Αθλήματα για κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
VASILIS

Αθλήματα για κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από VASILIS »

Καποιος που μπηκε τωρα τον Νοεμβριο στο Μ. Πευκο να μας πει τι αθληματα τους βαλανε.
vo96

Αθλήματα για κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από vo96 »

Αν βγαλω παιδια τρεξιμο καμψεις κοιλιακους και καταφερω μια ελξη με το ζορι υπαρχει πιθανοτητα να με δεχτουν;
kris

Αθλήματα για κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από kris »

Καλημερα και απο εμενα. Μπαινω φεβρουαριο μ. Πευκο. Βγαζω το τρεξιμο σε κατω απο 5 λεπτα βγαζω 20 καμψεις 20 κοιλιακους και 2 ελξεις. Ελπιζω να με παρουνε. Εσεις τι λετε;
Λολ97

Αθλήματα για κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Λολ97 »

Παιδια παω Πεζικο 4 Φεβρουαριου θα ηθελα να παω ΕΔ εγχειρήστικα στο γόνατο πριν 5 μηνες παρόλα αυτα μπορω πλεον να τρέξω. Ηθελα να ρωτησω σε καθημερινη βαση μετα την εκπαίδευση παιζει ακομα παρα πολυ τρεξιμο η μετα την εκπαιδευση τα πραγματα χαλαρωνουν παρα πολυ; ευχαριστω εκ των προτέρων!
Άβαταρ μέλους
miketr
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Σεπ 11, 2019 8:08 pm
Επικοινωνία:

Αθλήματα για κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από miketr »

Παιδιά καλησπέρα, έχω μερικές ερωτήσεις σχετικά με τις ειδικές δυνάμεις για το πώς είναι τα πράγματα τώρα. Αρχικά έκοψα την αναβολή μου και παρουσιάζομαι τον Οκτώβριο αλλά δεν γνωρίζω ακόμα που, φαντάζομαι σε μερικές ημέρες θα ξέρω. Όταν έκοψα την αναβολή μου δήλωσα ειδικές δυνάμεις. Θα ήθελα να πάω καταδρομείς αρχικά και όχι αλεξίπτωτα. Η ερώτησή μου αφορά τα αθλήματα. Ας πάρουμε σαν γνώμονα ότι χρειάζεται 1 χιλιόμετρο σε 5 λεπτά,30 κάμψεις και 4 έλξεις. Βγάζω τις 30 κάμψεις, το τρέξιμο δε το έχω δει ακόμα αλλά πιστεύω ότι το βγάζω και πάμε τώρα στο θέμα μου που είναι οι έλξεις. Μπορώ να βγάλω 4 έλξεις αν οι αγκώνες μου δεν είναι τελείως κατεβασμένοι. Αν είναι τελείως τεντωμένοι δυσκολεύομαι και δε βγάζω ούτε 1. Υπάρχει περίπτωση αυτές τις 4 έλξεις που βγάζω να μην τις μετρήσουν και να μου ζητήσουν να τις βγάλω κανονικά; Γενικά είναι πολύ αυστηροί σε αυτά τα πράγματα; Πρέπει να πω ότι κάνω μονόζυγο κάθε μέρα και θα συνεχίσω να κάνω μέχρι να μπω φαντάρος απλά σκέφτομαι την περίπτωση να μην καταφέρω να τις βγάλω σωστά. Σας ευχαριστώ πολύ.

The Marine
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 249
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 27, 2012 10:54 pm
Επικοινωνία:

Αθλήματα για κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από The Marine »

miketr έγραψε:Παιδιά καλησπέρα, έχω μερικές ερωτήσεις σχετικά με τις ειδικές δυνάμεις για το πώς είναι τα πράγματα τώρα. Αρχικά έκοψα την αναβολή μου και παρουσιάζομαι τον Οκτώβριο αλλά δεν γνωρίζω ακόμα που, φαντάζομαι σε μερικές ημέρες θα ξέρω. Όταν έκοψα την αναβολή μου δήλωσα ειδικές δυνάμεις. Θα ήθελα να πάω καταδρομείς αρχικά και όχι αλεξίπτωτα. Η ερώτησή μου αφορά τα αθλήματα. Ας πάρουμε σαν γνώμονα ότι χρειάζεται 1 χιλιόμετρο σε 5 λεπτά,30 κάμψεις και 4 έλξεις. Βγάζω τις 30 κάμψεις, το τρέξιμο δε το έχω δει ακόμα αλλά πιστεύω ότι το βγάζω και πάμε τώρα στο θέμα μου που είναι οι έλξεις. Μπορώ να βγάλω 4 έλξεις αν οι αγκώνες μου δεν είναι τελείως κατεβασμένοι. Αν είναι τελείως τεντωμένοι δυσκολεύομαι και δε βγάζω ούτε 1. Υπάρχει περίπτωση αυτές τις 4 έλξεις που βγάζω να μην τις μετρήσουν και να μου ζητήσουν να τις βγάλω κανονικά; Γενικά είναι πολύ αυστηροί σε αυτά τα πράγματα; Πρέπει να πω ότι κάνω μονόζυγο κάθε μέρα και θα συνεχίσω να κάνω μέχρι να μπω φαντάρος απλά σκέφτομαι την περίπτωση να μην καταφέρω να τις βγάλω σωστά. Σας ευχαριστώ πολύ.



Φίλε σόρρυ που στο λέω έτσι χύμα αλλά επειδή έχω πάει στρατό και ειδικές δυνάμεις η αλήθεια ειναι μια: θα πάρουν οποιονδήποτε προσφερθεί να μπει στις ειδικές δυνάμεις ακόμη και το χιλιόμετρο να το κάνεις 9 λεπτα και αυτό διότι αυτοί μας/σας βλέπουν σας υπηρεσίες στο στρατόπεδο. Σε εμάς πήραν μπερέ άτομα που έτρεξαν το μιλι σε 12 και 13 λεπτά τι να λέμε τώρα και μην πεταχτεί κανένας καταδρομεας και πει ότι ήταν κομαντα στο στρατόπεδο του και έκοβαν κόσμο γιατί θα μου φανεί αστείο. Απλα κάνε μια νορμάλ προσπαθεια και θα πας ειδικές δυνάμεις. Απλά δεν είναι σίγουρο ότι θα πας εκεί που θα δηλώσεις. Δεν θα έχεις θέμα με τις ελξεις.

"Θαρσείν Χρή" ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΠΕΖΟΝΑΥΤΩΝ
Lefteris 2αμαλ
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2223
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 11, 2019 6:06 pm
Επικοινωνία:

Αθλήματα για κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Lefteris 2αμαλ »

miketr έγραψε:Παιδιά καλησπέρα, έχω μερικές ερωτήσεις σχετικά με τις ειδικές δυνάμεις για το πώς είναι τα πράγματα τώρα. Αρχικά έκοψα την αναβολή μου και παρουσιάζομαι τον Οκτώβριο αλλά δεν γνωρίζω ακόμα που, φαντάζομαι σε μερικές ημέρες θα ξέρω. Όταν έκοψα την αναβολή μου δήλωσα ειδικές δυνάμεις. Θα ήθελα να πάω καταδρομείς αρχικά και όχι αλεξίπτωτα. Η ερώτησή μου αφορά τα αθλήματα. Ας πάρουμε σαν γνώμονα ότι χρειάζεται 1 χιλιόμετρο σε 5 λεπτά,30 κάμψεις και 4 έλξεις. Βγάζω τις 30 κάμψεις, το τρέξιμο δε το έχω δει ακόμα αλλά πιστεύω ότι το βγάζω και πάμε τώρα στο θέμα μου που είναι οι έλξεις. Μπορώ να βγάλω 4 έλξεις αν οι αγκώνες μου δεν είναι τελείως κατεβασμένοι. Αν είναι τελείως τεντωμένοι δυσκολεύομαι και δε βγάζω ούτε 1. Υπάρχει περίπτωση αυτές τις 4 έλξεις που βγάζω να μην τις μετρήσουν και να μου ζητήσουν να τις βγάλω κανονικά; Γενικά είναι πολύ αυστηροί σε αυτά τα πράγματα; Πρέπει να πω ότι κάνω μονόζυγο κάθε μέρα και θα συνεχίσω να κάνω μέχρι να μπω φαντάρος απλά σκέφτομαι την περίπτωση να μην καταφέρω να τις βγάλω σωστά.Σας ευχαριστώ πολύ.



Καλησπερα φιλε μου. Ειμαι σχετικα παλια σειρα του 13' οποτε θα σου πω λιγο πολυ τι γινοταν τοτε στη ΜΑΛ και σε αλλες μοναδες καταδρομων που πηγαν σειρες μου, το να σε κοψουν που λες παιζει απο πολλους παραγοντες. Ειναι αναλογα τις αναγκες που εχει το στρατοπεδο και τα ατομα που θελει να παρει, αναλογα το ποσοι εχουν δηλωσει απτην ΕΣΣΟ σου και τελος αναλογα την καυλα των εκπαιδευτων σου εκεινη τη στιγμη. Καμψεις και ελξεις δεν σε κοβουν τοσο, θα σε ζορισουν βεβαια αλλα οχι τραγικα πραγματα, στο τρεξιμο ομως (τουλαχιστον στη δικια μου σειρα) ηταν τυπος και υπογραμμος. Κοβανε ατομα για δευτερολεπτο. Μετα σκεψου οταν περναγα ΣΒΕΑ ηταν πιο λασκα. Γι αυτο ξαναλεω πως ειναι αναλογα την ορεξη, το πως κοβει τη φατσα σου ο εκπαιδευτης κτλπ (ημουν εκπαιδευτης στη ΣΧΑΛ στο τελος οποτε περασανε πολλα ατομα απο μενα στα αθληματα) . Θα ζοριστεις (λιγα πραγματα) για μπερε στην αρχη, μετα απλη γυμναστικουλα κανεις και συνηθιζεις.
Cozmos99
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 3:13 pm
Επικοινωνία:

Αθλήματα για κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Cozmos99 »

Καλησπέρα σας, ονομάζομαι Θανάσης νομίζω Ιανουάριο η Μάρτιο το αργότερο θα πρέπει να παρουσιαστώ και θα ήθελα να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις γιατί δεν μπορώ να βρω ακριβός αυτό που θέλω από μικρός ήθελα να μπω ειδικές δυνάμεις αλλά πάντα ήμουν αρκετά εύσωμος πριν από 3 χρόνια ήμουν 160 κιλά, αλλά άρχισα κικ μπόξινγκ και γυμναστήριο, άρχισα να τρέχω και είχα κόλλημα με την γυμναστική, κατάφερα και έπεσα στα 79 κιλά στο 1.80 ύψος.

Περίμενα πώς και πως να μπω στρατό γιατί ήμουν σε πολύ καλή φυσική κατάσταση και ήξερα ότι θα πέρναγα άνετα στα Α'μακ της ρόδου που ήθελα, δυστυχώς ένα χρόνο μετά, είχα ένα ατύχημα το οποίο δεν μου επέτρεπε να γυμναστώ, όσο καθόμουν και επειδή είχα αρχίσει να φοβάμαι λίγο την γυμναστική το σκεφτόμουν συνέχεια και λίγο το φαγητό λίγο η ακινησία πείρα κιλά και έπεσα πάλι έφτασα στα 110 ξανά βρήκα το θάρρος και άρχισα ξανά τον Νοέμβρη δυναμικά αλλά φοβάμαι ότι δεν θα προλάβω να φτάσω τα όρια κάποιος οποίος ξέρει τι θα χρειαστώ μπορεί να μου πει τα όρια;

Τι θα χρειαστώ; Μέχρι τώρα έχω ακούσει για 1 μίλι (πιστεύω εάν πιέσω το βγάζω) 40 κάμψεις βγάζω 30 συνεχόμενες, νομίζω βγάζω 40 σε 1 λεπτό που θέλει, νομίζω κοιλιακούς βγάζω 50, τώρα το μεγάλο πρόβλημα η έλξεις δεν βγάζω καμιά και έχω ακούσει για 8. Προσπαθώ κάθε μέρα να δυναμώσω αλλά εάν δεν προλάβω κόβομαι έτσι; Πόσες πρέπει να κάνω τουλάχιστον; Εάν κάποιος θα μπορούσε να μου επιβεβαίωση τα αθλήματα και πόσο εύκολα κόβουν κάποιον.

Συγνώμη για το κείμενο, και συγνώμη εάν το post είναι λάθος είναι το πρώτο μου στο site ευχαριστώ.

Kratoulis
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 17, 2019 1:33 am
Επικοινωνία:

Αθλήματα για κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Kratoulis »

Λογικά Μάρτιο παρουσιαζομαι μεγάλο πεύκο. Ξέρει κανείς αν δίνουμε δοκιμασίες; Κάτι έχω ακούσει ότι μόνο οι του πεζικού δίνουν δοκιμασίες για να μπουν Ε. Δ. Ξέρει κανείς τι ισχύει?
Kratoulis
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 17, 2019 1:33 am
Επικοινωνία:

Αθλήματα για κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Kratoulis »

Φιλε μη φοβάσαι και εγώ το ίδιο άγχος έχω , αλλά όσους έχω ρωτήσει λένε ότι παίρνουν τους περισσότερους, απλά να μην είσαι σαπιος τελείως και να μπορείς να τρέξεις.
Cozmos99
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 3:13 pm
Επικοινωνία:

Αθλήματα για κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Cozmos99 »

Κατάλαβα, και εγώ τα ίδια άκουσα ότι παίρνουν τους περισσότερους και μετα τον πρώτο μήνα είναι τα δύσκολα και φεύγουν όσοι δεν μπορούν. Αλλά το άγχος δεν φεύγει απο πάνω μου επειδή είμαι παραπάνω κιλά, το τρέξιμο το βγάζω πιστεύω,40 κάμψεις κάνω 50 κοιλιακούς ναι αλλά όταν φτάσω στον μπάρα και δεν βγάλω ούτε μια έλξη τι θα πει ο εκπαιδευτής αυτό φοβάμαι. Εάν χάσω κιλά που πιστεύω θα γίνει εάν περάσω τότε θα αρχίσω να κάνω έλξεις αλλά μέχρι τότε... Τέλος πάντων εγώ θα συνεχίσω τι γυμναστική και την προετοιμασία και θα δείξει
Kratoulis
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 17, 2019 1:33 am
Επικοινωνία:

Αθλήματα για κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Kratoulis »

Μάρτιο μπαίνω εγώ . Κοιλιακούς κάμψεις τρέξιμο νομίζω τα έχω. Έλξεις δεν μπορώ ούτε μια με ανοικτά χέρια. Αν πάλι αφήνουν κλειστά και εσωτερικά οι καρποί, τότε βγάζω 5 . Δήλωσα να πάω κατευθείαν μεγάλο πεύκο , γιατί μου είπαν ότι αν περάσω κατευθείαν ειδικές δυνάμεις και όχι από πεζικό, τους παίρνουν κατευθείαν χωρίς δοκιμασίες. Μην αγχώνεσαι, και εγώ στην ίδια φάση μαζί σου είμαι.
Cozmos99
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 3:13 pm
Επικοινωνία:

Αθλήματα για κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Cozmos99 »

Και εγώ Μάρτιο μπαίνω, που δήλωσες για μεγάλο πεύκο απευθείας φίλε μου; Μπορώ και εγώ να μιλήσω κάπου;
Kratoulis
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 17, 2019 1:33 am
Επικοινωνία:

Αθλήματα για κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Kratoulis »

Στο parousiasi.army.gr δηλώνεις τα πάντα. Επίσης εγώ το έκανα και με αίτηση σε ΚΕΠ
Νεκταριος

Αθλήματα για κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Νεκταριος »

Κανεις λαθος. Στο κεεδ ειχαν κοπει ατομα στα αθληματα για ειδικες δυναμεις, οχι πολλοι βεβαια, στην χαριζουν αμα κανεις πχ 6 λεπτα, αλλα παραπανω οχι. Τωρα μιλαμε για τα 1.600 που πρεπει να τρεξεις σε 5 λεπτα.9 λεπτα ειναι πολλα, εναν τον εκοψαν ενω ειχε κανει 5:45
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες