ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Soap
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: Δευ Μάιος 11, 2015 3:53 am
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Soap »

Από τα βγει στα αλήθεια και να μην έχει καμία άποψη είναι καλύτερα να είναι ενημερωμένος κι ας μη βγει ποτέ.
Πάλι με Φάνη Πετραλιά, πάλι δικια μας θα'ναι...
Άβαταρ μέλους
Iron_Skinhead
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 18, 2015 5:59 am
Ενδιαφέροντα: Μουσική, Γυμναστική
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Iron_Skinhead »

Soap έγραψε:Από τα βγει στα αλήθεια και να μην έχει καμία άποψη είναι καλύτερα να είναι ενημερωμένος κι ας μη βγει ποτέ.
Αυτό!

Η ΨΥΧΗ ΤΟΥ ΛΥΚΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΑΓΕΛΗ!!!
spyros

ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από spyros »

Καλησπέρα παιδιά είμαι 20 χρονών και είμαι φοιτητής στην Αθήνα ηλεκτρολόγος μηχανικός στην ασπαιτε. Με βάση τη λογική αναμένουμε το χρόνο αυτόν ή τον επόμενο προκήρυξη για εποπ. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να κάνω τα χαρτιά μου για ειδικές δυνάμεις απευθείας. Δυστυχώς δεν τα κατάφερα μέσω πανελληνίων να μπω σε κάποια στρατιωτική σχολή μιας και έγραψα 12000 μόρια. Παρόλο που έκανα όλες τις διαδικασίες πέρασα ψυχομετρικα γιατρούς και αθλητικές χωρίς δυσκολία κάποια άκυρα μαθήματα με κράτησαν μακριά από τα θέλω μου. Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν πρόκειται να υπάρξουν πιθανότητες να επικρατησω στις επιλογές χάρις μορίων. Βλέπω ότι τα άτομα που κυμαίνονται για τις ειδικές δυνάμεις είναι περίπου 20 σε κάθε κατηγορία (με βάση στοιχείων προηγούμενης προκήρυξης πάντα) . Έχω απολυτήριο γενικού λυκείου με βαθμό 16,6 και είμαι σπουδαστής αει - τει με lower στα αγγλικά και Β1 στα γερμανικά. Πιστεύετε ότι υπάρχει πιθανότητα με βάση γνώσεις και εμπειρίες σας να μπορέσω αν και όταν με το καλό γίνει η προκυρηξη να μαι μέσα σε αυτούς που πάρουν ;

nayag
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Οκτ 09, 2017 8:38 am
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από nayag »

Καλημερα σε ολους. Ειμαι σιγουρη οτι οι παρακατω ερωτησεις μου εχουν απαντηθει ηδη δεκαδες φορες στο φορουμ αλλα θα με συγχωρησετε δεν εχω χρονο να ψαξω.

Ειμαι 23 χρονων, γυναικα, και θελω να μπω ειδικες δυναμεις, αφου δεν εχω δωσει πανελληνιες γνωριζω οτι ο μονος τροπος ειναι μεσω προκηρυξης για εποπ. Υπαρχει καποιος που μπηκε ειδικες δυναμεις μεσω εποπ και αν ναι ποια ειναι τα προσοντα, οι διαδικασιες και γενικα η αποψη τους σημερα για την αποφαση τους.

Το δευτερο ερωτημα μου ειναι οτι θα ηθελα να παω σε ειρηνευτικη αποστολη στο Αφγανισταν στο μελλον αλλα δεν γνωριζω αν στην Ελλαδα επιλεγουν γυναικες για τις συγκεκριμενες αποστολες και αν γενικα εχω αυτη την επιλογη αφου προσπαθω να μπω με προκηρυξη και οχι μεσω πανελληνιων.

ευχαριστω εκ των προτερων για το χρονο σας και συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις !:)

gr_ar

ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από gr_ar »

nayag έγραψε:Καλημερα σε ολους. Ειμαι σιγουρη οτι οι παρακατω ερωτησεις μου εχουν απαντηθει ηδη δεκαδες φορες στο φορουμ αλλα θα με συγχωρησετε δεν εχω χρονο να ψαξω.

Ειμαι 23 χρονων, γυναικα, και θελω να μπω ειδικες δυναμεις, αφου δεν εχω δωσει πανελληνιες γνωριζω οτι ο μονος τροπος ειναι μεσω προκηρυξης για εποπ. Υπαρχει καποιος που μπηκε ειδικες δυναμεις μεσω εποπ και αν ναι ποια ειναι τα προσοντα, οι διαδικασιες και γενικα η αποψη τους σημερα για την αποφαση τους.

Το δευτερο ερωτημα μου ειναι οτι θα ηθελα να παω σε ειρηνευτικη αποστολη στο Αφγανισταν στο μελλον αλλα δεν γνωριζω αν στην Ελλαδα επιλεγουν γυναικες για τις συγκεκριμενες αποστολες και αν γενικα εχω αυτη την επιλογη αφου προσπαθω να μπω με προκηρυξη και οχι μεσω πανελληνιων.

ευχαριστω εκ των προτερων για το χρονο σας και συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις !:)



Η τελευταία προκήρυξη που βγήκε για ΕΠΟΠ ήτανε το 2009... Και δεν πρόκειται να βγει άμεσα δηλαδή τα επόμενα 3-4 χρόνια, μάλλον θα πρέπει να κοιτάξεις αλλού για δουλειά.

Για τα προσόντα και τις προαπαιτήσεις θα πρέπει να ψάξεις και να βρεις την προκήρυξη του 2009 αν και δεν θα έχει νόημα, τσάμπα θα το κάνεις.

nayag
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Οκτ 09, 2017 8:38 am
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από nayag »

Μου έκοψες τα φτερά αλλά με ειλικρίνεια ! Ευχαριστώ για τη συμβουλή ! Δηλαδή δεν υπάρχει κανένας τρόπος για μένα να μπω ;
gr_ar

ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από gr_ar »

nayag έγραψε:Μου έκοψες τα φτερά αλλά με ειλικρίνεια ! Ευχαριστώ για τη συμβουλή ! Δηλαδή δεν υπάρχει κανένας τρόπος για μένα να μπω ;


Δυστυχώς όχι η μόνη λύση ήτανε να έμπαινες από πανελλαδικές.

Kwstasg13
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Οκτ 14, 2020 9:43 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Kwstasg13 »

Να κάνω μια ερώτηση, όσοι δηλώσουν ειδικές δυνάμεις για παράδειγμα ΛΟΚ τους πάνε σε ένα από τα 3 κέντρα που έχουν για ΛΟΚ; Δλδ Νάουσα Ρεντίνα ή Δράμα ή μπορούν να τους πάνε όπου θέλουν; Τέλος υπάρχει δυνατότητα επιλογής κέντρου από τα 3 αυτά?
XristosMP
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1310
Εγγραφή: Τρί Αύγ 11, 2020 1:44 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από XristosMP »

Αμφιβιες-ορεινες αλλα και αλεξιπτωτιστων
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

Kwstasg13 έγραψε:

Να κάνω μια ερώτηση, όσοι δηλώσουν ειδικές δυνάμεις για παράδειγμα ΛΟΚ τους πάνε σε ένα από τα 3 κέντρα που έχουν για ΛΟΚ; Δλδ Νάουσα Ρεντίνα ή Δράμα ή μπορούν να τους πάνε όπου θέλουν; Τέλος υπάρχει δυνατότητα επιλογής κέντρου από τα 3 αυτά;



Τυπικά δηλώνεις το που επιθυμείς να τοποθετηθείς εφόσον περατώσεις επιτυχώς το ΣΠΕΕΠΟΠΕΔ διάρκειας 8 εβδομάδων.

Πρακτικά σε στέλνουν όπου υπάρχουν υπηρεσιακές ανάγκες plus ο παράγοντας "βύσμα" που παίζει πάντα.

Από εκεί και πέρα, εάν ενδιαφέρεσαι για ορεινός οι μοίρες ουσιαστικά είναι 3.

Η Δ' μοίρα στην Ρεντίνα. Η Ε' μοίρα στην Δράμα και η Β' μοίρα καταδρομών στην Νάουσα.

Υπομονάδες / υπό μοίρες καταδρομών υπάρχουν επίσης σε Θάσο και Ξάνθη.

M1 Abrams
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 11:45 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από M1 Abrams »

Μήπως ξέρει κανείς τι γίνεται με της συντηρήσεις των αλεξιπτωτιστών της δικαιούνται όλες οι ειδικές δυνάμεις οι μόνο αυτή που υπηρετούν στην ΜΑΛ ΕΤΑ Ζ ΜΑΚ πχ αν πας μετάθεση 4 ΕΤΕΘ Σάμου της δικαιουσαι;
M1 Abrams
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 11:45 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από M1 Abrams »

Συμπληρωνοντας την ερώτηση μου αν ξέρει κάποιος τι γίνεται με της συντήρησης καταδύσεις για όσους έχουν πτυχίο ΥΚΤ και εκρηκτικών και δεν υπηρετούν Ζ ΜΑΚ η ΔΥΚ τα δικαιούνται αν είναι πχ 4 ΕΤΕΘ Σοαμου η 31 ΜΕΕΔ; Επίσης υπάρχει κάποιο επιπλέον επίδομα αν υπηρέτης Ζ ΜΑΚ, ΔΥΚ η ΕΤΑ;
Loxias316
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Τρί Σεπ 15, 2020 8:29 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Loxias316 »

Συντηρήσεις κάνει όποιος είναι αλεξιπτωτιστής... Ακόμα και σε βραχονησίδα να είναι... Οφείλουν να τον συντήρησουν...
kanenas
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 07, 2019 7:05 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από kanenas »

Ασχετο με την ροη αλλα οι αθλητικες δοκ για ειδικες ειναι απαραδεκτες, ειναι δυνατον ειναι νουμερο για ελξεις Αυτο ; Ειναι αυτοι χρονοι Ενταξει νηπιαγωγειο Ας βαλουν τσουβαλοδρομιες Καλυτερα.

Μιλαμε για ειδικες δυναμεις Ετσι ; Οι οβα ειχαν πιο δυσκολα απο οτι οι εποπ ; Παραλογα μου φαινονται ολα κανονικα επρεπε να ειναι πιο δυσκολα και οποιος μπορει να κανει προετοιμασια και να μπει οχι κουτσοι στραβοι στην αγια παρασκευη.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες