Σημείωμα κατάταξης (2017)

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
yoba87
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Παρ Ιαν 20, 2017 11:45 pm
Επικοινωνία:

Σημείωμα κατάταξης (2017)

Δημοσίευση από yoba87 »

Θα ήθελα την βοήθεια σας γιατί έχω ψάξει γενικά αλλά ή δεν βρίσκω απάντηση ή άλλα λέει ο ένας και άλλα ο άλλος.

Η ερώτηση μου είναι για το ποτε να περιμένω το χαρτι του Στρατού;

Είμαι του 1998 έκλεισα τα 18 τον Σεπτέμβριο αφού τελείωσα το σχολείο και περιοδεύων πέρασα στην 3η Λυκείου πέρσι την ίδια περίοδο ακριβώς με τώρα.

Πότε να περιμένω το χαρτί μου; Αναβολή δεν έχω πάρει δεν ξέρω όμως αν μου έδωσαν αυτόματα επειδή όταν πέρναγα περιοδεύων ήμουν ακόμα σχολείο.

Να το περιμένω σύντομα;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Άβαταρ μέλους
gimitrop
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2016 1:43 pm
Επικοινωνία:

Σημείωμα κατάταξης

Δημοσίευση από gimitrop »

yoba87 έγραψε:Θα ήθελα την βοήθεια σας γιατί έχω ψάξει γενικά αλλά ή δεν βρίσκω απάντηση ή άλλα λέει ο ένας και άλλα ο άλλος.

Η ερώτηση μου είναι για το ποτε να περιμένω το χαρτι του Στρατού;

Είμαι του 1998 έκλεισα τα 18 τον Σεπτέμβριο αφού τελείωσα το σχολείο και περιοδεύων πέρασα στην 3η Λυκείου πέρσι την ίδια περίοδο ακριβώς με τώρα.

Πότε να περιμένω το χαρτί μου; Αναβολή δεν έχω πάρει δεν ξέρω όμως αν μου έδωσαν αυτόματα επειδή όταν πέρναγα περιοδεύων ήμουν ακόμα σχολείο.

Να το περιμένω σύντομα;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.



Κανονικά. Έπρεπε να μπεις τώρα το Γενάρη. Λογικά, θα μπεις με την ΕΣΣΟ του Μαρτίου. Πάντως, το χαρτί κατάταξης έρχεται λίγες μέρες πριν

Στρ (ΠΖ) Τ/Φ 2016 Β´ ΕΣΣΟ 343 Καλαμάτα --> Καστελλόριζο --> Πύργος
yoba87
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Παρ Ιαν 20, 2017 11:45 pm
Επικοινωνία:

Σημείωμα κατάταξης

Δημοσίευση από yoba87 »

gimitrop έγραψε:Κανονικά. Έπρεπε να μπεις τώρα το Γενάρη. Λογικά, θα μπεις με την ΕΣΣΟ του Μαρτίου. Πάντως, το χαρτί κατάταξης έρχεται λίγες μέρες πριν


Τόσο σύντομα ε; Σε περίπτωση που έρθει το χαρτί μπορώ να ζητήσω αναβολή για να μπω με την ακριβώς επόμενη ΕΣΣΟ; Έχω ακούσει ότι όσο είσαι μικρός είναι εύκολο να παίρνεις αναβολές.

Σε ευχαριστώ όπως και να εχει

Άβαταρ μέλους
gimitrop
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2016 1:43 pm
Επικοινωνία:

Σημείωμα κατάταξης

Δημοσίευση από gimitrop »

yoba87 έγραψε:
gimitrop έγραψε:Κανονικά. Έπρεπε να μπεις τώρα το Γενάρη. Λογικά, θα μπεις με την ΕΣΣΟ του Μαρτίου. Πάντως, το χαρτί κατάταξης έρχεται λίγες μέρες πριν


Τόσο σύντομα ε; Σε περίπτωση που έρθει το χαρτί μπορώ να ζητήσω αναβολή για να μπω με την ακριβώς επόμενη ΕΣΣΟ; Έχω ακούσει ότι όσο είσαι μικρός είναι εύκολο να παίρνεις αναβολές.

Σε ευχαριστώ όπως και να εχει



Για να πάρεις εκ νέου αναβολή θα πρέπει να τηρείς κάποια προυπόθεση και δεν έχει να κάνει με το ηλικιακό.2μηνη αναβολή μπορείς να πάρεις (υποθέτω) αν σου τύχει κάποιο ιατρικό θέμα πχ χτύπησες το πόδι σου ξερωγω ή τουλάχιστον να βρεις ενα γιατρο που να μπορει να σου δωσει ενα τετοιο χαρτι. Μπορεις να παρεις αναβολή λόγω οικονομικών θεμάτων ή ψυχολογικών, σπουδών μεχρι καποιο οριο, οτιδήποτε. Πάντως, εμπειρικα επειδη και εγω Μαρτιο μπηκα ειναι καλυτερο να Μπεις τοτε

Στρ (ΠΖ) Τ/Φ 2016 Β´ ΕΣΣΟ 343 Καλαμάτα --> Καστελλόριζο --> Πύργος
yoba87
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Παρ Ιαν 20, 2017 11:45 pm
Επικοινωνία:

Σημείωμα κατάταξης

Δημοσίευση από yoba87 »

Μωρέ και εγώ θα ήθελα να μπω Μάρτιο ώστε Δεκέμβριο να έχω καθαρίσει.

Αλλά έχω μερικά κιλάκια που θα ήθελα να χάσω πριν πάω.

Όπως και να έχει θα το προσπαθήσω.

Μπήκα σε στο Site της στρατολογίας και λέει ότι δεν υπάρχουν πληροφορίες άρα ουσιαστικά να περιμένω και σύντομα το χαρτί κατάταξης έτσι;
neos

Σημείωμα κατάταξης

Δημοσίευση από neos »

Αναρτήθηκε στο Διαύγεια η Πρόσκληση Στρατευσίμων 2017 Β/ΕΣΣΟ.https://diavgeia.gov.gr/decision/view/%CE%A926%CE%926-%CE%95%CE%A6%CE%9E

Ξέρουμε πότε θα ανοίξει το σύστημα για να δούμε που θα παρουσιαστούμε; Το σημείωμα λογικά αργεί ακόμα

yoba87
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Παρ Ιαν 20, 2017 11:45 pm
Επικοινωνία:

Σημείωμα κατάταξης

Δημοσίευση από yoba87 »

Φαντάζομαι 10-20 Φεβρουαρίου θα ενημερωθεί και το σύστημα της Στρατολογίας.

Να ρωτήσω ρε παιδιά, με βάση το ΦΕΚ που ανέβασε ο φίλος neos από πάνω λέει χαρακτηριστικά

Όσους υπέβαλαν δικαιολογητικά για την κατάταξή τους ως πρότα- κτοι οπλίτες, σύµφωνα µε το άρθρο 38 του (α) σχετικού, εφόσον οι υπηρεσιακές ανά- γκες το επιτρέψουν. Αυτοί έχουν δικαίωµα να ανακαλούν οποτεδήποτε τα δικαιολογητικά τους ή να µην κατατάσσονται χωρίς να υπέχουν συνέπειες.

Με λίγα λόγια εγώ που έκανα εθελοντική κατάταξη σαν πρότακτος, μπορώ αν θέλω απλά να μην παρουσιαστώ χωρίς συνέπειες; Κατάλαβα σωστά;
gr_ar

Σημείωμα κατάταξης

Δημοσίευση από gr_ar »

yoba87 έγραψε:Φαντάζομαι 10-20 Φεβρουαρίου θα ενημερωθεί και το σύστημα της Στρατολογίας.

Να ρωτήσω ρε παιδιά, με βάση το ΦΕΚ που ανέβασε ο φίλος neos από πάνω λέει χαρακτηριστικά

Όσους υπέβαλαν δικαιολογητικά για την κατάταξή τους ως πρότα- κτοι οπλίτες, σύµφωνα µε το άρθρο 38 του (α) σχετικού, εφόσον οι υπηρεσιακές ανά- γκες το επιτρέψουν. Αυτοί έχουν δικαίωµα να ανακαλούν οποτεδήποτε τα δικαιολογητικά τους ή να µην κατατάσσονται χωρίς να υπέχουν συνέπειες.

Με λίγα λόγια εγώ που έκανα εθελοντική κατάταξη σαν πρότακτος, μπορώ αν θέλω απλά να μην παρουσιαστώ χωρίς συνέπειες; Κατάλαβα σωστά;


Πρέπει τυπικά να παραδώσεις το σημείωμα κατάταξης και την ίδια ημέρα που είναι να παρουσιαστείς.

Harrys
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Φεβ 10, 2017 2:59 pm
Επικοινωνία:

Σημείωμα κατάταξης

Δημοσίευση από Harrys »

neos έγραψε:Αναρτήθηκε στο Διαύγεια η Πρόσκληση Στρατευσίμων 2017 Β/ΕΣΣΟ.https://diavgeia.gov.gr/decision/view/%CE%A926%CE%926-%CE%95%CE%A6%CE%9E

Ξέρουμε πότε θα ανοίξει το σύστημα για να δούμε που θα παρουσιαστούμε; Το σημείωμα λογικά αργεί ακόμα



yoba87 έγραψε:Φαντάζομαι 10-20 Φεβρουαρίου θα ενημερωθεί και το σύστημα της Στρατολογίας.


Πριν από λίγο μπήκα και φαίνεται ότι το σύστημα έχει αρχίσει να ενημερώνεται.
Σε εμένα εμφανίζει κανονικά ημερομηνία και ΚΕΝ.

Στονεοπου

Σημείωμα κατάταξης

Δημοσίευση από Στονεοπου »

Έχω κόψει την αναβολη για Σεπτέμβρη. Από πότε θα είναι το site ενεργό για Ε εσσο σύμφωνα με τις προηγούμενες; γνωρίζει κανείς;
Takisf
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 23, 2017 1:06 pm
Επικοινωνία:

Σημείωμα κατάταξης

Δημοσίευση από Takisf »


Καλημερα σας, ειμαι απο θεσσαλονικη και θελω να καταταγω νοεμβριο... Μηπως ξερετε αν εχει γεμισει; Για να παω απο βδομαδα στη στρατολογια να κανω διακοπη. Γιατι ειχα παει τον προηγουμενο μηνα για σεπτεμβριο και δεν ειχε χωρο

Akismp
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2015 11:22 pm
Επικοινωνία:

Σημείωμα κατάταξης

Δημοσίευση από Akismp »

Οι ΕΣΣΟ Σεπτεμβρίου και Νοεμβρίου είναι οι πιο γεμάτες. Προφανώς και κανείς δεν μπορεί να ξέρει αν έχει γεμίσει ή οχι, λογικά δεν θε έχει γεμίσει. Πήγαινει όμως όσο πιο νωρίς μπορείς στη στρατολογία και θα σε ενημερώσουν οι αρμόδιοι.
μακης

Σημείωμα κατάταξης

Δημοσίευση από μακης »

Καλησπερα η αναβολη μου λογο υγειας ληγει 26 αυγουστου. Με ποια εσο μπενω; Και το χαρτι καταταξης ποσες μερες πριν ερχεται περιπου?
βαγγος

Σημείωμα κατάταξης

Δημοσίευση από βαγγος »

Ποσες μερες πριν ερχεται το χαρτι καταταξης?
steve0
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 7:03 pm
Επικοινωνία:

Σημείωμα κατάταξης

Δημοσίευση από steve0 »

10 με 15 μερες πριν απ οσο μου ειπαν στη στρατολογια
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες