Επιτυχόντες ΑΣΕΙ-ΑΣΣΥ (2022)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
KMSM
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 31, 2022 11:11 pm
Επικοινωνία:

Επιτυχόντες ΑΣΕΙ-ΑΣΣΥ (2022)

Δημοσίευση από KMSM »

Ποια είναι η διαφορά ανάμεσα Στην σμυ Όπλα και σμυ σώματα Όσον αφορά το αντικείμενο εργασίας τις μονάδες που υπηρετούν και τις μεταθέσεις γιατί βλέπω ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά στα μόρια 15220 σώματα 11600 οπλα

georgekir
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: Δευ Απρ 18, 2022 11:01 pm
Επικοινωνία:

Επιτυχόντες ΑΣΕΙ-ΑΣΣΥ (2022)

Δημοσίευση από georgekir »

Η διαφορά στα μόρια οφείλεται και στη διαφορά του αριθμού εισακτέων αλλά γενικά οι συνθήκες στα σώματα είναι καλύτερες από εκείνες στα όπλα. Όσο για τη διαφορά μεταξύ όπλων σωμάτων υπάρχει αναλυτικό νήμα εδώ στο φόρουμ που θα σας λύσει την κάθε σας απορία
M.P.

Επιτυχόντες ΑΣΕΙ-ΑΣΣΥ (2022)

Δημοσίευση από M.P. »

KMSM ουσιαστικά στον στρατό ξηράς τα όπλα είναι οι μάχιμοι (π. Χ. Πεζικό, τεθωρακισμένα, κτλ), η πρώτη γραμμή, και τα σώματα (π. Χ. Τεχνικό, εφοδιασμού μεταφορών, κτλ) η υποστήριξη της μάχης. Τα όπλα χωρίζονται επιπλέον σε Διοικητικά και Τεχνικά στελέχη και αυτό καθορίζει και την φύση της απασχόλησης τους στο κάθε όπλο. Από εκεί και πέρα δεν έχουν και τεράστιες διαφορές σε καιρό ειρήνης, η βάση εισαγωγής καθορίζεται απ' την υποκειμενική κρίση των υποψηφίων, εάν θέλεις απλά τα όπλα είναι πιο ενεργά από άποψη ασκήσεων κτλ. Μπορείς να περιηγηθείς εδώ:http://www.army.gr/el/organosi/synthesi-stratoy-xiras

Μπορείς να βρεις στοιχεία για κάθε όπλο και σώμα και να διαβάσεις σχετικά με την αποστολή, το έργο και την εκπαίδευση του καθενός ξεχωριστά.

Άβαταρ μέλους
hazardous
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Τετ Ιαν 12, 2022 11:55 pm
Επικοινωνία:

Επιτυχόντες ΑΣΕΙ-ΑΣΣΥ (2022)

Δημοσίευση από hazardous »

M.P. έγραψε:Σ. Μ. Υ.

- Ένδυση
5 μπλουζάκια παραλλαγή (κοντομάνικα)
5 φανελάκια άσπρα (αμάνικα)
5 κάλτσες χακί ψηλές
5 κάλτσες μαύρες κοντές
2 φούτερ παραλλαγή
1 ισοθερμικό (μπλούζα/κολάν)
1 λαστιχάκια παραλλαγής
10 εσώρουχα λευκά

-Γενικά
6 λουκέτα universal
1 μπρελόκ
1 γυαλιστικό παπουτσιών
1 αποσμητικό/αντιμυκητιακό παπουτσιών
1 σετ ραπτικής
1 εντομοαπωθητικό
1 φούμο
1 πάτοι παπουτσιών
1 ρολό για χνούδια

-Είδη υγιεινής
1 οδοντόβουρτσα
1 οδοντόκρεμα
1 αποσμητικό
1 μωρομάντηλα
1 χαρτομάντηλα
1 αντικουνουπικό
1 νυχοκόπτης
1 επιθέματα για φουσκάλες
1 παυσίπονα (neurofen + depon)
1 μίνι φαρμακείο
1 σταγόνες ματιών
1 σαμπουάν (σώμα/μαλλιά)
1 σαπούνι προσώπου
5 ξυραφάκια
1 αφρός ξυρίσματος
1 μπατονέτες αυτιών
1 ωτοασπίδες
1 ταλκ

-Γραφική Ύλη
Στυλό
Μολύβια
Ξύστρα
Γόμες
Μπλάνκο
Κασετίνα
Χάρακας
Τετράδια
Μπλοκάκια
Συνδετήρες
Αυτοκόλλητα επισήμανσης
Ποστ ιτ

το μινι φαρμακείο γιατί ; Μεγάλη μου φαίνεται η λίστα
Νικος

Επιτυχόντες ΑΣΕΙ-ΑΣΣΥ (2022)

Δημοσίευση από Νικος »

Καλησπέρα Υπάρχει η λίστα και για ΣΜΥΑ όπως αυτήν που βάλατε γ ΣΜΥ

Εάν ναι βάλτε την

Ευχαριστώ

M.P.

Επιτυχόντες ΑΣΕΙ-ΑΣΣΥ (2022)

Δημοσίευση από M.P. »

Hazardous μίνι φαρμακείο για καμία φενιστίλ, κανένα τσιρώτο κτλ για να μην τρέχω για το παραμικρό αναρρωτήριο. Τώρα, ναι φαίνεται μεγάλη αλλά είναι πράγματα τα οποία σκοπεύω να χωρέσω σε μια βαλίτσα ίσα ίσα, γι'αυτό και όσα από αυτά γίνεται θα τα πάρω σε ταξιδιωτικά μεγέθη.

Από 'κει και πέρα τι να σου πω, βλέπω φωτό από προηγούμενες κατατάξεις στην ΣΜΥ και είναι ο καθένας με μια βαλίτσα και σακ βουαγιάζ.

Όσον αφορά γενικά λίστα απ' το υπουργείο, τσέκαρα και είδα ότι ΠΝ και ΠΑ βγάζουν πολύ συγκεκριμένη, του ΣΞ δεν βρήκα κάτι.

yiankap
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Τετ Αύγ 03, 2022 6:06 pm
Επικοινωνία:

Επιτυχόντες ΑΣΕΙ-ΑΣΣΥ (2022)

Δημοσίευση από yiankap »

Ακριβώς τα ίδια έγγραψε και ο γιός μου (15250) και με τους συντελεστές έγιναν 15.110 για ΣΜΥ Σώματα και 14.710 για Αστυνομία.

Αυτές οι συντελεστές Και οι ΕΒΕ που έβαλε η Κεραμέως έκαψαν πολύ κόσμο που άλλες χρονιές θα έμπαιναν στις σχολές των ονείρων τους...

Οπότε για 110 μόρια είναι εκτός από ΣΜΥ και για 120 μόρια από Αστυφυλάκων ενώ χωρίς συντελεστές θα έμπαινε και στις δύο (έμπαινε κανονικά ΣΜΥΝ αλλά δεν θέλει Ναυτικό).

Ελπίζουμε να είναι επιλαχών στη ΣΜΥ (άλλωστε είμαστε και από Τρίκαλα) με λιγότερες πιθανότητες Αστυνομία και αμυδρές για Λιμενοφυλάκων (σε αυτές τις δύο φεύγουν ελάχιστοι).

Πήρα τηλέφωνο για τους επιλαχόντες στη ΣΜΥ, οι κατάλογοι βγαίνουν 20 περίπου ημέρες μετά την ανακοίνωση των βάσεων και η διαδικασία ενημέρωσης της σειράς επιλαχόντων θα ανακοινωθεί στο site της ΣΜΥ, το οποίο πρέπει να το παρακολουθούμε καθημερινά.

Για την αστυνομία πήρα τηλέφωνο στο Αρχηγείο και κάποιος που θεωρεί των εαυτό του επιλαχόντα, θα πρέπει να πάει να υποβάλλει αίτηση για να μάθει την σειρά του στο ΑΤ της περιοχής του (που υπέβαλλε και την αίτηση).

Για το Λιμενικό είναι πιο απλό, τηλέφωνο στο Αρχηγείο τις αρχές Σεπτέμβρη...

Όπως ήταν άγνωστο πως θα διακυμανθούν οι βάσεις, έτσι και φέτος εκτιμώ ότι θα είναι άγνωστος παράγοντας που θα κυμανθούν οι "βάσεις" των επιλαχόντων.

Εξαρτάται από τα πόσα άτομα θα φύγουν από τη ΣΜΥ αλλά και από άλλες σχολές δημιουργώντας έτσι αλυσιδωτές αντιδράσεις και αποχωρήσεις...

Άλλος ένας λόγος είναι η διαφορετικότητα των συντελεστών που διαφοροποιεί τα μόρια του κάθε επιλαχόντα. Είδες ότι έγραψες χωρίς τους συντελεστές τα ίδια μόρια με τον γιό μου αλλά με τους συντελεστές έχεις λιγότερα. Για τους παραπάνω λόγους ιδιαίτερα φέτος είναι λίγο απρόβλεπτα τα πράγματα...

Για τους παραπάνω λόγους έχουμε δρομολογήσει ήδη την φοιτητική του ζωή στη Σχολή Οικονομικών Επιστημών που πέρασε (νοικιάσαμε σπίτι και το επιπλώνουμε) γιατί για την ώρα το σίγουρο είναι αυτό...

Υ. Γ 1 Πάντως από γνωστό μου έμαθα ότι για τη ΣΜΥ Σώματα πέρσι οι "βάσεις" των επιλαχόντων έπεσαν περί τα 500 μόρια σε σχέση με τους επίσημους πίνακες.

Υ. Γ 2 Αν μάθω κάτι νεότερο θα το αναρτήσω εννοείται εδώ μέσα...

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος yiankap την Τετ Αύγ 03, 2022 7:19 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
yiankap
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Τετ Αύγ 03, 2022 6:06 pm
Επικοινωνία:

Επιτυχόντες ΑΣΕΙ-ΑΣΣΥ (2022)

Δημοσίευση από yiankap »

M.P. έγραψε:Γενικά τις τελευταίες μέρες κάνω μια έρευνα αγοράς που αφορά τα πράγματα που θα χρειαστεί να αγοράσω για την σχολή. Μένω σε νησί άρα η ανεύρεση και προμήθεια τους τελευταία στιγμή θα είναι δύσκολη, επομένως θέλω να έχω ένα πλάνο κόστους και σημείων πώλησης. Απ' την μια ανήκω στους επιλαχόντες (180 μόρια διαφορά από ΣΜΥ Σώματα) και θέλω να περιμένω να με καλέσουν πριν προβώ στην όποια αγορά, απ' την άλλη σκέφτομαι μήπως τον Σεπτέμβρη ανέβουν οι τιμές που θα πέσουν όλοι να αγοράσουν πράγματα και αυξηθεί κι άλλο το κόστος.Γενικά μέσα στις στρατιωτικές σχολές τι είδη και πόσα μας δίνουν;(λιμενικό πέρυσι τους είχαν στείλει λίστα με το τι έπρεπε να αγοράσουν)

Επίσης όπως προείπα μένω σε νησί (όπως κι άλλοι επιτυχόντες φαντάζομαι) και οι δικοί μου δεν θα μπορούν να με επισκέπτονται να μου φέρνουν πράγματα εάν χρειαστώ κάτι, οπότε έφτιαξα μια εμπεριστατωμένη λίστα την οποία θα ανεβάσω μπας και την εμπλουτίσει ή την διορθώσει κανένας που ξέρει.



Αν περάσεις που σου το εύχομαι (θα είστε και συμμαθητές με τον γιό μου λόγικά θα είναι και αυτός επιλαχόν!), μην ανησυχείς έχει και εδώ στα Τρίκαλα κατάστημα με στρατιωτικά είδη και οι τιμές είναι "σταθερές", επίσης υπάρχουν και στη Λάρισα (δίπλα είναι) αντίστοιχα καταστήματα.

Δεν χρειάζεται να πάρεις από τώρα τίποτα απολύτως και να τα κουβαλάς σε πλοία και αεροπλάνα. Δες πρώτα τι θα γίνει και μετά πάρε. Μην αγχώνεσαι για αυτό...

Απο ποιο νησί είσαι (γιατί και εγώ κατάγομαι από νησιά) ;

Άβαταρ μέλους
hazardous
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Τετ Ιαν 12, 2022 11:55 pm
Επικοινωνία:

Επιτυχόντες ΑΣΕΙ-ΑΣΣΥ (2022)

Δημοσίευση από hazardous »

M.P. έγραψε:Hazardous μίνι φαρμακείο για καμία φενιστίλ, κανένα τσιρώτο κτλ για να μην τρέχω για το παραμικρό αναρρωτήριο.Τώρα, ναι φαίνεται μεγάλη αλλά είναι πράγματα τα οποία σκοπεύω να χωρέσω σε μια βαλίτσα ίσα ίσα, γι'αυτό και όσα από αυτά γίνεται θα τα πάρω σε ταξιδιωτικά μεγέθη.

Από 'κει και πέρα τι να σου πω, βλέπω φωτό από προηγούμενες κατατάξεις στην ΣΜΥ και είναι ο καθένας με μια βαλίτσα και σακ βουαγιάζ.

Όσον αφορά γενικά λίστα απ' το υπουργείο, τσέκαρα και είδα ότι ΠΝ και ΠΑ βγάζουν πολύ συγκεκριμένη, του ΣΞ δεν βρήκα κάτι.

Σου παραθέτω μήνυμα από σπουδαστή της ΣΣΕ που λέει τι χρειάζεσαι πάνω κάτω. Δεν αλλάζουν και πολλά από σχολή σε σχολή και λογικά τα ίδια πράγματα σου παρέχει η σχολή.

Πατους επιπλέον για άρβυλα,1 ζευγάρι

Ένα ψηφιακό ρολόι να αντέχει σε χτυπήματα και αδιάβροχο

Ωτοασπιδες, εκείνες τις πορτοκαλί με το κορδονακι

Φούμο πράσινο μαύρο

Επιπλέον κάλτσες χακί

Νυχοκοπτης

Μπατονετες

Σαμπουάν

Αφρός για ξύρισμα και ξυραφάκια

Αποσμητικο

Μπλοκακι τσέπης για σημειώσεις

Στυλό

Ψαλίδι

Κολλητική ταινία διαφανή

Χάρακα, πάρε από εκείνους τους ελαστικούς για να μην σπάσει

Μερικά εσώρουχα

Μωρομαντιλα, πάρε κάνα δυο πακέτα

Οδοντόβουρτσα και οδοντόκρεμα

Πάστα για άρβυλα

yiankap
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Τετ Αύγ 03, 2022 6:06 pm
Επικοινωνία:

Επιτυχόντες ΑΣΕΙ-ΑΣΣΥ (2022)

Δημοσίευση από yiankap »

KMSM έγραψε:Η κόρη μου έχει περάσει στη ΣΜΥΝ Αλλά από πάνω είχε δηλώσει ΣΜΥ σώματα Όπου και είχε τα ίδια μόρια με τον τελευταίο αλλά μάλλον έχασε τη θέση στην ισοψηφία τώρα τι κάνουμε; Είναι επιλαχών; Πηγαίνει στις ΣΜΥΝ Και περιμένει να δει τι θα γίνει ; Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση ;


Πάει κανονικά στη ΣΜΥΝ και περιμένει. Από τη στιγμή που είχε πρώτα τη ΣΜΥ στην επιλογή και δεν μπήκε, δεν χάνει την σειρά της και θα την καλέσουν στα σίγουρα (αν καλέσουν επιλαχόντες).

Οι επιλαχόντες όμως είναι λαχείο. Δεν είναι τίποτα το σίγουρο. Και μένα ο γιος μου είναι επιλαχών στη ΣΜΥ (έχει 110 μόρια διαφορά), όμως πήγα και νοίκιασα κανονικά σπίτι στη πόλη που πέρασε σε Οικονομικό Πανεπιστήμιο παρά τις συμβουλές συναδέλφων αξιωματικών που υπηρέτησαν και στη ΣΜΥ και μου είπαν να μην βιαστώ γιατί θα είναι σίγουρα μέσα. Δεν θα βασίσω το μέλλον του γιού μου στα αν και τα ίσως.

Θα σας πώ όμως και κάτι άλλο.

Αν κρίνω όμως από τις δικές μας υπαξιωματικούς στον στρατό που εργάζομαι, οι γυναίκες απόφοιτες σχολών υπαξιωματικών, πιάνουν (οι περισσότερες) τα γραφεία και δεν ασχολούνται με τα "μάχιμα". Στο μόνο που είναι ισάξιες με τους άντρες είναι οι μεταθέσεις όπου παίρνουν κανονικά.

Αν ισχύει το αντίστοιχο και στο ΠΝ και πιάνουν υπηρεσίες ξηράς και δεν βγαίνουν στα πλοία, τότε ως γυναίκα μήπως είναι καλύτερα το ΠΝ γιατί δεν θα έχει τόσες μεταθέσεις αλλά θα είναι μια ζωή σε έναν Ναύσταθμο (ιδιαίτερα αν είστε από Αθήνα) ;

Αν έχετε κάποιο γνωστό στο ΠΝ ρωτήστε τι γίνεται.

Πάντως λόγω της δουλειάς μου βλέπω κάθε χρόνο απόφοιτους της ΣΜΥ όπου έρχονται σε εμάς για εκπαίδευση και συζητάω μαζί τους. Το κλίμα αν κάποιος δεν το "χει" δεν είναι και το καλύτερο με καψόνια στην αρχή (το καλύτερο κλίμα από ότι έχω μάθει από γιο συναδέλφου είναι της ΣΜΥΑ).

Οπότε ας μπει κανονικά στη ΣΜΥΝ, να δει το κλίμα που επικρατεί και αν μάθει τελικά ότι οι γυναίκες, δεν παίρνουν και τόσες μεταθέσεις και "πιάνουν" θέσεις ξηράς, αν της έρθει επιλαχών να το σκεφτεί σοβαρά πριν αποχωρήσει.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος yiankap την Πέμ Αύγ 04, 2022 12:33 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
M.P.

Επιτυχόντες ΑΣΕΙ-ΑΣΣΥ (2022)

Δημοσίευση από M.P. »

Νίκο, δικιά μου είναι η λίστα, δεν την βρήκα κάπου, δεν βγάζει ο στρατός ξηράς. Παρόλα αυτά για ΣΜΥΑ είσαι εδώ:

https://www.haf.gr/2021/09/prosklisi-eisakteon-sti-smya-akadimaikoy-etoys-2021-2022-at026-2021 - https://www.haf.gr/2021/09/prosklisi-eisakteon-sti-smya-akadimaikoy-etoys-2021-2022-at026-2021/

Για ΣΙ εδώ:

https://www.haf.gr/2021/09/prosklisi-epitychonton-eisakteon-sti-si-akadimaikoy-etoys-2021-22-at025-2021 - https://www.haf.gr/2021/09/prosklisi-epitychonton-eisakteon-sti-si-akadimaikoy-etoys-2021-22-at025-2021/

Για ΣΝΔ εδώ:

https://www.hellenicnavy.gr/s/odigies_snd_katataxis.pdf - https://www.hellenicnavy.gr/files/odigies_snd_katataxis.pdf

Για ΣΜΥΝ δεν μεταφερόταν ο σύνδεσμος. Αναζητήστε "Οδηγίες κατάταξης ΣΜΥΝ" και θα σας το βγάλει στο Google.

Επισήμανση: Αυτά είναι τα περσινά, για να έχετε μια ιδέα. Φέτος θα βγουν καινούργια, ίσως είναι τα ίδια, ίσως όχι. Να παρακολουθείτε τις σελίδες των επιτελείων για τα φετινά.

Άβαταρ μέλους
hazardous
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: Τετ Ιαν 12, 2022 11:55 pm
Επικοινωνία:

Επιτυχόντες ΑΣΕΙ-ΑΣΣΥ (2022)

Δημοσίευση από hazardous »

Και οι γυναίκες έχουν πλεύσιμα στο ΠΝ αναλόγως και με την ειδικότητα που θα αποφοιτήσουν από τη σχολή. Απλά ίσως πάνε πιο γρήγορα σε υπηρεσία ξηράς. Συνήθως οι μεταθέσεις είναι Σαλαμίνα και Σούδα.
M.P.

Επιτυχόντες ΑΣΕΙ-ΑΣΣΥ (2022)

Δημοσίευση από M.P. »

Yiankap και εγώ σε Οικονομικό Πανεπιστήμιο έχω περάσει φέτος. Ευτυχώς η οικογένειά μου διατηρεί σπίτι και στην Αθήνα, οπότε δεν θα χρειαστεί κάποια ιδιαίτερη προετοιμασία στην δική μου περίπτωση. Είμαι από Κυκλαδονήσι, αλλά για ευνόητους λόγους προτιμώ να μην πω ποιο, παρόλα αυτά ελπίζω να περάσουμε και ο γιός σας και εγώ και να βρεθούμε μέσα, ίσως και στην πόλη. Γενικά με τα μόρια θα είναι εύκολο θεωρώ να εντοπιστούμε όντας και οι δύο επιλαχόντες. Εσείς σε τι ειδικότητα είστε εκπαιδευτής; Εγώ στοχεύω για Τεχνικό με απώτερο σκοπό να γίνω μηχανοσυνθέτης. Γνωρίζετε εάν προκύπτουν οπλουργοί απ' την ΣΜΥ ή εάν είναι μόνο ειδικότητα οπλιτών;
Γερόλυκος
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Δευ Ιαν 15, 2018 9:08 pm
Επικοινωνία:

Επιτυχόντες ΑΣΕΙ-ΑΣΣΥ (2022)

Δημοσίευση από Γερόλυκος »

georgekir έγραψε:Η διαφορά στα μόρια οφείλεται και στη διαφορά του αριθμού εισακτέων αλλά γενικά οι συνθήκες στα σώματα είναι καλύτερες από εκείνες στα όπλα. Όσο για τη διαφορά μεταξύ όπλων σωμάτων υπάρχει αναλυτικό νήμα εδώ στο φόρουμ που θα σας λύσει την κάθε σας απορία


Πέραν τον αριθμό εισακτέων βασικό ρόλο παίζει ότι στα μόνο στα Σώματα ΣΜΥ, ΣΣΕ Και όχι στα όπλα μπορούν να εισαχθούν από το 2220 και οι του 4ο πεδίου Επιστήμες οικονομίας πληροφορικής Με ότι συνεπάγεται από αυτό.

M.P.

Επιτυχόντες ΑΣΕΙ-ΑΣΣΥ (2022)

Δημοσίευση από M.P. »

*Γερόλυκε μόνο ΣΜΥ Σώματα, δεν υπάρχει πρόσβαση στην Ευελπίδων απ' το 4ο ε. Π. ούτε στα Σώματα, ούτε στα Όπλα.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες