Επιτυχόντες / Επιλαχόντες Αξιωματικοί Ειδικών Καθηκόντων Πυροσβεστικής (2021)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Επισκέπτης

Re: Επιτυχόντες / Επιλαχόντες Αξιωματικοί Ειδικών Καθηκόντων Πυροσβεστικής (2021)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Από τη στιγμή που δε σκόπευαν εξ αρχής να αναπληρώσουν τις θέσεις παρά το ότι ζήτησαν 150 και το ΥπΕς έβγαλε σχετική απόφαση ή να πάρουν παραπάνω άτομα, όφειλαν να το ξεκαθαρίσουν με απόλυτο και ευθύ τρόπο κι όχι να γεμίζουν ελπίδες τους επιλαχόντες και να χάνουν επαγγελματικές ευκαιρίες και διαγωνισμούς περιμένοντας κάτι που ήξεραν οι αρμόδιοι ότι δε θα γινόταν. Δεν ξέρω ούτε εγώ με τι κίνητρα μίλησαν περί αναπλήρωσης. Αλλά είναι ντροπή να παίζουν με την ελπίδα ενός εργαζόμενου που ψάχνει κάτι καλύτερο.
Επισκέπτης

Re: Επιτυχόντες / Επιλαχόντες Αξιωματικοί Ειδικών Καθηκόντων Πυροσβεστικής (2021)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Διάλογος με εργαζόμεν... Σε πολιτικό γραφείο πολιτικού:
εγώ: Το θεωρείτε δίκαιο αν κερδίσουν το δικαστήριο υποψήφιοι που προσέφυγαν να μπουν αυτοί κι όχι όσοι προηγούνται, οι οποίοι δεν άσκησαν τα δικαστικά τους δικαιώματα επειδή εμπιστεύτηκαν τα άτομα που τους είπαν για την επικείμενη τροποποίηση;
πολιτικό γραφείο: Ήταν επιλογή δική σας, ανεξάρτητα με το τι σας είπαν.(ok, σε αυτό έχει δίκιο)
εγώ: Θεωρείτε δίκαιη τη συνέντευξη αναφορικά με κάποια περιστατικά επιλαχόντων, που θα μπορούσαν από σπόντα και μόνο να είναι στους εισακτέους;
πολιτικό γραφείο: Από την εμπειρία μου σε συνεντεύξεις, πολλά άτομα βγάζουν προσωπικότητα που δεν είναι δυνατόν να εκδηλωθεί στα γραπτά!
Εντάξει, εκεί με τάπωσε, το ομολογώ.
Επισκέπτης

Re: Επιτυχόντες / Επιλαχόντες Αξιωματικοί Ειδικών Καθηκόντων Πυροσβεστικής (2021)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Επισκέπτης έγραψε: Πέμ Νοέμ 30, 2023 11:45 am Από τη στιγμή που δε σκόπευαν εξ αρχής να αναπληρώσουν τις θέσεις παρά το ότι ζήτησαν 150 και το ΥπΕς έβγαλε σχετική απόφαση ή να πάρουν παραπάνω άτομα, όφειλαν να το ξεκαθαρίσουν με απόλυτο και ευθύ τρόπο κι όχι να γεμίζουν ελπίδες τους επιλαχόντες και να χάνουν επαγγελματικές ευκαιρίες και διαγωνισμούς περιμένοντας κάτι που ήξεραν οι αρμόδιοι ότι δε θα γινόταν. Δεν ξέρω ούτε εγώ με τι κίνητρα μίλησαν περί αναπλήρωσης. Αλλά είναι ντροπή να παίζουν με την ελπίδα ενός εργαζόμενου που ψάχνει κάτι καλύτερο.
Σε αυτό συμφωνώ. Χάσαμε τόσο καιρό περιμένοντας.
Επισκέπτης

Re: Επιτυχόντες / Επιλαχόντες Αξιωματικοί Ειδικών Καθηκόντων Πυροσβεστικής (2021)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Δυστυχώς σε όσους ιθύνοντες τα εξιστόρησα όλα αυτά, μου είπαν ότι έχουν δίκιο οι επιλαχόντες. Ε, λοιπόν, τους απάντησα ότι δε μου αρκεί να έχω δίκιο. Θέλω και να το βρίσκω κάποιες φορές.
Επισκέπτης

Re: Επιτυχόντες / Επιλαχόντες Αξιωματικοί Ειδικών Καθηκόντων Πυροσβεστικής (2021)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Καλό μήνα με κάτι ευχάριστο: Βγήκε η 3γβ/2023 με την κατανομή θέσεων. Υποθέτω πολλοί νομικοί και οικονομολόγοι από αυτόν τον διαγωνισμό συμμετείχαν. Ευχάριστα νέα, καθώς και με την 1γ ενδέχεται ν' απορροφηθούν αρκετοί. Εύχομαι καλή σταδιοδρομία σε όσους έδωσαν και πέτυχαν. Υπομονή παιδιά και σύντομα τελειώνουν τα βάσανα. Αν όχι φέτος, του χρόνου τουλάχιστον.
Επισκέπτης

Re: Επιτυχόντες / Επιλαχόντες Αξιωματικοί Ειδικών Καθηκόντων Πυροσβεστικής (2021)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Δεν καταλαβαίνω ο 2Γ τι σχέση έχει με την πυροσβεστική. Δεν αναιρεί ότι χάσαμε έναν χρόνο περιμένοντας κάτι που δεν έγινε και πολλοί επίσης δεν έδωσαν καν στον 2Γ.
Επισκέπτης

Re: Επιτυχόντες / Επιλαχόντες Αξιωματικοί Ειδικών Καθηκόντων Πυροσβεστικής (2021)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Επισκέπτης έγραψε: Σάβ Δεκ 02, 2023 3:05 pm Δεν καταλαβαίνω ο 2Γ τι σχέση έχει με την πυροσβεστική. Δεν αναιρεί ότι χάσαμε έναν χρόνο περιμένοντας κάτι που δεν έγινε και πολλοί επίσης δεν έδωσαν καν στον 2Γ.
Καταλαβαίνω τι λες και έχεις απόλυτο δίκιο ότι θα έπρεπε να μας ξεκαθαρίσουν από την αρχή ότι δε θέλουν άλλους. Περιμέναμε έναν χρόνο, αλλά υποθέτω ότι οι περισσότεροι δεν ήμασταν άνεργοι κατά τη διάρκεια της αναμονής. Τον 2γ τον ανέφερα επειδή χθες βγήκαν οι θέσεις και ζητούσε ίδιες ειδικότητες. Επομένως δεν αποκλείεται κάποιοι νομικοί, οικονομολόγοι, μηχανικοί και μετεωρολόγοι να έδωσαν και να πέτυχαν. Σου ξαναλέω όμως, δεν είμαι σίγουρη με τι κίνητρα πήγε να γίνει η τροποποίηση και τι θέματα μπορούσε να προκαλέσει.
Επισκέπτης

Re: Επιτυχόντες / Επιλαχόντες Αξιωματικοί Ειδικών Καθηκόντων Πυροσβεστικής (2021)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Τα πράγματα είναι απλά:
Εισακτέος=αυτός που κατατάσσεται στη σχολή ως δόκιμος
Επιλαχών=αυτός που γράφει πάνω από τη βάση, αλλά δεν κατατάσσεται επειδή ο αριθμός της προκήρυξης έχει συμπληρωθεί.
Από τη στιγμή που είστε επιλαχόντες, ξέρατε ότι δεν περνάτε, εκτός αν σας καλούσαν ως αναπληρωματικούς. Αρχικά, δεν έπρεπε καν να περιμένετε κάτι. Χάσατε ένα χρόνο βασιζόμενοι σε τι ακριβώς; Όσοι έχετε τα τυπικά προσόντα, μπορείτε να ξαναδώσετε στον επόμενο διαγωνισμό.
Επισκέπτης

Re: Επιτυχόντες / Επιλαχόντες Αξιωματικοί Ειδικών Καθηκόντων Πυροσβεστικής (2021)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Ούτε είναι σωστό να παίζουν με πτυχιούχους που διεκδικούν ένα καλύτερο επαγγελματικό μέλλον. Όπως το ορίζει κανείς το καλυτερο. Δε θες επιλαχόντες; Πες το και μη μας πουλάς φούμαρα για τροποποιήσεις, μέχρι να χάσουν οι υποψήφιοι την προθεσμία προσφυγής, ώστε να μην αναγκαστείς να εξηγήσεις τ' ανεξήγητα.
Επισκέπτης

Re: Επιτυχόντες / Επιλαχόντες Αξιωματικοί Ειδικών Καθηκόντων Πυροσβεστικής (2021)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Πάντως μιας και το αναφέρατε, είδα τις θέσεις της 2γ και δεν έχει θέσεις για το υπουργείο κλιματικής κρίσης, όπως έλεγαν κάποια άτομα. Αυτό σημαίνει ότι κατά πάσα πιθανότητα θα γίνει νέος διαγωνισμός με τη διαδικασία του ΠΣ για τη 2η σειρά. Αλλά τη συνέντευξη τη φοβάμαι λίγο. Βέβαια, αν γράψω καλά, η συνέντευξη θα είναι τυπική πιστεύω. Μόνο αν είμαι στο όριο πρέπει ν' ανησυχώ για τα βύσματα.
Επισκέπτης

Re: Επιτυχόντες / Επιλαχόντες Αξιωματικοί Ειδικών Καθηκόντων Πυροσβεστικής (2021)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Καθώς τέλη του μηνός θα κλειδώσει το νήμα, εκτός από τη δεύτερη σειρά μήπως ρώτησε κάποιος γιατί τόση ψευτιά και κοροϊδία σε βάρος νέων ανθρώπων με πτυχία; Επιλαχόντες ήμασταν, αλλά γιατί μας παραμύθιασαν για τροποποιήσεις που δεν ήρθαν, με αποτέλεσμα να χάσουμε την προθεσμία προσφυγής; Φοβήθηκαν κάτι συγκεκριμένο;
Επισκέπτης

Re: Επιτυχόντες / Επιλαχόντες Αξιωματικοί Ειδικών Καθηκόντων Πυροσβεστικής (2021)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Μην το ψάχνετε άλλο. Μας πέταξαν το τυράκι της τροποποίησης μέχρι να χάσουμε τα δικαστικά μας δικαιώματα και μετά δε μας είδαν, δε μας ξέρουν. Προφανώς και ήθελαν να καλύψουν κάτι και κάποιους. Άντε και καλές γιορτές να έχουμε.
Επισκέπτης

Re: Επιτυχόντες / Επιλαχόντες Αξιωματικοί Ειδικών Καθηκόντων Πυροσβεστικής (2021)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Ο καθένας εδώ μέσα έχει γράψει ότι θέλει αλήθεια. Η τροποποίηση δεν άλλαξε για να τσιμπήσετε για τα δικάστηκα. Η τροποποίηση ήταν να βγει αφού είχαμε το δικαίωμα να την κάνουμε. Μετά από αυτό πάγωσε από Τουρνά γιατί κάποιου η κόρη ήταν πρώτο όνομα. Ο διαγωνισμός αντικειμενικά αξιοκρατικός ήταν όσοι έγραψαν μπήκαν. Τέλος και το άλλο βύσμα μπήκε απλά επειδή δεν παρουσιάστηκε κάποιος. Αυτή μόνο έφαγε την θέση κάποιου αλλου που θα ήταν κανονικά πιο πάνω από αυτή. Αυτά
Επισκέπτης

Re: Επιτυχόντες / Επιλαχόντες Αξιωματικοί Ειδικών Καθηκόντων Πυροσβεστικής (2021)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Παιδιά, ειρήνη ημίν! Αυτά τα περιστατικά υποθέτω ήταν γνωστά από πριν στο υπουργείο, οπότε ήταν εύκολο να πει ορθά-κοφτά ΟΧΙ αν κάποιοι ζητούσαν τροποποιήσεις για να περάσουν κόσμο απ' το παράθυρο. Όντως δε δικαιολογούνται να μη μας ξεκαθαρίζουν ότι δε θα πάρουν παραπάνω άτομα, από τη στιγμή που το ήξεραν. Κάποιοι υποψήφιοι έκαναν δικαστική προσφυγή λόγω συνέντευξης, οπότε θα αναγκαστούν να δώσουν εξηγήσεις στους δικαστές για τη συνέντευξη. Δυστυχώς, πάντα σε κάθε διαγωνισμό υπάρχει νεποτισμός και βύσματα που θα προσπαθούν να χωθούν/χώσουν μαζί με τα άτομα που όντως αξίζουν. Στον επόμενο διαγωνισμό λοιπόν καταγγελία και ΕΔΕ κατευθείαν. Το αφήνουμε πίσω μας και προχωράμε. Καλές γιορτές σε όλους.
Επισκέπτης

Re: Επιτυχόντες / Επιλαχόντες Αξιωματικοί Ειδικών Καθηκόντων Πυροσβεστικής (2021)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Εντάξει, αν δεν πήγαινε ο ένας, αν δεν πήγαινε ο άλλος, θα πήγαινε το βυσματίδιο. Θυμάστε τι θέατρο έπαιζε την προηγούμενη Άνοιξη στα μούτρα μας χωρίς ίχνος ντροπής. Για όσκαρ.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες