Που υπηρετήσαμε;

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Που υπηρετήσαμε;

Δημοσίευση από Anonymous »

έγραψε: 2000Β ΕΣΣΟ - 265 ΣΕΙΡΑ - ΤΕΘΩΡΑΚΙΣΜΕΝΑ

Παρουσιάστηκα τέλη Μάρτίου 2000 στον Αυλώνα (ΚΕΤΘ).

Τα θετικά του Κέντρου:1. Η ίλη μου (λόχος) ήταν γεμάτος από άτομα που είχαν πάρει αναβολή για σπουδές συνεπώς μεγάλης σχετικά ηλικίας (23 και άνω που για τα ΤΘ είναι μεγάλη).2. Εγκαταστάσεις του στρατοπέδου σχετικά κάλες (θέρμανση, λουτρά κλπ) 3. Δκτής του ΚΕΤΘ καλός (τότε το έπαιζε τουλάχιστο φανταροπατέρας, ώρα του καλή)

Τα αρνητικά του Κέντρου:1. Συγκοινωνία με Αθήνα πολύ κακή = ταλαιπωρία με τραίνα και λεωφορεία να πας και να έρθεις.2. Δκτής της ίλης, ένας ανθυπολοχαγός που την είχε δει από Στρατηγός και άνω.3. Πέσαμε στην περίοδο του Πάσχα με αποτέλεσμα να τρέχουμε πάνω κάτω συνέχεια για καθαριότητες, σερβιρίσματα κλπ κλπ για να γλεντήσει η πολιτική και στρατιωτική ηγεσία!!!4. Με αυτά και με εκείνα καταλήξαμε, όσοι φύγαμε πρώτοι πρώτοι για τις μονάδες, να μην έχουμε κάνει σχεδόν καθόλου εκπαίδευση και να πηγαίνουμε στις μονάδες χωρίς να ξέρουμε ούτε τα βασικά.

Πήρα μετάθεση από ΚΕΤΘ για Ρόδο ως γραφέας (λόγω Ι4, ηλικίας και σπουδών).

Τα θετικά της μονάδας:1. Οι παλιοί είχαν γενικά καλή συμπεριφορά.2. Κάποια από τα στελέχη ήταν πολύ cool.3. Ο Δκτής ήταν καλός μέχρι παρεξηγήσεως.

Τα αρνητικά της μονάδας:1. Πολύ χάλια εγκαταστάσεις (λουτρά, θέρμανση, ΚΨΜ, όλα για τον π... ο.2. Ο Δκτής έφυγε γρήγορα με μετάθεση και στη θέση του πήγε ο πρώην Υδκτής (άτομο αποδεδειγμένα κομπλεξικό και υστερικό μέχρι βαθμού κακουργήματος).3. Κάποια από τα στελέχη ήταν και πολύ μ... ς.4. Αρκετοί από τους ντόπιους κάναν πρωτάθλημα χωσίματος των υπολοίπων (προσωπικά δεν θίχτηκα, αλλά πολλοί άλλοι πιέστηκαν εξαιτίας τους).5. Προσωπικά εγώ ξεσκίστηκα στη δουλειά στο γραφείο μέχρι αηδίας.

Επέστρεψα μετά από 9 μήνες στο ΚΕΤΘ ως οργανικός πλέον και κατευθείαν τοποθετήθηκα σε επιτελικό γραφείο:

1. Προιστάμενος γραφείου άτομο πολύ καλό αλλά και πολύ βλάκας χωρίς αίσθηση της δουλειάς και χωρίς καμία γνώση σε ΗΥ.

2. Όγκος εργασίας του γραφείου τεράστιος (1ο ΕΓ), (=πρωί, μεσημέρι, απόγευμα, βράδυ, νύχτα στο γραφείο).

3. Παρόλη την ύπαρξη ΗΥ στο γραφείο, μικρή και γελοία χρήση τους. Παρά του ότι υπήρχαν οι ανάλογες εφαρμογές κανείς δεν τις είχε χρησιμοποιήσει ποτέ. Υποχρεώθηκα να τρέξω τα πάντα ξεκινώντας από το μηδέν και φτιάχνοντας τα πάντα άπό την αρχή (καλή εργασιοθεραπεία ε; )

4. Δκτής στην ίλη μου ένας τύπος άνω ποταμών (μα πού πάω και τους βρίσκω; !!)

ΓΕΝΙΚΑ δεν μπορώ να πω ότι πέρασα άσχημα στο στρατό, ίσα - ίσα που γνώρισα αρκετά καλά παιδιά και κάναμε καλή παρέα, όποιος όμως πει ότι οι γραφείς την περνάνε τέλεια στο στρατό να μην είναι και τόσο σίγουρος!!! Εξυπακούεται ότι υάρχουν και πολύ χειρότερα ο κάθε ένας κρίνει με βάση τις δικές του εμπειρίες.

Α!! και να μην το ξεχάσω:

ΤΕΛΙΚΟ ΣΚΟΡ:

ΠΟΙΝΕΣ:1 ημέρα περιορισμός,6 ημέρες κράτηση.

ΑΔΕΙΕΣ: όλες οι κανονικές και οι ΑΜΔ, και καμιά 15άρα τιμητικές από τις οποίες κατάφερα να πάρω περίπου τις μισές (τις άλλες μισές δεν τις πρόλαβα λόγω δουλειάς στο γραφείο).

Να στε καλά και καλοί πολίτες όσοι είστε μέσα!!!

fotisvstrom
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Μαρ 18, 2008 8:36 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: Ι.Υ.
Επικοινωνία:

Που υπηρετήσαμε;

Δημοσίευση από fotisvstrom »

Γειά σε όλους.

Είμε κι εγώ ένας Πρώην ΑΜΦ. ΚΔ. που υπηρέτησε στην Γ΄ Μ. Α. Κ.3ο ΕΤΕΘ.

Σειρά.221.92 ΣΤ΄ΕΣΣΟ. με ειδηκότητα ΤΤΟ.

Αν υπάρχει καμιά σειρά στο forum θα ύθελα πάρα πολύ να τα πούμε.
Rojoblanco
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 10, 2008 9:57 pm
Επικοινωνία:

Που υπηρετήσαμε;

Δημοσίευση από Rojoblanco »

Παρουσιαστηκα στο ΚΕΤΘ(ΑΥΛΩΝΑΣ) φλεβαρη του 2006 (294)... Εκει μπηκα σχεδον αμεσως μαγειρας κ δεν εκανα καμια εκπαιδευση... εκατσα παραμενων μαγειρας στην 3η επιλαρχια κ στο 2μηνο πηρα μεταταξη εγινα πεζικαριος κ κατεβηκα Γυθειο να παρω την ειδικοτητα του μαγειρα... εκει εκατσα 2 εβδομαδες κ κατοπιν πηγα 1 μηνα στο ΚΕΕΜ της Σπαρτης μαγειρας στην σχολη Αξ/κων (ΥΕΑ)... Απο εκει πηρα μεταθεση για 289ΤΠ στη Σαμοθρακη... Πολυ μαυρο ταγμα με δικα ΟΥΚΑ κ απιστευτο τρεξιμο!! Ευτυχως ημουν ο μοναδικος ενοπλος μαγειρας κ με στελνανε σε ενα φυλακιο στην αλλη ακρη του νησιου οπου επρεπε να μαγειρευω για 6 ατομα κ να κανω 3 ωρες σκοπιας καθε βραδυ... τπτ δλδ!! περασα 1,5 μηνα εκει πολυ ωραια με νοβα, υπνο κλπμετα απο 3 μηνες στην Σαμοθρακη, ηρθε η αποσπαση μου για την Πρ. Φρουρα που ειχα δηλωσει!! Εκει μπηκα στον Λ. Δ σαν μαγειρας ενω εκανα κ υπηρεσιες κανονικα... ηταν δυσκολες οι συνθηκες στην αρχη(πολλες φωνες, πειθαρχεια, αυστηροτητα, καμπανες για ψυλλου πηδημα κλπ) αλλα μετα συνηθιζεις... εκατσα 5,5 μηνες εκει μεχρι να απολυθω με συνολικο απολογισμο ποινων 7 μερες κρατηση (στη Πρ. Φρουρα ολες)!!

Σε γενικες γραμμες κ εκτος ελαχιστων περιστατικων περασα πολυ καλα στην θητεια μου κ την θυμαμαι με νοσταλγια!!!
vagelis
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Ιουν 10, 2008 2:53 am
Επικοινωνία:

Που υπηρετήσαμε;

Δημοσίευση από vagelis »

99Ε ΕΣΣΟ-ΣΕΙΡΑ 262. Παρουσιαστηκα στη Κορινθο στην συνεχεια ΚΕΒΟΠ με ειδικοτητα πολυβολητης και μετα ΕΛΔΥΚ.

crow
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 05, 2008 5:58 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Που υπηρετήσαμε;

Δημοσίευση από crow »

Ρε παιδιά κανένας 271 ΕΣΣΟ ποθ να ήτανε στο 575 ΤΠΝ υπάρχει;

Anonymous

Που υπηρετήσαμε;

Δημοσίευση από Anonymous »

Είχες ενα μαλακα Λαμπρινάκη για λοχαγο και οταν εμπαινες τελευταιος απο το πρωινο ετρωγες 5 μερες φυλακη;
Anonymous

Που υπηρετήσαμε;

Δημοσίευση από Anonymous »

ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΝΑ ΥΠΗΡΕΤΗΣΕ ΤΟ 2001 ΣΤΟ 521 ΤΑΓΜΑ ΠΕΖΟΝΑΥΤΩΝ ΣΤΟ ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΟ ΓΕΩΡΓΟΥΛΑ;
Anonymous

Που υπηρετήσαμε;

Δημοσίευση από Anonymous »

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΕΣ. ΚΑΝΕΙΣ 269 ΣΕΙΡΑ; ΚΕΠΒ ΣΤΗ ΘΗΒΑ (5 ΟΥΛΑΜΟΣ), ΚΕΤΧ ΠΑΤΡΑ,3ο ΤΕΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ.
crow71
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Παρ Οκτ 17, 2008 3:40 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Που υπηρετήσαμε;

Δημοσίευση από crow71 »

Ρε παιδία υπάρχει κανένας που να ήταν στο 575ΤΠΝ το 2001; Καμία σειρά;

Anonymous

Που υπηρετήσαμε;

Δημοσίευση από Anonymous »

Re file.legomai kasinas dhmhtrhs.hmoyn 99st kai hmoyn stoy alexakh.3os loxos.eixa ginei kai ego ypodekaneas.
ΔΗΜΗΤΡΗΣ2
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Οκτ 28, 2008 8:27 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Που υπηρετήσαμε;

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ2 »

Ρε φιλε ημουν κι εγω στο 575.99 στ εσσο. Κασινας δημητριος.3ος λοχος με τον αλεξακη. Μενω χαλκιδα. Ημουν και υποδεκανεας. Παρε τηλ.6974717773. Οχι τιποτα αλλο. Ψαχνω κι εγο σειρες. Απολυθηκα 22 μαιου του 2001. Και το ωραιο εχω παει και επιστρατος το 2004 στη τηλο. Πειμενω τηλ. Η απαντηση εδω.
Anonymous

Που υπηρετήσαμε;

Δημοσίευση από Anonymous »

534 /ΤΠΖ ΠΕΠΛΟ ΕΒΡΟΥ Εικόνα ΜΑΥΡΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ
ΔΗΜΗΤΡΗΣ2
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Οκτ 28, 2008 8:27 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Που υπηρετήσαμε;

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ2 »

22 νοεμβριου του 1999 παρουσιαστηκα στο μ. Πευκο. Τρελλο αγχος. Επειτα αφου ακουσα ειδικοτητα οδηγος πηγα κεεμ στη σπαρτη. Οτι πιο χαλι εχω δει. Προσποιηθηκα οτι δεν εβλεπα καλα, με κοψανε και πηγα 575 ΤΠν. Περασα 1 μηνα πεν, οτι προλαβα.3ος λοχος μου λενε. Ο χειροτερος. Απο εκει και απολυθηκα. Δεν εχασα ουτε μια ασκηση. Προλαβα τα παντα. Ακομα και τα καψονια. Ηταν οι καλυτεροι 18 μηνες της ζωης μου. Μακαρι να τους ξαναζουσα. Εχω παει και επιστρατος. Ανηκω πλεον σε αερομεταφερομενη μοναδα καταδρομεων. Για ενα πραγμα στεναχωριεμαι... που δεν εχουν οι πεζοναυτες τον μπλε μπερε και που εφυγε το 575 ΤΠν απο τη χαλκιδα.
tsilimitsos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 09, 2007 6:17 pm
Τοποθεσία: Greece
Επάγγελμα: ΦΟΙΤΗΤΗΣ
Επικοινωνία:

Που υπηρετήσαμε;

Δημοσίευση από tsilimitsos »

14 Νοέμβρη 2007- 2007Δ-301 Σειρά! ... Τετάρτη πρωί και παρουσιάστηκα στην 124 ΠΒΕ στην Τρίπολη... για 25 ημέρες σαν Νεοσύλλεκτος σμηνίτης! Εκεί είχε τρέξιμο και ταλαιπωρία, αλλα ευτυχώς ήταν μονο αυτές οι 25 μέρες της θητείας μου δύσκολες... Γιατι οι άλλες 340 ήταν χαλαρώτατες! Έφυγα απο Τρίπολη με προορισμό το Καβούρι, τη 128 ΣΕΤΗ, όπου κάθησα 40 ημέρες και πήρα ειδικότητα ΜΑΤΗ (Μηχανικός Ασύρματων Τηλεπικοινωνιών)... Το Καβούρι, ήταν μικρό στρατόπεδο, πολύ περιποιημένο, με Nova,Playstasion Και LCD τηλεοράσεις... Και η υπηρεσία πέρναγε αέρα... Μέναμε 1 μέρα μέσα και 3 έξω...

Από εκεί πήγα στην ΜΑΚ στα Άνω Λιόσια, και έμεινα τους υπόλοιπους 9μιση μήνες... Και σε 16 ήμερες παίρνω το χαρτι... Ο χρόνος πέρασε... Και θεωρώ πως ήταν ένας χρόνος χαμένος χωρις νόημα!

Καλό κουράγιο στις υπόλοιπες σειρές και υπομονή...

Hλυσιακός-Ι ΜΑΚ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 27, 2008 7:27 am
Επικοινωνία:

Που υπηρετήσαμε;

Δημοσίευση από Hλυσιακός-Ι ΜΑΚ »

297 σειρά.6ο σύνταγμα Πεζικού Κόρινθος-Μ. Πεύκο-Ι ΜΑΚ-Μ. Πεύκο-Ι ΜΑΚ.
Μία θητεία όλο ταλαιπωρία αλλά και ενδιαφέρουσα. Αν ξανα υπηρετούσα πάλι εκεί θα πήγαινα γιατί η Ελλάδα είναι πάνω απ όλα.
Στους Μακεδόνες ρέει αίμα Ελληνικό. Στα Σκόπια δεν θα δώσουμε το όνομα αυτό. Ι-ΜΑΚ
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες