Επιτυχόντες / Επιλαχόντες Αξιωματικοί Ειδικών Καθηκόντων Πυροσβεστικής (2021)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Firedoc
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 22, 2022 1:52 pm
Επικοινωνία:

Re: Επιτυχόντες / Επιλαχόντες Αξιωματικοί Ειδικών Καθηκόντων Πυροσβεστικής (2021)

Δημοσίευση από Firedoc »

Καλησπέρα κι από εμένα μετά από καιρό. Λυπάμαι που πρέπει εγώ να γράψω τα άσχημα νέα, αλλά το κάνω για όσους ακόμα τρέφουν ελπίδες. Λοιπόν τα οριστικά νέα και με τον πιο επίσημο τρόπο είναι ότι το θέμα έχει λήξει οριστικά και δεν πρόκειται ούτε θέσεις ν' αναπληρωθούν, ούτε να ζητήσουν παραπάνω άτομα. Από την αρχή, πρόθεση του υπουργείου ήταν αυτή κι έτσι θα παραμείνει. Το συγκεκριμένο θρεντ δεν έχει κανέναν λόγο ύπαρξης.It's official.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Re: Επιτυχόντες / Επιλαχόντες Αξιωματικοί Ειδικών Καθηκόντων Πυροσβεστικής (2021)

Δημοσίευση από D.Y.K »

Οι φίλοι νομικοί και οικονομολόγοι, δείτε και τις προκηρύξεις που ανακοινώθηκαν σήμερα από το λιμενικό σώμα, με όριο ηλικίας τα 35, για 10 και 5 άτομα αντίστοιχα.

Υπάρχει και σχετικό θέμα. Σε περίπτωση που δεν το βρίσκετε, πείτε μου να σας παραπέμψω.

Ζητώ συγγνώμη για την κατάχρηση του νήματος από τους υπόλοιπους. Εύχομαι σε όλους την καλύτερη δυνατή έκβαση σε όλα τα επίπεδα.
Επισκέπτης

Re: Επιτυχόντες / Επιλαχόντες Αξιωματικοί Ειδικών Καθηκόντων Πυροσβεστικής (2021)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Πολύ κρίμα αν και ήταν σχεδόν σίγουρο. Ευχαριστούμε DYK. Καλή συνέχεια και καλή τύχη σε όλους μας από δω και πέρα.
Επισκέπτης

Re: Επιτυχόντες / Επιλαχόντες Αξιωματικοί Ειδικών Καθηκόντων Πυροσβεστικής (2021)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Κρίμα που μας έκαναν να πιστεύουμε ότι θα αναπληρωθούν τα κενά με τροποποιητικές διατάξεις και δεν μας έδιναν ξεκάθαρες απαντήσεις εξ αρχής. Τουλάχιστον τώρα ξέρουμε επισήμως. Καλή τύχη σε όλους.
Επισκέπτης

Re: Επιτυχόντες / Επιλαχόντες Αξιωματικοί Ειδικών Καθηκόντων Πυροσβεστικής (2021)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Το τι δούλεμα φάγαμε ειδικά πριν ένα χρόνο περίπου δε θα το ξεχάσω ποτέ. Ίσως ήταν κι ένας τρόπος να μη διεκδικήσουμε δικαστικά όσα είχαμε δικαίωμα. Όσο να πει κανείς, άλλο να προσφεύγει ένα άτομο, άλλο 30. Θα πει κι ο δικαστής, εδώ κάτι γίνεται. Αφήστε που η διοίκηση δε θα μπορούσε με τίποτα να δικαιολογήσει τα 2 περιστατικά.
Επισκέπτης

Re: Επιτυχόντες / Επιλαχόντες Αξιωματικοί Ειδικών Καθηκόντων Πυροσβεστικής (2021)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Επισκέπτης έγραψε: Σάβ Οκτ 14, 2023 2:14 pm Το τι δούλεμα φάγαμε ειδικά πριν ένα χρόνο περίπου δε θα το ξεχάσω ποτέ. Ίσως ήταν κι ένας τρόπος να μη διεκδικήσουμε δικαστικά όσα είχαμε δικαίωμα. Όσο να πει κανείς, άλλο να προσφεύγει ένα άτομο, άλλο 30. Θα πει κι ο δικαστής, εδώ κάτι γίνεται. Αφήστε που η διοίκηση δε θα μπορούσε με τίποτα να δικαιολογήσει τα 2 περιστατικά.
Επαυξάνω: Δεν είναι μόνο η δικαστική προσφυγή που θα μπορούσε να κάνει όποιος ήθελε. Το ότι υπήρχε πρόθεση οι κενές θέσεις να συμπληρώνονταν με τροποποίηση, το μάθαμε όλοι σχεδόν, αλλά τελικά όλα περνούν από το υπουργείο που έχει τον τελευταίο λόγο. Χωρίς να γνωρίζω τους λογους και τα κίνητρα που θέλησαν να προσπαθήσουν να πάρουν επιλαχόντες, το ότι κανείς δε μας ξεκαθάρισε έγκαιρα ότι δε θα προχωρούσε η κίνηση αυτή, μας έκανε όλους να χάσουμε ευκαιρίες, όπως για παράδειγμα το να προετοιμαστούμε και να δώσουμε σε άλλους διαγωνισμούς, τον 1γ και τον 2γ 2022, αφήνοντας εντελώς πίσω μας αυτόν τον διαγωνισμό. Τι να πω... Εμπόριο ελπίδας. Μακάρι όλο αυτό να μας κάνει σοφότερους και να μην εμπιστευόμαστε ό, τι μας λένε όποιοι κι αν μας το λένε αν δε δούμε πρώτα κάτι από το οποίο μπορούμε να πιαστούμε. Ό τι έγινε έγινε.The end.
Επισκέπτης

Re: Επιτυχόντες / Επιλαχόντες Αξιωματικοί Ειδικών Καθηκόντων Πυροσβεστικής (2021)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Συνεπώς και οι κωλυόμενοι πάνε όποτε προκηρυχθεί νέος διαγωνισμός ειδικών καθηκόντων. Καλή τύχη παιδιά!
Επισκέπτης

Re: Επιτυχόντες / Επιλαχόντες Αξιωματικοί Ειδικών Καθηκόντων Πυροσβεστικής (2021)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Είμαι υπέρ του να στείλουμε μια επιστολή διαμαρτυρίας για όλα αυτά που έγιναν. Έτσι, γιατί είναι θέμα τιμής.
Επισκέπτης

Re: Επιτυχόντες / Επιλαχόντες Αξιωματικοί Ειδικών Καθηκόντων Πυροσβεστικής (2021)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Επισκέπτης έγραψε: Κυρ Οκτ 15, 2023 11:56 am Είμαι υπέρ του να στείλουμε μια επιστολή διαμαρτυρίας για όλα αυτά που έγιναν. Έτσι, γιατί είναι θέμα τιμής.
Σύμφωνα με το δημοσίευμα θα βγουν 50 θέσεις ειδικών καθηκόντων. Ειδικότητες άγνωστο. Συνεπώς δεν αποκλείεται οι κωλυόμενοι να πάνε με αυτούς τους 50. Μην το σκέφτεστε άλλο. Μακάρι να είναι η τελευταία φορά που μας πουλάνε ψεύτικες ελπίδες. Επίσης όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να δει με τη βοήθεια ενός καλού δικηγόρου την απόφαση του υπουργού εσωτερικών τον Οκτώβριο του '22 που κατανέμει 150 θέσεις, κατόπιν (προφανώς) αιτήματός τους και τελικά μπαίνουν μόνο οι 129.
https://www.onairnews.gr/44597/11/kleid ... -pyrosves/
pyra

Re: Επιτυχόντες / Επιλαχόντες Αξιωματικοί Ειδικών Καθηκόντων Πυροσβεστικής (2021)

Δημοσίευση από pyra »

Γνωστή η απόφαση αυτή. Ανάλογα το πώς θα εφαρμοζόταν και από ποιες ειδικότητες, λογικά θα έμπαινα κι εγώ. Ήταν πολύ άσχημο αυτό που έγινε κι ακόμα κι αν ξαναγίνει άλλος διαγωνισμός εγώ δε θα πάρω μέρος. Δεν έχω τις αντοχές και δεν εννοώ το διάβασμα. Σαν να μην έφτανε αυτό, μου έγινε και μείωση μισθού κατά το 1/3 και φυσικά έφυγα, προσπαθώντας να κάνω επιτέλους κάτι δικό μου που είναι ένα μεγάλο βήμα. Οπότε η ταλαιπωρία, η ασυνέπεια και η πικρία του διαγωνισμού είναι παιχνιδάκι για εμένα. Στην υγειά του Πς, του υπουργείου, του αρχηγείου, των υιών, των θυγατέρων, των οπαδών της ΑΕΚ και στα καλύτερα που έρχονται!
Επισκέπτης

Re: Επιτυχόντες / Επιλαχόντες Αξιωματικοί Ειδικών Καθηκόντων Πυροσβεστικής (2021)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Μπορεί και να μην γίνει άλλος διαγωνισμός και να μπουν με τον 2Γ άμεσα. Ιδωμεν.
Επισκέπτης

Re: Επιτυχόντες / Επιλαχόντες Αξιωματικοί Ειδικών Καθηκόντων Πυροσβεστικής (2021)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Μακάρι, αλλά δύσκολο. Τα σώματα ασφαλείας είναι εκτός ΑΣΕΠ. Μόνο για τη δικαστική αστυνομία στο πολιτικό προσωπικό θα γίνουν με 2Γ. Αλλά εδώ πρόκειται για αξιωματικούς ειδικών καθηκόντων.
Επισκέπτης

Re: Επιτυχόντες / Επιλαχόντες Αξιωματικοί Ειδικών Καθηκόντων Πυροσβεστικής (2021)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Θα το δούμε. Υπάρχει αυτή η πιθανότητα και είναι αρκετά μεγάλη. Ωστόσο αν δεν ξαναμαθω κάτι επίσημο δεν πιστεύω τίποτα. Καλή τύχη σε όλους
Επισκέπτης

Re: Επιτυχόντες / Επιλαχόντες Αξιωματικοί Ειδικών Καθηκόντων Πυροσβεστικής (2021)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Παιδια, για να γίνει αυτό πρέπει να τροποποιηθεί το πδ των ειδικών καθηκόντων που λέει ακριβώς τον τρόπο της διαγνωστικής διαδικασίας για τους υποψήφιους αξιωματικούς ειδικών καθηκόντων. Μακάρι να τροποποιηθεί ώστε να μη γίνονται προκλητικά και "ανεξήγητα" πράγματα στη συνέντευξη. Αλλά δύσκολο.
Επισκέπτης

Re: Επιτυχόντες / Επιλαχόντες Αξιωματικοί Ειδικών Καθηκόντων Πυροσβεστικής (2021)

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Επισκέπτης έγραψε: Δευ Οκτ 16, 2023 5:24 pm Παιδια, για να γίνει αυτό πρέπει να τροποποιηθεί το πδ των ειδικών καθηκόντων που λέει ακριβώς τον τρόπο της διαγνωστικής διαδικασίας για τους υποψήφιους αξιωματικούς ειδικών καθηκόντων. Μακάρι να τροποποιηθεί ώστε να μη γίνονται προκλητικά και "ανεξήγητα" πράγματα στη συνέντευξη. Αλλά δύσκολο.
Εκτός αυτού, ο νόμος 4765/2021 είναι προγενέστερος του πδ 38/21. Οπότε αν ήθελαν να εντάξουν τη διαδικασία στον ΑΣΕΠ, θα το είχαν κάνει από τον πρώτο διαγωνισμό. Μια καλή ευκαιρία να το κάνουν τώρα, μετά τα αδικαιολόγητα περιστατικά που αναφέρατε.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες