠΟΝ... ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΠ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΠΟΛΕΜΙΚΕΣ ΤΕΧΝΕΣ. ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΣΕ ΒΑΘΟΣ ΤΟ ΤΑΕΚΒΟΝΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ. ΠΡΩΤΟΝ, ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΑ ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ... ΑΚΟΜΑ Κ ΕΝΑΣ ΣΩΜΑΤΩΔΗΣ ΝΑ ΤΟΥ ΟΡΜΙΣΕΙ... ΕΝΑ ΓΥΡΙΣΤΟ ΜΕ ΤΟ ΠΟΔΙ ΣΤΗ ΚΑΡΩΤΙΔΑ Κ ΠΕΘΑΝΕ. ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΕΡΙΚΕΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΤΕΧΝΙΚΕΣ Γ ΑΦΟΠΛΙΣΜΟ ΑΝΤΙΠΑΛΟΥ ΟΠΛΙΣΜΕΝΟΥ ΜΕ ΜΑΧΑΙΡΙ ΚΤΛ. ΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΤΑΕΚΒΟΝΤΙΣΤΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ, ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ(ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΤΥΠΑΕΙ ΨΗΛΑ)Κ ΤΟ ΜΥΑΛΟ... ΤΟ ΦΟΝΙΚΟΤΕΡΤΟ ΟΠΛΟ. ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΟ ΝΕΡΟ Κ Ο ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ ΤΟ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΔΟΧΕΙΟ... ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΣΧΗΜΕ ΤΟΥ ΔΟΧΕΙΟΥ. ΤΟ ΝΕΡΟ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ Κ ΟΜΩΣ... ΤΡΩΕΙ ΒΡΑΧΙΑ. ΤΑΕΚΒΟΝΤΟ... ΤΑΕ=ΠΟΔΙΑ, ΚΒΟΝ=ΧΕΡΙΑ, ΝΤΟ=ΜΥΑΛΟ

MIRAGE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 5:52 pm
Επικοινωνία:

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από MIRAGE »

Ο ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΤΩΝ ΕΙΔΙΚΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΤΕΧΝΗ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟΝ ΣΩΜΑΤΟΤΥΠΟ ΤΟΥ. ΟΙ ΣΩΜΑΤΩΔΕΙΣ ΤΥΠΟΙ... ΠΑΓΚΡΑΤΙΟ, ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΛΛΑ ΕΙΔΗ ΠΑΛΗΣ... ΟΙ ΛΕΠΤΟΙ ΤΟ ΤΑΕΚΒΟΝΤΟ ΚΤΛ
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Το ζήτημα στις ειδικές δυνάμεις είναι πρώτα απ'όλα η αντοχή. Οπότε χρειάζεται μια πολεμική τέχνη που να βοηθάει αυτόν τον τομέα. Από εκεί και πέρα χρειάζεται μια πολεμική τέχνη που να μπορεί ίσως να σου αυξήσει την δύναμη. Το κραβ μαγκά επίσης έχει τεχνικές για να πετύχεις θανατηφόρο χτύπημα με οποιοδήποτε μέρος της πολεμικής εξάρτησης. Δεν έχει καμία σχέση με Σάμπο και Παγκράτιο. Τώρα αν εσείς νομίζετε ότι με πλήρη εξάρτηση οϋκά θα κάτσει ο άλλος να κάνει εναέριο σπαγγάτο...

Για πόλεμο στον 21ο αιώνα γίνεται η εκπαίδευση, όχι για μάχες με μαχαίρια.

Anonymous

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

ΤΑΕΚΒΟΝΤΟ; ΤΙ ΛΕΣ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ; ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΝΥΧΙ ΤΟΥ ΑΕΤΟΥ; ΤΟ ΤΑΕΚΒΟΝΤΟ ΕΠΕΙΔΗ ΕΚΑΝΑ ΜΙΚΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΣΑΝ ΑΘΛΗΜΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ. ΓΙΑ ΑΥΤΟΑΜΥΝΑ ΚΑΙ ΔΗ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ. ΥΣΤΕΡΕΙ ΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΠΝΙΓΜΟΥΣ ΕΞΑΡΘΡΩΣΕΙΣ ΛΑΒΕΣ ΚΑΙ ΡΙΨΕΙΣ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ Α ΚΑΙ ΤΟ Ω ΓΙΑ ΘΑΝΑΤΗΦΟΡΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ. ΤΩΡΑ ΤΟ ΚΡΑΒ ΜΑΓΚΑ ΤΟ ΑΦΗΝΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ. ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΠΟΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΜΟΡΦΗ ΑΥΤΟΑΜΥΝΑΣ ΠΟΥ ΕΦΕΥΡΕΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΑ ΣΑΠΟΥΝΙΑ ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΣΕ ΠΟΛΛΑ
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

"ΠΝΙΓΜΟΥΣ ΕΞΑΡΘΡΩΣΕΙΣ ΛΑΒΕΣ"
Καλά εσύ φίλε μου πρέπει να έχεις δει πολλές ταινίες με τον Σιγκάλ.
Green Berets
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2008 2:17 pm
Επικοινωνία:

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Green Berets »



Μarkos, μαλλον εσυ δεν εχεις κανει καποιο μαχητικο αθλημα...
ολα αυτα τα μαθαινεις σε ΣΟΒΑΡΑ παλαιστικα στυλ με τον καιρο...
Εχεις δει ποτε Mixed Martial Arts... εαν δεν ξερεις τι ειναι η δεν ξερεις τι
ειναι ας πουμε το sambo,to bjj και το submission grappling(η παλη-μαχη
υποταγης εαν το προτιμας ετσι)ΜΗΝ μιλας... εκτιθεσαι στους γνωστες...

Και σε συγκριση με τα αεροπλανικα του tkd που τα κανεις μετα απο
ΠΟΛΥ ομως ΠΟΛΥ προπονηση τα μαθαινεις πολυ πιο γρηγορα και ειναι
και ρεαλιστικα... αν σε βαλει ποτε κατω παλαιστης(εαν δεν σε σακατεψει
με την ριψη) θα καταλαβεις...

ΥΓ: Μιλαμε για ρεαλιστικες καταστασεις και για πραγματα που μαθαινονται
σχετικα γρηγορα και απο ανθρωπους χωρις το καταλληλο σωματοτυπο...
(ενας κοντοχοντρος δεν νομιζω να γινει ευκολα καλος ταεκβοντοκα, ουτε
καποιος με μηδαμινη ευλυγισια).

Green Berets
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2008 2:17 pm
Επικοινωνία:

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Green Berets »



Μαχητη: Σωστος αλλα και το κραβ μαγκα εαν το μαθεις απο καλο δασκαλο
ειναι αποτελεσματικο... μην βαζεις το συναισθημα μεσα, με την ιδια λογικη
επειδη καποιος μισει τους Ελληνες θα πει οτι η πυγμαχια και η παλη δεν ειναι καλα αγωνισματα η οτι ολοι οι επιστημονες και φιλοσοφοι που εχουμε βγαλει οτι ειναι σκαρτοι; Και οι Ισραηλινοι ξερουν απο πολεμο, τον εχουν φαει με το
κουταλι και εαν ξερεις απο ιστορια ξερεις ποιοι ειναι αυτοι που τον ηπιαν οποτε τους την μπηκαν και χωρις παρεμβαση ξενου δακτυλου μαλιστα...Εικόνα

Φιλικα...
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Καλά χαλάρωσε λίγο γνώστη. Δεν θα κάτσω να συναγωνιστώ στις γνώσεις μου απλά επειδή ξέρεις να γράφεις με συντομογραφίες μερικά "παλαιστικά" (!!!) στυλ...

Άσε τα "ΜΗΝ μιλάς" κτλ. Αν έχεις κάποια αντίρρηση, απλά πες την.
crusader
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 28, 2008 1:23 pm
Επικοινωνία:

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από crusader »

για εμενα καλητερη πολεμικη τεχνη ειναι το τα'ι' μαο... δεν υπαρχει καλυτερη αυτοαμυνα και που ριχνει ο αλλος γροθια τακ, τακ το σπας και τον λες και ατουταλερ!
Green Berets
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2008 2:17 pm
Επικοινωνία:

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Green Berets »



Ναι εχω αντιρρηση Marko. Το οτι για να μαθεις μερικες λαβες, πνιγμους και
εξαρθρωσεις δεν χρειαζεται να βλεπεις Σιγκαλ και πως μαθαινονται σχετικα
γρηγορα, δεν ειναι εξωγηινα πραγματα. Δεν μιλαμε για επιπεδο πρωταθλητισμου αλλα για μερικες απλες λαβες. Διαφωνεις ΕΠΙ ΤΟΥΤΟΥ; Εαν οχι τοτε δεν υπαρχει λογος να το ψειριζουμε τσαμπα το θεμα.

Στα αλλα που ειπες στην προηγουμενη δημοσιευση σου δεν βρηκα τπτ
παραλογο. Και οσο για το ειρωνικο σχολιο "γνωστης" δεν σημαινει οτι οποιος
ξερει να γραφει με τις συντομογραφιες τους καποια παλαιστικα στυλ(ανευ εισαγωγικων)οτι ειναι γνωστης η δασκαλος η κατι τετοιο αλλα εαν ασχολεισαι θα γνωριζεις ατομα που μιλανε χωρις να εχουν ιδεα καν για μαχητικα αθληματα. Εαν εσυ ξερεις παω πασο αλλα μην
μιλας ειρωνικα γιατι τα γραμματα μου πισω απο μια οθονη βλεπεις οπως και εγω τα δικα σου. Οκ; Το κλεινω εδω εαν δεν εχεις κατι αλλο να πεις πανω στο θεμα.

Και τελωσπαντων, υπαρχουν τοσα μα τοσα πραγματα που πρεπει να φτιαξουν στις Ειδικες Δυναμεις που αυτο ειναι κατι ελασσονος πραγματικα σημασιας...
MIRAGE
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 01, 2008 5:52 pm
Επικοινωνία:

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από MIRAGE »

ΕΓΩ ΠΑΙΔΙΑ ΠΑΝΤΩΣ ΕΠΙΜΕΝΩ ΣΤΟ ΕΞΗΣ... ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΣΩΜΑΤΟΤΥΠΟ Κ Η ΑΝΑΛΟΓΗ ΠΟΛ. ΤΕΧΝΗ. Κ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ... ΤΟ ΤΑΕΚΒΟΝΤΟ ΕΧΕΙ ΑΠ ΟΛΑ. ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΓΝΩΣΤΟ Γ ΤΑ ΨΗΛΑ ΧΤΥΠΗΜΑΤΑ Κ ΤΗΝ ΕΥΛΙΓΙΣΙΑ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΑΠ ΟΛΑ.. ΛΑΒΕΣ ΚΤΛ. ΕΓΩ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ Μ ΑΥΤΟ 14 ΧΡΟΝΙΑ Κ ΕΙΜΑΙ 19ΧΡ. ΕΙΝΑΙ Η ΠΟΛ ΤΕΧΝΗ ΤΩΝ ΑΔΥΝΑΤΩΝ Κ ΕΥΛΙΓΙΣΤΩΝ. Σ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΠΟΙΟΣ Γ... ΚΟΝΤΟΧΟΝΤΡΟΥΣ.. ΙΣΧΥΕΙ ΟΝΤΩΣ, ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ Γ ΤΑΕΚΒΟΝΤΟ ΕΝΑΣ ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΚΙΛΑ. ΑΝ ΒΛΕΠΑΤΕ ΕΜΕΝΑ Κ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ-ΣΥΝΑΘΛΗΤΕΣ Μ... ΟΛΟΙ ΑΔΥΝΑΤΟΙ... ΜΙΣΕΣ ΜΕΡΙΔΕΣ ΘΑ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ... ΑΣ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΛΕΩ ΕΓΩ... ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΛΟΓΙΑ. ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΚΟΡΟΙΔΕΥΕΙΣ Κ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΙΣ... ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑ Κ ΝΑ ΝΙΚΗΣΕΙΣ... ΑΥΤΟΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΤΟ ΠΑΝ

Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Φίλε μου το εμπεδώσαμε. Κάνεις 25 χρόνια Tae Kwon Do και έχει φοβερά ανοίγματα. Επαναλαμβάνεσαι.

Anonymous

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

ΕΓΩ ΛΕΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΤΟ ΤΕΝΝΙΣ, ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΑΕ ΚΒΟΝ ΝΤΟ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΞΥΛΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΑΙΖΕΤΑΙ ΣΤΑ ΚΛΟΥΒΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΤΑΤΑΜΙ ΦΩΝΑΖΟΝΤΑΣ ΣΑΝ ΜΟΓΓΟΛΑΚΙ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΚΡΑΒ ΜΑΓΚΑ ΤΟ ΕΧΩ ΞΑΝΑΠΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ. ΕΙΝΑΙ ΜΙΑΣ ΚΑΚΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΖΙΟΥ ΖΙΤΣΟΥ. ΜΕ ΟΠΟΙΟΝ ΔΑΣΚΑΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙΣ ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΤΟ ΠΩΣ ΔΙΔΑΣΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΦΘΗΝΗ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ. ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΖΙΟΥ ΖΙΤΣΟΥ Η ΠΑΓΚΡΑΤΙΟ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΗ Γ. Γ. Α
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Πολεμικές τέχνες στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Tέννις ε; Καλή ιδέα. Να γίνει και πολιτισμική αναβάθμιση! Να κάνουμε και γκολφ μπας και βγάλουμε και κανέναν πρωταθλητή και με τα χρήματα που θα βγάζει να τα δίνει και στον στρατό και μετά εκεί να δείτε ανάπτυξη!!! Όχι μόνο φρεγάτες, αλλά και αεροπλανοφόρα θα πάρουμε!
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες