Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ΠΕΖΙΚΑΡΙΟΣ

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ΠΕΖΙΚΑΡΙΟΣ »

Μ' ολο το σεβασμο κ. γενικε αλλα δεν πρεπει να ειναι ετσι οπως τα λες.
απαξ και παρουσιαστεισ στα ετεθ ειναι για αμφιβιοσ καταδρομεασ και οχι πεζικαριος.
θα κανεισ ολεσ τις εκπ/σεισ κανονικα (πεν, πορειες κ. τ. λ.) και θα παρεισ και τον μπερε.
το θεμα ειναι αμα δεν θελεισ τι γινεται;
γιατι τωρα δεν σε ρωτανε: ... παιδι μου θελεισ να φυγεισ απο καταδρομεας;
και αφου μαλλον δε σεν διωχνουνε το μονο που σου μενει
ειναι να ζητησεισ αναβολη.
εκει δε μορουνε να σε σταματησουνε.

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

Αυτό που δεν γνωρίζετε (και είναι και λογικό) αρκετοί, είναι ότι κάποια ελάχιστα άτομα από το Πεζικό παίρνουν μεταθέσεις και για αμφίβιες μοίρες των καταδρομών και υπηρετούν σαν απλοί πεζικάριοι ΧΩΡΙΣ να πάρουν μπερέ.

Τώρα ως προς την περίπτωση την δική σου δύο είναι οι πιθανότητες ή η μετάθεσή σου είναι για το ΕΤΕΘ ως Πεζικάριος (δηλαδή αυτό που σου λέω) ή σε πήραν τσιμπητό για τις καταδρομές (εξαιρετικά απίθανο και πόσο δε μάλιστα χωρίς να το έχεις δηλώσει και να έχεις περάσει και από τις απαραίτητες επιτροπές πχ αθλήματα - γιατρούς κλπ).

Αν θέλεις κάνε ένα τηλέφωνο στην Στρατολογία σου για περισσότερες διευκρινήσεις πριν φύγεις με μετάθεση (αν και κατά 99% ισχύει αυτό που σου γράφω).

Φιλικα.

ΠΕΖΙΚΑΡΙΟΣ

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ΠΕΖΙΚΑΡΙΟΣ »

Ευχαριστω για τισ απαντησεις σου κ. γενικε.
θα το ρωτησω αυριο στην στρατολογια.
Y.K.

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Y.K. »

Και εγώ παρουσιάζομαι σε ΕΤΕΘ χωρίς να με ρωτήσουν αν θέλω Ειδικές Δυνάμεις. Μου είπαν όμως (;) ότι πάω εκεί ως προτεινόμενος στις Ειδικές Δυνάμεις. Και εκεί θα δηλώσω αν επιθυμώ να εκπαιδευτώ ως Αμφίβιος Καταδρομέας. Σε περίπτωση που δεν επιθυμώ θα πάρω μετάθεση για άλλη μονάδα του Πεζικού μέσα στο νησί σε άλλο νησί 'η στον Έβρο. Ισχύει αυτό 'η σε αναγκάζουν με απειλές και bylining να παραμείνεις ως Καταδρομέας; (... συνεχίζεται ...)
ΞΕΝΟΦΩΝ

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ΞΕΝΟΦΩΝ »

Είχα δήλωση ειδικές δυνάμεις και Με βάλανε στρατό ξηράς υγειονομικό δεν μπορω να παω ειδηκες δυναμεις ;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

Μπορείς να υπηρετήσεις και τώρα στις Ειδικές Δυνάμεις αρκεί να το δηλώσεις όταν θα ερωτηθείτε από το ειδικό κλιμάκιο των Ειδικών Δυνάμεων που θα περάσει από τα Κέντρα Νεοσυλλέκτων.
ΞΕΝΟΦΩΝ

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ΞΕΝΟΦΩΝ »

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ΝΕΚΔΕΜ
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 13, 2017 9:32 pm
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ΝΕΚΔΕΜ »

Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω (νεος στο φορουμ) το παρακατω ο γιος μου εχει δηλωση Ε. Δ καταδροεας και ειναι να μπει με την Δ ΕΣΣΟ τον ιουλιο πως γινετε ο διαχωρισμος σε καταδρομεις -πεζοναυτες-αμφιβιους κλπ;

Πανοραμας

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Πανοραμας »

Καλησπερα και απο μενα,προσφατα σταματησα την αναβολη μου, και πλεον πηρα γραμμη για την Ε ΕΣΣΟ. Με ρωτησαν για ειδικες δυναμεις και σαφως η απαντηση ηταν ναι! Επισης ρωτησαν για ποιο σωμα θελω,(καταδρομεις, πεζοναυτες, αλεξιπτωτιστες), επελεξα καταδρομεις. Μιας και θελω να κανω κατι στον στρατο που θα το θυμαμαι μια ζωη και να ειμαι περηφανος για αυτο.

Λαμβανεται υποψην οι επιλογες μου, ή ηταν απλα για να συμπληρωσει την αιτηση.

Ευχαριστω

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

Το μόνο σίγουρο είναι ότι αν δεν είσαι (σχεδόν) ανάπηρος, θα υπηρετήσεις στις καταδρομές. Από εκεί και πέρα κανείς δεν μπορεί να σου δώσει μία σίγουρη απάντηση ως προς το ερώτημά σου. Η απάντησή μου, αφορά μόνο στο που θα σε στείλουν με μετάθεση στις Ειδικές Δυνάμεις και όχι το αν θα σε πάρουν στις Καταδρομές.
Άβαταρ μέλους
vasilis13
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Τετ Σεπ 30, 2015 7:14 pm
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από vasilis13 »

Καλησπέρα παιδιά. Για να πάρει κάποιος τα μόρια του αλεξιπτωτιστή πρέπει να υπηρετήσει 9 μήνες ή μπορεί και λιγότερο;
Άβαταρ μέλους
wolver
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 25, 2016 11:23 am
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από wolver »

Στα αλεξιπτωτα δεν μπορεις να κανεις μειωμενη θητεια. Εαν θες μορια με μειωμενη θητεια μονο στους πεζοναυτες μπορεις να πας 8μηνο αντι για 9μηνο
gr_ar

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από gr_ar »

wolver έγραψε:Στα αλεξιπτωτα δεν μπορεις να κανεις μειωμενη θητεια. Εαν θες μορια με μειωμενη θητεια μονο στους πεζοναυτες μπορεις να πας 8μηνο αντι για 9μηνο


Εσένα ποιος σου τα έχει πει αυτά και τα λες με τόση σιγουριά; Σε παρακαλώ μη γράφεις ανακρίβειες.

Άβαταρ μέλους
vasilis13
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Τετ Σεπ 30, 2015 7:14 pm
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από vasilis13 »

Σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες