Λεγεώνα των ξένων

Συζήτηση για θέματα που σχετίζονται με το στρατό
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Αντρεας

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από Αντρεας »

ρε gioalex τι μας λες τωρα; αυτα που κανετε(εσεις οι περισοτεροι)νομιζεις οτι τα κανουν ολοι; Ελεος
gioalex
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2007 5:28 pm
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από gioalex »

Καλά σε ποιά χώρα ζεις εσύ; Μάλλον όχι στην Ελλάδα. Μάλλον η αλήθεια περί βυσμάτων κτλ πονάει... Τώρα τι έκανα εγώ στην θητεία μου άσε με να το ξέρω καλύτερα από εσένα και όλους τους υπόλοιπους εδω μέσα.

Legion
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 938
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2008 3:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: XARAKIRI
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από Legion »

η πορεια των λεγεωναριων πορεια θανατου οπως λεγεται ειναι 150 χλμ και η θητεια ειναι 5ετη κ δεν ειναι οτι καλυτερο να εισαι μισθοφορος σαν την λεγεωνα των ξενω η για οποιαδηποτε αλλη εταιρια οπως λεγονται κ γιαν μαθετε περισσοτερο για το δευτερο αρχαιοτερο επαγγελμα (μισθοφορος) διαβαστε το

οι μισθοφοροι(τα σκυλια του πολεμου) εκδοσεις defencenet του Σωτηρη Κωνσταντινιδη πολεμικες μονογραφιες

Όποιος ξεχνάει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει. (Σανταγίανα Ισπανός Φιλόσοφος)₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪
Anonymous

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από Anonymous »

Leukopyrgitis έγραψε: Έχει τη φήμη του σκληρότερου στρατού στον κόσμο. Κάποτε συζητούσα με έναν αμερικανό πεζοναύτη και μου είπε ότι ένας συνάδελφός του ήταν ΤΟΣΟ ΜΑ ΤΟΣΟ γομάρι που δεν του έφταναν οι USMC και έφυγε για να καταταγεί στη Λεγεώνα των Ξένων... Εικόνα

γομαρι το λεμε τωρα;

sniper1977
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 24, 2008 8:42 pm
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από sniper1977 »

Leukopyrgitis έγραψε: Έχει τη φήμη του σκληρότερου στρατού στον κόσμο. Κάποτε συζητούσα με έναν αμερικανό πεζοναύτη και μου είπε ότι ένας συνάδελφός του ήταν ΤΟΣΟ ΜΑ ΤΟΣΟ γομάρι που δεν του έφταναν οι USMC και έφυγε για να καταταγεί στη Λεγεώνα των Ξένων... Εικόνα

Eχει τη φημη αλλα δεν ειναι.Εικόνα

Οι σπετσναζ και οι βατραχανθρωποι της Μοσαντ ειναι στην κορυφη της λιστας...Εικόνα

Legion
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 938
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2008 3:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: XARAKIRI
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από Legion »

Η πορεια των Λεγεωναριων ειναι 150 χλμ. και λεγεται πορεια θανατου... κρινε απο αυτο, βεβαια το ισραηλ κατεχει μεγαλη επιχειρισιακη ετοιμοτητα λογου του μακροχρονιου πολεμου.

Όποιος ξεχνάει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει. (Σανταγίανα Ισπανός Φιλόσοφος)₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪
crusader
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 28, 2008 1:23 pm
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από crusader »

οι σπενσας; οχι οτι δεν ειναι καλη ομαδα αλλα η S.A.S; ή των γερμανων KSK αν δεν κανω λαθος στην ονομασια, σε 1500 αποστολες πυροβολισαν 5 φορες... ελεος
madfrog

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από madfrog »

καλο θα ειναι προτου καποιοσ παει να γινει λεγεωναριοσ να κατσει να βοηθησει την πατριδα του

Green Berets
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2008 2:17 pm
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από Green Berets »



Εγω παντως απο αυτα που ειδα ανετα πηγαινα στην ΛεγεωναΕικόνα
Αυτα περι ελληνικης ψυχης ωραια ειναι αλλα βαρεθηκα να βλεπω στην
θητεια μου λουφαδορους και κωλοφιδα που με το προσχημα του "εαν χρειαστει" η οτι εκαναν μια-δυο ασκησεις κουραστικες μεν αλλα που εαν δεν εισαι αναπηρος και εχεις λιγο-πολυ εγωισμο(απο αυτο ολοι καλα πανε) τις βγαζεις, να παριστανουν τους βετερανους του Βιετναμ.

gioalex
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2007 5:28 pm
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από gioalex »

Green Berets έγραψε:

Αυτα περι ελληνικης ψυχης ωραια ειναι αλλα βαρεθηκα να βλεπω στην
θητεια μου λουφαδορους και κωλοφιδα που με το προσχημα του "εαν χρειαστει" η οτι εκαναν μια-δυο ασκησεις κουραστικες μεν αλλα που εαν δεν εισαι αναπηρος και εχεις λιγο-πολυ εγωισμο(απο αυτο ολοι καλα πανε) τις βγαζεις, να παριστανουν τους βετερανους του Βιετναμ.

+10000ΕικόναΕικόναΕικόνα

kostas pharm
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Τετ Δεκ 24, 2008 2:55 am
Ενδιαφέροντα: μουσικη, σινεμα, βιβλια, αθλητισμος
Επάγγελμα: Ασκουμενος φαρμακοποιος
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από kostas pharm »

Σιγα μην υπηρετουσα σε ξενο στρατο. Σαν να υπηρετεις τα συμφεροντα των γαλλων, τους ειδαμε και τους γαλλους στο 2ο παγκοσμιο! ενω η ελλαδιτσα μας ειναι αλλο πραμαΕικόνα
αβτζ
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: Δευ Δεκ 29, 2008 12:23 am
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από αβτζ »

Λεγεωναριος ελληνας υπηρχε και λεγοταν ΓΕΩΡΓΙΟς ΛΑΜΠΡΙΑς και ηταν απο την κορινθο υπηρετησε στην λεγεωνα στο τζιμπουτι ελαβε μερος σε καποιες μαχες στο τσαντ το 1985 επανακαταταχθηκε και τον στειλαν στο 3 ρει στην γουιανα οπου φυλουσαν το διαστημικο προγραμα τον γαλλων πεθανε κατω απο αδιευκρινιστες συνθηκες το 1993

αβτζ
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: Δευ Δεκ 29, 2008 12:23 am
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από αβτζ »

Το κεντρο καταταξης ειναι στη μασσαλια.
Jrhellas
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 373
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 12, 2008 2:49 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από Jrhellas »

αβτζ έγραψε: Λεγεωναριος ελληνας υπηρχε και λεγοταν ΓΕΩΡΓΙΟς ΛΑΜΠΡΙΑς και ηταν απο την κορινθο υπηρετησε στην λεγεωνα στο τζιμπουτι ελαβε μερος σε καποιες μαχες στο τσαντ το 1985 επανακαταταχθηκε και τον στειλαν στο 3 ρει στην γουιανα οπου φυλουσαν το διαστημικο προγραμα τον γαλλων πεθανε κατω απο αδιευκρινιστες συνθηκες το 1993

Θελω απλα να επιβεβαιωσω τα οσα γραφει παραπανω ο αβτζ αφου την περιπτωση για την οποια μιλαει την εχω και εγω διασταυρωσει απο καποια "επισημη" πηγη αλλα να προσθεσω οτι στην Λεγεωνα των Ξενων υπηρξαν και υπαρχουν αρκετοι ακομα Ελληνες.

Προς το τελος της δεκαετιας του 80 καταταχτηκε καποιος απο την 2η ΜΑΛ, μονιμο στελεχος καταγομενος απο την Σαλαμινα (δεν θα ηθελα να ανεφερω το ονομα του) που παραιτηθηκε απο τον Ελληνικο Στρατο και εφυγε για εκει. Ο συγκεκριμενος δεν ειχε ιδεα απο την Γαλλικη γλωσσα και παρολα αυτα εγινε αποδεκτος και συμμετειχε μαλιστα στον Πολεμο του Κολπου και την γνωστη ¨Καταιγιδα της ερημου" . Μετα το περας της πενταετιας του ηρθε για λιγο καιρο στην Ελλαδα και μαλιστα παραβρεθηκε και σε εκδηλωση που ειχαμε κανει τοτε Με μια παρεα "βετερανων" (αν μου επιτραπει η εκφραση). Ειχε συμμετασχει μαζι με πολλους ακομα Λεγεωναριους και στην ριψη αλεξιπτωτιστων που ειχε γινει στη τελετη εναρξης της Ολυμπιαδας της Βαρκελωνης. Στην συνεχεια Ανανεωσε το συμβολαιο του (γιατι για συμβολαιο προκειται) για τουλαχιστον μια ακομα φορα και τωρα πια δεν γνωριζω αν παραμενει ακομα εκει Η οχι αφου εχω χασει πια τα ιχνη του.

Ακομα απο τις αρχες του 80 υπαρχει εκει Ελληνας καταγομενος απο την Ελευσινα ο οποιος με τον βαθμο του Συνταγματαρχη πια και αφου εχει συμμετασχει ολα αυτα τα χρονια σε πληθος επιχειρησεων, ειναι και και αυτος σε καποια βαση εκτος Γαλλιας.

Αυτα σαν μια μικρη ενημερωση για οσους θα ηθελαν να γνωριζουν περισσοτερα.

Προσωπικα παντως και χωρις να θελω να αντιδικησω με οποιον θα ηθελε να παει εκει θεωρω οτι δεν ειναι οτι καλυτερο να δινεις το αιμα σου για καποια αλλη χωρα και για ξενα συμφεροντα.

Ενημερωτικα σας λεω το εξης: Ρωτησα τοτε τον πρωτο απο αυτους που γραφω: Εαν υποθετικα η Ελλαδα ερχοταν σε συγκρουση με την Γαλλια, τι θα εκανες; για ποιον θα πεθαινες; και η απαντηση του ηρθε αυθορμητη και χωρις κανενα προβληματισμο: Μα φυσικα για την Γαλλια!

Ε οχι ρε παιδια... Δεν θα παρω...

Τους καταδρομικους χαιρετισμους μου προς ολους σας!

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Λεγεώνα των ξένων

Δημοσίευση από Nassos »

Γενικώς δεν αξίζει. Αν πάς για τα λεφτά υπάρχουν εταιρείες στο Αφγανιστάν και στο Ιράκ που πληρώνουν παρά πολλά. Και σου δίνουν και πολύ καλό εξοπλισμό (γιλέκα, κράνη, αλεξίσφαιρα, όπλα+άδεια να αγοράσεις οπλισμό της επιλογής σου).

Και δουλεύεις σαν "πολιτικό προσωπικό".

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες