ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
stokairo
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 15, 2015 5:12 pm
Τοποθεσία: εποπ ΠΝ
Επάγγελμα: πολεμικο ναυτικο
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από stokairo »

Terminator έγραψε:
stokairo έγραψε:Και δε το παιζω κανας τρελαμενος στρατοπορωμενος βλακας... για τα λευτα κ το βολεμα μπηκα για να το ξυνω κ να εχω μια καλυτερη ζωη μαγκια μου το θεωρω και οσοι θελουν να μπουν κατα 95 %το ιδιο θελουν... Ετσι για να μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας... Με κραζεις... Με θαυμαζεις...


Φιλε trollαρεις. Στο post σου εντόπισα μπόλικη νεοελληνική νοοτροπία οτι τάχα μου μπαίνω δημόσιο και κάθομαι και ξύνω την πέτσα μου για τα λεφτά!
δεν τρολλαρω κανεναν ειπα το λογο που μπηκα στο στρατο και μαγκια μου που το παραδεχομαι. Γιατι πολλοι μπηκαν για τον ιδιο λογο κ το παιζουν εθνικιστες... Τωρα αν σε πειραζει που ειπα τη γνωμη μου τι να πω
ΜΕΓΑ ΤΟ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ ΚΡΑΤΟΣ!
cuervo

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από cuervo »

stokairo έγραψε:
cuervo έγραψε:Γενικά τρολλάρει μας το παίζει ότι είναι γαμάτος, χαμήλωσε λίγο μεγάλε γιατί το γνωρίζεις πως στην πραγματικότητα ένας χαμάλης είσαι και ότι σου λένε πέφτεις και το κάνεις.
δεν προσεβαλα κανεναν ειπα την αληθεια γιατι μπηκα μεσα ως εποπ κ δεν το παιζω κατι εποπ ειμαι ο τελευταιος απ ολους μεσα. Τωρα εσενα αν σε τσουζει που μαι μεσα να μπαινες κ συ τη γνωμη μου ειπα


Τι να με τσούζει ; Που είσαι εποπ; Χαχχαχαχαχαχα, σκέψου πόσοι ήθελαν να γίνουν εποπ στο ναυτικό που σε μερικές ειδικότητες δεν είχανε συμπληρωθεί οι θέσεις... Κάνε μας την χάρη Εικόνα

stokairo
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 15, 2015 5:12 pm
Τοποθεσία: εποπ ΠΝ
Επάγγελμα: πολεμικο ναυτικο
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από stokairo »

Δεν εχω να σου κανω καμια χαρη τη χαρη την εκανα στον εαυτο μου το 2010 και μπηκα. Κατσε εσυ εξω τωρα και κραζε με εγω οπως κ να χει μεσα ειμαι. Κ συ εποπ θελεις να γινεις οποτε κανε μου εσυ τη χαρη κ σταματα. Τα ψυχολογικα σου αλλου οχι σε μενα
ΜΕΓΑ ΤΟ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ ΚΡΑΤΟΣ!
Asd

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Asd »

Είμαι στο πολεμικό ναυτικό 12 χρόνια περίπου από ΕΠΟΠ κι εγώ δεν λέω ότι έχω περάσει καλά αλλά έχω βγάλει κάποια χρήματα φυσικά και είναι δύσκολα στρατός είναι έχει τα καλά του αλλά και τα κακά του όπως όλες οι δουλειές διάβασα τα παραπάνω σχόλια και αναρωτιέμαι τι περίμεναν κάποιοι όταν ήρθαν να δουλέψουν για το πολεμικό ναυτικό ότι θα μπουν και σε 2 χρόνια θα είναι σε γραφεία και θα τους έχουν και από 5 ναύτες στον καθένα παιδιά χαλαρώστε ΕΠΟΠ μπήκατε άμα θέλατε ας διαβάζατε να πηγαίνατε σε κάποια σχόλη οι όλοι με κάποιον γνωστό μπήκαμε και οι περισσότεροι δεν έχετε βγάλει καν λύκειο και περνούμε και πάνω από 1000 ευρώ εγώ για την ακρίβεια περνώ 1114 ευρώ κάθε μήνα πόσοι τα περνούν αυτά έξω; Αλλά οι γονείς σας φταίνε στους πιο πολλούς που σας έχουν κάνει μαμακιδες και φοβάστε να δουλέψετε και έτσι θα είστε μία ζωή πηγαίνετε να γίνεται όλοι σεκιούριτι να καμαρώνετε...
ΓΙΩΡΓΟΣ

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από ΓΙΩΡΓΟΣ »

Γεια σου επειδή και εγω ειμαι ΕΠΟΠ στο ναυτικό εδω και 14 χρονια, εχω μια διαφορετική άποψη απο εσένα. Βασικα να σου πω οτι ΕΧΩ θαλάσσια ειδικότητα και ολα τα χρονια μου τα ΕΧΩ κανει καράβι. Επισης μπήκα μεγάλος και τώρα ειμαι σχεδόν 40. Εγω οταν μπήκα ούτε κάποιο βύσμα ειχα ούτε μπάρμπα στη Καρώνη (αν ειχα δεν θα έμπαινα καν εποπ) Ειχα κανει αίτηση και πολυ απλά και εύκολα με πήραν. Ειχα απολυτηρίου λύκειο με σχεδόν πολυ καλό βαθμό και δίπλωμα ΙΕΚ και Φυσικα απολυτήριο στρατού.

Τα χρήματα λες οτι ειναι καλα σε σχεση με έξω. ΛΑΘΟΣ. Εχεις καταλάβει πόσες ώρες δουλεύει ένας εργαζόμενος έξω και πόσες εσυ; Και δωδεκάωρο να δουλέψει κάποιος έξω πάει σπίτι του το βράδυ. Μόνο με τις βάρδιες εισαι μακρυά απο το σπίτι σου στην καλύτερη περίπτωση 2 μήνες. Θεωρεις οτι τα 8,80e. Ειναι λεφτά για αργίες; Θεωρείς οτι τα 17,61e ειναι καλό ποσο να λείπεις απο το σπίτι σου; Φυσικα γνώριζα οταν μπήκα τι ειναι εποπ. Νομιζα όμως οτι μετά απο 14 χρονια δεν θα έκανα τα ίδια πράγματα που έκανα την πρώτη μέρα, νόμιζα οτι θα εχουν μπει αρκετες σειρές κάτω απο μένα, νόμιζα οτι θα μπορέσω κάποια στιγμή να πάω σε υπηρεσία ξηράς, νόμιζα οτι αυτη η πλευσιμη των 17,6 θα παίρνει αύξηση κάθε έτος.

Πολλα νόμιζα και σε ολα μα ολα έπεσα έξω. Ειχα μια ήρεμη και ωραία ζωή έξω και απο καθαρά ανωριμότητα μπήκα εδω που μπήκα. ΕΠΟΠ στο ναυτικό δεν ειναι δουλειά ειναι τρόπος ζωής. Ειμαι 40 και ΕΧΩ αλλα 20 χρονια θαλάσσιας υπηρεσίας μπροστά μου και θα πάω σπίτι μου στα 60 με μια σύνταξη των 700e. ΕΠΟΠ ίσως ηταν καλα μέχρι το 2010 μετά που μας έβαλαν στι ίδιο καζάνι με του υπόλοιπους του δημοσίου τομέα, οχι δεν ειναι καλα. ΕΠΟΠ στο ναυτικό δεν ειναι δημόσιο. Εγω αυτη τη στιγμή με εργαζόμενη γυναίκα και παιδιά μόνο για φυλάξη των παιδιών το πληρώνω το ναυτικό δεν με πληρώνει.

Φυσικα υπαρχει ανεργεια έξω, Φυσικα δεν ειναι καλα έξω αλλα λύση δεν ειναι να μπει κάποιος ΕΠΟΠ. Λυνει ενα πρόβλημα και δημιουργεί αλλα 100. Θα πεις κάποιος μα γιατι δεν φεύγεις; Μα πως να φύγω μετα απο 14 χρονια και με παιδιά και σε αυτη την ηλικία; Ειναι να μη μπεις αν μπεις πρέπει να φύγεις αμέσως. Μετα απο 14 χρονια ενα ΕΧΩ να πω αν γύριζα το χρόνο πίσω δεν θα ειχα κανει αυτο το λάθος. Ο θεσμός εχει αποτύχει και το εχουν καταλάβει οι πάνω και για αυτο παίρνουν ΟΒΑ. Θελουν νεο. Ο ΕΠΟΠ απο μια ηλικία και μετά δεν μπορεί να απόδοση. Σου λέει τίποτα οτι ζήτησαν 200 οβα στο ναυτικό και δήλωσαν 100;

Ακόμα και οι ΕΜθ ειναι 1000 φόρες καλύτερα απο τους ΕΠΟΠ. Επισης εχεις ακούσει κάτι για νέο μισθολόγιο στρατιωτικών ; Εχεις ακούσει οτι θα παίρνεις μισθό μέ το βαθμό που φέρεις; Λιαν συντόμως οταν ερθει το νέο μισθολόγιο και θα παίρνεις μισθό 800e και θα δουλεύεις τις ίδιες ώρες θα με θυμηθείς. Απο σχόλιο το έκανα ενα άρθρο και ζήτω συγγνώμη απλά πρέπει κάποια στιγμή να λέμε τα πράγματα έτσι όπως ειναι και να βλέπουν και οι νέοι τι πάνε να κανουν.
batz81
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 21, 2017 10:21 pm
Επάγγελμα: ΠΟΛΙΤΗΣ
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από batz81 »

Ουσιαστηκα δεν ευθυνομουν εγω κατα καποιο τροπο. Οταν πας πχ. ταξιδι Νατοϊκη, γυρνας Παρασκευη απογευμα Σαββατο εχεις βαρδια... τημ Κυριακη βγαινεις 10:00 με 10:20 και στις 15:00-16:00 τρως ανακληση για να ξαναμπεις μεσα για να ξαναφυγεις 5 μερες ασκηση γυρνας παλι Παρασκευη κανεις παλι βαρδια ΣΚ εξω και την Κυριακη σου ξανακανουν ανακληση παλι για τριημερη ασκηση... Φευγεις Δευτερα γυρνας Τεταρτη απογευμα... Πεμπτη βαρδια... πας και ζητας προγραμματισμενη αδεια πριν την Νατοϊκη και ξαφνικα σου λενε το πρωι ενω εχεις βαρδια επιθεωρηση στολων την Παρασκευη... Χιλιοπαρακαλας να μη σε βαλλουν στην επιθεωρηση λογο ελλειψης ρουχισμου απο τα ταξιδια και να σου λενε ΟΧΙ θα πας επιθεωρηση!!! Βαλτε με βαρδια δεν εχω τα χρησιμοποιησα ολα!!! Τιποτα εκειιιι!!! Και ετσι αναγκαστηκα να παραιτηθω εν βρασμω ψυχης!!!
batz81
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 21, 2017 10:21 pm
Επάγγελμα: ΠΟΛΙΤΗΣ
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από batz81 »

Απλα δεν ηθελα να φυγω!!! Αναγκαστηκα να το κανω!!! Πρεπει να βρω καποιο τροπο να με ακουσουν στο δικαστηριο οτι δεν εγινε εσκεμενα!!! Ζητησα μια χαρη ουσιαστηκα και φυσικα λογο ελλειψης ρουχισμου μετα απο 3 ταξιδια!!! Αποτελεσμα; Ολα εγιναν για ενα πεισμα... απο την μερια τους!!! Οταν καποιος ειναι ξεροκεφαλος τελος!!! Ειχε και συνεχεια βεβαια κατι στο οποιο δεν θελω να αναφερω... εκει θα επρεπε να βγω αναφορα και δεν το κανα!!! Γιατι μετα θα σε κυνηγαει ολο αυτο!!!
gr_ar

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από gr_ar »

Έφυγες όμως και αυτό πλέον δεν αλλάζει, το υπόλοιπο story που αναφέρεις είναι κάτι που δεν θα σε δικαιώσει σε κανένα δικαστήριο.
/&/

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από /&/ »

τι πιθανότητες έχει κάποιος εποπ να πάει στο κεναπ?
JOHNJOHN94
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2021 4:56 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από JOHNJOHN94 »

Καλησπερα σε ολο τον κοσμο του φορουμ! Το παρακολουθω χρονια και νομιζω ηρθε η ωρα να βοηθησω και εγω με τον τροπο μου. Για αρχη συγνωμη για το σεντονι αλλα νομιζω θα βοηθησει πολυ κοσμο. Εκανα θητεια στο πν απο σκαραμαγκα μεχρι νησια ανατολικου αιγαιου το 2017! Τωρα ειμαι οβα σε φρεγατα του στολου αρκετο διαστημα και φυσικα θελω να λαβω μερος στη προκυρηξη που περιμενουμε... Λιγα λογια για το πν σαν θητεια και σαν οβα! Στη θητεια μου δεν υπηρετησα ποτε σε καραβι αντιθετως τα εβλεπα με το χοντρο μακαρονι απο μακρια! Καμια ιδεα καμια σχεση με οσους δεν εχουν κανει θητεια σε καραβι και αυτο φανηκε λοιπον οταν πηραμε τα φυλλα πορειας απο τον κανελλοπουλο και πηγαμε στη φρεγατα μας... Αρχικα οσοι μπουνε θα ειναι ναυτες! Ειμασταν καμαρωτοι σε καρε και ανηκαμε στην επιστασια ΓΕ δηλαδη ησουν καμαρωτος και πινακοπλυντηρια! Σαν καμαρωτος κοβεις σαλατες μεταφερεις πενια με φαγητο στο καρε και το προετοιμαζεις για τα γευματα... Φυσικα μετα εχει μαζεμα και τις αναλογες τουαλετες και λουτρα... Πινακοπλυντηρια πλενεις ολα τα πενια και τις κατσαρολες απο ολο το καραβι... Αυτα τα κανουν οσοι δεν ειναι μηχανικοι ηλεκτρολογοι ψυχτικοι κλπ... Οπου απο την πρωτη μερα πανε στις αναλογες επιστασιας και ειναι λιγο πιο καλμα και χαλαρα... Περα απο αυτα παιζουν κλιμακες η σκοπια για οσους δεν ξερουν 4ωριες η 6ωριες... Υπαρχουν και οι γενικες κλησεις στο καραβι οπου κουβαλας τροφιμα νερα σκουπιδια η οτι αλλο χρειαστει... Τωρα παμε στα ωραια του πν!(δεν το λεω ειρωνικα) παντα σε καθε βαρδια και σε καθε εν πλω θα εχετε μια θεση σε περιπτωση πυρκαγιας η διαρροης η γενικου συναγερμου! Αυτο σημαινει οτι οταν βαρεσει γυμνασιο οτι και να κανεις οπου και να εισαι πας στη θεση σου και ντυνεσαι με πυριμαχο στολη και αναπνευστικη συσκευη η οτι αλλο προβλέπετε αναλογα τη θεση σου! Αυτα παντα με χρονο διοτι εκπαιδευεσαι στο γυμνασιο για ενα πραγματικο γεγονος... Γκουγκλαρετε στου γουτιουμπ γυμνασια σε πλοια πν και θα παρετε μια ιδεα... Μεσα σε ολα αυτα παιζουν και τα ταξιδια ειτε ειναι ασκησεις που εχουμε πολλες ειτε ειναι αποστολες σε Ελλαδα και εξωτερικο! Τα πλευσιμα τα πληρωνομαστε 17.60 για καθε ημερα και λιμανι Ελλαδας 34 περιπου γιαβλιμανια εξωτερικου και 52 για νατοικες αποστολες ανα ημερα! Μισθος οβα 780 ευρω καθαρα συν 40ευρω για καθε μηνα πετσινα (ετσι τα λενε στο πν) τα οποια τα παιρνεις αν 2 μηνες μπορει και ανα 4 αναλογα τις περιστασεις... Στο καραβι εχουμε σχεδον 35 γυναικες σε διαφορα ποστα και κανουν οτι κανουμε και ανδρες και σε γυμνασια και σε κουβαληματα και σε αγγαρειες! Εποπ υπαρχουν μεχρι στιγμης μονο επικελευστες σε λιγο καιρο θα γινουν αρχικελευστες... Οτι αλλο βλεπετε προερχεται ειτε απο σχολη ειτε απο ΕΜΘ. Καραβι θα ειστε τουλαχιστον 12 με 15 χρονια βαλτε το καλα στο μυαλο σας γιατι το καραβι θα ειναι το πρωτο σπιτι σας! Στο καραβι ειναι παρα πολυ στενα απο θεμα ενδιαιτησεων καθως και λουτρων! Ενα πολεμικο πλοιο επισης κουναει αρκετα και ταξιδευει με ιδιαιτερες συνθήκες! Νοσηλευτες πανε σε καραβια εχουμε σε καθε εν πλω νοσηλευτη και γιατρο για οσους σκεφτονται το ΝΝΑ σαν μονιμη θεση! Οσοι εχουν κανει θητεια μετα απο ενα χρονο θα γινουν διοποι και μετα απο 5 κελευστες συνολο 7 χρονια για κελευστης και μετα αν 7 χρονια για να παρεις βαθμο! Υπαρχει μεγαλος διαχωρισμος στους αξιωματικους και στους υπαξιωματικους! Στο στρατο ενας λοχιας εχει σουζα ενα καρο ατομα στο ναυτικο ενας κελευστης κανει αγγαριες και καμαρωτιλικια εκτος και αν υπαρχουν αρκετοι ναυτες... Το 2020 το καραβι μου εκανε 170κατι μερες μακρια απο το ναυσταθμο σαλαμινας! Υπαρχουν πολλα πραγματα που δεν εχω πει και ασχημα και ωραια αλλα να θυμαστε εποπ δεν μπαινεις για να λυσεις το οικονομικο προβλημα σου σκεφτειτε καλα και πραξτε υπευθυνα! Συγνωμη αν κουρασα με το σεντονι! Θα μπαινω να απανταω σε οτι μπορω υπευθυνα!

Υ. Γ Για τις μεταθεσεις που γινονται καθε εξαμηνο αν βαλεις βυσμα να πας στερια δεν σημαινει οτι μετα απο το εξαμηνο θα μεινεις! Και παντα θα υπαρχει καποιος με μεγαλυτερο βυσμα! Ετοιμαστειτε για θαλασσα και καραβι!
Lefteris 2αμαλ
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2223
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 11, 2019 6:06 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από Lefteris 2αμαλ »

Πολυ ωραιος αδερφε, σε ευχαριστουμε πολυ.

Επιτελους, ανοιξες τα ματια σε καποιους λιγο διοτι κατι τετοια λεγαμε και εμεις σε καποια ατομα και μας ελεγαν πως δεν πας καραβι ή πας για λιγα χρονια και ειναι ολα μελι γαλα.

Να σαι καλα και καλη επιτυχια στον διαγωνισμο !
JOHNJOHN94
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2021 4:56 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από JOHNJOHN94 »

Λευτερη καλησπερα καλη επιτυχια σε ολους! Δεν εχω πει πολλα ακομη οποιος θελει να ρωτήσει παιδια! Παντα ηθελα καποιον που να ειναι στο θεσμο και να ενδιαφερεται να ενημερωνει τους αλλους! Συνηθως μολις μπουμε ξεχναμε τα αγχη και τη περιέργεια που ειχαμε...
EIRINI96
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Τετ Ιαν 06, 2021 3:25 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από EIRINI96 »

Καλησπέρα παιδιά. Από τις ειδικότητες στο πολεμικό ναυτικό ποια είναι σε στεριά; Επίσης, δεν έχω καταλάβει κάτι. Μένεις μέσα στο πλοιο συνέχεια; Δεν πας σπίτι σου όταν τελειώνει η βάρδια σου;
EIRINI96
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Τετ Ιαν 06, 2021 3:25 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από EIRINI96 »

Φυσικά σε περίπτωση που επιλέξεις ειδικότητα στο πλοιο
JOHNJOHN94
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2021 4:56 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ στο Πολεμικό Ναυτικό

Δημοσίευση από JOHNJOHN94 »

Σχετικα ειναι ολα με τις ειδικότητες... Σιγουρα αρμενιστης κλπ δεν ειναι στεριανες αλλα μην το σκεφτεσαι ετσι... Να ξερεις οτι στολο θα γραψεις 100% ειτε στην αρχη ειτε στο τελος της σταδιοδρομιας σου... Εχουμε επικελευστη εποπ απο τις πρωτες σειρες με17 χρονια στα καραβια και 2 στη στερια και τωρα ειναι στη φρεγατα... Ολα ειναι σχετικα δυστυχως... Οσο για τις βαρδιες να ξερετε οτι οταν μπειτε στη μοναδα σας θα κανετε καποιες μερες προσαρμογη! Δηλαδη θα ειστε μεσα καμια βδομαδα δεκα μερες (καποιοι κανουν και εξαμηνο αλλα με μπες βγες) αναλογα και μετα θα παιζεται με εργασιμα και βαρδιες... Ολα σχετικα παντα γιατι δεν ειναι ολα τα καραβια ιδια ουτε ολοι οι οπλονομοι υπαρχοι και κυβερνητες! Οταν λοιπον σταματησει το κομματι της προσαρμογης μετα τη βαρδια 24ωρη και μεσα στο καραβι την επομενη μερα αν δεν υπαρχει καποια υποχρεωση μολις μπει το ατομο που σας αλλαζει φευγετε...
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες