Θητεία στο Σώμα Έρευνας - Πληροφορικής

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
fsafsa

Θητεία στο Σώμα Έρευνας - Πληροφορικής

Δημοσίευση από fsafsa »

Geo7 έγραψε:Καλησπέρα παιδιά,

Έχω τελειώσει Μηχανικών Πληροφορικής και έχω 2 χρόνια προϋπηρεσία σαν προγραμματιστής. Στο χαρτί της κατάξης έχω σαν όπλο το Πυροβολικό, υπάρχει πιθανότητα να με αλλάξουν σε Έρευνας Πληροφορικής ;



Δύσκολα αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Nick17

Θητεία στο Σώμα Έρευνας - Πληροφορικής

Δημοσίευση από Nick17 »

Καλησπέρα παίδες. Για να μπεις αε Γραφείο Έρευνας και Πληροφορικής πρέπει το σώμα σου να είναι ΕΠ;
panos98
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Απρ 17, 2022 3:20 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στο Σώμα Έρευνας - Πληροφορικής

Δημοσίευση από panos98 »

Καλησπερα θελω να ρωτησω αν μπορω να μπω σε πληροφορικη μονο με αναλυτικη βαθμολογια ολα τα μαθηματα περασμενα, αποδεικτικο διπλωματικης εργασιας, χωρις ακομα να εχω πτυχιο στα χερια μου
ΒΥΣΜΑ ΕΠ

Θητεία στο Σώμα Έρευνας - Πληροφορικής

Δημοσίευση από ΒΥΣΜΑ ΕΠ »

Για να μπεις σε γραφειο ερευνας πληροφορικης πρεπει να εισαι σωμα επ.
δεν χρειαζεται να εχει πτυχιο για να μπεις στο σωμα επ.
fsafsa

Θητεία στο Σώμα Έρευνας - Πληροφορικής

Δημοσίευση από fsafsa »

ΒΥΣΜΑ ΕΠ έγραψε:Για να μπεις σε γραφειο ερευνας πληροφορικης πρεπει να εισαι σωμα επ.
δεν χρειαζεται να εχει πτυχιο για να μπεις στο σωμα επ.


Το καταλάβαμε από το όνομα σου πως και αν μπήκες... Που για παπάτζας φαίνεσαι αλλά οκ.

Που δεν χρειάζεται πτυχίο για να μπεις στο ΕΠ. Αλιγάτορα Εικόνα Δεν έχουν όλοι βύσματα και δεν γλείφουν πολιτικά γραφεία.

margm
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 14, 2022 1:36 am
Επικοινωνία:

Θητεία στο Σώμα Έρευνας - Πληροφορικής

Δημοσίευση από margm »

Έχει υπηρετήσει κάνεις στο 290 Λιβαδοχώρι Λήμνου ως έρευνας και πληροφορικής (ΥΕΑ) , να μας πει εντυπώσεις ;
lobotomimenos
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 09, 2022 7:17 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στο Σώμα Έρευνας - Πληροφορικής

Δημοσίευση από lobotomimenos »

Το σημείωμα κατάταξής μου γράφει Έρευνας και Πληροφορικής. Υπάρχει περίπτωση να μη με κρατήσουν και να με βάλουν κάτι άλλο; Έχω ακούσει ότι βάζουν πρώτα όλα τα βύσματα και έτσι αν δεν περισσέψουν θέσεις σε στέλνουν αλλού, ισχύει αυτό;
Επίσης ποιες είναι οι υπηρεσίες που κάνεις σαν Έρευνας και Πληροφορικής;
georgekir
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: Δευ Απρ 18, 2022 11:01 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στο Σώμα Έρευνας - Πληροφορικής

Δημοσίευση από georgekir »

Καλησπερα αν διαβαζες και Τις προηγουμενες συζητησεις θα καταλαβαινες οτι δυστυχως ναι ειναι αρκετα πιθανο να μη σε κρατησουν και να σε στειλουν αλλου. Οσο για τις αρμοδιοτητες σου διαφερει απο μοναδα σε μοναδα ομως ειναι καθαρα δουλεια γραφειου. Απο προηγουμενες Συζητησεις που διαβαζα μερικα παιδια ελεγαν οτι εστηναν servers, εκαναν εργασιες δικτυων κλπ ενω αλλοι οτι επαιζαν παιχνιδια για παραδειγμα. Εξαρταται τοσο απο τον εξοπλισμο οσο και απο τις αναγκες της μοναδας που θα σε τοποθετησουν. Ευχομαι να παν ολα καλα παντως και καλος πολιτης
lobotomimenos
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 09, 2022 7:17 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στο Σώμα Έρευνας - Πληροφορικής

Δημοσίευση από lobotomimenos »

Αυτό είναι κάτι που θα μάθω την πρώτη μέρα ή σε θα πρέπει να περάσει η εκπαίδευση για να μάθω που θα είμαι;
Τάσος

Θητεία στο Σώμα Έρευνας - Πληροφορικής

Δημοσίευση από Τάσος »

Άμα δηλώσεις ότι θες να πας σώμα έρευνας και Πληροφορικής που είναι οι επιλογές να σε στείλουν; Επίσης είναι 12μηνο;

Armyforce
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Κυρ Απρ 24, 2022 4:00 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στο Σώμα Έρευνας - Πληροφορικής

Δημοσίευση από Armyforce »

Μπορεί να σε στείλουν ή στο 1ο ΣΕΗΠΠΕΠ (Συγκρότημα Επικοινωνιών, Ηλεκτρονικού Πολέμου, Πληροφορικής και Επιτηρήσεως) που είναι στην Ξάνθη ή στο 2ο ΣΕΗΠΠΕΠ στην Αθήνα ή στη ΔΕΠΛΗ (Διεύθυνση Έρευνας και Πληροφορικής) στο ΓΕΣ.
lobotomimenos
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 09, 2022 7:17 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στο Σώμα Έρευνας - Πληροφορικής

Δημοσίευση από lobotomimenos »

Armyforce έγραψε:Μπορεί να σε στείλουν ή στο 1ο ΣΕΗΠΠΕΠ (Συγκρότημα Επικοινωνιών, Ηλεκτρονικού Πολέμου, Πληροφορικής και Επιτηρήσεως) που είναι στην Ξάνθη ή στο 2ο ΣΕΗΠΠΕΠ στην Αθήνα ή στη ΔΕΠΛΗ (Διεύθυνση Έρευνας και Πληροφορικής) στο ΓΕΣ.


Αυτό βγαίνει μετά τα ΣΒΕΝ (πριν την άδεια ορκωμοσίας) ή μετά τα ΣΠΕΝ; Εγώ έκανα ΣΒΕΝ σε μια μονάδα Πεζικού ως ΕΠ και τώρα με στέλνουν σε μια μονάδα Πυροβολικού μετά την άδεια ορκωμοσίας (σώμα δε μου άλλαξαν, σαν ΕΠ με στέλνουν και εκεί). Προορίζομαι για να καλύψω κάποιο πόστο ή θα κάνω θητεία σαν στρατιώτης Πυροβολικού; Γενικά δεν έχω ιδέα και όποιον ρώτησα μέχρι στιγμής δεν έχει επίσης ιδέα.

Armyforce
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Κυρ Απρ 24, 2022 4:00 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στο Σώμα Έρευνας - Πληροφορικής

Δημοσίευση από Armyforce »

lobotomimenos έγραψε:Αυτό βγαίνει μετά τα ΣΒΕΝ (πριν την άδεια ορκωμοσίας) ή μετά τα ΣΠΕΝ; Εγώ έκανα ΣΒΕΝ σε μια μονάδα Πεζικού ως ΕΠ και τώρα με στέλνουν σε μια μονάδα Πυροβολικού μετά την άδεια ορκωμοσίας (σώμα δε μου άλλαξαν, σαν ΕΠ με στέλνουν και εκεί). Προορίζομαι για να καλύψω κάποιο πόστο ή θα κάνω θητεία σαν στρατιώτης Πυροβολικού; Γενικά δεν έχω ιδέα και όποιον ρώτησα μέχρι στιγμής δεν έχει επίσης ιδέα.



Μπορεί και να κάνεις θητεία κανονικά. Υπάρχουν κι άλλοι ΕΠ που τους έχουν στείλει και σε νησιά ή ακόμα και σε φυλάκια ακριτικά και κάνουν κανονικά θητεία. Αρκετούς πάντως τους πάνε κι εκεί που σου είπα.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Τρί Αύγ 09, 2022 3:25 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
lobotomimenos
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 09, 2022 7:17 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στο Σώμα Έρευνας - Πληροφορικής

Δημοσίευση από lobotomimenos »

Σε αυτή την περίπτωση θα με κρατήσουν σαν ΕΠ ή θα με αλλάξουν στο όπλο/σώμα της μονάδας που θα υπηρετώ;
ghat
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Αύγ 19, 2022 7:16 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στο Σώμα Έρευνας - Πληροφορικής

Δημοσίευση από ghat »

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω καταταγεί στο ΠΝ ωστόσο έχω ολοκληρώσει σπουδές ΗΜΜΥ και δραστηριοποιούμαι στον τομέα. Απ οτι καταλαβαίνω το σώμα ΕΠ είναι για τον στρατό ξηράς. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο για το ΠΝ; Είτε κάτι σαν το ΕΠ είτε κάποιο σώμα κυβερνοασφάλειας.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες