Σημείωμα κατάταξης (2013)

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
giorgos_ts
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ Οκτ 15, 2012 5:49 pm
Επάγγελμα: Μηχανικός Οχημάτων
Επικοινωνία:

Σημείωμα κατάταξης (2013)

Δημοσίευση από giorgos_ts »

Από την ιστοσελίδα stratologia.gr έχω αυτό το μήνυμα
Είστε υπόχρεος για κατάταξη Στρατό Ξηράς με την 2013 Α΄ ΕΣΣΟ (Ιανουάριος) δυνάμει της ΕΔΥΕΘΑ/ΓΕΣ 160/2012 την 24/01/2013 σε Κέντρο Εκπαιδεύσεως Τεθωρακισμένων (ΚΕΤΘ) (ΑΥΛΩΝΑ).

Έχετε επιλεγεί Διαβιβάσεις.

Πήγα στην Αστυνομία αλλά τίποτα... Πότε περίπου θα έρθει το χαρτί;

Άβαταρ μέλους
ventic
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 03, 2013 3:22 pm
Τοποθεσία: Φαντάρος
Επικοινωνία:

Σημείωμα κατάταξης

Δημοσίευση από ventic »

giorgos_ts έγραψε:Από την ιστοσελίδα stratologia.gr έχω αυτό το μήνυμα
Είστε υπόχρεος για κατάταξη Στρατό Ξηράς με την 2013 Α΄ ΕΣΣΟ (Ιανουάριος) δυνάμει της ΕΔΥΕΘΑ/ΓΕΣ 160/2012 την 24/01/2013 σε Κέντρο Εκπαιδεύσεως Τεθωρακισμένων (ΚΕΤΘ) (ΑΥΛΩΝΑ).

Έχετε επιλεγεί Διαβιβάσεις.

Πήγα στην Αστυνομία αλλά τίποτα... Πότε περίπου θα έρθει το χαρτί;

θα σε παρουν τηλεφωνο να πας να το παρεις αδερφε

εμενα σημερα το μεσημερι με πηραν, και θα παω αυριο να το παρω.
Άβαταρ μέλους
stavros14
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Δεκ 17, 2012 2:42 pm
Επικοινωνία:

Σημείωμα κατάταξης

Δημοσίευση από stavros14 »

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά. Σήμερα με καλέσανε να πάω να πάρω το χαρτί απο την αστυνομία. Πήγα και το χαρτί με το δώσανε σε στυλ φαξ, δηλαδή Α4 σελίδα και ασπρόμαυρο. Θα το Δεχτούν Στο κέντρο;
alexarc
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 12, 2013 9:28 pm
Επικοινωνία:

Σημείωμα κατάταξης

Δημοσίευση από alexarc »

Παιδιά καλησπέρα!

Προέρχομαι από αναβολή για λόγους υγείας και μου έχει έρθει χαρτί ότι παρουσιάζομαι στην Σπάρτη στις 14/01 (που απ' όσο έμαθα πάνε όλοι όσοι είχαν πάρει αναβολή για λόγους υγείας) αλλά γράφει ότι έχω επιλεγεί για "Μηχανικό". Μήπως έχω αλλάξει από όπλο (μηχανικό) σε σώμα (τεχνικό) λόγω αλλαγής του ΚΕΝ; Υπάρχει περίπτωση π. Χ. Να με στείλουν μέσα στην εβδομάδα στο Ναύπλιο που είναι οι μηχανικοί μέχρι να παρουσιαστούν και οι υπόλοιποι; Ξέρει κανείς τι παίζει με αυτή την περίπτωση;

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Σημείωμα κατάταξης

Δημοσίευση από dn24 »

alexarc έγραψε:Παιδιά καλησπέρα!

Προέρχομαι από αναβολή για λόγους υγείας και μου έχει έρθει χαρτί ότι παρουσιάζομαι στην Σπάρτη στις 14/01 (που απ' όσο έμαθα πάνε όλοι όσοι είχαν πάρει αναβολή για λόγους υγείας) αλλά γράφει ότι έχω επιλεγεί για "Μηχανικό". Μήπως έχω αλλάξει από όπλο (μηχανικό) σε σώμα (τεχνικό) λόγω αλλαγής του ΚΕΝ; Υπάρχει περίπτωση π. Χ. Να με στείλουν μέσα στην εβδομάδα στο Ναύπλιο που είναι οι μηχανικοί μέχρι να παρουσιαστούν και οι υπόλοιποι; Ξέρει κανείς τι παίζει με αυτή την περίπτωση;



Φίλε μου καλησπέρα κ σε εσένα, τα έχεις μπερδέψει λίγο στο μυαλό σου, κανονικά για το όπλο υποστήριξης μάχης του (ΜΧ) Έχεις επιλεγεί, όπου και θα τελειώσεις την θητεία σου σε αυτό. Απλά στα ΚΕΝ παρουσιάζεστε από διάφορα Όπλα και σώματα, κάτι -σαν- διακλαδικά κέντρα Ν/Σ δηλαδή. Μετά το πέρας της βασικής εκπαίδευσης, θα μετατεθείτε για να εκπαίδευση της ειδικότητας σας.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
alexarc
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 12, 2013 9:28 pm
Επικοινωνία:

Σημείωμα κατάταξης

Δημοσίευση από alexarc »

Φίλε μου καλησπέρα κ σε εσένα, τα έχεις μπερδέψει λίγο στο μυαλό σου, κανονικά για το όπλο υποστήριξης μάχης του (ΜΧ) Έχεις επιλεγεί, όπου και θα τελειώσεις την θητεία σου σε αυτό. Απλά στα ΚΕΝ παρουσιάζεστε από διάφορα Όπλα και σώματα, κάτι -σαν- διακλαδικά κέντρα Ν/Σ δηλαδή. Μετά το πέρας της βασικής εκπαίδευσης, θα μετατεθείτε για να εκπαίδευση της ειδικότητας σας.
[/QUOTE

Oκ, άρα οι ειδικότητες που θα πάρω μετά θα είναι ειδικότητες μηχανικού ανεξαρτήτως ΚΕΝ... Σωστά κατάλαβα;

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Σημείωμα κατάταξης

Δημοσίευση από dn24 »

alexarc έγραψε:Oκ, άρα οι ειδικότητες που θα πάρω μετά θα είναι ειδικότητες μηχανικού ανεξαρτήτως ΚΕΝ... Σωστά κατάλαβα;



Πολύ σωστά κατάλαβες.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Anathema
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 4:24 pm
Επικοινωνία:

Σημείωμα κατάταξης

Δημοσίευση από Anathema »

Καλησπέρα παιδιά,

Ελπίζω να ταιριάζει η θεματική ενότητα. Λοιπόν έχω πάρει αναβολή λόγω σπουδών η οποια λήγει στις 31/12/2013. Ξέρει κανεις ποτε θα με καλέσουν; Τον φεβρουάριο;

Και μια δεύτερη ερώτηση : Έχω σκοπό να δηλώσω Ειδικές Δυνάμεις (στο στρατό ξηράς είμαι αυτή την στιγμή από όσο έψαξα). Θα έχω αυτή την δυνατότητα;

Επίσης, εφόσον θα υποχρεωθώ να δείξω τους τίτλους σπουδών μου για να δικαιολογήσω την αναβολή (είναι θεωρητικές σπουδές), υπάρχει μήπως το ενδεχόμενο να με χώσουν σε κανένα γραφείο; Θα είμαι 27 τότε. Είναι κάτι που δεν θέλω με τίποτα όσο παράδοξο και αν ακούγεται.

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Σημείωμα κατάταξης

Δημοσίευση από dn24 »

Anathema έγραψε:Καλησπέρα παιδιά,

Ελπίζω να ταιριάζει η θεματική ενότητα. Λοιπόν έχω πάρει αναβολή λόγω σπουδών η οποια λήγει στις 31/12/2013. Ξέρει κανεις ποτε θα με καλέσουν; Τον φεβρουάριο;

Και μια δεύτερη ερώτηση : Έχω σκοπό να δηλώσω Ειδικές Δυνάμεις (στο στρατό ξηράς είμαι αυτή την στιγμή από όσο έψαξα). Θα έχω αυτή την δυνατότητα;

Επίσης, εφόσον θα υποχρεωθώ να δείξω τους τίτλους σπουδών μου για να δικαιολογήσω την αναβολή (είναι θεωρητικές σπουδές), υπάρχει μήπως το ενδεχόμενο να με χώσουν σε κανένα γραφείο; Θα είμαι 27 τότε. Είναι κάτι που δεν θέλω με τίποτα όσο παράδοξο και αν ακούγεται.



Kαλησπέρα και σε εσένα, και καλώς ήρθες στο φόρουμ.

Σου παραθέτω ένα μήνυμα. Από αυτό το μήνυμα θα καταλάβεις με βάση τις ημερομηνίες λήξης αναβολών, πότε μπαίνει η κάθε ΕΣΣΟ. Ελπίζω να έγινα κατανοητός, αν δεν κατάλαβες κάτι επικοινώνησε εκ΄νέου μαζί μας. Δες εδώ

Επίσης, ως προς το 2ο ερώτημα σου, την δυνατότητα ναι την έχεις από την στιγμή που δεν έχει βγεί ακόμα η κατανομή σου, το που παρουσιάζεσαι δηλαδή. Επειδή μπαίνεις τον Μάρτιο, βιάσου, ακόμα και αύριο. Έχεις χάσει ήδη πολύτιμο χρόνο.

Τέλος, μην αναφέρεις την ηλικία σου, γιατί αυτό δεν το υπολογίζει ο στρατός. Ξεχασέ το. Καλά κάνεις και δεν το θέλεις, και αν σου προτείνουν να μπεις σε γραφείο, έχεις δικαίωμα να το αρνηθείς, δεν σε υποχρεώνουν. Ευχαριστώ.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Anathema
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 4:24 pm
Επικοινωνία:

Σημείωμα κατάταξης

Δημοσίευση από Anathema »

Ευχαριστώ πολύ!

Άρα για να μπω το μάρτιο του 14 που θα ήθελα, θα πρέπει να διακόψω την αναβολή από 1 νοεμβρίου του 2013.

Για ΕΔ που/πως το δηλώνω; Διαβάζοντας το φόρουμ δεν κατατοπίστηκα, άλλοι λένε ότι στο Σημείωμα Κατάταξης σε ρωτάνε αν θες να υπηρετήσεις εκεί, άλλοι λένε ότι όπου και αν καταταγείς μπορείς να το δηλώσεις επιτόπου σε κλιμάκο που έρχεται για να στρατολογήσει

ioannis-georgios
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 08, 2012 3:14 pm
Επικοινωνία:

Σημείωμα κατάταξης

Δημοσίευση από ioannis-georgios »

Ισχύουν και τα δύο. Μπορείς να το δηλώσεις και στην αίτηση διακοπής της αναβολής. Ακόμα κι αν παρ' ελπίδα σε καλέσουν σε άλλο κέντρο εκπαίδευσης, πάλι θα έχεις την ευκαιρία να πας ΕΔ αμέσως μετά. Αρκεί να έχεις τα προσόντα.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες