Γυναίκα Επαγγελματίας Οπλίτης

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
paulakis

Γυναίκα Επαγγελματίας Οπλίτης

Δημοσίευση από paulakis »

geia sas paidia kai ego ekana xartia gia epop kai perimeno apotelesmata kai eimai para polu anxomenos einai i deuteri fora pou dino exo xenerosei kai tin proigoymeni fora ta perasa ola.kai den xero giati me kapsane...
tina

Γυναίκα Επαγγελματίας Οπλίτης

Δημοσίευση από tina »

kalispera!THELO NA ME VOITHISEI KAPOIOS.POS MPORO NA MPO STON STRATO GIA 5ETIA; TI DIADIKASIES XREIAZONTAI; Εικόνα
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Γυναίκα Επαγγελματίας Οπλίτης

Δημοσίευση από yandr »

Δεν υπάρχει πλέον ο θεσμός των ΕΠΥ (Εθελοντές Πενταετούς Υποχρεώσεως).

Θα πρέπει να περιμένεις προκύρηξη για ΕΠΟΠ. Ως προς τα προσόντα και πολλές ακόμη πληροφορίες θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά στο site.
rallye160ps
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Φεβ 19, 2008 1:22 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Γυναίκα Επαγγελματίας Οπλίτης

Δημοσίευση από rallye160ps »

Και τις ειδικοτητες αυτες να παρετε κατα πασα πιθανοτητα δεν θα ασχολειθειτε με αυτες αφου ο καθε αγαπουλης διοικητης η προισταμενος θα σας βαλει σε καποιο γραφειο και τις δουλειες απο την δικη σας ειδικοτητα θα την φορτωνονται αλλοι ταλαιπωροι. Ετσι ειναι τα πραγματα.

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Γυναίκα Επαγγελματίας Οπλίτης

Δημοσίευση από yandr »

rallye160ps έγραψε:Και τις ειδικοτητες αυτες να παρετε κατα πασα πιθανοτητα δεν θα ασχολειθειτε με αυτες αφου ο καθε αγαπουλης διοικητης η προισταμενος θα σας βαλει σε καποιο γραφειο και τις δουλειες απο την δικη σας ειδικοτητα θα την φορτωνονται αλλοι ταλαιπωροι. Ετσι ειναι τα πραγματα.

Αυτό δυστυχώς ισχύει εις το ακέραιο.

Οι διαμαρτυρίες δεν περιορίζονται στους ΕΠΟΠ όμως. Τα ίδια και σε Ευελπίδων / ΣΜΥ.

Οι γυναίκες για στρατό δεν κάνουν, αλλά λόγω 'ισονομίας' μεταξύ των δύο φύλλων δεν αποκλείονται από τις προκυρήξεις και το 'αγγούρι' το τρώνε οι άντρες.

Θα πρέπει πάντως να βρεθεί μία φόρμουλα γιατί γυναίκα ΕΠΟΠ = καθαρά δημόσιος υπάλληλος γραφείου.
goal
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Μαρ 04, 2008 7:43 pm
Επικοινωνία:

Γυναίκα Επαγγελματίας Οπλίτης

Δημοσίευση από goal »

Καλησπέρα. Ενδιαφερεται η γυναικα μου για ΕΠ. ΟΠ. Θα ηθελα να μου πείτε τη γνώμη σας και αν υπαρχει περιπτωση να περασει και σε ποιο σώμα. Ειναι πτυχιουχος ΤΕΙ και συγκεντρώνει περιπου 900 μόρια. Πιστευω, με την πειρα που εχω (αστυνομικος ειμαι) ότι ΕΠ. ΟΠ. δεν ειναι και ότι καλύτερο. Απο την άλλη ξερουμε όλοι που ασχολουμαστε με τα σώματα ασφαλειας το ποσο διαφορετικο ειναι να εισαι γυναικα μεσα στο σώμα. Ευχαριστω πολύ.

Anonymous

Γυναίκα Επαγγελματίας Οπλίτης

Δημοσίευση από Anonymous »

αν δεν εχει καποια παραιατρικη ειδικοτητα ειναι απιθανο να περασει. τωρα για το αν ειναι καλα ειναι αντικειμενικο. αν εξαιρεσεισ το ναυτικο ολα τα υπολοιπα οπλα ειναι καλα. βεβαια το κακο ειναι θα τησ κολλαει και ο καθε πικραμενοσ στη μοναδα αφου οι γυναικεσ ειναι σχεδον ανυπαρκτεσ στισ μοναδεσ
μακης

Γυναίκα Επαγγελματίας Οπλίτης

Δημοσίευση από μακης »

Στρατο ξηράς πιστευω ότι ειναι πιο εύκολο να περάσει απ ότι αεροπορια. Ειδα τις βάσεις και κυμαίνονται σε πολύ χαμηλά επίπεδα ακομη και για τις καλές ειδικότητες. Η ιστορία ειναι να μπεί σε κάποια ειδικότητα. Μετά την ξέρω εγώ την δουλειά μου. Στο στρατό χωράει πολύ βύσμα...

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Γυναίκα Επαγγελματίας Οπλίτης

Δημοσίευση από yandr »

Εντονος προβληματισμός στα επιτελεία και στις διοικήσεις των μονάδων διαδέχεται τον αρχικό ενθουσιασμό για την αθρόα προσέλευση γυναικών στο στρατό: Ενας στους δύο, που πέτυχαν στον τελευταίο διαγωνισμό ΕΠ. ΟΠ. είναι γυναίκα, καθώς πλέον ισχύουν τα ίδια κριτήρια ανεξαρτήτως φύλου για όλες τις ειδικότητες.

Πρώτα πέρασαν από τον σκόπελο των αθλητικών δοκιμασιών. Στη συνέχεια «προσπέρασαν» τους άνδρες με σχετική ευκολία, αφού είχαν καλύτερη βαθμολογία στο απολυτήριο λυκείου ή διέθεταν κάποιο πτυχίο ΙΕΚ, εξασφαλίζοντας υψηλότερη μοριοδότηση. Κατετάγησαν στα κέντρα εκπαίδευσης, φόρεσαν τη στολή και παρακολούθησαν το «σχολείο μαχητή».

Εδώ και μερικές εβδομάδες άρχισαν να φτάνουν στις μονάδες, όπου πήραν μετάθεση. Αλλά τώρα είναι που αρχίζουν τα δύσκολα...

* Σε αρκετές περιπτώσεις υπερισχύουν των ανδρών σε μάχιμες ειδικότητες, όπως του υπηρέτη πολυβόλου, του πληρώματος άρματος και του υπηρέτη αντιαεροπορικού πυροβόλου. Σε άλλες ειδικότητες, η αναλογία είναι περίπου ένας προς μία. Το σκηνικό ανατρέπει το μέχρι σήμερα κατεστημένο, που τις ήθελε ως βοηθητικό προσωπικό στα γραφεία.

* Στην πράξη, τα πράγματα είναι μάλλον ζόρικα: «Εχουμε πέντε ολμίστριες. Ολες μαζί δεν μπορούσαν να σηκώσουν έναν όλμο. Πώς θα κάνουμε άσκηση;», έφτασαν οι πρώτες διαμαρτυρίες στη στήλη από άνδρες συναδέλφους τους. «Γιατί να τις βγάζουν ελεύθερες υπηρεσίας τις νυχτερινές;» έλεγαν άλλοι, που κατηγορούν τις διοικήσεις για διακριτική μεταχείριση.

Ελευθεροτυπία

Νομίζω ότι το δημοσίευμα της εφημερίδας επιβεβαιώνει μία κατάσταση που είχα παρατηρήσει εδώ και μήνες στο forum, δηλαδή ότι οι γυναίκες υποψήφιοι είναι περισσότερες από τους άνδρες.

Με όλο το σεβασμό προς τις γυναίκες και χωρίς σεξιστική διάθεση, η αλήθεια είναι ότι οι σωματικές διαφορές μεταξύ των δύο φύλων γίνονται έντονα αντιληπτές στο στρατό και μετατρέπονται με μεγάλα προβλήματα για το αξιόμαχο του στρατεύματος (όσο χαμηλό και αν είναι αυτό).

Είμαι περίεργος να δω τι 'λύση' θα σκαρφιστούν για να αντιμετωπίσουν την κατάσταση οι επιτελείς.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Γυναίκα Επαγγελματίας Οπλίτης

Δημοσίευση από Nassos »

Την έχουν ήδη σκαρφιστεί: Κάνουν περισσότερα καψώνια στις γυναίκες για να δουν πόσες θα μείνουν.
...

Γυναίκα Επαγγελματίας Οπλίτης

Δημοσίευση από ... »



Π... ς μπλε Νασσο. Φιλος δοκιμος στην Ρεντινα να τσιμπαει μαζι με ολο το
σχολειο και η γυναικα ορθια! Οσο και αν θιχτουν οι γυναικες του φορουμ που
ισως και να το αγαπανε καποιες απο αυτες το επαγγελμα, γυναικα και μαχιμοτητα στον στρατο δεν πανε περα απο λογους νοοτροπιας και για καθαρα σωματικους!!! Ακομα και ενας ψιλολαπας αντρας ειναι καλυτερος απο μια αρκετα γυμνασμενη γυναικα ακομα και των ειδικων δυναμεων.

Παρτε ΑΝΤΡΕΣ για ΕΠΟΠ ρεεεεε!!! Γυναικες ΕΠΟΠ μονο σε τεχνικες-παραιατρικες ειδικοτητες oχι σε μαχιμα ποστα η γραφεια. Οσες γουσταρουν γραφεια η "μαχιμοτητα" να πανε απο σχολες. Μεχρι αποδειξεως του εναντιου.

Και το ξαναλεω, μην παρερμηνευτουν τα αποπανω απο τπτ "φεμινιστριες"
του φορουμ. Αυτη ειναι η σκληρη αληθεια! Και δεν τα λεω απο "κομπλεξ"(που δεν εχω κιολας, μακαρι να ηταν και οι γυναικες ετσι ικανες ωστε να εχουμε πιο πολυ αξιομαχο στρατο) αλλα για το καλο του στρατευματος. Παρτε ΕΠΟΠ και οχι υπηρετικο προσωπικο καντε μας την χαρη!!!
Prince_23
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Τρί Απρ 08, 2008 10:16 pm
Επικοινωνία:

Γυναίκα Επαγγελματίας Οπλίτης

Δημοσίευση από Prince_23 »

Τωρα τις γυναίκες που τις πήρανε τις πήραν για τις καθαριότητες και ούτε οι φαντάροι δεν κάνουν πλέον τπτ.
Wiseco2000
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Παρ Μαρ 28, 2008 2:26 am
Επικοινωνία:

Γυναίκα Επαγγελματίας Οπλίτης

Δημοσίευση από Wiseco2000 »

Prince_23 έγραψε:Τωρα τις γυναίκες που τις πήρανε τις πήραν για τις καθαριότητες και ούτε οι φαντάροι δεν κάνουν πλέον τπτ.

ΧΑ!!! Καλα θα ηταν τα πραγματα να ηταν ετσι
Wiseco2000
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Παρ Μαρ 28, 2008 2:26 am
Επικοινωνία:

Γυναίκα Επαγγελματίας Οπλίτης

Δημοσίευση από Wiseco2000 »

Σε μοναδα του Νοτιου Εβρου, γυναικα ΕΠΟΠ ειχε υπηρεσια και τις ειπε ο αξιωματικος να πιασει το γρασο να γρασαρει καποια μεροι ενος STEYR και αυτη εβαλε τα κλαματα!
eleni sti
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2007 1:53 am
Επάγγελμα: ΦΟΙΤΗΤΡΙΑ
Επικοινωνία:

Γυναίκα Επαγγελματίας Οπλίτης

Δημοσίευση από eleni sti »

Διαβασα ολες τις γνωμες εδω και μετα απο ολα αυτα εχω να σας πω οτι το 98% των γυναικων που επιλεγουν να πανε στρατο ειτε απο σχολες ειτε απο προκυρηξη το κανουν μονο απο επαγελματικη αποκατασταση. Βρεθηκα με αρκετες κοπελες οταν εκανα και εγω τα χαρτια μου για εποπ και απο τις 100 κοπελες μονο οι τρεις ηθελαν να πανε μονο και μονο επειδη γουσταραν το στρατο οι υπολοιπες μονο για τα φραγκα. θελω να πω με αυτο οτι μονο οσες το γουσταρουν πραγματικα μπορουν να ειναι μαχιμες και δυστυχως ειναι λιγες οι αλλες τα λεφτα τους να παιρνουν και δεν τρεχει τιποτα
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες