Λεγεώνα των ξένων

Συζήτηση για θέματα που σχετίζονται με το στρατό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Μ'αρέσει που μερικοί λέτε "θέλω να πάω στην λεγεώνα των ξένων" χωρίς να ξέρετε ουσιαστικά τι είναι. Δεν είναι σαν να θέλετε να καταταγείτε ΕΠ. ΟΠ. Να σας πληροφορήσω.
Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από Velerefontis »

Ε, αστους να πανε νασσο να δουν τη γλυκα Εικόνα
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
Anonymous

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από Anonymous »

καταρχας ευχαριστω για την απαντηση σας... Κ κατα δευτερων... Εγω ειμαι πορωμενος γενικα με ειδικες δυναμεις(κανονικη εκπαιδευση... Οχι ετσι οπως εχει καταληξει τωρα)κ. Τ. Λ. ! Ηθελα απο μικρος να γινω μονιμος αλλα οταν εμαθα για την λεγεωνα 3-4 χρονια πριν μου κολλησε... ! δεν παω για το μισθο αν κ εχω ακουσει οτι ειναι γυρω στα 3.000Ε(Πολυ Καλα... Αλλα δε ξερω κατα ποσο ισχυει)Οτι αλλη σημαντικη πληροφορια γνωριζεται Που πρεπει να ξερω πειτε τη μου...

Anonymous

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από Anonymous »

παντως εδω που τα λεμε μετα των βππ η φοβερη και τρομερη λεγεωνα ολο ηττες ειναι να θυμηθουμε ινδονησια και βιετναμ και στην αλγερια

Su-35
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3648
Εγγραφή: Σάβ Απρ 26, 2008 8:32 pm
Τοποθεσία: Alpha Centauri
Ενδιαφέροντα: Τα πάντα όλα!
Επάγγελμα: Κατάσκοπος των εξωγήινων!
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από Su-35 »

έγραψε:θελω να παω στη λεγεωνα των ξενων ζηταω πληροφοριεσ
http://french-foreign-legion.com/

Anonymous

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπερα μακγες. Να ρωτησω κατι εκτος απο γαλλικη διαβασα υπαρχει και ισπανικη λεγεωνα. Αληθευει; Εαν ναι η εκπαιδευση το ιδιο σκληρη η οχι;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από D.Y.K »

Υπαρχει η γαλλικη και η ισπανικη λεγεωνα φιλε μου οντως! Η εκπαιδευση ειναι αντιστοιχη ακριβως!

Anonymous

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από Anonymous »

Ευχαριστω που απαντησες φιλε. Προυποθεσεις εισαγωγης γνωριζεις;
Anonymous

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από Anonymous »

Μπορει καποιος που ειναι σε στρατιωτικες φυλακες να καταταγει στην Λεγεωνα των ξενων για να εκτισει καποια χπονια της ποινεις του εκει; Κ αν γινεται τι ακριβως κανει εκει;
Κωτσος
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Αύγ 10, 2009 7:31 am
Τοποθεσία: Heard Islands
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από Κωτσος »

Ετυχε προσφατα να ψαξω καποια πραγματα για τη λεγεωνα, καθαρα πληροφοριακα και θα σας μεταφερω οτι μου εμεινε. Η λεγεωνα ξεκινησε να υπαρχει απ τον 19 αιωνα και ηταν ανεκαθεν μισθοφορικος στρατος στην υπηρεσια της Γαλλιας. Παλαιοτερα δεν δεχοταν σαν στρατιωτες Γαλλους πολιτες, τωρα δεν ξερω... Η εντυπωση που αποκομισα ειναι οτι απευθυνεται κυριως σε τυχοδιωκτες που δεν εχουν στον ηλιο μοιρα ή μαλλον εχουν μοιρα και ειναι μαυρη... Συγκεκριμενα λενε οτι δεν σου κανουν πολλες ερωτησεις για το παρελθον σου και σου δινουν το δικαιωμα αμεσα ν αλλαξεις ταυτοτητα. Προφανως συνδεεται με το αποικιοκρατικο παρελθον της Γαλλιας και χρησιμοποιηθηκε απο αυτήν κατα κορων σε αποστολες εκτος του εδαφους της. Το κομβικο σημειο στην συγχρονη ιστορια της ηταν οταν η Γαλλικη κυβερνηση αποφασισε να φυγει απο την Αλγερια ωστε να γινει αυτη ανεξαρτητη χωρα, νομιζω το 1953. Τοτε η λεγεωναριοι σχεδον στασιασαν γιατι αισθανθηκαν οτι η κυβερνηση τους αδειαζει και ειπαν να παρουν την κατασταση στα χερια τους. Επελεξαν και εστειλαν ενα ελευθερο σκοπευτη να δολοφονησει τον πρωθυπουργο τοτε Ντε Γκολ! Η εκτελεση φυσικα δεν εγινε, δεν θυμαμαι πως και γιατι, και τοτε οι Γαλλοι καταλαβαν οτι η λεγεωνα ειχε αυτονομηθει περισσοτερο απ οσο ηθελαν και φροντησαν να την ενταξουν τοσο επισημα οσο και ουσιαστικα στην υπολοιπη δομη του Γαλλικου στρατου. Γαλλικα δεν χρειαζεται να ξερεις στα μαθαινουν αυτοι με το καλο η με το ζορι. Η εικονα που εχω πλεον για την Λεγεωνα ειναι οτι δεν ενδιαφερονται ιδιαιτερα για την αξια της ζωης των λεγεωναριων και απλα τους χρησιμοποιουν επι χρημασι για τα συμφεροντα της Γαλλιας, αν οχι των Γαλλικων εταιριων... Γι αυτο το λογο ζητανε αλλωστε και "ξεχασμενους" απ τον κοσμο ανθρωπους. Οχι γιατι ειναι πιο σκληροι, αλλα γιατι κανεις δεν θα ψαξει γι αυτους... Ειδατε οτι ο Jrhellas εχασε τα ιχνη του δικου του γνωστου, εκτος αν καταλαβα λαθος. Θελω να καταληξω οτι αυτο που κανει η λεγεωνα, παντα κατα τη δικη μου πιθανως σφαλερη εντυπωση, ειναι οτι εκμεταλλευεται την απελπισια ή την ματαιοδοξια καποιων ανθρωπων για τα δικα της αδιευκρινιστα συμφεροντα και εξαγοραζει με χρηματα οχι απλα ενα πηδημα, οπως στις κατα κοσμο "πουτανες", αλλα την ιδια την ζωη αυτων που την υπηρετουν. Τετοιες νοοτροπιες προσβαλλουν τον πολιτισμο και κυριως τα ελληνικα ιδεωδη για την αξια του ανθρωπου αλλα και του ιδιου του πολεμου.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από Nassos »

Απ'όσο γνωρίζω, πλέον τα πράγματα έχουν γίνει πιο αυστηρά στο θέμα του ποινικού μητρώου.

Πάντως, πολλοί αξιωματικοί που υπηρετούσαν σε άλλους Στρατούς έχουν ενταχθεί στη Λεγεώνα των Ξένων όχι για τα λέφτα, αλλά για την εμπειρία. Στη βικιπαιδεία ανάφερει το παρακάτω, που είναι όντως αληθινό

During the late 1980s,the Legion saw a large intake of trained soldiers from the UK.These men had left the British Army following its restructuring and the Legion's parachute unit was a popular destination.At one point,the famous 2eme REP had such a large number of British citizens amongst the ranks that it was a standing joke that the unit was really called '2eme PARA',a reference to the 2nd Battalion,the Parachute Regiment of the British Army


Ναι, είναι αλήθεια ότι η πλειοψηφία κατατάσσεται για ένα κομμάτι ψωμί. Και σαφώς δεν τους ενδιαφέρει εάν χαθεί μια ζωή. Άλλωστε τα συμφέροντα της χώρας (Γαλλίας εν προκειμένω) είναι υπεράνω άλλων, ασήμαντων, θεμάτων. Εν κυριολεξία είναι ημι-αυτόνομος Μισθοφορικός Στρατός, ενταγμένος μέσα στο επίσημο Στράτευμα.

Άλλωστε και η Ισπανία έχει τη δική της Λεγεώνα. Βλέπετε,2 χώρες με έντονο αποικιοκρατικό παρελθόν, θέλουν πάση θυσία να κρατήσουν κάτι από την πάλαι ποτέ αυτοκρατορία τους.
Anonymous

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από Anonymous »

Θελει ο αδερφος μου να παει εκει κ με εβαλε να το ψαξω γιατι αυτος ειναι Φυλακη. Απλα ηθελε να μαθει αν θα μπορεσει οταν βγει να παει εκει, αν θα τον δεχτουν. Αν πρεπει υποχρεωτικα να ξερει Γαλλικα. Μιλαει μονο Αγγλικα!

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από D.Y.K »

Τον δέχονται και φυσικά δεν χρειάζεται να ξέρει γαλλικά. Θα του τα μάθουν αυτοί απ'την 'ανάποδη'.
Athan
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: Τρί Δεκ 18, 2007 12:32 am
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από Athan »

Εχω την εντυπωση οτι πρεπει να ξερει γαλλικα μιας που μετα τη θητεια του περνει και την γαλλικη υπηκοοτητα...
δες: http://www.legion-recrute.com/en/
Anonymous

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από Anonymous »

Ναι ειδα. Τεσπα, εχει φαει κολλημα με τον στρατο. Παντα ηθελε να παει μονιμος αλλα του ετυχε αυτο και ψαχνει αλλα ''πιγαδακια'' για το μελλον.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες