Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Green Berets
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2008 2:17 pm
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Green Berets »


Τωρα φιλε mike παρουσιαζονται κατευθειαν στον Βολο,505
οι πεζοναυτες. Απο το Πευκο μας τελειωσαν οι πεζοναυτες.
Εαν θες να πας καταδρομεις απο πεζοναυτες το δηλωνεις εκει
και ερχεσαι μετα Πευκο η σε οποιο αλο κεντρο ειναι να πας.
Άβαταρ μέλους
-erased-
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 21, 2008 9:15 pm
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από -erased- »

Λοιπον, αν και εχω αναβολη μεχρι το 2016 λογω σπουδών ενδιαφερομαι να μαθω.(δεν εχω προβληματα υγειας/μυωπεια Και ειμαι αρκετα γυμνασμενος.)

1) Παιζει να μπω αλεξιπτωτιστες; 2) Αν τελικα οχι, μπορω να μην παω Ε. Δ. Και να συνεχισω ξηρας μετα το Πεύκο;

3) πως γινεσαι ΕΠ. ΟΠ.

στρατάρχη help! Ευχαριστώ

Every soldier has two families.Those you raise,and those you raise hell with.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από yandr »

-erased- έγραψε:1) Παιζει να μπω αλεξιπτωτιστες; 2) Αν τελικα οχι, μπορω να μην παω Ε. Δ. Και να συνεχισω ξηρας μετα το Πεύκο;

3) πως γινεσαι ΕΠ. ΟΠ.



1. Όλα παίζουν. Δήλωσέ το και μπορεί να γίνει.

2. Εννοείς πεζικό; Αν δεν θες να πας ειδικές δυνάμεις δεν θα σε πάρουν. Εθελοντικό είναι.

3. Με προκήρυξη. Βάλε ΕΠΟΠ στη μηχανή αναζήτησης του site και θ αβγει το σχετικό άρθρο με πάρα πολλές πληροφορίες.

Anonymous

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Μερικές ερωτήσεις των οποίων δεν μπόρεσα να βρω τις απαντήσεις: 1) Για 35 ΜΚ Κύπρο, άμα δηλώσω θα πάω σίγουρα;

2) Εχω σχετικά καλή φυσική κατάσταση, μπορεί να γίνει και καλύτερη, αλλά αρκετά μυωπία (5. .). Δικαιούμαι να δηλώσω ΕΔ ή δεν υπάρχει περίπτωση;

3) Θητεία στις ΕΔ είναι 12μηνη ή παραπάνω;

4) Η εκπαίδευση στα ΚΕΝ είναι ίδια για όλους, κι'ας δηλώσεις ΕΔ;

Ευχαριστώ, και ζητώ συγνώμη αν μερικές απο τις ερωτήσεις φαίνονται 'κουλές'

Anonymous

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Υπερευχαριστω... Ειμαστε πολυτεκνοι και δικαιουμαι 9μηνο απ οτι μου ειπαν. Λοκ ειναι κατι σαν ορεινος καταδρομεας αν ξερω καλα; Και μακ; Τι ακριβως ειναι; Ειναι καποιο σωμα που δεν παιρνουν 9μηνιτες και απαιτουν πληρη θητεια; Εχουμε να προτεινουμε κατι;
πειραιωτης
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 494
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 28, 2008 8:21 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από πειραιωτης »

Μακ ειναι μοιρα αμφιβιων καταδρομων! Περνουν και ανδρες με 9μηνη θητεια! Λοκ ειναι ο λοχος ορεινων καταδρομων οποτε ενας λοκατζης ειναι ο ορεινος καταδρομεας! Βασιλη δεν ειναι τι θα προτεινουμε εμεις αλλα εσυ τι θες! Οταν πας στο κεεδ θα δηλωσεις αν θες αμφιβιος η ορεινος! Αλλα δε το λαμβανουν και πολυ υποψην τους!
Desperado
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Οκτ 29, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Desperado »

χαιρετω αδερφια.

αν μπορει καποιοσς να μου απαντησει σε λιγοτερο απο 10 μερες, θα το εκτιμουσα, γιατι τοτε παρουσιαζομαι στο μεγαλο πευκο.

Η αληθεια ειναι οτι απο σωμα δεν ειμαι κ τελειος,never was.
Ειμαι 1.80 κατι,19 χρονων αποφασισμενος να βγαλω ειδικες δυναμεις, και 100 κιλα.
Δεν εχω προβλημα με την πιεση, το σωμα μου θα φτιαξει υποθετω, το θεμα ειναι οτι δεν ξερω ποια η αντιμετωπιση οταν το σωμα σου δεν αντεχει αλλο τις πρωτες δυσκολες μερες.
Σιγουρα θα προσπαθησω οσο μπορω.
Οσον αφορα τον ψυχολογικο θεμα, δεν μου λεει κατι, η θεληση μου ειναι δυνατη, αλλα το σωμα μου δεν αντεχει πολλα ακομα.

Ευχαριστω, και μακαρι να την παλεψουμε εμεις οι wannabe ειδικοδυναμιτες Εικόνα

nemo_imn
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Οκτ 21, 2008 6:45 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από nemo_imn »

Καλησπερα.

Θελω να παω ειδικες δυναμεις και εχω αποφασισει οτι τα Λ. Ο. Κ. ειναι η καλυτερη επιλογη για μενα απο τη στιγμη που δεν μπορω να μπω Δ. Υ. Κ. Μπορει ομως να με στειλουν και στους αμφιβιους απ οτι εχω διαβασει γιατι δεν πηγαινεις παντα εκει που θελεις. Εχω τις εξης αποριες για τις δυο αυτες μοναδες(Λ. Ο. Κ. και Αμφιβιους, αλλα κυριως Λ. ΟΚ. ) που θα ηθελα να μου τις απαντησει καποιος που ξερει

1)Θα εχουμε εξασκηση στη μαχη σωμα με σωμα; Αν ναι σε τι βαθμο και ποσο συχνα; Αυτο το ρωταω γιατι με ενδιαφερει πολυ να μαθω να μαχομαι απο κοντινη αποσταση

2)Ποσες φορες θα κανουμε τρεξιμο και γενικα "αεροβικες" ασκησεις την ημερα η την εβδομαδα; Για ποση ωρα θα τρεχουμε συνηθως, σε τι εδαφος(π. Χ. Θα τρεχουμε και σε ανηφορες; ) και με τι ρυθμο(θα ειναι σαν να κανουμε 400μ με εμποδια η μαραθωνιο; );

3)Ποσες φορες θα τρωμε την ημερα και τι θα τρωμε συχνοτερα; Κρεας η φασολαδες π. Χ. ; Αυτο το ρωταω γιατι τρωω πολυ και θελω να ξερω αν θα εχω αυτη τη δυνατοτητα εκει

4)Μπορω να εχω μαζι μου χαπια και σκευασματα που θα με βοηθανε να εχω καλη φυσικη κατασταση και να μην χανω μυικη μαζα; γιατι δεν θελω να χασω κιλα. Φυσικα δεν αναφερομαι σε κατι παρανομο

5)Θα μπορω να διαβαζω καποιες ωρες την ημερα;

6)Ποσες ωρες θα κοιμομαστε συνηθως;
Anonymous

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Ειμαι 26 και θα υπηρετισω. Ειμαι ιδιαιτερα μαχημος και τρομερη φυσικη και σωματικη κατασταση.. Ειμαι δυτης και ιστιοπλοος και η θαλασσα ειναι η ζωη μου.. Η απορεια μου ειναι η εξης.. Ενδιαφερομαι για αμφιβιος η ριπτης.. Λογω τον σπουδων μου εχω διαμορφωσει μια προσωπικοτητα μεσα στα τελευταια 6 χρονια. Δεν ειμαι 17 χρονο οπωτε δεν θα γινω τοσο ευκολα πολεμικη μηχανη ουτε θελω να σφαξω κανεναν τουρκο προς το παρον.. Με λιγα λογια θα ηθελα να μαθω Μια τετοια εκπαιδευση κατα ποσο θα με επηρεασει μεσα σε ενα χρονο ποσο θα με αλλαξει σαν ανθρωπο και αν οντος θα γινω πολεμικη μηχανη διοτι ειμαι ιδιαιτερα ειρινικος η θα περασει στον παρελθον μου σαν μια δυνατη εμπειρια.. Θα αλλαξω σε τι και κατα ποσο; Γενικα θα ηθελα να εστιασετε περισσοτερο οσο αφορα τις ψηχολογικες αλλαγες σε μας της προχωριμενης ηλικιας που δεν μπαινουμε τοσο ευκολα σε καλουπια οπως ενας 18αχρονος..
Green Berets
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2008 2:17 pm
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Green Berets »

Χαχαχαχαχα! Εικόνα
Μην ξεσυνεριζεσαι αλλα ακουγονται λιγο αστεια μερικα
Απο αυτα που λες αλλα φαινεται καποιοι αστικοι μυθοι καλα κρατουν!
Σοβαρα τωρα, ξεχνα οτι μπορει να εχεις ακουσει περι πολεμικης μηχανης, αιμοβορων λοκατζηδων κτλ.
Απλα θα εχετε μια καλη στρατιωτικη εκπαιδευση, καπως αυξημενες σωματικες απαιτησεις(που εαν εχεις καλη φυσικη κατασταση δεν θα εχεις καποιο ιδιαιτερο προβλημα)και πειθαρχια στην καθημερινοτητα ειτε αφορα καθαριοτητες ειτε χαιρετισμο προς ανωτερους κτλ.

Οσον αφορα την νοοτροπια εκει δεν θα σου κανει κανεις πλυση εγκεφαλου, θα λετε και μερικα συνθηματα που δεν τα λενε στα υπολοιπα Οπλα-Σωματα που ισως ειναι λιγο "ακραια" αλλα δεν υποχρεωνεσαι να ασπαζεσαι το περιεχομενο τους στην τελικη ευθεια και αν δεν γουσταρεις μην τα γκαριζεις αλλα οτι θα τα ακους, θα τ'ακους(πιθανοτατα, δεν δινω και τον λογο μου για το κατα ποσον λεγονται ακομα).

Αν εισαι ψυχολογικα υγιης για να καταληξω κουσουρια δεν θα σου αφησει ο στρατος, μετα θα εισαι μια χαρα, εκει ισως εισαι λιγο "διαφορετικος" παντως κατι απολυτως φυσιολογικο λογω του περιβαλλοντος που θα διαβιωνεις.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από yandr »

Δεν ειμαι 17 χρονο οπωτε δεν θα γινω τοσο ευκολα πολεμικη μηχανη ουτε θελω να σφαξω κανεναν τουρκο προς το παρον...


Αυτά μόνο ο Ράμπο τα κάνει.

Δεν πρόκειται να αλλοιωθεί ο χαρακτήρας σου σε 12 μήνες.

Το πολύ - πολύ να γίνεις λίγο πιο αιμοβόρικος από την έλλειψη ύπνου και την κούραση κατά την διάρκεια της εκπαίδευσης.

Δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας...
Anonymous

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Ε Τοτε δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα οσο αφορα εμενα.. Επισεις λεγετε οτι δεν υπαρχει ρεαλιστικοτητα στο στρατο οσο αφορα την εκπαιδευση και αυτο γιατι σου μετραν την καθε σφαιρα που ριχνεις λες και εχω αναγκη τωρα εγω να παρω κανα βλημα.. Το τρελλο που ακουω ειναι οτι παιδια εχουν κανει θητεια και ζητημα αν εχουν ριξει 3-4 σφαιρες εστω και απλοι φανταροι.. Δεν γνωριζω αν σε αυτα τα σωματα συμβαινει κατι τετοιο..

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Nassos »

Πανος έγραψε: Ε Τοτε δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα οσο αφορα εμενα... Επισεις λεγετε οτι δεν υπαρχει ρεαλιστικοτητα στο στρατο οσο αφορα την εκπαιδευση και αυτο γιατι σου μετραν την καθε σφαιρα που ριχνεις λες και εχω αναγκη τωρα εγω να παρω κανα βλημα... Το τρελλο που ακουω ειναι οτι παιδια εχουν κανει θητεια και Ζητημα αν εχουν ριξει 3-4 σφαιρες εστω και απλοι φανταροι... Δεν γνωριζω αν σε αυτα τα σωματα συμβαινει κατι τετοιο...



Ισχύει, αλλά υπάρχει και το άλλο άκρο: Να έχουν περίσσεμα από σφαίρες και να λένε στους φαντάρους να κάνουν βολή κατα-ριπάς με G3 για να τις εξαντλήσουν.

Δεν ξέρω στις Ειδικές Δυνάμεις τι γίνεται, αλλά σίγουρα κάνουν καλύτερη εκπαίδευση. Στα Τεθωρακισμένα π. Χ δεν υπάρχει εξομοιωτής σκόπευσης-βολής με τυφέκιο.

Anonymous

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Ηθελα να ρωτισω αν μαθαινεις καποιες βασικες γνωσεις επιβιωσεις και καποια πρακτικα πραγματα που σου χρησιμευον στη ζωη σου οπως να μαγειρευεις στη φωτεια κανα κοτοπουλο η κανα αρνι να μαθαινεις να καθαριζεις τα ζωα πριν τα μαγειρεψεις ισως και να κυνιγας λιγο να μαθεις σε ενα δασος τι τρωγετε και τι οχι τι εχει δηλητηριο να προσανατολιζεσε και πραγματα που ειναι πολυ πρακτικα και θα μπορεσει ενας ανθπρωπος της πολης να κανει ενα καμπινγ η μια εκδρομη σε ενα βουνο και να καταλαβαινει τι βλεπει... Τετοιες γνωσεις δινονται στους ορεινους λοκ και τους αμφιβιους η απλα τρεξιμο πυροβολα και καμψεις οχι οτι με χαλανε απλα θα ηθελα να να αποκτησω και καποιες τετοιες γνωσεις γιατι δυστιχος στην πολη εχω καταντισει μπουλης...

gioalex
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2007 5:28 pm
Επικοινωνία:

Γενικές πληροφορίες για Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από gioalex »

Η μόνη ικανότητα που θα αποκτήσεις είναι αυτή που θα σου χρειαστεί για να καταφέρεις να φας την 4Β... (όσοι έχουν φάει θα καταλάβουν... )

Για να σοβαρευτώ τώρα, σχετικά με επιβίωση στην φύση θα μάθεις από ελάχιστα εως καθόλου. Περισσότερο χρήσιμοι θα σου φαίνονταν οι πρόσκοποι παρά τα ΛΟΚ...
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες