Μειωμένη θητεία - ή τουλάχιστον θα έπρεπε

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
tekZy
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 05, 2023 3:04 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία - ή τουλάχιστον θα έπρεπε

Δημοσίευση από tekZy »

Καλησπέρα παιδιά.

Είμαι τέκνο μονογονεϊκής οικογένειας. Μας μεγαλώνει η μήτερα μου, εμένα και την αδερφή μου, μιας κι έχει χωρίσει εδώ και χρόνια. Ο πατέρας μου δεν έχει συμμετέχει ποτέ οικονομικά, ούτε για διατροφή και έχω να τον δω πολλά χρόνια.

Εκτός αυτών, η αδερφή μου είναι Άτομο με ειδικές ανάγκες. Συγκεκριμένα, έχει βαριά νοητική υστέρηση και κρίσεις επιληψίας. Το ποσοστό αναπηρίας ανέρχεται στο 86% και είναι εφ' όρου ζωής από τα ΚΕΠΑ.

Δυστηχώς έχω πέσει σε παραθυράκια και πρέπει σύμφωνα με τους νόμους που ισχύουν να κάνω 12μηνο, ενω κανονικα θα έπρεπε να κάνω 6.
Γιατί να κάνω 6;

Επειδή, ναι μεν δεν έχει πεθάνει ο πατέρας μου, αλλά από την στιγμή που δεν συμμετέχει οικονομικά εδώ και χρόνια και θεωρείται μονογονεϊκή οικογένεια (πάμε - 3 μήνες).
Δεύτερον, ο νόμος αναφέρει ότι θα έπρεπε η αναπηρία της αδερφής μου να είναι κινητική.(Ρε παιδιά δουλευόμαστε;). Η αδερφή μου δεν μπορεί μόνη της, χωρίς επίβλεψη να κάνει ούτε βασικά πράγματα. Άλλοι 3 μήνες από εδω που θα έπρεπε να αφαιρεθούν.

Τέλος, είμαι και προστάτης της οικογένειας. Άλλα δεν θέλω να υπηρετήσω 9 μήνες, ενώ κανονικά θα έπρεπε να είναι λιγότεροι.

Έχει καποιος κάποια σχετική εμπειρία, ή κάποιον τρόπο να βρούμε λύση;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες