Αναγνώριση ξένων στρατιωτικών σχολών

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Aristokratis
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 30, 2024 1:32 am
Τοποθεσία: Thessaloniki
Επάγγελμα: Σπουδαστής ΑΕΝ
Επικοινωνία:

Αναγνώριση ξένων στρατιωτικών σχολών

Δημοσίευση από Aristokratis »

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν ο Ελληνικός στρατός αναγνωρίζει ξένες στρατιωτικές σχολές, πιο συγκεκριμένα, έχω και Αυστραλέζικη ιθαγένεια, που αυτό σημαίνει πως μπορώ να υπηρετήσω στον Αυστραλέζικο στρατό εθελοντικά (και πληρώνουν και καλά) πέρα από αυτό, επίσης μπορώ να σπουδάσω στο royal military college (βασιλικό στρατιωτικό κολέγιο) της Αυστραλίας, αν το κάνω αυτό και γυρίσω Ελλάδα θα έχω κάποια αναγνώριση ή όχι;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Re: Αναγνώριση ξένων στρατιωτικών σχολών

Δημοσίευση από Nassos »

Aristokratis έγραψε: Σάβ Μαρ 30, 2024 1:49 am Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν ο Ελληνικός στρατός αναγνωρίζει ξένες στρατιωτικές σχολές, πιο συγκεκριμένα, έχω και Αυστραλέζικη ιθαγένεια, που αυτό σημαίνει πως μπορώ να υπηρετήσω στον Αυστραλέζικο στρατό εθελοντικά (και πληρώνουν και καλά) πέρα από αυτό, επίσης μπορώ να σπουδάσω στο royal military college (βασιλικό στρατιωτικό κολέγιο) της Αυστραλίας, αν το κάνω αυτό και γυρίσω Ελλάδα θα έχω κάποια αναγνώριση ή όχι;
Ο ΔΟΑΤΑΠ αναγνωρίζεις τις παρακάτω Στρατιωτικές Σχολές της αλλοδαπής

CANADA: ROYAL MILITARY COLLEGE OF CANADA
EGYPT:MILITARY TECHNICAL COLLEGE
FRANCE: ESM SAINT-CYR,ECOLE SPΕCIALE MILITAIRE DE SAINT-CYR
POLAND: MILITARY UNIVERSITY OF TECHNOLOGY
ROMANIA: ACADEMIA TEHNICA MILITARA „FERDINAND I” DIN BUCURESTI/ MILITARY TECHNICAL ACADEMY FERDINAND I
U.S.A.:VIRGINIA MILITARY INSTITUTE - LEXINGTON

Οι απόφοιτοι των Στρατιωτικών Σχολών (πχ Σχολή Ευελπίδων) μπορούν να κάνουν μεταπτυχιακό στο West Point των ΗΠΑ ή στο Sandhurst στη Βρετανία.

Παρακάτω στη λίστα μπορείς να βρείς τα αναγνωρισμένα από το ΔΟΑΤΑΠ Πανεπιστήμια της Αυστραλίας.

https://www.doatap.gr/anagnorish/ethnik ... allodapis/
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες