Πανδημία COVID-19 και εμβολιασμός

Έχετε εμβολιαστεί;

Το δημοψήφισμα λήγει την Τετ Οκτ 12, 2022 12:18 pm

Ναι
86
46%
Ναι, αλλά δεν ήθελα
4
2%
Όχι, αλλά το σκέφτομαι
10
5%
Όχι, σε καμία περίπτωση
85
46%
 
Σύνολο ψήφων: 185

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Coyote
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 939
Εγγραφή: Σάβ Απρ 10, 2021 2:25 am
Ενδιαφέροντα: ΕΦ
Επικοινωνία:

Πανδημία COVID-19 και εμβολιασμός

Δημοσίευση από Coyote »

Rad. έγραψε:Άλλος ένας επιστήμονας του YouTube και του Facebook. Έχετε κατακλύσει το διαδίκτυο με βιντεακια τύπου (μισό λεπτό να μπούνε όλοι, τσιγάρο, φύσημα καπνού στην κάμερα και κάνα αστείο γιατί δεν καταλαβαίνουμε και τίποτα ναουμ)

Ο άλλος μου παραθέτει για την ακίδα S, μέχρι πριν θα νόμιζε ότι ήταν κάτι σαν μπουζοκλειδο, τώρα όμως αποκωδικοπιουμε το DNA στην καφετέρια. Είμαι οικοδόμος θα ξέρω από οικοδομή, ψαράς; Από ψάρια, φούρναρης; Ζύμη, τσοπάνης, άρμεγμα. Όταν το κατανοήσουμε αυτό σε αυτή την έρμη χώρα ίσως πάμε ένα βήμα μπροστά.
Φιλε Rad θα συμφωνησω στο "εκαστος στο ειδος του" παρολαυτα δεν ειναι λιγοι οι επιστημονες που, οχι απλα εχουν αντιθετη αποψη στο εμβολιο αλλα το θεωρουν και επιβλαβες για την υγεια! Οπως και ναχει κραταω και απο τις 2 μεριες μικρο καλαθι. Τελος τελος δεν ειναι κατακριτεο οποιος φοβαται να παει να εμβολιαστει και αυτος που δεν θελει να μην το κανει εως οτου πιστει! Ειναι λογαριασμος του καθενως. Ομως μεσολαβει μια υποχρεοτικοτητα και ενας εκφοβισμος απο πλευρας κυβερνησης! Νομιζω αυτο το βλεπει ολος ο κοσμος και απο καθε αποψη, η υποχρεωτικοτητα σε ιατρικη πραξη ειναι και θα ειναι αντισυνταγματικη και αντιδεοντολογικη.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Πανδημία COVID-19 και εμβολιασμός

Δημοσίευση από yandr »

Τα σημερινά εμβόλια (αν θεωρήσουμε ότι είναι 100% ασφαλή) αποτελούν όπλο για την αντιμετώπιση της πανδημίας αλλά σίγουρα όχι την τελική λύση.

Οι εμβολιασμενος μπορούμε να κολλήσουμε, να μεταδώσουμε, να νοσηλευτούμε και να πεθάνουμε. Αρχικά είπαν ότι μια μια έξω η πανδημίας τελειώνει, τώρα πάμε σε επαναληπτικές κάθε έξι μήνες.

Θα πρέπει να συνεχιστεί η έρευνα και να βρεθούν και άλλοι τρόποι αντιμετώπισης της νόσου ή εμβόλια που πραγματικά εξασφαλίζουν ανοσία.

Και καλό θα ήταν να γνωρίζαμε σε κάποια φάση τον πραγματικό βαθμό επικινδυνότητας της νόσου για πολίτες υγιείς και όχι τρίτης ηλικίας. Γιατί εγώ πέρασα κοβιντ και ήταν καλύτερα από απλό κρύωμα.

Rad.
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 549
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 20, 2019 3:05 pm
Επικοινωνία:

Πανδημία COVID-19 και εμβολιασμός

Δημοσίευση από Rad. »

Και βέβαια είναι δικαίωμα σου να παρακάμψεις άμα γουστάρεις τις οδηγίες του ΕΟΔΥ,ECDC και WHO και να πιστέψεις τον Κουβελα.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Πανδημία COVID-19 και εμβολιασμός

Δημοσίευση από yandr »

Αν αναφέρεσαι σε εμένα, εγώ είπα ότι έχω κάνει εμβόλιο αλλά δεν το θεωρώ λύση. Έχει θέματα που αναφερα παραπάνω
Rad.
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 549
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 20, 2019 3:05 pm
Επικοινωνία:

Πανδημία COVID-19 και εμβολιασμός

Δημοσίευση από Rad. »

Αναφέρομαι στον Coyote.

Yandr,
οπως δε μπορώ μπορώ να θεωρώ δεδομένο το γεγονός πως έκανα εγώ το εμβόλιο και δε κατάλαβα τίποτα, το ίδιο ΔΕ πρέπει να θεωρείς δεδομένη τη δικιά σου εμπειρία, ποσο μάλλον που η πιθανότητα να σου κάνει ζημιά στα πνευμόνια έστω και το απλό κρύωμα Covid που πέρασες είναι πολύ μεγαλύτερη από μια σοβαρή παρενέργεια του εμβολίου.
Coyote
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 939
Εγγραφή: Σάβ Απρ 10, 2021 2:25 am
Ενδιαφέροντα: ΕΦ
Επικοινωνία:

Πανδημία COVID-19 και εμβολιασμός

Δημοσίευση από Coyote »

Μαλλον σε εμενα αναφερεσαι... Ειμαι 27 ετων και δε θα βιαστω να εμβολιαστω παρα τις απειλες της κυβερνησης. Τα νουμερα μιλανε και εχουν δειξει που και σε ποιες ηλικιες ο ιος ειναι επικυνδυνος. Τον εχω περασει και εγω και ηταν μια γριπη που αργησε να με αφησει +- 3 μερες παραπανω αποτι μια κανονικη γριπη! Εχω αποψη και μιλαω απο την προσωπικη μου εμπειρια! Μακαρι ο φοβος μου προς το εμβολιο να ειναι ασκοπος και μακαρι να βγω και λαθος στο τελος τελος!
Coyote
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 939
Εγγραφή: Σάβ Απρ 10, 2021 2:25 am
Ενδιαφέροντα: ΕΦ
Επικοινωνία:

Πανδημία COVID-19 και εμβολιασμός

Δημοσίευση από Coyote »

Θεωρεις οτι σαν ανεμβολιαστος ειμαι επικυνδυνος για τους γυρω μου;
Rad.
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 549
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 20, 2019 3:05 pm
Επικοινωνία:

Πανδημία COVID-19 και εμβολιασμός

Δημοσίευση από Rad. »

Είναι απλά τα πράγματα, οσοι περισσότεροι εμβολιασμοί - -> Λιγότερες εισαγωγές - - > Λιγότεροι στις ΜΕΘ - - > Λιγότεροι θάνατοι.
Coyote
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 939
Εγγραφή: Σάβ Απρ 10, 2021 2:25 am
Ενδιαφέροντα: ΕΦ
Επικοινωνία:

Πανδημία COVID-19 και εμβολιασμός

Δημοσίευση από Coyote »

Εγω ενα τελευταιο θελω να πω. Σεβαστη η καθε αποψη πανω στο θεμα εμβολιο κοβιντ. Ομως... Η ιστορια μας εχει δειξει ποσο ευκολα διχαζεται ο Ελλην! Μην αφησουμε να μας συνεπαρει το θεμα του κωρονοιου και στο τελος διχαστουμε! Στην πολυ κοντινη ιστορια 2 γενιες πριν ειδαμε τι προκαλεσε αυτος ο διχασμος. Μην αφησουμε να γινει κατι παρομοιο! Με ολη την καλη διαθεση το λεω
tethoras355
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: Τρί Σεπ 08, 2020 2:41 pm
Επικοινωνία:

Πανδημία COVID-19 και εμβολιασμός

Δημοσίευση από tethoras355 »

Αρχικά για μένα η γνώμη του καθενός εξαρτάται από την εμπιστοσύνη που έχει σε κυβερνώντες εταιρίες επιστήμονες και μμε.

Το ζουμί όμως πιστευώ ότι είναι στην καταπάτηση βασικών ελευθεριών του ατόμου με το πρόσχημα της ασφάλειας και της προσωρινότητας και ειδικότερα στα λοκντάουν στα σμς που έπρεπε να στέλνουμε κάποτε για να βγούμε έξω να πάρουμε ένα κιλό ψωμί και τέλος στο πιστοποιητικό και την δήθεν επιχείρηση ελευθερία που παίρνουμε τις ζωές μας πίσω αλλά σκανάροντας πιστοποιητικά για να ταξιδέψουμε με κτελ ή να μπούμε σε ενα μπαρ να πιεις μια μπύρα. Δίνοντας αναφορά δηλαδή για προσωπικές σου δραστηριότητες.

Όλα αυτά τα μέτρα που ίσχυαν ή ισχύουν τώρα δεν είναι ελευθερία αλλά σκλαβιά. Και τέλος αυτό το ζήτημα της ελευθερίας είναι το μόνο που δεν εχει συζητηθεί καθόλου στα μμε έστω να γίνει διάλογος να δούμε αν υφίσταται τέτοιο ζήτημα ή όχι. Αντίθετα για τις όποιες παρενέργειες πχ που είναι ξανά ένα γεγονός "κατά" της στρατηγικής της κυβέρνησης (και παγκόσμια αλλά ας μείνουμε στα δικά μας) γίνεται διάλογος τακτικά. Αυτό αποδεικνύει ότι τα μμε κατευθύνουν ακόμα και το ποιο γεγονός επιτρέπεται να αμφισβητήσουμε και ποιο όχι.

ARN
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 769
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 12, 2018 3:05 pm
Επικοινωνία:

Πανδημία COVID-19 και εμβολιασμός

Δημοσίευση από ARN »

Μάγκες όχι διχασμός, όχι φανατισμός, ούτως ή άλλως πλέον ΞΈΡΟΥΜΕ ότι μεταδίδουν και κολλούν και οι μεν και οι δε, από εκεί και πέρα είναι ατομική απόφαση στο τι θα κάνει ο καθένας.

Darth_Bane
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 10:13 pm
Επικοινωνία:

Πανδημία COVID-19 και εμβολιασμός

Δημοσίευση από Darth_Bane »

Coyote έγραψε:Εγω ενα τελευταιο θελω να πω. Σεβαστη η καθε αποψη πανω στο θεμα εμβολιο κοβιντ. Ομως... Η ιστορια μας εχει δειξει ποσο ευκολα διχαζεται ο Ελλην! Μην αφησουμε να μας συνεπαρει το θεμα του κωρονοιου και στο τελος διχαστουμε! Στην πολυ κοντινη ιστορια 2 γενιες πριν ειδαμε τι προκαλεσε αυτος ο διχασμος. Μην αφησουμε να γινει κατι παρομοιο! Με ολη την καλη διαθεση το λεω


Αυτό έχει γίνει ήδη.Too late...

Darth_Bane
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 10:13 pm
Επικοινωνία:

Πανδημία COVID-19 και εμβολιασμός

Δημοσίευση από Darth_Bane »

Coyote έγραψε:
Rad. έγραψε:Άλλος ένας επιστήμονας του YouTube και του Facebook. Έχετε κατακλύσει το διαδίκτυο με βιντεακια τύπου (μισό λεπτό να μπούνε όλοι, τσιγάρο, φύσημα καπνού στην κάμερα και κάνα αστείο γιατί δεν καταλαβαίνουμε και τίποτα ναουμ)

Ο άλλος μου παραθέτει για την ακίδα S, μέχρι πριν θα νόμιζε ότι ήταν κάτι σαν μπουζοκλειδο, τώρα όμως αποκωδικοπιουμε το DNA στην καφετέρια. Είμαι οικοδόμος θα ξέρω από οικοδομή, ψαράς; Από ψάρια, φούρναρης; Ζύμη, τσοπάνης, άρμεγμα. Όταν το κατανοήσουμε αυτό σε αυτή την έρμη χώρα ίσως πάμε ένα βήμα μπροστά.
Φιλε Rad θα συμφωνησω στο "εκαστος στο ειδος του" παρολαυτα δεν ειναι λιγοι οι επιστημονες που, οχι απλα εχουν αντιθετη αποψη στο εμβολιο αλλα το θεωρουν και επιβλαβες για την υγεια! Οπως και ναχει κραταω και απο τις 2 μεριες μικρο καλαθι. Τελος τελος δεν ειναι κατακριτεο οποιος φοβαται να παει να εμβολιαστει και αυτος που δεν θελει να μην το κανει εως οτου πιστει! Ειναι λογαριασμος του καθενως. Ομως μεσολαβει μια υποχρεοτικοτητα και ενας εκφοβισμος απο πλευρας κυβερνησης! Νομιζω αυτο το βλεπει ολος ο κοσμος και απο καθε αποψη, η υποχρεωτικοτητα σε ιατρικη πραξη ειναι και θα ειναι αντισυνταγματικη και αντιδεοντολογικη.


Κατ' αρχήν υποχρεωτικότητα εμβολιασμού υπάρχει στα παιδιά και ορθώς υπάρχει γιατί αλλιώς θα θέριζαν ασθένειες τα σχολεία, ασθένειες που λόγω του εμβολιασμού έχουν εξαλειφθεί.

Η πορεία της σκέψης των αρνητών είναι λάθος γιατί δεν ακολουθεί την επιστημονική μέθοδο. Έχουν αποφασίσει ήδη να είναι αρνητικοί και μετά σκαλίζουν το ίντερνετ για να βρουν τον 1 στους 1000 γιατρούς που βγαίνει σε ένα τοπικό κανάλι και να λένε μετά "Να, και γιατρός είναι αρνητικός", έχοντας απορρίψει εξ' αρχής οποιαδήποτε άποψη διαφωνεί με τη δική τους.

Οι παρενέργειες των εμβολίων είναι γνωστές και έχουν μελετηθεί σε έρευνες. Η φράση "γιατρός θεωρεί το εμβόλιο επιβλαβές για την υγεία" είναι ιστορία για αγρίους, εκτός αν δεν είναι γιατρός αλλά κομπογιανίτης.

Coyote
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 939
Εγγραφή: Σάβ Απρ 10, 2021 2:25 am
Ενδιαφέροντα: ΕΦ
Επικοινωνία:

Πανδημία COVID-19 και εμβολιασμός

Δημοσίευση από Coyote »

Εδω δεν τιθεται απλα θεμα αρνητη, προσωπικα ειμαι υπερ των εμβολιων και υπερ της επιστημης! Αλλα για το συγκεκριμενο σκευασμα εχω μεχρι στιγμης αμφιβολιες. Εχω το δικαιωμα να αμφιβαλλω, απλα τα πραγματα! Αλλα δεν εχει κανενας το δικαιωμα να με υποχρεωσει σε πραξη ιατρικη, ουτε να μου στερησει βασικα δικαιωματα οπως την εργασια μου κλπ...
Coyote
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 939
Εγγραφή: Σάβ Απρ 10, 2021 2:25 am
Ενδιαφέροντα: ΕΦ
Επικοινωνία:

Πανδημία COVID-19 και εμβολιασμός

Δημοσίευση από Coyote »

Οποιος θελει μπορει να δει στο Netflix το How to become a tyrant. Διαδραματιζοντε και εξηγουντε πραγματα τα οποια εχουν συμβει στο περας των τελευταιων δεκαετιων, δεν υπαρχει καποιο προιον μυθοπλασιας (μην φανω συνωμοσιολογος) δειχνει γεγονοτα που συνεβησαν στην πραγματικοτητα. Εγω προσωπικα τρομαξα απο καποιες ομοιοτητες με το σημερα! Και καπως ετσι καταλαβα τι τεραστια επιστημη ειναι πολιτικη.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες