Δημογραφικό πρόβλημα στην Ελλάδα

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Αγγελική
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Τετ Απρ 29, 2009 1:42 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Υπογεννητικότητα

Δημοσίευση από Αγγελική »

Αν και η συζήτησή σας έχει ξεπεράσει τον ένα μήνα που έχει γίνει θα ήθελα και εγώ να πω την άποψή μου σχετικά με το θέμα του αριθμού των παιδιών που αποφασίζει η μέση ελληνική οικογένεια να φέρει στον κόσμο και να μεγαλώσει.
Προσωπικά, εγώ είμαι 22 χρονών και αποτελώ το 3ο μεγαλύτερο μέλος (μετά τους γονείς) σε μια 7μελή οικογένεια, έχω δηλαδή άλλα 4 μικρότερα αδέρφια. Θα ήθελα να πω κάτι. Μια οικογένεια 7μελή έχει πολύ λιγότερες διαφορές από μια 5μελή, ας πούμε. Ίσα ίσα που τα μεγαλύτερα παιδιά τείνουν να βοηθάνε τα μικρότερα με πολλούς τρόπους που ούτε καν τα ίδια το συνειδητοποιούν. Πληροφοριακά ένα σπίτι με 3-4 παιδιά έχει πολύ λιγότερη "φασαρία" απ ότι ένα με 1-2 παιδιά. Κι αυτό γιατί μεταξύ τους βρίσκουν περισσότερα κοινά σημεία διασκέδασης και απασχόλησης.
Επίσης υπάρχει πιο μεγάλη και πιο υγιειής μεταφορά γνώσεων από το ένα παιδί στο άλλο. Παραδείγματος χάριν, τα 2 μικρά μικρά αδέρφια μου γνώριζαν πολλά περισσότερα πράγματα από εμένα πριν καν πάνε σχολείο (από συζητήσεις απλές και καθημερινές δικές μας) και παράλληλα η συμβίωση είμαι σίγουρη Πως μας βοήθησε σε μια πιο εύκολη κοινωνικοποίησή μας, χωρίς βέβαια προς Θεού να εννοώ πως μια οικογένεια με λιγότερα μέλη δεν μπορεί να την προσφέρει. Απλά μια πολυμελής οικογένεια το κάνει ούτως ή άλλως λόγω των αντικειμενικών συνθηκών διαβίωσης.
Το πρόβλημα πιστεύω με το Νεοέλληνα είναι ότι υπάρχει φυγόπονος και όλα τα αντιμετωπίζει ως μια οικονομική κίνηση και επένδυση. "Δε φτάνουν τα χρήματα για την κάλυψη αναγκών τόσων ατόμων, το κράτος δε βοηθάει και εγώ δεν μπορώ υπό αυτούς τους όρους να δώσω ό, τι καλύτερο στο παιδί μου. Οπότε είναι προτιμητέο να μην το φέρω καν στον κόσμο. ".
Κατά την άποψή μου, το παιδί δε χρειάζεται την οικονομική "άπλα" για να καταφέρει να φτάσει την παιδική ευτυχία. Υπάρχει μέσα του και μόνο η αγάπη των γονιών μπορεί να του την φέρει στην επιφάνεια. Δεν πιστεύω ότι όσοι προτιμούν την ατεκνία ή την ολιγοτεκνία να αντιμετωπίζουν τόσο σοβαρα οικονομικά προβλήματα. Τα προβλήματα είναι εγωιστικά σε πολλούς και σε ορισμένους μόνο ανυπέρβλητα οικονομικά.
Σίγουρα ένα παιδί έχει πολλά έξοδα και το ελληνικό κράτος δε βοηθά αποδεδειγμένα, όμως και τα περισσότερα ζευγάρια φυγοπονούν και οργανώνουν λάθος την ιεραρχία των επιλογών και αναγκών τους. Η δουλειά, το χρήμα και η καλοπέραση πρώτα. Όμως όλ' αυτά δε φέρνουν ούτε την προσωπική ευτυχία ούτε την κοινωνική ευημερία.
Για μένα πρέπει να υπάρχει η καλύτερη διάθεση για ανατροφή όσων περισσοτέρων παιδιών δύναται κάθε ζευγάρι και πιστέψτε με υπάρχει και ο Θεός, ο οποίος το ευλογεί και πάντα βοηθάει. Τα παιδιά είναι ευτυχία και όπως αφιερώνουμε χρόνο, χρήμα και ψυχικά αποθέματα σε άλλες επιφανειακές και απατηλές ευτυχίες, με τον ίδιο τρόπο μπορούμε να προσπαθήσουμε να αναζητήσουμε και να θυσιάσουμε πράγματα για την πραγματική ευκαιρία στην ευτυχία που λέγεται οικογένεια, την οποία δεν πρέπει να αντιμετωπίζουμε ως επιχείρηση.
Αυτά, ελπίζω να μην κούρασα. Επίσης θα ήθελα να παρακαλέσω εάν είναι δυνατόν να ανοιχτεί κάποιο θέμα συζήτησης σε αυτό το πλαίσιο για τις εκτρώσεις, των οποίων ο αριθμός έχει εκτοξευτεί στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια. Ευχαριστώ πολύ.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Υπογεννητικότητα

Δημοσίευση από yandr »

Δε νομίζω ότι το έχεις ψάξει και πολύ το θέμα Αγγελική, καθώς το παρουσιάζεις από μία ιδιαίτερα ρομαντική σκοπιά που δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.

Υπάρχουν πολλά που θα μπορούσα να πω, αλλά προς το παρόν θα περιοριστώ στα εξής:

  • Τα παιδιά δεν είναι αυτοσκοπός. Δεν είναι απαραίτητο να τεκνοποιήσεις και μάλλον είναι καλύτερα να μην το κάνεις αν δεν είσαι έτοιμος να αντιμετωπίσεις τις δυσκολίες που προκύπτουν επί (πολύ) μακρό χρονικό διάστημα.
  • Εάν δεν υπάρχει οικονομική άνεση τότε κατά πάσα πιθανότητα δεν θα υπάρχει και οικογενειακή ευτυχία. Γονιός που δεν μπορεί να προσφέρει τα απαραίτητα υλικά αγαθά (και δεν εννοώ μόνο το φαγητό) στο παιδί του είναι δυστυχισμένος γονιος, οι ενδοοικογενειακές τριβές αυξάνονται και οι αντιπαραθέσεις επιδρούν πάντα αρνητικά.
  • Φυσικά και η προσωπική καλοπέραση προηγείται όλων των υπολοίπων. Δεν ξέρω γιατί φαίνεται σε ορισμένους εγωιστικό να θέλω να περνάω καλά στη ζωή μου.
  • "και πιστέψτε με υπάρχει και ο Θεός, ο οποίος το ευλογεί και πάντα βοηθάει. " - no comments
Αγγελική
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Τετ Απρ 29, 2009 1:42 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Υπογεννητικότητα

Δημοσίευση από Αγγελική »

Καλησπέρα, κανείς δεν μπορεί να αποδείξει ότι η "ρομαντική σκοπιά" δεν είναι πάντοτε και η μη ορθή. Εάν δεν υπήρχε ο ρομαντισμός και η πίστη στο Θεό, τότε το όνομα Κολοκοτρώνης δε θα σου έλεγε αυτή τη στιγμή τίποτα, η βιογραφία του Μακρυγιάννη (γεμάτη ρομαντικές ιδέες) δε θα αποτελούσε εθνική ανάμνηση και κανένα σπίτι δε θα την είχε στη βιβλιοθήκη του.
Δε θα είχαμε ηθικές και ιδανικά. Και ναι ο ρομαντισμός δεν "ταμπού" αλλά αναγκαία πλευρά της καθημερινότητάς μας.
Όντως τα παιδιά δεν είναι αυτοσκοπός, αλλά αποκορύφωμα μιας αγαπητικής σχέσης 2 ανθρώπων για μια ζωή. Τα παιδιά αποτελούν τη συνέχειά μας και όπως και να το κάνουμε και εσύ κι εγώ παιδιά κάποιων έχουμε υπάρξει.
Εάν διάβασες όλο το σκεπτικό μου, δεν ενέφερα ότι όλοι μας είμαστε σε θέση να γίνουμε πολύτεκνοι, απλά ότι δεν είναι όλοι οι άτεκνοι ή ολιγότεκνοι οικονομικά άποροι.
Και τελικά, εάν η καλοπέραση προηγείται όλων, τότε σαφώς μιλάμε για δηλωμένο εγωισμό απενοχοποιημένο στα μυαλά όλων. Ο άνθρωπος φυγοπονεί και γι αυτό η κατάθλιψη στις μέρες μας έχει ξεπεράσει κάθε προσδοκώμενο σε σχέση με τις περασμένες γενιές. Δε μιλάμε για ένστικτο ούτε για άμυαλη τεκνοποίηση, αλλά για συνειδητές επιλογές που εμπειρικά τεκμηριωμένα από τους προγόνους μας οδηγούν στην ολοκλήρωση.

Άβαταρ μέλους
_KOURSAROS_
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 982
Εγγραφή: Τρί Μάιος 04, 2010 2:23 am
Επικοινωνία:

Υπογεννητικότητα

Δημοσίευση από _KOURSAROS_ »

Μια ακρεα λυση παντος ειναι να επιβαλη το κρατος Να κανουν οι Ελληνες τουλαχιστον 3 παιδια (αυτο ομως παει να πει οτι αναλαμβανει και καποια εξωδα τους) το αντιθετο απο αυτο που γινετε στην Κινα δλδ... !
Είς οιωνός άριστος αμύνεσθαι περί πάτρης.
παπακι
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: Τετ Μάιος 05, 2010 10:53 pm
Επικοινωνία:

Υπογεννητικότητα

Δημοσίευση από παπακι »

Εδω απο του χρονου ακουστηκε πως θα κοψουν καποιες διευκολυνσεις στους τριτεκνους οσον αφορα τις σπουδες τους. Ετσι μας βοηθαει η κυβερνηση. Εικόνα
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Υπογεννητικότητα

Δημοσίευση από greko_27 »

IKAROS13 έγραψε:Εδω απο του χρονου ακουστηκε πως θα κοψουν καποιες διευκολυνσεις στους τριτεκνους οσον αφορα τις σπουδες τους. Ετσι μας βοηθαει η κυβερνηση.Εικόνα


ΚΑΛΑ ΣΕ ΠΟΙΑ ΧΩΡΑ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΖΕΙΣ; ΕΑΝ ΕΙΣΑΙ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΗΣ ΤΟΤΕ ΜΟΝΟ ΕΧΕΙΣ ΠΛΗΡΗ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ. ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΖΗΤΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΡΕΣΤΑ;ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
_KOURSAROS_
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 982
Εγγραφή: Τρί Μάιος 04, 2010 2:23 am
Επικοινωνία:

Υπογεννητικότητα

Δημοσίευση από _KOURSAROS_ »

Καλα σε ποια χωρα νομιζεις οτι ζεις; εαν εισαι λαθρομεταναστης τοτε μονο εχεις πληρη δικαιωματα. απο τη στιγμη που εισαι ελληνας ζητας και τα ρεστα;ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα


δυστιχος ετσι ειναι, κακος που ειμαστε ελληνες...
Είς οιωνός άριστος αμύνεσθαι περί πάτρης.
ΘΡΥΛΟΣ
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 385
Εγγραφή: Τρί Ιαν 19, 2010 10:06 pm
Επικοινωνία:

Υπογεννητικότητα

Δημοσίευση από ΘΡΥΛΟΣ »

Κακος που εισαι εσυ Ελληνας Εμεις ειμαστε περηφανοι μην βαζεις και τους αλους μεσα

Άβαταρ μέλους
_KOURSAROS_
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 982
Εγγραφή: Τρί Μάιος 04, 2010 2:23 am
Επικοινωνία:

Υπογεννητικότητα

Δημοσίευση από _KOURSAROS_ »

Σιγουρα δεν αμφεβαλα ποτε γι'αυτο, ειδικα για σενα οτι εισαι περιφανος που εισαι Ελληνας... Θα πας και στα ΟΥΚ... Τι να πει κανεις... Δεν εχω λογια
Αλλωστε πως να σχολιασεις ενα φαντασιοπληκτο ατομο...
Είς οιωνός άριστος αμύνεσθαι περί πάτρης.
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Υπογεννητικότητα

Δημοσίευση από Rafale »

Ας γινω παλι κακια. Νομιζω οτι το θεμα δεν ειναι το ποσο ελληνας ειναι ο ενας απο τον αλλο μα γιατι πεφτετε σε τετοιους μονοδρομους; Υπογεννητικοτητα ειναι το θεμα.
Black_Knight
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 01, 2010 5:27 pm
Επάγγελμα: Στρατιωτικός
Επικοινωνία:

Υπογεννητικότητα

Δημοσίευση από Black_Knight »

Εμείς έχουμε υπογεννητικότητα και οι άλλοι προσπαθουν να απαλείψουν το αντίθετο με ακραίο τρόπο.

http://koukfamily.blogspot.com/2010/03/blog-post_3499.html
ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 18
"And so I become a knight of the Kingdom of Dreams and Shadows!"
ΘΡΥΛΟΣ
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 385
Εγγραφή: Τρί Ιαν 19, 2010 10:06 pm
Επικοινωνία:

Υπογεννητικότητα

Δημοσίευση από ΘΡΥΛΟΣ »

Ποιος ειναι ο Φαντασιοπληκτος μαλο εσει
ΘΡΥΛΟΣ
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 385
Εγγραφή: Τρί Ιαν 19, 2010 10:06 pm
Επικοινωνία:

Υπογεννητικότητα

Δημοσίευση από ΘΡΥΛΟΣ »

Την φαντασια που την ειδες; Ειπα οτι Θα παω δεν ειπα οτι σιγουρα θα γινω βατραχος και ποτε δεν το ειπα αυτο, αυτο θα το δειξει ο χρονος.
DNT04
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 17, 2010 6:14 am
Επικοινωνία:

Υπογεννητικότητα

Δημοσίευση από DNT04 »

Δεν έχω δει κανένα σοβαρό μέτρο για την καταπολέμηση της υπογεννετικότητας. Ίσα ίσα το αντίθετο. Την σημερινή εποχή το ελληνικό κράτος σε "τιμωρεί" αν κάνεις παιδί. Με επίδομα τέκνου γύρω στα 18? μηνιαίως, είσαι άπλας! Μεγάλη ξεφτίλα.

illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Υπογεννητικότητα

Δημοσίευση από illy »

Και τωρα με τα νεα μετρα που ο μισθος μας κατεβαινει ολο+περισσοτερο θα εχουμε ακομη περισσοτερο η υπογεννητικοτητα... Θα κανουμε ενα παιδι και αν...
Dum spiro spero
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες