Θητεία στη Στρατονομια

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
nikosmw

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από nikosmw »

326 σειρα ημασταν 95 ατομα περιπου. Και για να σου κατσει η μεταθεση στο τοπο σου και χωρις βυσμα πρειπει να εισαι πολυ τυχερος...
kostas_20
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 19, 2013 8:57 pm
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από kostas_20 »

MoΥ είπε ένα παιδί που παρουσιαστηκε στη Τριπολη το μαρτιο ότι πηραν δυο παιδια στρατονομια χωρις να το θελουν. Μπορει να συμβει αυτο?
Άβαταρ μέλους
samloxias
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 374
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2013 8:29 pm
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από samloxias »

Την σημερινή εποχή δέν νομίζω φίλε. Άλλά πάλι δεν ξέρω, διευκρίνησέτω.
Kosmas

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Kosmas »

Την παρασκευή στις 20 του μήνα ονομάστηκα κι εγώ στρατονόμος. Για να απαντήσω στον kostas_20 αυτό συμβαίνει. Πήραν και σε εμάς άτομα τα οποία δεν ήθελαν να έρθουν στρατονομία. Συνολικά ξεκινήσαμε 89 άτομα και τελειώσαμε οι 79. Κόπηκαν μόνο όσοι είχαν τρύπες στα αυτιά οι οποίες ήταν σαν διόπτρες, και φυσικά αυτοί που είχαν δηλώσει από την πρώτη μέρα ότι δεν ήθελαν να συνεχίσουν στη στρατονομία.

Στα του Κεσν τώρα. Προσωπικά πέρασα πάρα πολύ καλά. Ναι μεν τρέξιμο και φωνές οι οποίες δεν κράτησαν πάνω από 4-5 μέρες, αλλά κατά τ'άλλα ο καιρός πέρασε πολύ ευχάριστα! Τις πρώτες μέρες νιώθεις μόνο μια μικρή κούραση, αλλά μετά συνηθίζεις και σου φαίνονται όλα παιχνιδάκι! Έχει ενδιαφέρουσες δραστηριότητες όπως: Στίβο μάχης (4 φορές τον περάσαμε), μίλι του οπλίτη, τοπογραφία,test cooper και φυσικά μηχανοδήγηση. Σε σχέση με την Τρίπολη που είχαν παρουσιαστεί σαν νεοσύλλεκτος, η Καρδίτσα μου φάνηκε πολύ ξεκούραστη. Είχες αρκετό χρόνο για να ξεκουραστείς.

Μην μασάτε κύριοι! Όσοι αποφασίσετε να πάτε, κοιτάξτε να απολαύσετε το ΚΕΣΝ στο έπακρο! Διοικητής εκεί είναι Αντισυνταγματάχης ο οποίος είναι εξαιρετικός άνθρωπος και ότι πρόβλημα και να έχετε είναι πάντα στη διάθεση σας να κάτσει να σας μιλήσει και να σας βοηθήσει.

Αυτό που θα μου μείνει, είναι μια κουβέντα που γύρισε ένα βράδυ και μας είπε ένας επιλοχίας από εκεί: Ο στρατός είναι ένα θέατρο. Παίξτε εσείς τον ρόλο σας, για να παίξουμε κι εμείς τον δικό μας και να περάσουμε όσο πιο καλά γίνεται. Αυτά από εμένα, τώρα που τα έχω και φρέσκα. Οποιοσδήποτε θέλει να ρωτήσει το οτιδήποτε ας μου πει.
Χάρης

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Χάρης »

Σαν ένας στρατονόμος και εκπαιδευτής μάλιστα, μπορώ να πω, πως αν πληρείς τις προϋποθέσεις, η στρατονομία είναι η καλύτερη επιλογή που μπορεί να κάνει κάποιος. Ναι έχει τρέξιμο, ναι έχει κούραση, ναι έχει ψυχολογικό πόλεμο, αλλά όλα είναι ένα μικρό θέατρο που πρέπει να γίνει και ο καθένας να παίξει τον ρόλο του. Όταν ονομαστείς θα καταλάβεις τα προνόμια που θα έχεις.

Και όσο για τον φίλο που ρωτάει για 8μηνο, μπορείς να το κάνεις. Αρχικά δηλώνεις ότι θα κάνεις πλήρη θητεία, για να σε πάρουν στο κέντρο, αλλά όταν πάρεις την μετάθεσή σου, μπορείς να κάνεις μια αίτηση και να κάνεις 8μηνο.

στεφανος

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από στεφανος »

ΚΕΣΝ παπαγου 220 σειρα 2 μηνες με πολλη ξυλο Ρωτηστε να μαθετε χαχαχαχαχχα
Άβαταρ μέλους
samloxias
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 374
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2013 8:29 pm
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από samloxias »

Έλα τώρα δεν θέλω τέτοια.220 σειρά και έφαγες ξύλο, μάλον χάδι θα ήτανε.Εικόνα φιλικά
Άβαταρ μέλους
samloxias
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 374
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2013 8:29 pm
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από samloxias »

Μάλον έλαβε τέλος και η Στρτονομία, κρατάτε αναμνηστικά. Κάτι ψιθυρίζετε.Εικόνα
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από yandr »

Καταργούνται στρατονομία, ναυτονομία, αερονομία

Την κατάργηση της στρατονομίας και αντιστοίχως της αερονομίας και της ναυτονομίας, προανήγγειλε ο υπουργός Εθνικής Άμυνας, Δημήτρης Αβραμόπουλος, συνομιλώντας με δημοσιογράφους, ενώ στη θέση τους θα δημιουργηθεί ένα νέο διακλαδικό Σώμα, που θα ονομάζεται Αστυνομία Ενόπλων Δυνάμεων

Σύμφωνα με τη Δημόσια Τηλεόραση, με αυτό τον τρόπο ενοποιούνται οι στρατονομικές υπηρεσίες και των τριών κλάδων καταργώντας παράλληλα το νομικό πλαίσιο για τη στρατονομία, ένα νόμος του 1951 και θεωρείται αναχρονιστικός.

Η κατάργηση θα γίνει άμεσα και θα κατατεθεί σχετικό νομοσχέδιο στη Βουλή.

Το νέο Σώμα θα έχει ευρείες αρμοδιότητες, αντιμετωπίζοντας και ζητήματα διαφθοράς.

Πηγή
Άβαταρ μέλους
NeoLand
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 05, 2014 4:32 pm
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από NeoLand »

Εμείς ως στρατεύσιμοι, στρατιώτες δηλαδή, μπορούμε να καταγγείλουμε στη στρατονομία οτιδηποτε παράνομο πεσει στην αντιληψη μας ; Εστω στη νεα αστυνομια ενοπλων δυναμεων
π. Χ ενας αξιωματικος να κλεβει απο το κψμ (παραδειγμα)
Άβαταρ μέλους
samloxias
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 374
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2013 8:29 pm
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από samloxias »

Φίλε μου θα περιμένεις να δείς τις αρμοδιότητες που θάχει αυτή η αλλαγή.
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Terminator »

Το Υπουργείο Αμύνης σχεδιάζει την δημιουργία ενός ενιαίου σώματος ''αδιάφθορων'' στα πρότυπα της Υπηρεσίας Εσωτερικών Υποθέσεων της ΕΛ. ΑΣ. Για κάθε έρευνα που θα διεξάγει η συγκεκριμένη υπηρεσία θα ενημερώνεται ο Εισαγγελέας.
Άβαταρ μέλους
samloxias
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 374
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2013 8:29 pm
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από samloxias »

Terminator έγραψε:Το Υπουργείο Αμύνης σχεδιάζει την δημιουργία ενός ενιαίου σώματος ''αδιάφθορων'' στα πρότυπα της Υπηρεσίας Εσωτερικών Υποθέσεων της ΕΛ. ΑΣ. Για κάθε έρευνα που θα διεξάγει η συγκεκριμένη υπηρεσία θα ενημερώνεται ο Εισαγγελέας.


Πολύ πετηχυμένο φίλε τερμινάτορ (((Υπουργείο, αδιάφθορων, ΕΛ. Ας, Εισαγγελέας))) Εικόνα
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
cecol

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από cecol »

Καλησπέρα παιδιά!

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Πέρασε κλιμάκιο της Στρατονομίας τον Ιανουάριο του 2014; Σας το ρωτώ γιατί ενδιαφέρομαι να το δηλώσω, μπαίνω με την Β ΕΣΣΟ του 2014, αλλά διάβασα παραπάνω ότι θα καταργηθεί άμεσα...

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Στρατονομία - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από D.Y.K »

cecol έγραψε:Καλησπέρα παιδιά!

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Πέρασε κλιμάκιο της Στρατονομίας τον Ιανουάριο του 2014; Σας το ρωτώ γιατί ενδιαφέρομαι να το δηλώσω, μπαίνω με την Β ΕΣΣΟ του 2014, αλλά διάβασα παραπάνω ότι θα καταργηθεί άμεσα...



Θα ζητήσουν έφεδρους και πάλι μην ανησυχείς.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες