Μηχανικός ΑΕΙ - δίπλωμα Γ' μηχανικού

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
mhxanik0s
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Μάιος 18, 2021 2:27 am
Επικοινωνία:

Μηχανικός ΑΕΙ - δίπλωμα Γ' μηχανικού

Δημοσίευση από mhxanik0s »

Καλησπέρα

Αισίως κατά το φθινώπορο τελειώνω με καλό βαθμό τμήμα Πολυτεχνείου (ΗΜΜΥ). Βλέπω όμως από συμφοιτητές που έχουν τελειώσει ήδη πως τα πράγματα έχουν αγριέψει πάρα πολύ στην αγορά εργασίας, ιδιαίτερα για την δική μου ειδίκευση. Σκέφτομαι λοιπόν να στραφώ στο εμπορικό ναυτικό ως εναλλακτική στο να φύγω έξω είτε να ξεφτυλιστώ μένοντας μακροχρόνια άνεργος. Γνωρίζω πως πρέπει να δώσουμε κάποια μαθήματα (περίπου 10) ΑΕΝ και να κάνουμε 12 μήνες σε καράβι για να πάρουμε το δίπλωμα Γ' μηχανικού.

Η απορία μου είναι εαν οι ναυτιλιακές προσλαμβάνουν δόκιμους μηχανικούς που έχουν τελειώσει Πολυτεχνείο. Και το ρωτάω γιατί οι σπουδαστές ΑΕΝ στο πρώτο τους μπάρκο επιδοτούνται, οπότε ξεκινάω με "ποινή".

Η εναλλακτική να περάσω ΑΕΝ αν και "βγαίνει" το ηλικιακό όριο και το να γράψεις 7000 μόρια στις πανελλαδικές δεν είναι δύσκολο δεν μου αρέσει γιατί i) θα κοντεύω 30 (28-29) όταν τελειώσω ii) σαν απόφοιτος πολυτεχνείου, ένα 40-50% απ'ότι είδα του προγράμματος σπουδών το έχω διδαχτεί ήδη σε πιο ζόρικο επίπεδο, δηλαδή χαμένα έστω 2 χρόνια εξαιρώντας τα μπάρκα.

Σοβαρές ελλείψεις θα έχω στο πρακτικό κομμάτι, αλλά ένας σπουδαστής ΑΕΝ έχει κάνει 100-120 ώρες εργαστήρια πριν το πρώτο του μπάρκο, δεν είναι δηλαδή τρομερή η διαφορά.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Τρί Μάιος 18, 2021 11:51 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
George234

Μηχανικός ΑΕΙ - δίπλωμα Γ' μηχανικού

Δημοσίευση από George234 »

Μπορείς να κάνεις αίτηση στην επιτροπή αντιστοιχίας και να δώσεις 9 μαθήματα αντί να σπουδάσεις από την αρχή. Εγώ αυτό έκανα τουλάχιστον.
AKHΣ

Μηχανικός ΑΕΙ - δίπλωμα Γ' μηχανικού

Δημοσίευση από AKHΣ »

Καλησπερα, διορθωσε αν κανω λαθος, το τμημα σου ειναι ηλεκτρολογων και ηλεκτρονικων μηχανικων σωστα; Αν ναι τοτε μπορεις να πας να ζητησεις δουλεια σε ναυτιλιακες με το πτυχιο σου σαν ηλεκτρολογος στα καραβια, θα ξεκινησεις με μεγαλυτερο μισθο σε σχεση με τριτος η δοκιμος αλλα παραμενει σταθερος πανω κατω στο βαθος χρονου, γυρω στις 5000 αν δεν κανω λαθος. Απο το να εισαι ελλαδα σε φουλ ανεργεια κτλ πιστευω και αυτα καλα ειναι, επισης οι συμβασεις των ηλεκτρολογων ειναι 4μηνες σε αντιθεση με του υπολοιπου πληρωματος που ειναι τουλαχιστον 6.Αν παρολα αυτα θες να πας σαν μηχανικος για να πιασεις 3ος μηχανικος και να συνεχισεις το πτυχιο σου σιγουρα μετραει στα + και πιστευω οτι δεν θα δυσκολευτεις να βρεις δουλεια, χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν θα γυρισεις οσες περισσοτερες ναυτιλιακες μπορεις

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες