Στράτευση στα 18 για όλους (2008)

Κλειδωμένο

Υποχρεωτική στράτευση στα 18

Το δημοψήφισμα λήγει την Πέμ Σεπ 04, 2008 5:25 am

Είμαι κατά, σε κάθε περίπτωση
104
44%
Ναι, αν υπηρετήσω λιγότερους μήνες
23
10%
Είμαι υπέρ, σε κάθε περίπτωση
109
46%
 
Σύνολο ψήφων: 236

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Στράτευση στα 18 για όλους (2008)

Δημοσίευση από yandr »

Ελευθεροτυπία, Τρίτη 4 Απριλίου 2006



Στράτευση στα 18 εξετάζει η κυβέρνηση, αρχίζει γκάλοπ στη νεολαία

Θέμα στράτευσης στα 18, αμέσως μετά την ολοκλήρωση των μαθητικών σπουδών τους, εξετάζει εκ νέου η νέα πολιτική ηγεσία του υπουργείου Αμυνας. Για το σκοπό αυτό τις αμέσως επόμενες ημέρες θα ξεκινήσει γκάλοπ για να καταγραφή της άποψης μαθητών, σπουδαστών αλλά και γονέων.

Σύμφωνα με ασφαλείς πληροφορίες, το θέμα της στράτευσης στα 18 ή 19 προέκυψε κατά την εξέταση του κατά πόσο είναι εφικτό να προχωρήσει η κυβέρνηση στη μείωση της στρατιωτικής θητείας, σύμφωνα με τις προεκλογικές δεσμεύσεις της κυβέρνησης. Κατά τους στρατιωτικούς, με τη σημερινή κατάσταση, όχι μόνο δεν είναι εφικτή η μείωση της θητείας, αλλά επιβάλλονται και μέτρα που θα αυξήσουν των αριθμό των έφεδρων στρατιωτών.


Συνέχεια: http://www.enet.gr/online/online_text/c=110,id=49515736

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος yandr την Δευ Σεπ 14, 2020 1:49 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Στράτευση στα 18 για όλους (2008)

Δημοσίευση από yandr »

Προσωπικά είμαι υπέρ της στράτευσης στα 18, με την πρϋπόθεση ότι θα υπηρετούν όλοι χωρίς καμία εξαίρεση.

Με τον τρόπο αυτό θεωρώ ότι θα λυθεί και το θέμα των ανυπότακτων και έτσι θα έρθει ισονομία ως προς τις συνταγματικές υποχρεώσεις αυτών που σπουδάζουν στην Ελλαδα (και πάνε στρατό) και αυτούς που σπουδάζουν στο εξωτερικό (και γυρνάνε ανυπότακτοι).
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Στράτευση στα 18 για όλους (2008)

Δημοσίευση από Nassos »

Βασικά η στράτευση πρέπει να γίνει στα 18, όπως στην Κύπρο. Βέβαια στην Εθνική Φρουρά η στρατευση είναι 2 χρόνια. Αλλά τουλάχιστον έτσι θα λυθεί το πρόβλημα της λειψανδρείας.

Ένα καλό νέο είναι ότι το ΣΑΕ (Συμβούλιο Απόδημου Ελληνισμού) έχει αναφέρει πώς οι 18.000 ανυπότακτοι εξωτερικού είναι πρόθυμοι να έρθουν στην Ελλάδα και να υπηρετήσουν.

pantierakos
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 10, 2006 7:58 am
Επικοινωνία:

Στράτευση στα 18 για όλους (2008)

Δημοσίευση από pantierakos »

πιστεύω ότι είναι καλό, αν... αν βεβαία κάνουν την θητεία 9 μηνή
Aor7
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Δευ Αύγ 28, 2006 9:17 pm
Επικοινωνία:

Στράτευση στα 18 για όλους (2008)

Δημοσίευση από Aor7 »

Το τωρινό μας σύστημα έχει μερικά πλεονεκτήματα με βασικό ότι ο ΕΣ μπορεί να επωφεληθεί από την ύπαρξη μορφωμένων ανδρών στις τάξεις του. Φαντάζομαι ότι όλοι γνωρίζετε τις τεράστιες ανάγκες, ειδικά σε τεχνικές/υγειονομικές και ειδικότητες γραφείου που έχουμε σήμερα. Σαν φορολογούμενος δεν είμαι, πχ, καθόλου διατεθημένος να πληρώνω έναν μόνιμο αξιωματικό/υπαξιωματικό για να κάνει τον γραφέα ή τον οδηγό φορτηγού κλπ όταν ένας κληρωτός μπορεί να το κάνει εξίσου καλά. Ρωτήστε και τους αξιωματικούς έαν τους πειράζει να έχουν μορφωμένα και ψημένα παιδιά 23-25 χρόνων στις μονάδες ή εάν η σημερινή γενιά 18-αρηδων είναι όντως εύκολοτερο να στρατιωτικοποιηθεί σε σχέση με τις μεγαλύτερες ηλικίες.

Ας μην ξεχνάμε ότι ο Ελληνικός στρατός δίνει τόση εξουσία και υποχρεώσεις στους δόκιμους αξιωματικούς (NCOs) όση και ο Αμερικανικός ή ο Βρετανικός στρατός. Με στράτευση στα 18 θα είναι πολύ δύσκολο να συνεχίσουμε να έχουμε καλούς δόκιμους άρα μιλάμε για ριζική αλλαγή φιλοσοφίας. Σε αντιστάθμισμα, θα πρέπει να προσλάβουμε μεγαλύτερους αριθμούς μόνιμων ή καθορισμένης θητείας αξιωματικούς και υπαξιωματικούς με όποιο κόστος αυτό συνεπάγεται. Και πάλι όμως θα είναι δύσκολο να έχουμε αρκετές εφεδρείες σε δόκιμους για μια επιστράτευση εκτός εάν από την ειρήνη έχουμε δυσανάλογο λόγο αξιωματικών/στρατιωτών.

Από την άλλη εάν υπερβούμε λογικά όρια ηλικίας στράτευσης οι στρατεύσιμοι παύουν να είναι αποδοτικοί για σωματικούς και άλλους λόγους (δημιουργία υποχρεώσεων, δυσκολία προσαρμογής κλπ). Επιπλέον, μειώνεται το διάστημα κατά το οποίο μπορούν να είναι διαθέσιμοι στην εφεδρεία.

Προσωπικά πιστεύω ότι εάν δοθούν σοβαρά κίνητρα για εθελοντική στράτευση στα 18 και εφαρμοστεί αυστηρά ο ισχύων νόμος για τις αναβολές μπορούμε να έχουμε έναν ικανό στρατό.

Σίγουρα όμως πρέπει και να βελτιώσουμε τις συνθήκες διαβίωσης στον στρατό, ώστε να μην θεωρείται τόσο απευκταία η θητεία. Σαν βελτίωση δεν εννοώ το να ανοίξουμε σκυλάδικα στις μονάδες ή να έχουμε υπηρέτη για τον καθένα. Εννοώ, να βελτιώσουμε τα υλικά και την εκπαίδευση και να δώσουμε στον στρατευμένο την αίσθηση ότι αυτό που κάνει έχει νόημα. Σε μια εποχή που πολύς κόσμος πληρώνει για να κάνει βολές σε σκοπευτήρια,camping, ορειβασία, κυνήγι, ψάρεμα, αλεξιπτωτισμό κλπ θέλει πολύ ανικανότητα τα ίδια ή και πιο ενδιαφέροντα αντικείμενα να γίνονται απωθητικα εντός του στρατού. Πρέπει να κάνουμε την θητεία ενδιαφέρουσα και εποικοδομητική εμπειρία την οποία ο πολίτης να θέλει να την ζήσει.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Στράτευση στα 18 για όλους (2008)

Δημοσίευση από Nassos »

Είμαι κατά της εθελοντικής στράτευσης και του επαγγελματικού στρατού. Δες τι γίνεται στις Η. Π. Α. Οι περισσότεροι που πάνε στο ιράκ προέρχονται από τα κατώτερα στρώματα. Όταν υπήρχε η στράτευση στις Η. Π. Α, πήγαιναν όλοι στο Βιετνάμ, ακόμη και παιδιά πλούσιων οικογενειών. Και τότε ήταν που ξεσηκώθηκαν για να φύγουν από το Βιετνάμ.

Και το άλλο που δεν μου αρέσει είναι ότι κάποιοι νομίζουν πως οι Ένοπλες Δυνάμεις σου εξασφαλίζουν εργασιακή ασφάλεια... Νομίζουν πως είναι τοόσο εύκολα.

Aor7
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Δευ Αύγ 28, 2006 9:17 pm
Επικοινωνία:

Στράτευση στα 18 για όλους (2008)

Δημοσίευση από Aor7 »

Είμαι υπέρ ενός λογικού 3x3 μίγματος επαγγελματιών-κληρωτών.

Ας χωρίσουμε τις δυνάμεις μας σε 3 κατηγορίες (Ειδικές, Επίλεκτες, Συμβατικές) και ας ορίσουμε 3 επίπεδα επάνδρωσης σε επαγγελματίες (Απόλυτα Επαγγελματικές, Υψηλά Επαγγελματικές, Μέσα Επαγγελματικές) με βάση τη σύνθεση σε περίοδο επιστράτευσης. Το βασικό είναι να καθορίσουμε που θα ανήκει η κάθε μονάδα και, βάσει των αναγκών της, τι είδους επάνδρωση θέλουμε.

- Οι Ειδικές δυνάμεις (πχ ΕΤΑ,MYK) πρέπει να είναι Απόλυτα Επαγγελματικές.

- Οι Επίλεκτες δυνάμεις (Αλεξιπτωτιστές, Καταδρομείς κλπ) πρέπει να είναι Υψηλά Επαγγελματικές. Επιμέρους τμήματά τους μπορεί να είναι και Απόλυτα Επαγγελματικά. Οι κληρωτοί πρέπει να είναι εθελοντές.

- Οι συμβατικές δυνάμεις πρέπει να είναι Μέσα Επαγγελματικές. Επιμέρους τμήματά τους μπορεί να είναι και Υψηλά ή Απόλυτα Επαγγελματικά.

Αυτή την στιγμή βαδίζουμε προς τα εκεί (πχ οι Ειδικές Δυνάμεις είναι πλέον Απόλυτα Επαγγελματικές) αλλά με διάφορα εμπόδια. Για παράδειγμα δεν υπάρχει σαφής διαχωρισμός Ειδικών και Επίλεκτων δυνάμεων. Επίσης οι επαγγελματίες που προσλαβάνονται (όσοι και όποιοι είναι αυτοί) πολλές φορές δεν χρησιμοποιούνται σε θέσεις που να "βγάζουν" τα λεφτά τους ή απλά δεν είναι ικανοί για κάτι τέτοιο.

Ένα άλλο ζήτημα είναι σε τι βαθμό πρέπει επίσης να στηριχτούμε στον ιδιαωτικό/πολιτικό τομέα για εξειδικευμένα αντικείμενα. Αυτή την στιγμή η συνεργασία με τον πολιτικό τομέα δεν είναι ιδιαίτερα υψηλη (όχι πχ όπως στον Αμερικανικό στρατό). Περιορίζεται στις υπηρεσίες των αμυντικών βιομηχανιών στις εταιρείες που έχουν αναλάβει την τροφοδοσία σε τρόφιμα ή τα εστιατόρια κλπ. Είναι συζητήσιμο εάν πρέπει να επεκτείνει ο στρατός την χρήση πολιτικών υπηρεσιών έναντι συμβολαίων ώστε να μειώσει τις ανάγκες του σε δικό του μόνιμο ή πολιτικό προσωπικό.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Στράτευση στα 18 για όλους (2008)

Δημοσίευση από Nassos »

Αυτό το outsourcing φίλε μου είναι που φοβάμαι.

Πλέον έχουν αναλάβει οι λεγόμενοι Private Military Contractors . Όχι ότι δεν υπήρχαν π. χ. πρίν 50 χρόνια, αλλά δεν είναι και αμελητέο το πόσο και πώς κοστολογούσε κάθε προϊον και υπηρεσία η KBR-Halliburton. Το τι όργιο κερδοσκοπίας πέφτει στο Ιράκ είναι απερίγραπτο.

Δεν θέλω να έχουμε αυτό που είχε πεί ο Dwight Eisenhower, το " Military-Industrial Complex ". Με άλλα λόγια να κάνουμε πολέμους ή να υποκείπτουμε στις Αμυντικο-εφοδιαστικές εταιρίες, μόνο και μόνο για να βγάζουν κέρδη.

Συνιστώ να δείτε την ταινία "Why We Fight" (2005) και θα καταλάβετε τι εννοώ.

Aor7
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Δευ Αύγ 28, 2006 9:17 pm
Επικοινωνία:

Στράτευση στα 18 για όλους (2008)

Δημοσίευση από Aor7 »

Και μια ριζοσπαστική πρόταση: τμηματική θητεία 2 δόσεων.

Πρώτη δόση, στα 18 ανεξαιρέτως, σε κέντρα εκπαίδευσης/ειδικότητας:2 μήνες εκπαίδευση σε ΚΕΝ,2 ειδικότητα.2 παραπάνω για εκπαίδευση υπάξιωματικών εθελοντικά (σύνολο 4-6 μήνες).

Δεύτερη δόση, μετά την λήξη τυχόν αναβολής, στη μονάδα:2 μήνες επανεκπαίδευση/προσαρμογή (όχι για όσους δηλώσουν εθελοντικά άμεση συνέχιση από την 1η φάση), επιλογή για δόκιμους εθελοντικά μόνο μεταξύ ήδη υπαξιωματικών (+4 μήνες παραπάνω για εκπαίδευση δόκιμου σε αντίστοιχο κέντρο),6 ακόμη μήνες θητείας (μπορεί μέρος τους να είναι επιπλέον εκπαίδευση ειδικότητας κλπ).

Σύνολο:
10-12 μήνες για στρατιώτες
12-14 μήνες για υπαξιωματικούς
16-18 μήνες για δόκιμους

Νομίζω ότι είναι εφικτό και δίνει αφενός την δυνατότητα για θητεία έως 10 μήνες αλλά και 6-8 μήνες υπηρεσία στις μονάδες. Θα μπορούσε να δουλέψει με κλάσεις ανά 4 μήνες (3 τον χρόνο), έχει το πλεονέκτημα ότι σπάει την θητεία σε τμήματα 4-6 και 8-12 μηνών, δίνει κίνητρα για συνεχόμενη θητεία στα 18, αξιοποιεί τις δεξιότητες που αποκτά κάποιος μεταξύ των δύο θητειών και βελτιώνει την διαδικασία επιλογής δοκίμων.

Από την άλλη είναι σίγουρα πιο περίπλοκο.

Άβαταρ μέλους
hermes
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 385
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 10, 2006 9:50 pm
Επικοινωνία:

Στράτευση στα 18 για όλους (2008)

Δημοσίευση από hermes »

Η θητεία στον Στράτο είναι μια αμαρτωλή ιστορία. Πιστεύω πως ΟΛΟΙ οι νέοι πρέπει να στρατεύονται στα 18 ή 19 τους χρόνια. Κανένας δεν πρέπει να μπορεί να ξεφύγει από αυτή την διαδικασία. Η θητεία πρέπει αδιαπραγμάτευτα να είναι 18-20 μήνες.

Aor7
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Δευ Αύγ 28, 2006 9:17 pm
Επικοινωνία:

Στράτευση στα 18 για όλους (2008)

Δημοσίευση από Aor7 »

Πιστεύεις ότι με στράτευση στα 18 θα μειωθούν οι ανυπότακτοι; Εγω αμφιβάλλω. Το πρόβλημα δεν είναι ότι δεν έχουμε το σχετικό θεσμικό πλαίσιο αλλά ότι δεν το τηρούμε.
Άβαταρ μέλους
hermes
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 385
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 10, 2006 9:50 pm
Επικοινωνία:

Στράτευση στα 18 για όλους (2008)

Δημοσίευση από hermes »

Τότε πρέπει να περιμένουμε να γίνει κάτι πολύ μεγάλο (κατάληψη νήσου) για να καταλάβουν κάποιοι ότι με την εθνική ασφάλεια δεν παίζουν.

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Στράτευση στα 18 για όλους (2008)

Δημοσίευση από yandr »

Εγώ πάντως πιστεύω ότι με την στράτευση στα 18 η κατάσταση θα ομαλοποιηθεί σε μεγάλο βαθμό. Μου φαίνεται αστείο ορισμένοι να απαλλάσονται από την θητεία επειδή σπούδασαν, ή να περνούν από τον στρατό σαν να περνούν από κολέγιο επειδή σπούδασαν.

Με 12-μηνη θητεία μπορεί κάλυστα όποιος θέλει να συνεχίσει τις σπουδές του στα 19 χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Και για να μην παρεξηγούμαι, φυσικά και έχω σπουδάσει. Δεν έχω δηλαδή κάποιο πρόβλημα με τους φοιτητές, απλά πιστεύω στην ισονομία.
Aor7
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Δευ Αύγ 28, 2006 9:17 pm
Επικοινωνία:

Στράτευση στα 18 για όλους (2008)

Δημοσίευση από Aor7 »

Το μόνο πλεονέκτημα της στράτευσης στα 18 υποχρεωτικά είναι ότι θα αυξήσει τον αριθμό των εφέδρων. Αμφιβάλλω όμως πολύ ότι, με τα δεδομένα της Ελλάδας, θα μειώσει δραστικά τους ανυπότακτους.

Από την άλλη μπορούμε να φανταστούμε πόσο "ποιοτικός" θα γίνει ο στρατός μας με ΔΕΑ &ΥΠΑΞ 18 ετών, χωρίς κόσμο με γνώσεις Υ/Η ή δίπλωμα οδήγησης, χωρίς στρατεύσιμους γιατρούς, τεχνίτες κλπ κλπ κλπ. Ήδη με τους ΕΠΟΠ πήραμε μια γεύση για το τι υλικό μπορεί να βρεί ο στρατός, με τα χρηματικά και άλλα κίνητρα που δίνει, για να "καλύψει" αυτά τα κενά.

Θα θεωρήσω δεδομένο ότι έχουμε ανάγκη δυσανάλογα μεγάλου στρατού σε σχέση με τον μέσο όρο του ΝΑΤΟ. Αυτή την στιγμή το σύνολο του στρατού μας αποτελεί το 3.3% του παραγωγικού μας δυναμικού - μακράν το μεγαλύτερο εντός ΝΑΤΟ, με την δεύτερη Τουρκία στο επίσης υψηλότατο 2.3% και το υπόλοιπ ΝΑΤΟ στο 1-1.5%. Ο βασικός λόγος, κατά την γνώμη μου, είναι ότι λόγω εδαφικής διαμόρφωσης (νησιά, όρη) και διατιθέμενων μέσων δεν έχουμε τρομερή κινητικότητα και είμαστε αναγκασμένοι να διατηρούμε μεγάλες φρουρές σε μέρη που δύσκολα μπορούμε να ενισχύσουμε σε εμπόλεμη κατάσταση.

Από την άλλη τα έξοδά μας για προσωπικό μπορεί να είναι μεγάλο ποσοστό (>75%) του συνολικού αμυντικού προϋπολογισμού μας, αλλά κατά κεφαλήν, στο σύνολο του προσωπικού (κληρωτοί, εθελοντές και επαγγελματίες), μας φέρνουν στην θέση 16 από 25 στις ΝΑΤΟϊκές χώρες. Ξοδεύουμε περίπου 50% λιγότερα από τον μέσο όρο των 25. Και αυτό σε ένα στρατό που απέχει μακράν από το να είναι επαγγελματικός.

Τι θέλω να πω; Ο στρατός θα υποβαθμιστεί δραστικά από πλευράς ποιοτικής γιατί απλά τα οικονομικά μεγέθη για να καλύψουμε τα κενά δεξιοτήτων των 18-άρηδων είναι απαγορευτικά.

Κλείνοντας, επειδή νομίζω ότι η ιδέα για θητεία στα 18 βασίζεται στο παράδειγμα της Κύπρου, πιστεύετε ότι και ο Κυπριακός στρατός (όχι το σύστημα στράτευσης) είναι μοντέλο προς μίμηση;

Άβαταρ μέλους
hermes
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 385
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 10, 2006 9:50 pm
Επικοινωνία:

Στράτευση στα 18 για όλους (2008)

Δημοσίευση από hermes »

Δεν νομίζω πως η σημερινή κατάσταση συμβάλει στην ποιότητα των Ένοπλων Δυνάμεων.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες