ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Nevsky_
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τρί Δεκ 12, 2017 2:39 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Nevsky_ »

Κάτι ακόμα, παιδιά.

Στο Σημείωμα Κατάταξης διαβάζω πως ζητείται "αποδεικτικό γραμματικών γνώσεων" για όσους επιθυμούν θητεία ΥΕΑ.

Φαντάζομαι πως αναφέρονται σε τυχόν πτυχία.

Αρκεί το φωτοαντίγραφο της 1ης σελίδας του πτυχίου ή θέλουν το πρωτότυπο με αναλυτικές βαθμολογίες και τα συναφή;

Ευχαριστώ.

mysterio
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 09, 2010 3:14 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από mysterio »

Nevsky_ έγραψε:Κάτι ακόμα, παιδιά.

Στο Σημείωμα Κατάταξης διαβάζω πως ζητείται "αποδεικτικό γραμματικών γνώσεων" για όσους επιθυμούν θητεία ΥΕΑ.

Φαντάζομαι πως αναφέρονται σε τυχόν πτυχία.

Αρκεί το φωτοαντίγραφο της 1ης σελίδας του πτυχίου ή θέλουν το πρωτότυπο με αναλυτικές βαθμολογίες και τα συναφή;

Ευχαριστώ.

Καλημέρα και καλή χρονιά με μια καλή θητεία!

Όσον αφορά το προηγούμενο ερώτημα σου σχετικά με τα μισθολογικά, έχουν αλλάξει (προς τα κάτω απ ότι έχω ακούσει) αρκετά σε σχέση με πριν σχεδόν 7 χρόνια που είχα πάει εγώ, απλά πληροφοριακά θα σου πω οτι παίρναμε γύρω στα 540? + 105? επίδομα παραμεθορίου (το οποίο έκοψαν από όλα τα στελέχη το καλοκαίρι του 2012 αλλά νομίζω οτι το επανέφεραν ξανά στους στρατιωτικούς)

Έπειτα σχετικά με το τι θα κάνεις, θα πρέπει να αποφασίσεις από το κέντρο (η ακόμη καλύτερα πριν μπεις καν να ξέρεις τι θέλεις να κάνεις) εαν θα πας για ΥΕΑ/ΔΕΑ ή για απλός καταδρομέας. Υπάρχει βέβαια και ο συνδυασμός αυτών σαν ΔΕΑ Ειδικών Δυνάμεων αλλά αυτό είναι για μετά που θα τον δεις όταν πας ΥΕΑ Πεζικού.

Τέλος για το "αποδεικτικό γραμματικών γνώσεων", μια ευκρινείς φωτοτυπία του πτυχίου σου (εάν είναι από την Ελλάδα βέβαια) είναι αρκετή, αν σου τη ζητήσουν κιόλας. Τώρα αν θέλεις να πάρεις και αντίγραφα και από ξένες γλώσσες και άλλα προσόντα που έχεις δεν θα είναι κακό αλλά το πιθανότερο να είναι αχρείαστα και να μην τα κοιτάξουν καν.
Καλή αρχή!

Κουράγιο παίδες... όλοι μαζί μπορούμε... και κάτι θα γίνει...
Nevsky_
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τρί Δεκ 12, 2017 2:39 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Nevsky_ »

Καλημέρα,mysterio, και καλή χρονιά!

Ρωτάω, γιατί διαβάζοντας τη νέα κυβερνητική απόφαση με ημερομηνία 19 Ιουλίου 2017, αναγράφονται αυξημένα μισθολόγια για ΔΕΑ (αν και, όπως σωστά αναφέρεις, χωρίς περαιτέρω επιδόματα). Φαντάζομαι θα επικρατήσει η λογική "if it's too good to be true,it probably is".

Όσον αφορά το θέμα ΔΕΑ + ΕΔ, αυτός είναι ο στόχος. Όπως καταλαβάινω, στη ΣΕΑΠ πάνε όλοι οι ΥΕΑ και εκεί θα γίνει ο διαχωρισμός για ΔΕΑ ΕΔ.

Καλή η ιδέα σου για τις γλώσσες, αλλά αμφιβάλλω αν θα δώσει κανείς σημασία. Σε κάθε περίπτωση, σε ευχαριστώ για το χρόνο σου!

Ντινος

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Ντινος »

Καλησπέρα παιδιά, μια ερώτηση... η εκπαιδευση ΥΕΑ γίνεται κανονικά στο στρατόπεδο που θα ήσουν ως πολίτης ή υπάρχουν 3-4 συγκεκριμένα στρατόπεδα σε όλη την Ελλάδα που πάμε όλοι εκεί;
12

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από 12 »

Η εκπαίδευση γίνεται στην ΣΕΑΠ εάν δεν κάνω λάθος
Άβαταρ μέλους
Λέανδρος
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2018 1:20 pm
Τοποθεσία: στρατεύσιμος
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Λέανδρος »

Καλησπέρα σε όλους, είμαι νέος στο Forum και θα ήθελα να σας μάθω πληροφορίες για το Οικονομικό Σώμα Στρατού ως ΥΕΑ, καθώς ψάχνω διαρκώς πληροφορίες και δεν έχω βρει πουθενά. Για παράδειγμα, εάν καταταγώ τελικά στο Οικονομικό Σώμα (έχω πτυχίο οικονομικών) ποιες είναι οι μονάδες στις οποίες υπάρχουν ΥΕΑ Οικονομικού Σώματος; Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία καλοδεχούμενη!
Godrego
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Δευ Μαρ 19, 2018 3:09 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Godrego »

Nassos έγραψε:Αν θές να υπηρετήσεις ως Δόκιμος Αξιωματικός (+5 μήνες παραπάνω) στις Ειδικές Δυνάμεις ή όχι. Δεν είναι υποχρεωτικό.

ΔΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις


Μια ερώτηση περί αυτού. Αν το χαρτί σου γράφει ΥΕΑ ΕΔ και δεν περάσεις ΥΕΑ ΕΔ για πολύ λίγο (πχ έχεις κάνει τα όρια απλά δεν έχεις άριστα), θα σε στείλουν ΥΕΑ πεζικού απλά ή κόβεσαι τελείως από ΥΕΑ και πας απλό πεζικό;

Pavlos

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Pavlos »

Γεια σας παιδιά,
Το πόσταρα και στο θέμα των αναβολών, ελπίζω να μη θεωρείται spam.
'Ηθελα να ρωτήσω αν μπορώ να δηλώσω για ΥΕΑ, έχοντας τελειώσει 2χρονη αναβολή για λόγους υγείας (για ψυχολογικούς λόγους). Αν και είχα αντιμετωπίσει πρόβλημα σε κάποια φάση, την αναβολή την πήρα κυρίως για να μπορέσω να τελειώσω τις σπουδές μου.
Ξέρει κάποιος αν αποκλείομαι πρακτικά αυτόματα από τη διαδικασία; Από τη στρατολογία μου είπαν ότι δεν έχει αλλάξει το Ι μου και ότι θα εκτιμηθεί κανονικά στην κατάταξη, οπότε και θα αφεθεί λογικά στην κρίση του εκεί στρατιωτικού γιατρού. Λαμβάνεται υπόψη ίσως χαρτί γιατρού ή υπεύθυνη δήλωση ότι πλέον είμαι υγιής, όπως στην περίπτωση της αίτησης για επανεκτίμηση ικανότητας;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Δελατερ
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Μάιος 16, 2018 3:40 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Δελατερ »

Καλησπέρα σας. Θα μπω στην ΣΤ Και θέλω να δηλώσω για ΥΕΑ. Έχω όμως μερικές ερωτήσεις που δεν έχω καταφέρει να βρω απαντήσεις ακόμα.

1. Είμαι φοιτητής Πληροφορικής σε ΑΕΙ και θα μπω χρωστώντας 2 μαθήματα. Αυτό με καθιστά φοιτητή οπότε δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το πτυχίο μου κάπου σωστά; Θεωρούμε απόφοιτος μόνο Λύκειου;

2. Είμαι 1,71 στα 84 κιλά Αυτό με καθιστά υπέρβαρο. Πρέπει να χάσω τουλάχιστον 6 κιλά για να μειώσω τον δείκτη μάζας (κιλά προς το τετράγωνο του ύψους) κάτω από το 27 ή δεν είναι αναγκαίο για ΥΕΑ;

3. Έχω μυωπία 4,25 και 3,75 και αστιγματισμό 1,25 σε κάθε μάτι. Αυτό με εντάσσει στην κατηγορία Ι1 ή Ι2;(Αν θεωρήσουμε ότι δεν υπάρχει άλλο σωματικό πρόβλημα.)

Και τέλος υπάρχει κάτι που θα πρότεινε κάποιος ως προετοιμασία μέχρι τότε, εκτός από τρέξιμο και λίγη προπόνηση στα αθλήματα.(ΠΧ ιατρικές εξετάσεις κτλπ)

Ευχαριστώ!

Guest

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Guest »

1) Μπορείς να πας ΣΕΑΠ απλά με βεβαίωση σπουδών από την σχολή σου αλλά για υεα δεν έχει διαφορά αν είσαι είτε σπουδαστής, είτε απλά απόφοιτος λυκείου. Όταν βέβαια θα πας εκεί θα σε ρωτήσουν γραμματικές γνώσεις με πιθανό ενδεχόμενο να μπεις γραφέας λόχου ή αν γράψεις καλά στα tests, να μπεις βαθμοφόρος.

2) Πουθενά δε θα σε ζυγίσουν, εκτός και αν φαίνεσαι υπέρβαρος (και εννοώ να φαίνεσαι υπερβολικά) και θα πάνε να σε βγάλουν Ι3 ένοπλο (για να κάνεις και υπηρεσίες) ή ίσως άοπλο, κάτι που θα σε αποκλείσει βέβαια αυτομάτως από την ΣΕΑΠ.

3) Υπάρχει Προεδρικό Διάταγμα που ορίζει ακριβώς τους βαθμούς για να βγεις Ι1 Ι2 κτλπ. Ο αστιγματισμός όμως θα σε βγάλει απευθείας εκτός ΣΕΑΠ. Είχε μπει ένας άλφα, απίστευτα γυμνασμένος, έκατσε μερικές μέρες και μετά ήρθε χαρτί από το ΚΕΝ που έλεγε ότι έχει αστιγματισμό και τον διώξανε.

4) Κάνε ένα test ishihara για δυσχρωματοψία. Αν δεις ότι δυσκολεύεσαι, κάνε και μια επίσκεψη σε οφθαλμίατρο.

Το μισθολόγιο έχει αλλάξει για όσους μπήκαν ΔΕΑ από 2017 Ά εσσο και πλέον παίρνουν...00ευρώ. Συγκεκριμένα παίρνετε το πρώτο μηνιάτικο ακριβώς την μέρα που ορκίζεστε ΔΕΑ στη σχολή, δεύτερο μήνα δε παίρνετε και τρίτο παίρνετε 2 μηνιάτικα μαζί στις 26, την ημέρα δηλαδή που πληρώνονται όλα τα στελέχη.

Σχετικά με την ερώτηση για το οικονομικό σώμα: Πας κανονικά υεα πεζικού στη σεαπ, παρακολουθείς την εκπαίδευση 4 μήνες και στην ορκομωσία σου φοράς πορτοκαλί επωμίδες του δεα και για οπλόσημο έχεις την μέλισσα. Προφανώς δε θα πας σε κανονική μονάδα αλλά πιθανότατα σε ΚΤΕΘ

Vasilism

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Vasilism »

Γεια σας παιδιά! Είναι δύσκολο για κάποιον δόκιμο να πάρει μετάθεση σε κάποια μονάδα της Αθήνα γιατι από ότι έχω διαβάσει οι περισσότεροι πάνε σε μονάδες παραμεθορίου!
Guest

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Guest »

Δε γνωρίζω αν αλλάζουν κάθε χρονιά αλλά στην δικιά μου εσσο όλες οι επιλογές ήταν είτε νησιά, είτε βόρεια Ελλάδα - σύνορα. Έχεις καλύτερες πιθανότητες να πας στο μέρος σου σαν απλός φαντάρος αντί για δόκιμος
Rovki

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Rovki »

Γεια σας παιδιά. Έχω κόψει την αναβολή μου και παρουσιαζομαι Νοέμβριο. Με ενδιέφερε να πάω για έφεδρος Το μόνο μου πρόβλημα είναι η μετάθεση. Είμαι από Θεσσαλονίκη και έχω την κοπέλα μου στο Διδυμότειχο. Άκουσα από συμμαθητή που πήγε πως τον έστειλαν Σάμο. Εγώ θα έχω πιθανότητες να πάω Βόρειο Έβρο; Δεν μου έχει έρθει ακόμα το mail για το βιογραφικό έχει θα δηλώσω ότι θέλω να πάω η πρέπει να επικοινωνήσω με την στρατολογία; Τα αθλήματα ποτέ πραγματοποιούνται ;
Guest

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Guest »

Δεν έρχεται κανένα email. Το ΓΕΣ στέλνει χαρτί είτε στο τοπικό αστυνομικό τμήμα, είτε στην στρατολογία της περιοχής σου και πηγαίνεις το παίρνεις. Σου γράφει την μονάδα που πρέπει να παρουσιαστείς και δίπλα γράφει ΥΕΑ (αν είσαι απόφοιτος λυκείου). Τα Κέντρα Εκπαίδευσης Νεοσύλλεκτων έχουν καταργηθεί πλέον και η βασική εκπαίδευση γίνεται στη μονάδα που παρουσιάζεσαι. Από την πρώτη μέρα που περνάτε ιατρικές εξετάσεις, θα σας ρωτήσουν ποιοι θέλετε να πάτε υεα (επειδή σαν υεα έχει μία ιατρική εξέταση παραπάνω). Κάποια στιγμή θα σας ρωτήσουν ξανά ποιοι είστε για υεα, θα μαζευτείτε μια μέρα και θα κάνετε κάποια από τα αθλήματα (αναλόγως την μονάδα).

Σα δόκιμος έχεις πάρα πολλές πιθανότητες να δηλώσεις Εβρο και να πας (εξαίρεση η Κομοτηνή επειδή εκεί είναι όλες οι σχολές που πηγαίνουν φοιτήτριες και για ευνόιτους λόγους δηλώνουν όλοι εκεί). Είναι σημαντικό όμως να καταλάβεις ότι η τοποθέτησή σου ΔΕΝ είναι σίγουρη, πηγαίνεις όπου υπάρχει ανάγκη. Προφανώς σα φαντάρος πηγαίνεις σίγουρα Έβρο αλλά θα βλέπεις την κοπέλα σου μόνο στις εξόδους (και αν έχεις και κανέναν συγγενή εκει, στις διανυκτερεύσεις)

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες