Προ των πυλών η ίδρυση της Δικαστικής Αστυνομίας;

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Diasostis31
Στρατοπεδάρχης
Στρατοπεδάρχης
Δημοσιεύσεις: 3252
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 08, 2015 7:41 pm
Επικοινωνία:

Re: Προ των πυλών η ίδρυση της Δικαστικής Αστυνομίας;

Δημοσίευση από Diasostis31 »

TzonisAlaloum έγραψε: Πέμ Απρ 27, 2023 4:05 pm Παίδες τα φώτα σας. Καινούργιος στο forum και χρειάζομαι κάποιες διευκρινίσεις βάσει της εμπειρίας του καθενός.
Το ΦΕΚ είναι ξεκάθαρο. Το κριτήριο εισαγωγής στην Δικαστική Αστυνομία είναι ο βαθμός του γραπτού και του προφορικού.(Πλην ψυχοτεχνικών και αθλημάτων).
Ως δεδομένο έχουμε ότι ΔΕΝ μετράει ο βαθμός του απολυτηρίου λυκείου. ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Στο ΦΕΚ αναφέρει πως επιτυχών στις παραπάνω εξετάσεις θεωρείται αυτός που συγκεντρώνει >50 βαθμούς στους 100.
Το ερώτημα μου... Οι αιτήσεις θα είναι χιλιάδες, σίγουρα ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ θα τα καταφέρουν στις εξετάσεις αυτές, πως λοιπόν αν τα καταφέρουν πχ 1500 άτομα θα επιλέξουν αυτους τους 600; Απολυτήριο λυκείου ΔΕΝ δίνει μόρια, γενικά το ΦΕΚ δεν αναγράφει μοριοδότηση σε κάτι πχ πολυτεκνία, πτυχίο ΙΕΚ κλπ... (Προφανώς αφου ο ΑΣΕΠ είναι εκτός). Τα φώτα σε όποιον ξέρει παρακαλώ, βύσμα ότι θα παίξει το γνωρίζουμε, μια απάντηση σοβαρή θα βοηθούσε. Ευχαριστώ!
Οι καλύτεροι σε βαθμολογία γραπτών και προφορικών.
Άνω του 50% χρειάζεσαι για να μην κοπείς, είναι η βάση.
SylvGreek
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Πέμ Απρ 27, 2023 3:49 pm
Επικοινωνία:

Re: Προ των πυλών η ίδρυση της Δικαστικής Αστυνομίας;

Δημοσίευση από SylvGreek »

Διασώστη δικό μου λάθος.50 στα 100 είναι η βάση ναι.
Επειδή πολλοί θα παρακολουθήσουν φροντιστήρια (ήδη μου έστειλαν εμένα email για να κάνω την έγγραφη μου!) αυτό που λέω είναι ότι τι θα γίνει ΕΑΝ 1000 άτομα πετύχουν 98-99 στα 100 βαθμούς.(1000 άτομα αν οι αιτήσεις πχ ήταν 5000-6000 ε) . Πως θα ξεχωρίσουν τους 600 αν βγουνε παραπάνω οι 'άριστοι μαθητές'... ; Δεύτερον και παρακαλώ ξανά τα φώτα σας, είμαστε σίγουροι ότι το απολυτήριο λυκείου και η πολυτεκνία δε θα δώσουν μόρια; Για το απολυτήριο λυκείου μάλλον όχι όπως το βλέπω. Για την πολυτεκνία; Ίσως δώσει μόρια και μας φάνε οι πολύτεκνοι συνάδελφοι;
Ευχαριστώ πολύ.
Άβαταρ μέλους
Diasostis31
Στρατοπεδάρχης
Στρατοπεδάρχης
Δημοσιεύσεις: 3252
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 08, 2015 7:41 pm
Επικοινωνία:

Re: Προ των πυλών η ίδρυση της Δικαστικής Αστυνομίας;

Δημοσίευση από Diasostis31 »

99% δε θα γράψεις ούτε νομική να έχεις τελειώσει.
Το απολυτηριο θα μετράει λογικά μόνο σε περίπτωση ισοβαθμίας.
Magnum7
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 290
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 28, 2022 12:01 pm
Επικοινωνία:

Re: Προ των πυλών η ίδρυση της Δικαστικής Αστυνομίας;

Δημοσίευση από Magnum7 »

Πάνω κάτω ξέρουμε σε τι μαθήματα θα εξεταστούμε ;
Και ρε παιδιά αυτό με τα φροντιστήρια το φάση ; Και αν οι προκηρηξη δεν βγει ποτέ η αργήσει ;
lambrozzz

Re: Προ των πυλών η ίδρυση της Δικαστικής Αστυνομίας;

Δημοσίευση από lambrozzz »

Εμείς οι πολύτεκνοι βυσματιες πιεζουμε να μετρήσει και η πολυτεκνια σαν έξτρα μόρια είναι η αλήθεια!
dimikaro1

Re: Προ των πυλών η ίδρυση της Δικαστικής Αστυνομίας;

Δημοσίευση από dimikaro1 »

Καλησπέρα παίδες, το δικαιολογητικά ανεβασε ότι στις προκηρύξεις του Μαΐου συμπεριλαβανεται και η δικαστική αστυνομία λέτε να υπάρχει τέτοια περίπτωση ; Κανένας που να έχει κανένα γνωστό στο υπουργείο δεν υπάρχει εδώ μέσα ναμας απαντήσει; Έχουμε δουλειές πολλοί απο εμάς καλο είναι να ξέρουμε πότε και πως
Tsolias

Re: Προ των πυλών η ίδρυση της Δικαστικής Αστυνομίας;

Δημοσίευση από Tsolias »

Ωραία προκήρυξη και αυτή ρε παιδιά, αλλά αυτό που λέε, Είναι σίγουρο ότι θα είναι όλοι βύσματα; Ελπίζω να μην γίνει τίποτα τέτοιο σε πυροσβεστική που λένε ότι θα βγει ή σε ειδικούς φρουρούς. Είναι κρίμα για εμάς που έχουμε μόρια να βάζουν προφορικά ή γραπτά. Ακόμα και τον ασεπ τον διαλύσανε, τάχα πανελλήνιος γραπτός και ποιος ξέρει τι θα γίνεται και εκεί. Γυρνάμε σε άλλες εποχές. Ελπίζω πυροσβεστική να είναι δίκαια, γιατί έχω μάσει πολλά μόρια αλλά θα τα κάνω και εδώ και ότι γίνει.
dimikaro1

Re: Προ των πυλών η ίδρυση της Δικαστικής Αστυνομίας;

Δημοσίευση από dimikaro1 »

Φίλε στη πυροσβεστική είναι εντάξει τα πράγματα και γενικά στις μόνιμες θέσεις εκεί που περνάει πολύ βύσμα είναι εποχικοί πυροσβέστες και ότι έχει να κάνει με δήμους και περιφέρειες στο λέω απο πρώτο χέρι. Αν έχεις πολλά μόρια που αφορούν ενστολα επαγγέλματα μην ανησυχείς ξέρω αρκετούς που μπήκαν χωρίς να έχουν κανένα βύσμα
Επισκέπτης

Re: Προ των πυλών η ίδρυση της Δικαστικής Αστυνομίας;

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Καθόλου κρίμα δεν είναι οι γραπτοί διαγωνισμοί φίλε μου. Δηλαδή οι νεότεροι χωρίς πολυτεκνια κοινωνικά και τεράστια εμπειρία τι θα κάνουμε; Όσοι έχουν μόρια θα συμμετάσχουν στις προκηρύξεις με μόρια και οι υπόλοιποι στους γραπτούς. Καμία αδικία, κανένας αναχρονισμός.
Επισκέπτης

Re: Προ των πυλών η ίδρυση της Δικαστικής Αστυνομίας;

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

SylvGreek έγραψε: Πέμ Απρ 27, 2023 4:26 pm Διασώστη δικό μου λάθος.50 στα 100 είναι η βάση ναι.
Επειδή πολλοί θα παρακολουθήσουν φροντιστήρια (ήδη μου έστειλαν εμένα email για να κάνω την έγγραφη μου!) αυτό που λέω είναι ότι τι θα γίνει ΕΑΝ 1000 άτομα πετύχουν 98-99 στα 100 βαθμούς.(1000 άτομα αν οι αιτήσεις πχ ήταν 5000-6000 ε) . Πως θα ξεχωρίσουν τους 600 αν βγουνε παραπάνω οι 'άριστοι μαθητές'... ; Δεύτερον και παρακαλώ ξανά τα φώτα σας, είμαστε σίγουροι ότι το απολυτήριο λυκείου και η πολυτεκνία δε θα δώσουν μόρια; Για το απολυτήριο λυκείου μάλλον όχι όπως το βλέπω. Για την πολυτεκνία; Ίσως δώσει μόρια και μας φάνε οι πολύτεκνοι συνάδελφοι;
Ευχαριστώ πολύ.
Δεν παίζει 98-99 φίλε. Με έκθεση ως εξέταση καλά θα ναι μέχρι 70-75 να πάμε και πολύ λέω. Αν ήταν πολλαπλής μόνο μεχρι 90 θα φτάναμε και πολύ είναι.
Άβαταρ μέλους
svetlana
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 21, 2021 1:12 pm
Επικοινωνία:

Re: Προ των πυλών η ίδρυση της Δικαστικής Αστυνομίας;

Δημοσίευση από svetlana »

Καλό μηνα, καλή Πρωτομαγιά κι ελπίζω όλοι αυτοί που θέλουν τοσο πολυ να κατοχυρώσουν μια θέση στο νεοσύστατο αυτό σώμα, να βάνουν το μυαλο τους να δουλέψει και να κοιτάξουν μοναχοί τους τι πρεπει να κάνουν και πως, και να μη δρουν με το σκεπτικό του να περιμένουν από τους άλλους. 😊
Tsolias

Re: Προ των πυλών η ίδρυση της Δικαστικής Αστυνομίας;

Δημοσίευση από Tsolias »

Καλή πρωτομαγιά. Δηλαδή τι να κάνουν; Να πάνε σε κάνα πολιτικό γραφείο;:lol:
Άβαταρ μέλους
svetlana
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 21, 2021 1:12 pm
Επικοινωνία:

Re: Προ των πυλών η ίδρυση της Δικαστικής Αστυνομίας;

Δημοσίευση από svetlana »

Tsolias έγραψε: Δευ Μάιος 01, 2023 9:41 am Καλή πρωτομαγιά. Δηλαδή τι να κάνουν; Να πάνε σε κάνα πολιτικό γραφείο;:lol:
Δεν εννοουσα αυτό ρε τσολιά, αλλά όταν βλέπεις να ρωτάνε γελοία πράγματα (όχι στο φόρουμ, μη παρεξηγηθώ), τα οποια με μια απλή ανάγνωση στο ΦΕΚ απαντώνται αμεσως, θελεις να τραβάς τα μαλλια σου🤣
Παρεμπιπτόντως, ποτε γίνονται οι αιτήσεις; 🤣🤣🤣
SylvGreek
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Πέμ Απρ 27, 2023 3:49 pm
Επικοινωνία:

Re: Προ των πυλών η ίδρυση της Δικαστικής Αστυνομίας;

Δημοσίευση από SylvGreek »

Καλό μήνα παιδιά! Ερώτηση, στο επίσημο ΦΕΚ δεν αναφέρεται τίποτα για απολυτήριο λυκείου ΕΠΑΛ για ΔΕ. Λέτε να ζητείται αποκλειστικά γενικού λυκείου; Πως το βλέπετε εσείς;
dimikaro1

Re: Προ των πυλών η ίδρυση της Δικαστικής Αστυνομίας;

Δημοσίευση από dimikaro1 »

Καλό μήνα, Δε σημαίνει απολυτήριο λυκείου η ιεκ φίλε στη προκειμένη περίπτωση αναφέρεται σε απολυτήριο πάντα με επιφύλαξη γιατί στη προκήρυξη μπορεί να αλλάξει το οτιδήποτε
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Venom94 και 23 επισκέπτες