Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
lephleg
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Παρ Φεβ 21, 2014 8:40 pm
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από lephleg »

N.K. έγραψε:Δηλαδι να προτιμησω καποιο αλλο σωμα ρε παιδια; Θλεω πολυ να παω ειδικες δυναμεις, αλλα εννοειτε πως σπουδες προηγουνται ολων καθως ειναι το μελλον μου προφανως...


Πολυ σωστος. Παρολα αυτα ολα ειναι θεμα ανθρωπου, προτεραιοτητων και... Βυσματος.

Ειχα σειρα μου στη Κυπρου που αφοτου τελειωσαμε τα ΤΠΕΝ, περασαμε ΛΥΒ και ειδικοτητες (καπου στο 3μηνο της θητειας δηλαδη), χωθηκε στο 1ο Γραφειο στο διοικητηριο (βεβαια οχι "τυχαια" φανταζομαι) και στον ελευθερο χρονο που ειχε διαβαζε για να δωσει το IELTS (αγγλικα). Ετσι, και μπερε πηρε και πτυχιο αγγλικων... Εικόνα

Βεβαια αυτος ηταν ο 1 στους 100 που κατεβηκαμε μαζι στο νησι, εγω προσωπικα ουτε κομιξ δεν προλαβα να διαβασω οντας κατω στους λοχους με τα ορκ... Εικόνα

Αριστομενης

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Αριστομενης »

Καλησπερα και καλη θυτεια σε ολη τη σειρα. Παρουσιαζομε 7 Νοεμβρη σε στρατο ξηρας διαβηβασεις στην Αυλωνα. Ειμαι 25 ετων και ενδιαφερομαι για ειδικες δυναμεις και θελω να ελπιζω οτι θα τα καταφερω να το δηλωσω μιας και εχω ακουσει οτι αυλωνα ειναι το μεγαλυτερο κεντρο και η κατασταση ειναι λιγο χαοτικη τις πρωτες μερες αν καποιος εχει να δωσει καμια πληροφορια ας τη δωσει σχετικα με το ποτε περναει επιτελειο και κατω απο πιες συνθηκες, ευχαριστω. Καλη θυτεια και παλι σε ολους
Άβαταρ μέλους
anton92
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 07, 2016 1:23 am
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από anton92 »

Απ' οσο γνωριζω οπως απαντησαν και σε εμενα τα μελη εδω στο φορουμ, περναει κλιμακειο Ε. Δ.(οπως και για προεδρικη φρουρα πχ, κλπ.) Κατα την πρωινη αναφορα γνωριζω πως περναει συνεπως δυσκολα θα το χασεις, ολοι οι φιλοι μου που πηγαν Ε. Δ. Δεν ειχε θεμα κανενας ανεξαρτητα του Κεντρου που παρουσιαστικαν.Καλη μας θητεια αδερφε.

Αριστομενης

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Αριστομενης »

Ευχαριστω πολυ Anton92 καλη θητεια και σε σενα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
GelocThan
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 08, 2016 4:50 pm
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από GelocThan »

Καλησπερα, εχω μια απορια, τα κλασσικα εχω δηλωσει ΕΔ και θελω να παω κτλπ κτλπ, η ερωτηση μου ειναι

1. Τι αξιζει πιο πολυ ΛΟΚ η ΜΑΚ; Οταν λεω αξιζει εννοοω τι ειναι πιο ζορικο (Να προσθεσω οτι δηλωσα ΕΔ για να ζοριστω λιγο γτ το πεζικο ειναι λιγο κολλεγιο εμαθα)

2. Οταν με το καλο περασω τα αθληματα, που να δηλωσω να παω; Θελω πολυ αμφιβια αλλα και τα ΛΟΚ δεν με χαλανε! ποια ειναι η καλυτερη και πιο μαχιμη μοναδα τωρα στα ΛΟΚ και στα ΜΑΚ!

Εμαθα οτι η κυπρος ειναι μαχιμη αλλα ειναι ΛΟΚ, κατι με την ιδια δυναμικοτητα αλλα για ΜΑΚ.

Ευχαριστω.

Καταδρομέας
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 420
Εγγραφή: Τρί Ιαν 20, 2015 5:57 pm
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Καταδρομέας »

1. Δεν υπάρχει τι αξίζει πιο πολύ. Είτε σε Ορεινή είτε σε Αμφίβια Μοίρα πας πάνω-κάτω θα είναι τα ίδια. Εκτός από τις υπηρεσίες που εξαρτάται από την δύναμη της Μονάδας.

2. Αν ρωτήσεις ο καθένας που υπηρέτησε Ειδικές Δυνάμεις συνήθως θα σου πει ότι η Μονάδα που υπηρέτησε είναι πιο μάχιμη. Παρόλα αυτά ακούγεται ότι υπάρχουν κάποιες «Μαύρες» Μοίρες που λένε όπως η 2α ΜΑΛ και η Ε' ΜΚ (μπορεί και άλλες).

3. Ναι στην Κύπρο δεν υπάρχει Αμφίβια Μοίρα, μόνο Ορεινή, η 35' ΜΚ.

Άβαταρ μέλους
GelocThan
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 08, 2016 4:50 pm
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από GelocThan »

Καλησπερα φιλε μου, τι μου προτεινεις; Μου προτινεις ΜΑΚ και αν ναι, σε ποιο νησι; Αν μου προτινεις ΛΟΚ , σε ποια μοναδα λες να ειναι πιο μαχημα;

Και οταν λες μαυρα τι εννοεις;

Καταδρομέας
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 420
Εγγραφή: Τρί Ιαν 20, 2015 5:57 pm
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Καταδρομέας »

1. Όταν λες ΛΟΚ προφανώς θα αναφέρεσαι μόνο σε Ορεινές Μοίρες φαντάζομαι. Δεν θα μπορούσα να σου προτείνω κάτι, όπως σου προανέφερα πάνω-κάτω τα ίδια είναι παντού. Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για την Θ' ΜΑΚ - 4ο ΕΤΕΘ στην Σάμο και για την Ι' ΜΑΚ - 5ο ΕΤΕΘ στην Κώ. Και για Ορεινές Μοίρες έχω ακούσει για την Ε' ΜΚ στην Δράμα και την 35' ΜΚ στην Κύπρο.

2. Όταν λέμε «Μαύρες» Μοίρες εννοούμε Μονάδες που συνήθως έχουν πολύ μάχιμα στελέχη και διάφορα που ακούγονται για το προϊστορικό της Μονάδας.

Άβαταρ μέλους
GelocThan
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 08, 2016 4:50 pm
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από GelocThan »

Ευχαριστω πολυ φιλε!! Μυτιληνη?; Οχι τοσο καλα?
Καταδρομέας
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 420
Εγγραφή: Τρί Ιαν 20, 2015 5:57 pm
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Καταδρομέας »

Τίποτα αδερφέ. Η αλήθεια είναι ότι για Μυτιλήνη δεν έχω ακούσει πολλά, σχεδόν τίποτα, δεν ξέρω γιατί. Υπάρχει πάντως Αμφίβια Μοίρα, η Η' ΜΑΚ - 2ο ΕΤΕΘ.

Άβαταρ μέλους
GelocThan
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 08, 2016 4:50 pm
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από GelocThan »

Ξερω οτι εχουν αμφιβια αλλα δεν ηξερα αν ηταν καλη.. εμαθα οτι σαμο εχει εμπλοκη και δεν ειναι τοσο καλα :/ αντε βγαλε ακρη τωρα
Καταδρομέας
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 420
Εγγραφή: Τρί Ιαν 20, 2015 5:57 pm
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Καταδρομέας »

Ναι ισχύει αυτό με την εμπλοκή και γίνεται πολύ συχνά. Στην Σάμο η Μονάδα είναι σχετικά μικρή σε σύγκριση με τις υπόλοιπες Αμφίβιες Μοίρες και δεν έχει μεγάλη δύναμη σε Στρατιώτες, γι' αυτό έχει συχνά εμπλοκή.
Άβαταρ μέλους
GelocThan
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 08, 2016 4:50 pm
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από GelocThan »

Αρα ακυρο για Σαμο!

Κω , Δραμα και Κυπρος!

Ευχαριστω πολυ!

Νίκος

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Νίκος »

Παιδιά εγώ Σάμο ήμουν εντάξει δύσκολα ήταν, αλλά πιστεύω όπου και να πας ειδικές δυνάμεις δύσκολα θα είναι. Όλες οι μονάδες μάχιμες είναι το θέμα είναι τί θες. Εγώ ήθελα ΛΟΚ με πήγανε ΜΑΚ Σάμο, οκ το δέχτηκα αλλά θα γούσταρα χειμώνα χιόνι κτλπ, δε πειράζει έφαγα πολύ νερό και κρύο στη Σάμο. Αν ξαναπήγαινα θα πήγαινα ΛΟΚ ή αλεξίπτωτα. Αλλά γενικά μή τρελένεστε αν φορέσεις πράσινο μπερέ είσαι καταδρομέας τέλος, τώρα αν θες να σαι αμφίβιος ορεινός ή αλεξίπτωτα είναι δικό σου θέμα. Όποιος νέος Θέλει Να του πω πως ήταν και τι να προσέξει κλτπ ας μου στείλει μήνυμα :niklos2005@hotmail.com
Άβαταρ μέλους
Δόκιμος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 04, 2016 10:05 pm
Τοποθεσία: Κελευστης
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Δόκιμος »

Που μπορεί να πάρει μετάθεση ενας μόνιμος Λ. Ο. Κ. Αζτης;(περιοχή)
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες